Supplementlerın sağlığa ve performansa etkileri nelerdir?

Konusu 'Supplementler' forumundadır ve hoyrat38 tarafından 8 Nisan 2007 başlatılmıştır.

Supplement kullanıyor musunuz?İşe yarıyor mu?

1. Hayır,kullanmıyorum.Bence gereksiz.

94,3%
  2. Evet;ama pek faydasını göremedim.

1,1%
  3. Evet,kullanıyorum ve çok memnunum.

4,3%
  4. Hayır;ancak çok faydalı olduğunu biliyorum.

0,3%
Watchers:
Başlığı izleyen kişi sayısı 1 user .
  1. hoyrat38

hoyrat38 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Kayseri
    Bütün üyelere merhaba supplementler sağlığımızı bozmadan gerçekten işe yarıyorlar mı?Bu konudaki düşüncelerinizi ve tecrübelerinizi paylaşmanızı istiyorum.Ben bu konuda biraz cahilim.Kesin çözüm steroidler midir?Supplementleri sağlam bir şekilde nereden alabilriz?İnternette ****** diye bir site var bu siteye güvenebilir miyiz?Googleda reklamı var.Sporcu besinleri diye.Bizim forumda da supplement satılması durumu vardı o olay kesinleşti mi?Teşekkürler

2. CENTAUR

CENTAUR Guest

Steroidler kesin çözüm falan değildir :!: .

Forumun giriş sayfasında tanıtım linki olan site çok iyi oradan bakabilirsin

Suplementlerin hiçbir zararı yoktur,

Suplementler işe yarıyormu sorusu ise evet işe yarıyor, bunları kullanınca da mucizevi bir şekilde gelişim göstermeni sağlamaz yani bir doping maddesi etkisi yaratmaz sadece günlük alman gereken bazı kaliteli gıdaları kolay pratik yoldan almana yardımcı olacak takviyelerdir, tek başınada işe yaramayabilir, mutlaka iyi beslenme ve iyi çalışmayla takviye edildikten sonra istikrarlı ve kalıcı bir gelişim sağladığını herkes yaşayarak görmüştür.

3. hoyrat38

hoyrat38 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Kayseri
    CENTAUR peki sence günlük fix 1L. yarım yağlı süt,225g. kırmızı et(köfte şeklinde) öğünlere dağıtılarak tabi bol sebze ekmek vs. ile birlikte 85kg. lık birine yeterince kas gelişimi desteği sağlar mı?Ben bu aralar aminoasit alayım diye düşünüyorum;ancak çok kararsızım karaciğer,böbrek,bağırsaklar,hormon dengesi üzerinde ne tür değişiklikler yapar bilemiyorum.Genelde aminoasitler için doz ayarlaması iyi yapılmalıdır diye uyarı yapılıyor.Bu doz ayarlamasını nasıl yapabilrim?Sadece kullanma talimatlarına uymak yeterli midir yoksa her insanda aynı dozlar farklı etkiler mi yaratır?Teşekkürler

4. hoyrat38

hoyrat38 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Kayseri
    Vücut geliştirme çok profesyonel ve bilinçli yapılması gereken bir spor o yüzden pek çok şeyi doğru bilmek gerekiyor .Teşekkürler

5. CENTAUR

CENTAUR Guest

Vücut geliştirme yapan bir sporcunun günlük alması gereken protein ortalama vücut ağırlığının iki katının gram cinsinden değeridir mesela senin için günlük 170 gram protein, buradaki 170 gram alınan net protein değeri bu forumda besinlerin protein değerleriyle ilgili bir başlık vardı oradan hangi besinin 100 gramında net kaç gr protein olduğuna bakarak hesaplama yapabilirsin, bunun dışında bir oturuşta bir tavuk yemek fazla protein almak değildir, kasların bir öğünde alınan proteini kullanma sınırı var yani bunları öğünlere yaymak gerek.

Şimdiye kadar aminoasitler hakkında karaciğer, böbrek, bağırsaklar, heleki hormon dengesinin bozulmasıyla ilgili bir yan etki veya zararını ne duydum ne gördüm nede okudum, bende kullanıyorum bunları.

Bak şimdi aminoasit dediğin zaten protein yapıtaşıdır, nasıl eczanede vitamin tabletleri varsa bunlarda bir tür protein tabletidir toz ve likit olanlarıda vardır hatta çoğu vitamin ilacı içerisinde sentetik yollarla üretilen vitaminler içerir, ama aminoasitler peynir altı suyu gibi doğal yollardan üretilir. Aminoasitler, proteinler, v.s kısacası supplementler ilaç değildir gıda takviyesidir bunları steroidler ile karıştırma steroidler doping maddeleridir.

6. [Zafer]

[Zafer] Üye

Beğenileri:
    244
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Üniversite öğrencisi
    Yer:
    İstanbul
    Eğer böbrekleri taş,kum yapmaya müsaitse protein taş yapar,ama sorumlusu supplement tabiki de değildir,öyle bir durumda doktor zaten ete,süte bile kısıtlama getirir.Ama supplemetler normal,sağlıklı bi insana kesinlikle zarar vermez.

7. hoyrat38

hoyrat38 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Kayseri
    Benim böbrek biraz kum yapmıştı özellikle belime vuran ağrılar yüzünden(aha dedim fıtık oldum)1 ay antrenmanları bırakmıştım.Yalnız az su içiyordum.O yüzden su alımımı günlük 2.5L. ye kadar çıkardım.Şu an problemim yok.Kendi idrarırımda ürik asit deneyi de yapmıştım ve ürik asit yoktu.Hesaplamalarıma göre günlük 130-140g. protein alıyorum.Karbonhidratı hesaplamadım;ancak son iki ayda 4-5kg. aldım.Kas durumu da öncekine göre daha iyi.Sizce 110-130g. protein üzerine ekstradan aminoasit almalı mıyım?Bu sporu yıllarca yapmayı düşünüyorum.5.5 ayım doldu.Bir de170g. saf proteine çıkmak biraz zor geliyor bana.Benim protein kaynaklarım kırmızı et,süt,peynir ve 5 öğün kadar yiyorum.Sizce ne yapmalıyım?Konuyu da biraz saptırdık ama laf lafı açıyor işte.Teşekkürler

8. [Zafer]

[Zafer] Üye

Beğenileri:
    244
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Üniversite öğrencisi
    Yer:
    İstanbul
    Bende de kum sorunu vardı,genetik olarak böbrek taş-kum olayına çok yatkınım.18 yaşımdan 21 yaşıma kadar ara ara kum sorunu oldu ama doktorun tek dediği şey BOL SU TÜKET oldu,bol bol su içiyorum hiç bi problem yok,whey de kullanmaya başladım,herşey yolunda gidiyo bende :)

9. CENTAUR

CENTAUR Guest

aslına bakarsan 170 gr proteinde şart değil zaten, aslında şu an gerçekten dediğin kadar protein alabiliyorsan

yeter istersen biraz daha artırabilirsin mesela proteine en ihtiyaç duyacağın zamanlar sabah kalkınca yiyeceğin ilk

öğün, (omlet, yumurta beyazı gibi şeyler tüketmek pratik ve faydalı oluyor), birde antrenmandan sonra ilk yarım

saat içerisinde alacağın proteinler (özellikle çabuk sindirilebilen protein kaynakları büyük avantaj sağladığı için

insanlar antrenman biter bitmez whey protein tozu veya aminoasit tableti kullanıyor), birde gece yatarken yavaş

sindirilen seni uzun süre besleyecek, kan şekerinide düşürmeyecek uykuna yardımcı olacak ılık süt ve/veya lor

peyniri tüketirsen uykudaykende gelişirsin. Aslında kaslar sen antrenman yaparken veya antrenmandan hemen

sonra değil, gece uyurken, oturup tv seğrederken falan gelişiyor.

10. hoyrat38

hoyrat38 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Kayseri
    Centaur,zfrsk ikinize de teşekkürler.M0erak ettiğim bir konu daha var.Vücut geliştirme yapanlarda protein,karbonhidrat ikiye katlanıyor.Metabolizma falan hızlanıyor.Yalnız yediğimiz ette içtiğimiz sütte kolesterol de var.1 yumurta sarısı neredeyse normal bir insanın kolesterol miktarının tamamını karşılıyor.Kolesterol ileride başımıza dert açmasın?Kendimize öz eleştiri olarak soruyorum.Düşüncelerinizi almak için.Supplementler da sanki bu açıdan üstün.Supplementlerle beraber karbonhidart da alıyorsunuz heralde ekstradan.Çok fazla da kasmamak lazım bu konuda.Teşekkürler

11. butterfly

butterfly Üye

Beğenileri:
    16
    Ödül Puanları:
    18
    Yer:
    istanbul
    İhtiyaca göre takviye şart!!

Çok gezindim bilgi toparladım forumda,belli bir süre sonra baktın ki vücut geliştirmede ilerleme hızın yavaş,vücudun ihtiyacını tesbit edip ona göre supplement kullanmakta geç kalmamak lazım,çok erken başlamak da gereksiz belki ama amino acid yada whey protein tozu gibi temel ürünlere başlamakta gecimemek lazım,yoksa olay ****** gel-git olayı..

Whey
    Creatin
    Glutamine

Bunlar bence en gerekli olanlar,sonra Tribulus,N.O. da ilerleyen zamanlarda alınabilitesi yüksek supplementler..site sponsoru supplementler.com güvenlidir taksitle rahat rahat alışveriş imkanı sunar..

Sayfayı Paylaş