Supplement Takip Sistemi (UDTS) Hayata Geçiriliyor

Konusu 'Supplementler' forumundadır ve BeachBoy tarafından 22 Şubat 2014 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen kişi sayısı 1 user .
 1. BeachBoy
  Offline

  BeachBoy Üye

  Katılım:
  13 Ekim 2005
  Mesajlar:
  1.652
  Beğenileri:
  4.412
  Ödül Puanları:
  123
  gida-urunleri.jpg

  Tarım Bakanlığı'nın aldığı karar neticesinde ürün güvenliği için “Ürün Doğrulama ve Takip Sistemini” (UDTS) hayata geçiriyor. Takip sistemi dahilinde alkollü içkiler, takviye edici gıdalar, enerji içecekleri, bebek mamaları vb. birçok ürün takip edilebilicek. Vücut geliştirme piyasasında sporcuların satın aldığı supplement ürünlerinin güvenilirliği çoğu zaman sorgulanıyordu. Bu sistem sayesinde ürününüz hakkında birçok bilgiye en güvenilir yerden (yani Tarin Bakanlığı'ndan) elde edebiliceksiniz.

  Şimdi bu sistemi yakından tanıyalım;

  logo.png
  Ürün Doğrulama ve Takip Sistemi (UDTS)

  Ürün Doğrulama ve Takip Sistemi, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından hayata geçirilen, sahte, taklit ve tağşiş edilmiş ürünlerin üretimini, satışını engelleyerek, halkımızın güvenli gıdaya ulaşmasını amaçlayan yepyeni bir denetleme ve takip sistemidir. Etiket üzerinde iki adet numara bulunmaktadır. Bunlardan birincisi açıkta yani gözle görülebilen numaradır. Diğeri ise etiket üzerinde başlangıçta kapalı olarak bulunan numaradır. Kapalı olan bu numara tüketicilerin satın aldıkları ürünlerin güvenilirliğini sorgulamaları için kullanılır. Kapalı olan bu numara, etiket üzerinde turuncu alanın altındadır.

  İçerik1.jpg İçerik2.jpg
  Tüketiciler ürünü satın aldıktan sonra etiket üzerindeki turuncu alanı açarak sorgulama numarasını açığa çıkarabilirler. Ürün satın alındıktan sonra etiket üzerinde bulunan turuncu alan açılarak, ürün kimlik numarası açığa çıkarılır. Ürün kimlik numarası 19 tane rakamdan oluşan bir numaradır. ÜDTS, tüketicilerin satın aldıkları ürünün güvenilirliğini kontrol edebilmeleri için 4 farklı kanal sunmaktadır; internet üzerinden sorgulama, mobil uygulamalarla sorgulama, sesli yanıt sistemi ile sorgulama, SMS ile sorgulama. Tüketiciler satın aldıkları ürünün etiketinde başlangıçta kapalı halde bulunan ürün kimlik numarası herhangi bir sorgulama kanalı üzerinden kontrol edebilirler.

  Ürün takip sisteminin uygulanacağı gıdalar: Alkollü içkiler, Takviye edici gıdalar, Enerji içecekleri, Bebek mamaları (ek gıdaları, formülleri), siyah çay, bitkisel yağlar ve ballardır. Bu ürünleri üreten firmalar 31.08.2014 tarihine kadar ÜDTS’ye geçmek mecburiyetindedirler.**

  **31.08.2014 tarihinden itibaren ilgili ürünlerde UDTS kodu bulunması zorunlu olucaktır. UDTS takip numarası bulunmayan ürünleri satın almayınız.


  Üzerinde ÜDTS etiketi olan ürünler 4 farklı kanaldan sorgulanabilir :
  İnternet sitesi üzerinden
  Mobil uygulamalar ile
  7364' e kısa mesaj göndererek
  444 37 09 üzerinden

  İNTERNETLE SORGULAMA:

  Ürün sorgulaması yapmak için, ana sayfamızda bulunan ( Ürün Doğrulama ve Takip Sistemi ) “Ürün Sorgulama” bölümünü kullanabilirsiniz.

  images.jpg

  Ürün sorgulama bölümünde, öncelikle satın aldığınız ürün üzerindeki ÜDTS etiketinde başlangıçta kapalı olan ve üzerindeki turuncu bant yırtılarak ortaya çıkarılan ürün kimlik numarasını girmeniz gerekmektedir. Ardından ekrandaki doğrulama karakterlerini girerek sorgulama yapabilirsiniz.
  Sistem, sorguladığınız ürünün kayıtlı olup olmadığı kontrol edecek ve size satın aldığınız ürüne ait bir çok detaylı bilgi verecektir.
  VİDEOLU ANLATIM:


  UYGULAMA İLE SORGULAMA:
  UDTS mobil uygulamaları,
  Apple IOS (iPhone)
  Android işletim sistemine sahip telefonlar
  Blackbery OS
  Windows Phone 8 işletim sistemine sahip telefonlar için geliştirilmiştir.

  udts1.jpg
  Telefonunuzun işletim sistemine göre ilgili market ya da storelerden UDTS uygulamanızı ücretsiz indirebilirsiniz.

  VİDEOLU ANLATIM:
  SMS'LE SORGULAMA:

  ÜDTS etiketlerini dilerseniz kısa mesaj servisi ( SMS ) ile de sorgulayabilirsiniz. Hangi operatöre abone olursanız olun, telefonunuzdan 7364’ e ürün kimlik numarasını mesaj atarsanız, ürün ile ilgili bilgiler cep telefonunuza SMS ile gelecektir.

  TELEFONLA SORGULAMA:

  444 37 09 numaralı hattımızı günün 24 saati arayarak, sesli mesaj servisinin yönlendirmesi ile ürün sorgulaması yapabilirsiniz.
  Üzerinde ÜDTS etiketi olan ürünü sorgulamak için öncelikle etiketin üzerindeki turuncu alanı açıp ürün kimlik numarasını açığa çıkarmak gerekmektedir. 444 37 09 numaralı hattımızı arayarak ürün sorgulama işlemini seçtiğinizde sistem 19 adet rakamdan oluşan ürün kimlik numarasını tuşlamanızı isteyecektir. Numara tuşlandıktan sonra ürün sorgulaması otomatik olarak gerçekleşir ve sorgulama sonucu sistem tarafından okunur.

  udts2.jpg


  Hangi kanaldan ürün sorgulaması yapılırsa yapılsın, eğer sorgulama sonucunda ürünün kayıtlı olmadığı ile ilgili cevap alırsanız, 444 37 09 veya Alo Gıda 174' ü arayarak ürünle ilgili şikayetinizi iletebilirsiniz. Şikayet bildirimi yapabilmek için öncelikle satın aldığınız ürünü herhangi bir kanaldan (internet sitesinden, mobil uygulamalar ile, SMS ile veya 444 37 09 numaralı hattımızdan) sorgulamış olmanız gerekmektedir. Sorguladıktan sonra ürünün kayıtlı olmadığına dair veya etiketi ilk kez siz açıp ilk kez siz sorgulamanıza rağmen daha önce sorgulandığına dair cevap alırsanız şikayet bildirimi yapabilirsiniz**.

  **Burası önemli barkod veya seri no klonlamaya karşı ürün numarası birden fazla sorgulandığında sizi ürünün daha önce sorgulandığına dair bilgilendiriyor. Bu gibi durumlarda şikayet hakkınız bulunmaktadır.


  Derleyen & Yazan: BeachBoy

  Kaynaklar:
  Ürün Doğrulama ve Takip Sistemi
  Ürün Doğrulama ve Takip Sistemi (UDTS)
   
  Xperiance, Bodysoft, NacHo ve diğer 6 kişi bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş