Supplementler Hakkında Bazı Sorular Cevapları

Konusu 'Supplementler' forumundadır ve BeachBoy tarafından 25 Haziran 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
 1. BeachBoy
  Offline

  BeachBoy Üye

  Katılım:
  13 Ekim 2005
  Mesajlar:
  1.652
  Beğenileri:
  4.412
  Ödül Puanları:
  123
  [​IMG]

  Defination döneminde gainer kullanılır mı?


  Müsabaka hazırlık veya yaz aylarına doğru yapılan defination dietlerinde gainer kullanımı rahatlıkla sürdürülebilir. Bu iki dönem sabah 05.00-09.00 saatleri arası ve ağırlık antrenmanından hemen sonra olan bir saattir. Bu dönemlerde insülin salım eşiğiniz kaliteli gainer’ın içeriğinde bulunan kompleks karbonhidratları kas glikojen depolarına hızla gönderir, metabolizma hızınız da yüksek olduğu için ürünün tüm içeriğini iyi bir biçimde değerlendirmiş olursunuz.

  Ülkemizde kaçınılmasına rağmen Amerikalılar müsabakaya 4 hafta kalaya dek gainer veya MRP türü protein ve karbonhidrat karışımlarını kullanmaktadırlar. Buna en iyi örnek Dexter Jackson’dur. Dexter sahneye 3 hafta kalana dek 2 ölçek gainer içine 1 servis protein tozu ekleyerek sabah saatlerinde yaptığı kardio sonrası ve öğleden sonraki ağırlık antrenman sonrası kullandığını belirtmekte ve bunun kas kütlesini önemli ölçüde koruduğunu savunmaktadır.

  [​IMG]

  Protein tozları çeşitlerine göre temel olarak nasıl kullanılmalıdır?

  Toz form proteinlerin kullanım zamanlaması o proteinin hangi tür özelliğe sahip olduğu ile bağıntılıdır. Diğer bir değişle, her protein farklı amaç için işe yarar ve buna göre zamanlama içinde alınmalıdır.

  Whey formlar genelde hızlı kana karıştığından antrenman öncesi, antrenman sonrası ve müsabaka hazırlık döneminde sabah cardio’su öncesi glutamine ile birlikte alınabilirler.

  Egg form’lar, yani yumurta proteinleri en eski moda protein tozlarıdır ama özellikle ölçü aldırma ve kas kütlesi kazandırma yetenekleri whey ve casein’e göre çok daha yüksektir. Off sezon tabir edilen –büyüme- döneminde tercih edilmesi gereken protein tozlarıdırlar. Antrenman öncesi ve gece yatmadan 30-45dk önce alınabilirler.

  Casein, diğer bir değişle salt süt proteinleri, içinde yüksek oranda GH tetikleyici colostrum bulunduran toz form proteinler olup kan akışından en uzun süre sabit kalabilen ağır molekül yapısına sahiptirler. Bu yüzden fiziksel yapıları whey gibi akışkan değil, daha yoğundur. Özellikle akşam saatleri, gece uykusndan önce veya gündüz saatleri –defination döneminde- uzun açlık saatleri öncesi alındıklarında total metabolizma amino asit değerlerini 6-8 saat arası yüksek tutma yetenekleri vardır.

  [​IMG]

  Amino asit mi, protein tozu mu daha etkilidir?


  Amino asitler daha hızlı çözünen formlar olup özellikle müsabaka hazırlık döneminde kullanışlıdırlar AMA protein oranları toz formlara göre hayli düşüktür ve avuçlarca tablet yutmanız gerekir.

  Toz formlar ise size servis başına çok yüksek protein oranları verirlerken müsabaka hazırlık döneminde –su tutma- problemleri vardır. Bu açıdan genel geçer pratik bir açılım olarak: Protein tozu müsabakaya 1-2 ay kalana dek kullanılabilir ama bu süreden sonra sert hatlı ve keskin kas defination’u için tablet amino asitler alınmalıdır.
  Lee Haney bir açıklamasında Olympia hazırlıklarında sıvı proteinleri sahneye 2 ay kala kestiğini ve tablet amino asit alımına geçtiğini belirtmektedir.

  [​IMG]

  NOX ürünlerinin defination’a negatif bir etkisi var mıdır, NOX ürünleri su tutar mı?

  NOX ürünlerinin temel maddesi Arginine amino asididir ve nitrit oksit sentezini arttırarak damar çeperini genişletip kaslara daha yoğun besin maddesi akışına yardımcı olur. Sanılanın aksine bu ürünler off sezondan çok özellikle defination döneminde kullanılmalıdır. Sebep mi?

  Defination döneminde karbonhidrat alımı görece olarak düşüktür. Ve bu düşüklükten dolayı pek çok sporcu off sezonda salonda yakaladığı kas pompalarını elde edemez. Daha –düz- bir kas görünümüne sahip olur ve bu durum –hatsız- olduğunun zannedilmesine sebebiyet verebilir. İşte NOX ürünü bu zaman diliminde düşük karbonhidratın yarattığı olumsuz –pompa almama- etkisinin önüne geçmek için kullanılabilir. Böylece kas antrenman esnasında kan akışına boğulacak ve hem hat kazanacak hem de alınan besin maddelerinin kas hücrelerine transferine yardımcı olacaktır. Bunun anlamı ise daha yoğun ve dolgun kas yapısı görünümü demektir.

  Mr. Olympia Jay Cutler bir repörtajında NOX ürünü alımına müsabakaya 15 gün kalana dek devam ettiğini belirterek bunun özellikle düşük karbonhidrat günleri antrenmandan 2 saat önceki öğününde 100gr karbonhidratla kombine şeklinde çok etkin olduğunu söylemektedir. Kendisinin 15 gün kala bu ürünleri kesmesinin ise az da olsa özellikle creatine içerikli olanlarının –su tutma- özelliğidir.

  [​IMG]

  Supplement takviyeleri karaciğer üzerinde yorucu etki yapar mı, sivilcelenme olur mu, saçım dökülür mü, iktidarsız olur muyum?

  Normal gıdalar bile dengesiz fazla tüketildiğinde tüm sindirim sistemine aşırı ve dengesiz yük bindirebilirler. Beslenme takviyeleri kompleks seviyede değerler içerdiklerinden bu sisteme –dengesiz ve aşırı- yüklenmeleri durumunda negatif etkileri çok daha fazla olmaktadır.

  En önemli kural –kendinize uygun dozajı- belirlemekten ve ürünün üzerinde yazan kullanım oranına sadık kalmaktan geçmektedir. Yaptığınız antrenmanın şiddet yoğunluğu düşükse, normal beslenmenizden gerekli protein, karbonhidrat ve yağ oranlarını alıyorsanız alacağınız toz proteinin sadece antrenman sonrası olması size fazlasıyla yeter. Veya beslenmenizde her gün 300-400gr balık varsa omega tabletlerine fazla ihtiyacınız kalmaz. Ya da günlük karbonhidrat almınızı normal gıdalardan –yiyerek- sağlayabiliyorsanız gainer’e ihtiyacınız yoktur.

  Sivilcelenme ve benzeri –karaciğer- temelli rahatsızlıkların temelinde çoğu zaman sadece aşırı supplement kullanımı değil, dengesiz anabolizan ilaçların da çok ciddi etkileri vardır. Pek çok sporcu ise bu tür görüntüler sergilediklerinde kendilerine ( kılıf uydurmak için ) protein tozundan olduğu cümlesini kullanırlar. Bu nedenle supplementler hakkında saç döktüğü , iktidarsızlık ve kısırlık yaptığı hakkında yanlış bilgiler oluşmuştur.

  Günde 200mg ox… , haftada 2000mg s… alan bir kişinin SGOT SPOT değerleri genelde proteinden değil, bu aşırı doz kimyasallardan alt üst olmaktadır. Bu ilaçların diğer ve en sık karşılaşılan yan etkisi ise baş tepe noktasında kellik ve impotens yani iktidarsızlık vakalarıdır.

  Psikolojik yan etkileri ise çok sınır uçlara dayanır. Ani ve geçmeyen sinirlili hali, egosantrik davranış bozuklukları ve sürekli kendini üstün görme ve beğenme tavrı zamanla bu ilaçları kullanan kişilerde antisosyal kişilik bozuklukları yapmakta ve kişi –sadece kendi çevresi- dışında sosyalleşmekte giderek güçlük çekmektedir. Amerika’da bu sorunlar içinde bulunan kişiler için özel psikolojik tedavi seansları düzenlenmektedir.  Kaynak : Orhan Tezişçi'nin Bodybuilding Arşivinden ( Professional Trainer - Dean College Boston USA )
   

  Ekli Dosyalar:

  Xperiance, Conqueror_, themertyildiz ve diğer 8 kişi bunu beğendi.
 2. hakankabaoglu
  Offline

  hakankabaoglu Üye

  Katılım:
  25 Kasım 2011
  Mesajlar:
  524
  Beğenileri:
  199
  Ödül Puanları:
  0
  cok güzel bi yazı olmus megine saglık
   

Sayfayı Paylaş