Suplementlerde domuz ve türevleri

Konusu 'Konu Dışı' forumundadır ve bosphorus tarafından 28 Şubat 2010 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 2 üye.
 1. bosphorus
  Offline

  bosphorus Üye

  Katılım:
  3 Şubat 2008
  Mesajlar:
  30
  Beğenileri:
  9
  Ödül Puanları:
  18
  Meslek:
  Broker / Owner
  Yer:
  Heryerden :-)
  Arkadaşlar merak ettiğim bir konu akşam netten araştırma yaptım bir kaç İslami site kullanıldığını veya içeriğinde olabileceğini söylüyor fikirlerinizi yazarsanız ve beni aydınlatırsanız sevinirim..... Not konuyu suplementler bölümüne açmadım çünkü peynir altı suyundan yapıldığını düşünüyorum bu ürünlerin o yüzden buraya açtım ama dediğim gibi bilgisi olan arkadaşlar beni aydınlatırsa çok sevinirim ..... Herkese iyi pazarlar !

  Amino asitli ilaçlar

  Daha güzel ve kaslı bir vücuda sahip olmak isteyen gençler tarafından da kullanılan diğer bir ilaç gurubu da protein takviyesi adı altında çeşitli amino asitlerini ve detayları tam olarak bilinmeyen katkı maddelerini içeren preparatlardır. Bize gönderilen maillerde ticari isimleri ile bildirilen, all stars, life time, multipower, weider, universal nutrition, ultimate nutrition ve hard line başak bu guruba giren ilaçlardır. Tam olarak steroid gurupta nitelenmeseler de az çok benzer sonuçlar verebilen preparatlardır.

  Ayrıca bu preperatların ana unsurları olan amino asitlerin çoğunluklukla bulundukları gurublar hayvanlar olduğu için kabuklu deniz hayvanlarından, domuza kadar çeşitli hayvanların ekstratları, kemik ve kıkırdak kitleleri kullanılabilmektedir. Bu preparatlardan yaygın olarak kullanılan, MULTIPOWER PROFESSIONAL GLUCOSAMINE & CHONDROITIN ilacının etiketinde içindekiler kısmında yazılı maddeler “Glucosamine Sulphate, Gelatine, Chondroitin Sulphate, Zinc Gluconate, Vitamin C, Anti-Caking Agents: Silicon Dioxide and Magnesium Salts from Fatty Acids, Vitamin E, Colour: Titan Dioxide and Quinoline Yellow”.

  Bu maddelerin bazıları için yaptığımız araştırmalarda şu bilgilere ulaştık:

  Glocosamine sulphate için, wikipedia ansiklopedisinde, Ticari olarak kabuklu deniz hayvanlarının kabuklarından elde edildiği belirtilmektedir(It is produced commercially by the hydrolysis of crustacean shells)

  Chondroitin Sulphate ise hayvan nefes borusundan veya kıkırdaklarından elde ediliyor.

  Gelatine, sitemizde yayınlanan hayvan kökenli katkı maddeleri listesinde, E441 başlığında verilen bilgi şöyle: “Koyulaştırıcı, sabitleştirici, homojenleştirici ajan; domuz sığır, kanatlı,balık gibi hayvanların deri, bağ dokuları ve kemiklerinden sıcak işlem uygulanaral elde edilir. Alerji ve astıma sebep olabilir. Domuz ve eti helal hayvanların kesim usulü bakımından dikkatli olmamız gerekir.”

  Zinc Gluconate’ın yan etkileri; Titremeler; devam eden ülserler veya ağızda veya boğazda ağrılar, ateş, mide ekşimesi, hazımsızlık, mide bulantısı, boğaz ağrısı, şiddetli bir yorgunluk ve zayıflık. Aşırı doz kullanımında, göğüs ağrısı, baş dönmesi, baygınlık, nefes darlığı, kusma, gözde veya ciltte sarılık. (Chills; continuing ulcers or sores in mouth or throat; fever; heartburn; indigestion; nausea; sore throat; unusual tiredness or weakness.Symptoms of overdose; Chest pain; dizziness; fainting; shortness of breath; vomiting; yellow eyes or skin (http://www.drugs.com/cons/zinc-gluconate.html ))

  Magnesium Salts from Fatty Acids, Yağ asitlerinin Magnezyumla yaptığı tuzlar, sitemizde hayvan kökenli katkı maddelerinde verilen bilgiler;“E470b Homojenleştirici, bitki ve hayvan kökenli olabilir. Hayvansal yağların da kullanılabildiği, stearik asit, oleic asit, palmitik asit ve mayrestinik asit gibi doğal yağ asitlerinin tuzları kullanılır. Kimyasal olarak bileşiğin orijinini tayin emek mümkün değildir, ancak üretici firma bilebilir. Müslümanlar, Museviler ve Vejeteryanlar sakınmalıdır.)

  Bu tür ilaçlarda çok yaygın kullanılan “Creatine ve Creatine monohydrate” için verilen yan etki bilgileri de şöyle; kilo artışı, kastaki fazla sudan ve zayıf kas dokusundaki artıştan dolayı su kaybı, kas krampları, mide bulantısı, ishal,sindirim sistemi sıkıntıları ve felç, böbrek ve idrar yolları bozuklukları. (The most common side effect is weight gain due to more water in the muscle and increase in the lean-muscle tissue. Other side effects observed were dehydration, muscle cramps, nausea, diarrhea, gastrointestinal distress and seizures. For persons with existing kidney or renal disorders, creatine was found to cause renal stress because of more stress on the kidneys.

  Bir başka amino asit için verilen bilgi de şöyle; “Yüksek miktarda homosistin tipi aminoasitin, alzheimer hastalığı riskini iki kat artırdığı belirlendi. New England Journal of Medicine’in son sayısındaki makaleye göre, 1986 yılından sonra izlemeye alınan 1092 kişi üzerinde yapılan araştırma sonuçları.”

  NETİCE

  Bu örneklerde görüldüğü gibi çoğunun kaçak olarak yurda sokulduğu iddia edilen çoğu kez üretimleri hakkında, katkı maddelerinin kökenleri hakkında doğru ve yeterli bilgilerin satıcılar tarafından dahi bilinmediği bu preparatların hem sağlığa, hem de dini inançlarımıza zararları ortadadır. Bu preparatların faydalı olduğunu ister sanal ortamda, ister gerçek ortamda savunanlarda, bu ilaçları imal edenler, satıcılar ve spor salonu yöneticilerden başka ortalıkla pek kimse gözükmüyor. Bu tür kontrolsuz satılan ürünlerin zararları uzun seneler sonra ortaya çıkmakta ve o zaman da iş içten geçmiş olmaktadır.

  Nüfusumuzun en kıymetli kısmını teşkil eden gençlerimizin bilinçsiz bir şekilde ileriye dönük zayıf ve güçsüz duruma düşürülmesine müsaade edilmemelidir. Bu tür ürünlerin sadece Tarım Bakanlığının denetimi ile kontrol edilemediği açıkça ortadadır. Devlet, başı bozuk ve neslimize zarar verecek büyük tehlikelerle dolu bu sahada daha etkin tedbirler almak zorundadır. Gerekirse Sağlık Bakanlığının da devreye sokulması, cezai yükümlülüklerinin artırılması cihetine gidilmelidir. Gençlerimizin de bilgilendirilmeleri ,bilinçlendirilmeleri konusunda medya ve sivil toplum kuruluşları görev almalıdır. Vücut yapma sporuna yönelmiş gençler de Allah’ın kendilerine verdiği aklı kullanarak ileride ölüme kadar götürebilecek, sağlıklarını tehlikeye atabilecek , dini emirlere uymayan bu tür preparatlara karşı bilinçli olmalılar ve bunlaradan uzak durmalıdırlar.

  KAYNAK

  http://www.gidaraporu.com/vucut-gelistirme-ilaclari-dehset-saciyor_g.htm
   
  Son düzenleme: 28 Şubat 2010
 2. zuzu
  Offline

  zuzu Üye

  Katılım:
  8 Ekim 2005
  Mesajlar:
  385
  Beğenileri:
  144
  Ödül Puanları:
  0
  Dini yönüne bir söz söylemeyi uygun duymuyorum. Ancak "helal olmayan" ürünlerin sağlığa zararlı olabileceğinden yola çıkarsa bi çay koyda içelim derim o "dinci" siteye.

  Din konusundan çıkıp sağlık konusuna dönersek, forumda defalarca bu tarz sitelerden c/p yapıldı ve tartışıldı. Amerika'yı yeniden keşfetmeye gerek yok ama;

  Sağlığa zararlı olduğu bilinen ürün Amerika gibi bu pazarın merkezi olan bir ülkede satılamaz! Sağlığa zararı tespit edilen ürün sonucu ne olursa toplatılır (bknz en yakın örneği hydroxycut).

  Bu kadar açık ve net.
   
  cadocx bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş