Supplementler bırakıldıgında elde edilen kashacmi azalır mı?

Konusu 'Supplementler' forumundadır ve tuncunayral tarafından 12 Ekim 2006 başlatılmıştır.

 1. tuncunayral
  Offline

  tuncunayral Üye

  Katılım:
  29 Mayıs 2006
  Mesajlar:
  7
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Arkadaşlar , iyi günler. 2 senedir bu işle uğraşıyorum , son 8 aydır çok yogun ilgiliyim, internette ve forumda da baktım ama bulamadım bir türlü. son 5 aydır supplement kullanımına başladım özellikle de whey protein kullanıyordum, fakat nedenini anlamadıgım bir şekilde whey proteini aldıgımda midem çok bozuluyor, çok gaz yapıyor ve acayip keyfim kacıyor , tüm bunlar bir yana bu supplementleri kullanmayı bıraksak da normal beslenme suretiyle gelişsek kotu mu olur? Uzun vadede elde ettiğimiz supplement takviyesiyle kazandıgımız kaslar, supplementleri bıraktıgımızda ölçü kaybeder mi? Diğer bir sorum da uzun vadede supplement kullanımının yan etkisini görür müyüm? Teşekkürler...
   
 2. CURL
  Offline

  CURL Yeni Üye

  Katılım:
  23 Haziran 2006
  Mesajlar:
  272
  Beğenileri:
  8
  Ödül Puanları:
  0
  ek besinler sadece ek besinlerdir. Yani sonuçta besindir. Ama biraz mühendislik görmüş üründür. avantajı pratik kullanımı olması ve hızlı sindirilmesidr. Whey proteini sütle alıyorsan mide bozukluğunun nedeni buyuk ihtimal süttür.

  Uzun vadede karaciğer yıpranabilir (sadece whey protein için). İnanmayan varsa ucuz protein başlığındaki guardbody'e hitaben yazdığım mesajı okuyabilir. Ama çaresi vardır (enginar, silymarin, b6).

  Tabiki ek besinsiz de olur. Protein ihtiyacını tavuk et,vs den karşıladığın sürece bırakman sonucu kas kaybı oluşmaz.
   
 3. ALPEREN
  Offline

  ALPEREN Özel Üye

  Katılım:
  4 Ocak 2005
  Mesajlar:
  956
  Beğenileri:
  468
  Ödül Puanları:
  0
  Merhaba,

  Günlük alınması gerek protein'in tamamını bu ürünlerle almamalıyız. Beslenmemizi doğal öğünlerimize vermemiz gerekiyor. Ek besinleri abartırsak, bahsedildiği yan etkiler olabilir. Ben zaten ek besin kullanımını uzun süre yapmıyorum, whey proteinde dahi zaman zaman ara veriyorum. Vücudu bunlara çokta alıştırmamak lazım.

  Proteinle gelişiyoruz, gelişmeyi durduracak derecede proteini kesersek gerileme başlar. Bu aynı, sporu bıraktığımızdaki gibidir...
   
 4. FleXoR
  Offline

  FleXoR Özel Üye

  Katılım:
  5 Aralık 2005
  Mesajlar:
  7.062
  Beğenileri:
  10.168
  Ödül Puanları:
  123
  Cinsiyet:
  Bay
  Meslek:
  Antrenör - Yazar
  Yer:
  Kırklareli & sivas
  Fakat protein ve aminolarda vucuda alımlarda vucud taki adelenin büyümesine etken bu amino asitleri vucudumuz üretmediğinden kaynaklanıyor

  bıraktığınızda ne yaparsanız yapın bu aminoları üretmediği için kayıp tabiki olur bunu çok kere denedim faka

  öyle abartılavcak şekilde bir kayıp değil
   
 5. tuncunayral
  Offline

  tuncunayral Üye

  Katılım:
  29 Mayıs 2006
  Mesajlar:
  7
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Yani temelde merak ettiğim olay şu, hepimiz biliyoruz ki; bu supplementler ucuz şeyler değil ve cabuk tüketiliyor, ben bugune kadar yaptıgım her şeyi doğal besinlerden alarak yaptım ve lafın özü kendi tabirimle büyüttüğüm bu kasların benim olduğunu biliyorum (Kür yapıp 6 ayda dev gibi olan ama sonra 2 ay bırakıp eski haline dönen adamlar gördüm ve kesinlikle küre girmemeye karar verdim). Hepimizde hacim kaybetme korkusu sıkıntısı vardır eminim, sürekli yapıyoruz bu işi , bense verim almak istiyorum ama zaten çok yavaş gelişiyorum mesela kollarımı 37 cm e cıkardım ama çok zor oldu, ağrıyı hissetsem de besini yeterli alsam da büyüme yavaş oluyor, o bakımdan bu supplement kullanımı beni endişelendiriyor çünkü bazı aminoların içinde dolgal besinlerden alamadıgımız maddeler varmış ve vücut bunlara ihtiyaç duyarmış bunları aminodan aldıgımızda aminoyu bıraktıgımızda mesela ne olucak? .. Yani ekonomik olarak güçsüz duruma düşebilir ve supplementleri temin edemeyebiliriz , o zaman neler bizi bekliyor olabilir? Tecrübeli arkadaşlar fikirlerinize açığım...
   
 6. beat me
  Offline

  beat me Üye

  Katılım:
  12 Ağustos 2006
  Mesajlar:
  212
  Beğenileri:
  6
  Ödül Puanları:
  18
  bende amino protein tozu fln kullanıom demek ki bunları almayı bıraksam küçülecem öle mi allahım ben ne yapacam şimdi
   
 7. ALPEREN
  Offline

  ALPEREN Özel Üye

  Katılım:
  4 Ocak 2005
  Mesajlar:
  956
  Beğenileri:
  468
  Ödül Puanları:
  0
  Bahsettiğim hergün, yüksek oranlarda bu tip ürünleri uzunca bir süre hiç ara vermeden kullanmamamız gerekiyor. Vücut hazıra alışacaltır. Bu ürünler hızlı emilim olsun diye üretiliyor ve çok çabuk kullanılıyor. Eğer düzenli ve yoğun bir ağırlık antrenmanı ile bu ürünler kullanıyorsa, zaman zaman ara veriliyorsa sorun olmayacaktır. Bu ürünler doğru oranda ve zamanda kullanıldığında gelişimi artı olarak etkiliyor. Ben hem bu besinlere hemde spora zaman zaman aralar verdim. 2 ay, spor yapmadığım da oldu. Ancak hiç bir zaman gözle görülür bir düşüş yaşamadım. Eğer sırf ek besine yüklenirseniz, ara verdiğinizde düşüş fazla olacaktır. Ben zaten, spor yapmayanların bu ürünleri kullanmasını doğru bulmuyorum.

  Zor gelişiyorum demişsiniz, zor gelişmeniz genetik yapınızla alakalı, ancak o gelişmeniz sağlam bir temeli olduğu zaman kalıcı olacaktır. Geç olsun ve kalıcı olsun... İşte bu süreye tahamül edemeyenler ilaca yükleniyor, ama siz ilerde sağlıklı olurken steroid kullananların hem geçici hemde sağlıksız bir gelişimi olacaktır.

  Elbette bu spor devamlılık istiyor.
   
 8. tuncunayral
  Offline

  tuncunayral Üye

  Katılım:
  29 Mayıs 2006
  Mesajlar:
  7
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Durumu anlayabiliyorum arkadaşlar sizlere teşekkür ediyorum ve son olarak şunu soruyorum, biliyoruz ki güç çalışması ayrı hacim çalışması ayrı dayanıklılık çalışması ayrı, yani hepsinde agırlık kaldırıyoruz ama setler tekrarlar agırlıklar değşiyor vs.. Son olarak sormak istediğim şey ise supplement yardımıyla elde ettiğimiz o hacmin altında gerçek bir güç var mı, yani elde ettiğimiz o hacim ...? Tamam bir hacim olacak ama o hacmi kaldıracak güçte yatmalı o görüntünün altında yoksa neye yarar? Merak ediyorum cunku ben yıllardır supplemente pek girmeden hacim yaptım ve kendimi eskisine göre çok güçlü hissediyorum. Yani kullandıgımız agırlıklar artacak elbet calıştıkca, benim mesela bu artış çok yavaş oldu yani ivme almadan beli kırmadan vs rahat tekrarlar cıkarabilecek kadar agırlık kullanabilme meselesinden bahsediyorum bilirsiniz. Beli kırmadan barla rahat rahat gerginliği bozmadan bicepste tekrarlar cıkarırken gayet yavaş yavaş kiloları arttırabiliyorum 2.5 ayda bir arttırma oluyor, hemen acele edip biraz arttırsam hemen sallamasyon oluyor belden kırıyorum sallanıyorum falan ve hakkını veremyorum idmanın. Bana bu işi doğal yollardan yaparsan gelişme yavaş olur hacim geç alırsın ama güçte senin olur hacim de derseniz kendimi rahat hissedicem, sabırlıyımdır geç olsun güç olsun derim o halde.. Saolun
   
 9. ALPEREN
  Offline

  ALPEREN Özel Üye

  Katılım:
  4 Ocak 2005
  Mesajlar:
  956
  Beğenileri:
  468
  Ödül Puanları:
  0
  tuncunayral,

  Aslında cevabı son kısımda vermişsiniz.

  Eklemek istediğim, ek besinlerle destekli iyi bir antrenmanla sonuca biraz daha kısa sürede ulaşabilirsiniz. Bu ürünler kasın kendisini yenilemesini, kas için yeterli desteği kısa sürede karşıladıkları için kullanılmalı ve kullanılıyor. 3-6 aylık devamlı bir çalışmadan sonra sadece whey protein destekli bir çalışma ile daha iyi sonuç alınabiliyor. Bu desteklerle, anabolizanları karıştırmamak lazım. Çünkü, anabolizanlar kullanıldıkları sürece vücutta su tutarak yapay bir hacim göstermekte. Ek besinlerde bu tip bir sorun olmamaktadır. Yani ek besinlerle alınan kas, güç yapay değildir ve sağlıklıdır. Ek besin illa kullanılmalı da demiyorum ancak, özellikle hacim almada zorlananların "abartmadan" ölçüsünde kullanması faydalıdır.

  Spor salonlarında görmüşsünüzdür, sizden çok daha hacimli; ölçüleri de daha iyi olan birisi sizin kadar ağırlık kaldırmakta yada sizden biraz fazla kaldırsa bile çok zorlanmaktadır. Halbuki siz çokta zorlanmıyorsunuz. İşte bu tamamen yapıyla ilgilidir. O şahıs çok daha hafif ağırlıklarla daha hızlı ve kolay hacim alırken siz ondan daha ağır kaldırsanız dahi hacimi kolay alamıyorsunuzdur. Burada beslenme+uyku+psikolojik faktörleri olumlu farzediyoruz.

  O yüzden, hacim almak bazıları için zordur. Ancak zor olsada sonucu kesinlikle iyi olacaktır. Size önerim, her ay vücut fotoğraflarınızı belli açılardan çekin. 3-6-12 aylık periyotlarla fotograflarınıza bakın. İyi bir antrenman ve beslenme ile hacim alınacaktır. Kilo artışınız gözle görülür şekilde olmayabilir, ancak kas gruplarında ölçü artışı olacaktır.

  Kolay gelsin...
   
 10. tuncunayral
  Offline

  tuncunayral Üye

  Katılım:
  29 Mayıs 2006
  Mesajlar:
  7
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  teşekkür ederim saol ALP ;)
   
 11. ALPEREN
  Offline

  ALPEREN Özel Üye

  Katılım:
  4 Ocak 2005
  Mesajlar:
  956
  Beğenileri:
  468
  Ödül Puanları:
  0
  rica ederim,

  başarılar...
   

Sayfayı Paylaş