supplementler helal mi

Konusu 'Supplementler' forumundadır ve cross tarafından 26 Aralık 2011 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 28 üye.
  1. cross

cross Üye

Beğenileri:
    20
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Bursa
    arkadaşlar kafamda supplementler ile ilgili ciddi sorular var içlerinde domuz olmadığını biliyoruz fakat kimisinde sığır jelatını var ve hayvanlar helal kesilmiyor hatta boğazlaniyorlar şimdi sorum sığır jelatıni haram mi ve hangi ürünlerde var bugün mesela hardline creatinde gördüm. Wheylerde de var mi? Onun dışında hardline progainer ve soyaprotein helal olmayan şeyler içeriyor mu? Bu ürünlerin verimlerini de bilmediğimden almadım şöyle küçük bi şey alacam denemek için hangisini önerirsiniz performansları iyi mi ki?

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 23:40 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 23:25 ----------

bu arada migrosta hardline ürünleri satıyorlar gerçekten şaşırdım tabi bu 5m migros büyük olanından

Son düzenleme: 26 Aralık 2011
    Physiotherapist bunu beğendi.
  2. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    sığır jelatini ya da deniz kabuklusu gibi maddeler bir çok ek gıdanın içinde yoktur..ancak bazı vitamin-mineral ürünlerinde ya da glucosamine vb ürünlerde olabilir..
    bu durumdan rahatsızsanız içeriklerde bu maddeleri ihtiva eden ürünleri almayabilirsiniz..
    ayrıca helal haram noktasında uzman din adamı görüşü almak lazım gelir..burda söylenenler yanıltıcı olacaktır..

uzzman ve Physiotherapist bunu beğendi.
  3. Physiotherapist

Physiotherapist Üye

Beğenileri:
    33
    Ödül Puanları:
    0
    bende soracaktım. hep içeriklerde dana eti mısırdı soyaydı dolu şey yazıyor ama. domuz eti yazana rastgelmedim. domuz eti kullanılıyormu acaba supplement yapımında nede olsa yurtdısında domuz eti ucuz etlerden..

4. kng0909

kng0909 Üye

Beğenileri:
    65
    Ödül Puanları:
    38
    benım en cok kafama takılan creatin etil ester oldu . cok hosuma gıden urunler bulmama ragmen supheye dusup almadım . konuyuda danısabılcek kımse olmamasıda bu tarz urunlerden uzak tutuyor ınsanı

5. ZeusS_

ZeusS_ Yeni Üye

Beğenileri:
    1.892
    Ödül Puanları:
    0
    Arkadaşlar dini inanışları gırgıra almayalım lütfen ;)

Başlığı ilk gördüğünüzde evet kabul ediyorum insana komik gelebiliyor ama adam ciddi bir şey sormuş ;)

Aslında sorusunun cevabı basit; İslam dinine göre haram olan hayvanlardan üretilenler tabi ki helal değil ama diğerlerinde bir sıkıntı olmaz...
    Hayvanın dini kurallara uygun kesilip kesilmediğine de bakarsa hiç birini kullanamaz, o zaman b.rgr king den de yememesi lazım...
    Kurban kesmiyoruz burada protein üretiyoruz :)

Bence sevgili Cross sadece hayvanın cinsine göre ayırt edip tercih edip etmemen gerekir.
    Ben İslam dinini beğenirim; özünde akıl dinidir!
    Yani seni dünyevi yaşantınla ilgli idame ve gereksinimlerini tamamen bloke etmemesi gerekir!
    Yani sen bu hayvanların hepsi telef edilipde üretiliyor öyleyse hiç suplement kullanmamalıyım dersen dünyevi bir işini tam hakkıyle yerine getirmemiş olursun, dünyevi bir amacın olarak ortaya koyduğun kas artımını diğer sporcular gibi 4dörtlük yerine getirmemiş olursun!
    Eğer bir din akılcı olduğunu iddia ediyorsa seni bir amaçta bloke etmemeli!

O yüzden senin İslami kurallara uygun bir şekilde hayvanı kesip bundan suplement üretecek bir durumun olmadığına göre; sadece üretildiği hayvanın cinsine göre bu ürünleri ayırt edip ona göre tercih edip etmemen gerekir ;)

Saygılar Kolay gelsin :)

mertcx bunu beğendi.
  6. ErbakanHoca

ErbakanHoca Üye

Beğenileri:
    79
    Ödül Puanları:
    0
    Hooop arkadaş İslamiyyet diyince dur orada bakalım,Biz %98'i müslüman olan ülkede yaşayan Müslümanlarız.Ben daha önce defalarca bu konuyu dile getirdim.
    Örneğin:
    Universal Beef Aminos
    Twinlab Amino Fuel Liquid
    gibi ürünlerde hatta twinlabda bir arkadaşımız üreticiye ingilizce mail atıp mass yazan twinlab fuel aminoların domuz içeriği olduğunu öğrenmiş.
    Beef aminos ve birçok aminoda gelatin var Gelatin de haramdır.
    Arkadaşlar Sadece ULTIMATE ürünlerinin "HELAL" sertifikalı olduğunu biliyorum.
    DÜnyanın ilk HELAL sertifikalı protein tozu ULTIMATE'dir.
    Reklam yapmıyorum.
    Ama Gerçekten Bir İslam ülkesiyiz ve Dİyanet'in bu konuya el atması lazım,Ülkemize giren gıdalar Domuz eti vs. Haram mahsül ve muhteviyyat içermemeli.
    Diyanet bu işe el atsa çok güzel olacak,Zira Boğazımızdan gelip geçenlerin hesabını vermek öte tarafta çok güç olabilir.

veaN, Padisah91, kenan_23 ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  7. Duke Nukem

Duke Nukem Üye

Beğenileri:
    91
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Yüzme
    Yurtdışında sığırların hepsi boğazlanmaz. Hatta Avrupa da genelde bizden daha düzgün yapıyorlar o işi, besmele getirmeseler de hayvanı bayıltıp öyle kesiyorlar, bizde de artık öyle olacak sanırım. ABD de yaygın o iş, özellikle de T-Bone Steak' in yumuşak olması, kanın ette kalması için yapıyorlar. Protein tozu elde ettikleri sığırlar ve bölgeler muhtemelen başka işe yaramayanlardır. İlla boğazlanacak diye bir durum yok.

Hayatımda protein tozu, supplement kullanmadım ama kullanılan katkı maddeleri her tür gıda, parfüm, makyaj ürünlerinde bulunuyor, kaçmak oldukça zor.

8. SCHWARZXXL

SCHWARZXXL Özel Üye

Beğenileri:
    4.706
    Ödül Puanları:
    123
    Arkadaşlar, konu piyasadaki sporcu gıdalarında, İslam dinince tüketimi yasaklanmış maddelerin olup, olmadığı. Meseleyi din tartışmasına çevirmeyin. Kişilerin inançları kendilerini bağlar.

Konu dışı mesajları sildim, lütfen tekrarı olmasın.

mcan09 bunu beğendi.
  9. donkisot

donkisot Üye

Beğenileri:
    82
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Ankara
    Jelatin hakkinda yazdigim mesajin konu disi olarak nitelendirilmesi cok garip. Konu zaten supplementlerin icindeki sigir jelatini degil mi?

Bu konuda tereddütleriniz varsa lütfen arastirin ve beni yanlislayin. Kafaniza göre konu ici ve disi ayrimi yapip mesajlari silmeyin lütfen.

Herkesin inanci tabiki kendine ama yasadigimiz dünya devlet yasalari ile yönetiliyor, din yasalari ile degil. Helal yiyecek kavrami da elbette (saglik ve gida) yasalarimizda vardir. Bu yasalara göre helal kavrami net olarak bellidir.

Ben yasalarla celisen birsey yazdigimi sanmiyorum, aksine bilgilendirici bir mesaj yazmistim.

bodyforumtr.com'un yersiz sansürünü kiniyorum.

uzk bunu beğendi.
  10. SCHWARZXXL

SCHWARZXXL Özel Üye

Beğenileri:
    4.706
    Ödül Puanları:
    123
    donkisot, attığın mesajın içinde dini eleştiren cümleler olduğu için sildim. Mesajın içeriğinin bir kısmı kurallara aykırıydı. Forumda bu tür tartışmalara girmiyoruz. Bu bir sansür değil, içeriğimizle alakalı.

emre1422 bunu beğendi.
  11. Cidade de Deus

Cidade de Deus Üye

Beğenileri:
    1.717
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    babanla bu konuda tartıştık bır yazı okumuştu kendısı domuz mayasından peynır yapılıyormuş whey de peynır altı suyu olduguna gore domuz ıcerıyor dıyordu ben buna ınanmıyorum cunku kım domuzla domuz mayasıyla peynır yapmakla ugrasır bunun maliyetı fazla olur dıye dusunuyorum bıde domuzla mayalandırılan peynırlerın baska peynır turlerı olduguna ınanıyorum beyaz peynır yıllardır aynı yontemle yapılıyor dıye bılıyorum

kesın bır sey yazmıyorsa tuketmekte sorun yok dıye dusunuyorum acıkcası araştırıdm pek elle tutulur bırsey bulamadım kendım 5 vakıt namaz kılan bırıyım oyle bırseye ben rastlamadım o yuzden kendı adıma rahatım

adolf61 bunu beğendi.
  12. donkisot

donkisot Üye

Beğenileri:
    82
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Ankara
    Tek degil 2 mesajimi da silmissiniz. Öte yandan ben din tartismasina girmedim, sorulan soruya cevap teskil edecek örnekler verdim.
    Siz zaten ciplak erkeklerin fotograflarini, hatta kendi avret yerlerinizi (abs, quads, hamstrings, glutes vs) gösteren fotolarinizi profillerinize koyarak, bu forumda bulunan veya bulunmak isteyen bayanlara kendi din anlayisinizi veya din hakkindaki limitlerinizi göstermis olmuyormusunuz? Veya ciplak kadinlarin resimlerini forumda bulundurup, onlari incelemiyormusunuz?
    Bu forumda mastürbasyon bile tartisiliyor! Bunlarin tölere edilmelerini beklerken, gidalar veya baska seylerin icinde bulunan,
    haram sanilan seylerin aslinda öyle olmadigini kasteden ve helal yiyecekleri bile haram sayacak zihniyeti elestirdigim mesajimi tölere edememeniz düsündürücüdür ve beni bu konuda tarafli oldugunuza inandirmistir.

Her 100 kisideki 98 müslüman sizinle ayni islamiyeti yasamiyor ve yasamak zorunda da degil. Kimse kimseye üstünlük taslayamaz bu konuda.

Mesajimi silmeyi akil ettiginize göre, pekala konuyu kitlemeyi de akil edebilirdiniz madem bu konu daha önce tartisilmis.

mismismis'larla dolu cok "bilgilendirici" mesajlari koruyup forumu bir bilgi cöplügüne dönüstürerek daha elit bir forum olma yolundaki
    cabalarinizi kutluyorum.

uzk, batistr, Azi ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  13. Danny Boy

Danny Boy Yeni Üye

Beğenileri:
    8.716
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Medical Laboratory Technician-Public Relations Spe
    Yer:
    İstanbul-Скопје-Београ&#1076
    bence tartısmanın hıcbır anlamı yok eger suphe varsa ortada kı bunu kımse gıderemez ya helal sertıfıkalı ultımate toz alıncak yada soya proteını yada bıtkısle proteın onlarda da ıcerıkte hayvansal urun olmamasına dıkkat edılceek

bu kadar basıt

cunku helal kuralına uymuyor hıcbır ek besın su an cunku kanıtlanabılır bır helallık durumu yok

ZeusS_ bunu beğendi.
  14. ErbakanHoca

ErbakanHoca Üye

Beğenileri:
    79
    Ödül Puanları:
    0
    maalesef yapılacak birşey yok ürün alırken içeriğine bakmak lazım
    ben de dindar birisiyim,abd de kaldığım günlerde çok dikkat etmiştim bu duruma hep hindi ve tavuk yedim zaten
    ama whey hakkında yapılabilecek en iyi şey tarım ve köyişleri bakanlığı ve Diyanet işleri başkanlığınca onaylanmasıdır.

veaN ve ZeusS_ bunu beğendi.
  15. SCHWARZXXL

SCHWARZXXL Özel Üye

Beğenileri:
    4.706
    Ödül Puanları:
    123
    Dini mevzuları tartışmıyor oluşumuzla bu söylediklerinin ne alakası var? Burada Hıristiyanlık doğru bir din mi diye de tartışmıyoruz, Hıristiyan şeriatına uygun olup, olmadığımızı da ölçtün mü buna bağlı olarak?

Bu konuyu daha fazla uzatmayalım.

16. donkisot

donkisot Üye

Beğenileri:
    82
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Ankara
    Mesajlarimda ne dedim ben?

Bazi kisiler E... (... olan yerde sayilar var, yanlis anlasilmasin) katki madddelerinin bazilarini iceren seyleri haram sayiyor demedim mi? Böyle kisiler var dedim ve de örnek verdim: Almanya'daki müslüman toplumdan bazi insanlar bunlarin listesini yapmis, hatta ben gibi saflar da bunlara inanip bazi gidalardan (mesela cikolatadan) oluyor dedim. Ayni cikolatalari Tr'deki Rossmanlar'da gördüm dedim. Bu cikolatalar demekki Türkiye'de helal dedim. Ne var bunda yani, simdi bu din elestirisi mi yahu?

Hatta maillerime baktim, 2006'da Diyanet'e bizzat mail yollamisim bu konuyla ilgili, cevap gelmismi gelmemismi bilmiyorum, belki silmisimdir. Ama simdi umrumda da degil ne cevap geldigi. Cünkü zaten daha sonra domuz kemiklerinden elde edilen jölelerle yapilan pastalari affetmedim, mideme indirdim hepsini. Cok lezzetlilerdi, mmmmm. Ayrica beslenme ve egzersizlerime (kan dolasimimi artirarak) destek olmasi nedeniyle aksamlari sarabimi da yudumluyorum. Bunlar sizi ilgilendirmiyor biliyorum ama yine ek bilgi olarak foruma sunuyorum.

Sigir jelatinini iceren seyleri (sac jölesi, pasta jölesi vs.) Tr'de kullaniyoruz dedim mesajlarimin birinde. Sigir jelatini haram olsaydi, o paketlerin üstünde "mamüllerimizin hicbirinde ...." ibaresi konulmazdi.

Adamlar haram konusunda süphelerini dile getirince birsey olmuyor, ben bu konuyla ilgili yasadiklarimi anlatinca din tartismasi oluyor öylemi? O listeyi cikaran kisilerin yaptiklari da bana göre asiriydi ben de kendi fikrimi söyledim. Isteyen haram yer, isteyen yemez. Hakaret etmedim, din tartismasina da hic girmedim.

Cok merak ediyorum, eger birisi cikip evet onlar haram diye mesaj yazsaydi siz nasil bir girisimde bulunacaktiniz?

Esas siz ne alaka benim mesajlarimi sildiniz? Bence de yeter artik.

17. SCHWARZXXL

SCHWARZXXL Özel Üye

Beğenileri:
    4.706
    Ödül Puanları:
    123
    donkisot, daldan dala atlıyor ve müthiş çarpıtıyorsun. Off-topic mesajlara ısrarla devam etmen de yaptırım sebebidir. Yaptırıma maruz kaldığında bunu da sansüre uğradığına yormazsın umarım.

Mesajlar silindiği için kimse farkında değil ama, sen, "bazı kişiler" demedin, yobazlar dedin. Kimseye inançlarından dolayı yobaz demeye hakkın yok.

Mevzu, kullanılan sığır jelatininin kaynağı. Bu konuda hassas olanların inançları değil.

Farazi bir örnek vereyim;

Burada Musevi bir üye, "Supplement'lerde deve etinden elde edilen bir içerik var mı?" diye sorsa(Musevilikte deve eti haramdır), ve bir üye gelip, bu hassasiyeti yobazlık olarak nitelendirse, onun da mesajını silerim.

Umarım anlaşılmıştır.

jkdo ve kenan_23 bunu beğendi.
  18. donkisot

donkisot Üye

Beğenileri:
    82
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Ankara
    Asagidaki TDK linkinde bulunan kutucuga lütfen YOBAZ yazin ve anlamini okuyun.

http://www.tdk.gov.tr/index.php?option=com_gts&arama=gts&guid=TDK.GTS.4f0739e887f977.88511646

Yargitay Hukuk Kurulu ve AIHM'ye göre yobaz kelimesi bir hakaret olarak sayilmiyor. Hicbir yaptirimi yok.

Sonra da benim bir önce yazdigim mesajimi okuyun. O mesajda ben haram kavramini asiriya kacarak ele alan, uygulayan, insanlarin dini duygularini sömüren kisilerden bahsettim. Zaten silinen mesajlarda da kastettigim kisiler onlardi, yoksa foruma mesaj yazanlari kastetmedim. Zaten onlar süphelerini yazmislar, belki foruma mesaj yazanlarin da eline bana bir zamanlar verildigi gibi bir liste verilmistir. Mesajlarimin cok yanlis anlasildigini ve hatta amacinin hic anlasilmadigini hissediyorum.

Son düzenleme: 6 Ocak 2012
  19. SCHWARZXXL

SCHWARZXXL Özel Üye

Beğenileri:
    4.706
    Ödül Puanları:
    123
    Forumda bu konuda endişesi olanları, o yobaz olarak nitelendirdiğin kişilere benzettin donkisot. Hala çarpıtıyorsun. Yobaz kelimesinin hukuken hakaret kabul edilip edilmemesi mevzusunda da şunu söyleyeyim; dini kuralların doğru olup, olmadığını tartışmak da kanunlara aykırı değil ama bizim forum kurallarımıza aykırı. Bizim içeriğimizle bağdaşmıyor.

Off-topic konusunda son uyarımı yapıyorum.

jkdo bunu beğendi.
  20. Karakaş

Karakaş Üye

Beğenileri:
    1.704
    Ödül Puanları:
    103
    donkisot kimseye dini inancından dolayı "yobaz" diyemezsin adam isterse incir ağacına tapar etrafında gulu gulu dansı yapar kimseyi ilgilendirmez. hukuken suç sayılmayan fakat sana söylesem çok sinirleneceğin bir sürü kelime sayabilirim sana bu kimseye istediğini söyleyebileceğin anlamına gelmez. mesajların silindi çünkü birisi çıkıp cevap yazacaktı ve ortam gerilecekti forumda çokça defa örneği görüldüğü üzere. bu yüzden senin haksız olduğunu düşünüyorum ve hâlen sıkıntın varsa burada off topic yapmak yerine yöneticiyle özelden mesajlaşmanı rica ediyorum.

Sayfayı Paylaş