Supplement kullanımı ve zararları...

Konusu 'Supplementler' forumundadır ve khan tarafından 12 Şubat 2007 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 6 üye.
  1. khan

khan Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Arkadaşlar forma yeni katıldım, biraz araştırdım ama kafama takılan bu konu hakkında yeterli bilgi edinemedim.Eger daha önce bu konu hakkında yeterli bilgi verilmiş ve ben görememissem kusurum affola.
    Arkadaşlar Whey protein tozlarının kullanım süreleri ve dozajları ne olmalıdır.Yani bu tozlar belli bir süre gözetmeksizin ve istenildigi dozajda kullanılabilirmi. Kullanım sürecinde KARACİGER ve BÖBREKLER üzerindeki etkileri bilimsel olarak test edilmişse bu etkiler nelerdir.
    Aynı sorularım Glutamine içinde gecerli.Bilgisi olan arkadaşların yardımları için şimdiden teşekkürler...

2. guardbody

guardbody Özel Üye

Beğenileri:
    1.600
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    KALİTE TEKNİSYENİ
    Yer:
    MAGNESIA
    suplamentlere fazla yuklenmek vucudu tembellestırır.adı uzerınde hazır besın maddelerı bunlar.ayda 1 hafta aravermek bence guzel olur.veya off gunlerde alımı yarıya ındırerek sadece normal gıdalara yuklenmekte aynı vazıfeyı gorur sanırım suplament açısından ama vucudun tamamen bır durgunluga gırmesıde gereklıdır.ben 2 ayda bır hafta bırakırım.

mista bunu beğendi.
  3. khan

khan Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Bilgilendirdiginiz için teşekkürler.
    Vücudu tembelleştirme konusunda sizinle hem fikirim.
    Aslında beni daha çok endişelendiren konu ; Bu supplementlerin uzun süre kullanımları sırasında böbrekler ve karaciğer üzerindeki etkileri.Bu organlar üzerinde bırakabilecekleri zararlardır. Bu konuda ki araştırmalarımda kesin bir sonuca ulaşamadım...

4. sahmat

sahmat Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    ...
    gulu seven makul olculerde ve arada bir vucudu dinlendirme sartiyla dikenine katlanir :)

5. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    doktorlar spor yaptığın sürece kullanabilirsin derler..yani vücudun ihtiyacını vermemek bence daha zararlı..spor yapmayan için zaten tehlike özellikle creatin gibi etkili maddeler..

ama arkadaşlar bilinçsiz yapılan her spor sizi anında kalp hastası yapıp götürebilir..çok bilinçli olmak lazım özellikle bodyde..bu işi bilinçsiz yaptığı için (ör:kaldırırken nefes verme) kalp ritm bozukluğuna yakalanan arkadaşlar duydum..

6. sahmat

sahmat Üye

Beğenileri:
    6
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    ...
    diez nefes alip vermeye dikkat cektigin icin tesekkur ederim..

ben sanirim tam anlami ile nefes alip vermenin hakkini veremiyorum.

basta nasil alisildigi ise oyle gidiyor bu isler en azindan bende oyle oldu.

hocasizlik zor is gercekten, salonda arkadaslar var ama tiriska bunlar, bu sitenin sayesinde ben ogretiyorum onlari bazi seyleri.. durum bu yani..

madem saglik acisindan onemli o halde once bunu ogreneyim.

sonra vucud guzelligi icin kendimi yiyip bitireyim.

sagol varol..

sevgilerimle,

7. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    sende saol varol..
    forumda da bir zamanlar dikkat çekici uyarılar yayınlanmıştı bu konuda..

fakat başından beridir çok önem verdiğim konuları başında geliyor en az zararla bu işi yapmak..
    eğer bir kişinin bile dikkatini bu yöne çektiysem ne mutlu bana..sana ve tüm üyelere sağlıklı günler dilerim..
    konu off'a gitmesin..burda kesiyorum. ;)

8. khan

khan Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Ritim bozuklugu şahsen bende mevcut. Sebebi aşırı zorlama duzgün nefes almama ve set arasında; yükselen kalp ritminin normal ritmine dönmesini beklemeden yeniden ağırlığın altına girme. Bu işin dönüşü pek olmuyor arkadaşlar o yüzden aşırı özen gösterelim. Kasa yüklenirken kalbede yüklendiğimizi unutmayalım. Ya bişey olmaz diyip (benim gibi) dönüşü olmayan yollara girmeyelim...

9. motorhead

motorhead Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    ekonomist
    Yer:
    istanbul
    doğru.. ben haftada 3-4 gün ant. yapıyorum. haftaiçi 5 gün supplement kullanıyorum. haftasonları kullandığım ürünleri veya ölçülerini azaltıp doğal beslenmeye ağırlık veriyorum. işte olmadığım için daha güzel yemek yeme şansım oluyor...

10. sarc4stic

sarc4stic Özel Üye

Beğenileri:
    2.261
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Satış Temsilcisi
    Yer:
    Istanbul
    Ben çalıştığım günler supplement kullanıyorum. Boş günlerimde doğal beslenmeye ekstra dikkat ediyorum. Multi-vitamin/İmuneks tarzı ilaçları bile 2 günde bir almaya çalışıyorum, belli aralarda 1 hafta ara vererek. Guardbody'nin dediği gibi, bunlar sürekli dışarıdan alınırsa vücut buna alışıyor ve hep dışarıdan beklemeye başlıyor.

11. ALPEREN

ALPEREN Özel Üye

Beğenileri:
    470
    Ödül Puanları:
    0
    Vücudu dinlendirmek şart. Bu antrenmanlar içinde geçerli. Ek besinlerin en belirgin etkisi karaciger enzimlerinde artıştır. Özellikle kilo aldırıcılarda buna rastlanıyor. O yüzden ihmal etmeden enazından 6 ayda bir , karciger enzimlerine baktırmak önemli. Bunu diyorum ama ben bile kendim daha karaciger enzimlerine hiç baktırmadım. Sadece tam kan tahlili yaptırdım hemde bu ek besinlere çok yüklendigim bir dönemde, herhangi bir olumsuzluk çıkmadı (ürede vs.)

12. burock74

burock74 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    rentacar
    Yer:
    antalya
    merhaba arkadaşlar yaklaşık 3 aydır supplement kullanıyorum başka bir sorum olacak mevsimsel olduğunu düşündüğüm saç dökülmesi yaşıyorum fakat aynı sporla uğraşan bir arkadaşım amino asitlerin saç dökülmesini arttırdığını söyledi bu konuyla ilgili bilginiz varsa forum da yer verir misiniz şimdiden teşekkürler.

13. doggetman

doggetman Üye

Beğenileri:
    216
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    istanbul
    Saç dökülmesi ile bende sıkıntılıyım ama mevsimsel bu saç dökülmesi,amino asitle alakası yoktur,arkadaşın sallamış biraz.

burock74 bunu beğendi.
  14. firebird

firebird Üye

Beğenileri:
    154
    Ödül Puanları:
    0
    steroid ile karıştırmış arkadaşın amino asitleri :)

15. [A][t][I]

[A][t][I] Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    istanbul
    Yukarıda arkadaşlar supplement kullanmanın vücudu tembelleştirdiğinden bahsetmiş. Anlıyamadım açıkçası...
    Bunlar hormon salgılamayı artıran ürünler değilki. tembelleşme olsun. Mesela testesteronu arttıran ilaçlar
    (steroidler) vücuda verildiğinde vücut tembelleşebilir kendi üretimini kısmen durdurabilir. Ama suplementler adı üsütünde destekleyicidir. Yani senin vücudun protein üretmiyoki tembelleşsin veya karborbonhidrat, creatin vs. Bunları zaten dışardan almak zorundasın. Vücudun kendi üretmediği dışardan almak zorunda olduğu bi konuda nasıl tembelleşir???

16. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.944
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Londra
    Yanlış bilgi veriyorsunuz.
    Esansiyel aminoasitleri vücut üretmez ve dışarıdan almak zorundadır.
    Esansiyal olmayan aminoları ise vücut kendi sentezleyebilir.
    Ancak esansiyal olmayan aminoları dışarıdan alma imkanı varsa vücut, enerji tasarrufu amacıyla bu sentezi kendi yapmaz.
    Bu da uzun süreli ek besin kullanımında vücudun vereceği tepki olan protein sentezi tembelliğinin temel mantığıdır.

"Çoğu mikroorganizma ve bitki standart amino asitlerin 20'sini de sentezleyebilmesine karşın hayvanlar bazı amino asitleri diyetlerinden elde etmek zorundadırlar.[10]aspartattanlizin, metionin ve treonin sentezinin ilk adımını katalizleyen aspartokinaz, hayvanlarda yoktur. Bir organizmanın sentezleyemediği amino asitler esansiyel amino asitler olarak bilinir (bu terim sıkça insanlar için gerekli olanları kastetmek için kullanılır). Eğer bir amino asit ortamda mevcutsa çoğu canlı enerji tasarufu için biyosentetik yolu durdurarak amino asiti ortamdan içine alır."

Kaynaklar:
    http://tr.wikipedia.org/wiki/Protein#Beslenme
    http://themedicalbiochemistrypage.org/amino-acid-metabolism.html

himes, diez ve [A][t][I] bunu beğendi.
  17. dogus

dogus Üye

Beğenileri:
    39
    Ödül Puanları:
    28

Vücut aşırı protein veya her ne alırsa aldıgında tembelleşir git 3 kaşık protein tozu iç bak bakalım anterman yapabiliyormusun ? demek istedimiz bitkin düşer. sonuçta protein olsun amino olsun bunlar vücut ta sentezleniyor vücut çalisiyor falan filan diye acıklamak isterdim ama omuz gunum du bu gün cok yoruldum sevgiyle ve ışıkla kal

Sayfayı Paylaş