Suplement'dan sonra ALLOPURİNOL kullanımı

Konusu 'Supplementler' forumundadır ve sarsılmaz tarafından 7 Mart 2011 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 5 üye.
 1. sarsılmaz
  Offline

  sarsılmaz Üye

  Katılım:
  29 Aralık 2005
  Mesajlar:
  39
  Beğenileri:
  17
  Ödül Puanları:
  0
  Değerli arkadaşlar merhaba;

  Özellikle yüksek protein içeren supplement ürünlerinden sonra protein metabolizmasının son ürünü olan ürik asit fena halde yükselebiliyor. Tabii çoğu insan ürik asidi düzenli olarak ölçtürmediği için tehlikenin farkına varamıyor.

  Ancak çoğu kişide hayvani yada bitkisel kökenli protein kullanımından sonra ürik asit düzeyleri yükseliyor. Konunun uzmanları ürik asit düzeylerinin 6 mg /dl'nin altında olmasının şart olduğunu söylüyorlar..Çünkü ürik asit yükseldikçe, uzun vadede diyabet,karaciğer sorunları,kalp-damar hastalıkları,gut gibi birçok hastalığa yol açıyor..Bu yüzden ürik asit düzeyleri düşük tutulmak zorunda.6 'nın hatta 5,5 mg / dl'nin altında olmalı. Aksi takdirde uzun vadede ciddi problemlere yol açabiliyor.

  Geçen ay kan vermiştim ve ürik asidim 7,4 mg / dl çıkmıştı...Doktor yaşıma bakınca şaşırıp kaldı ve protein tozu kullandığımı söyleyince ''hemen kes'' dedi. Ama sporcu olarak kesmek istemediğim için başka bir doktora sordum bu konuyu...Hatta 150 mg Allopurinol verdi. Allopurinol, aşırı protein tüketiminin yol açtığı olumsuzluklar için birebirmiş..Ürik asidi yüksek olanlar 600 mg /gün kadar kullanıyorlarmış bu ilacı mesela.

  Size ''allopurinol kullanın'' demiyorum..Ama bu konuyu bir araştırın ve 3 ayda bir tahlil yaptırın bence..
   
 2. cadocx
  Offline

  cadocx Üye

  Katılım:
  25 Ocak 2009
  Mesajlar:
  1.037
  Beğenileri:
  405
  Ödül Puanları:
  0
  bende ölçtürdüm hiç bir sorun yok ve günde 4 ölçek whey alıyorum diğer yediklerimi söylemeyim en iyisi
   
 3. viperking
  Offline

  viperking Üye

  Katılım:
  12 Haziran 2007
  Mesajlar:
  377
  Beğenileri:
  120
  Ödül Puanları:
  53
  Bünyeden bünyeye fark ediyor, ama kanımca herşeyin aşırısı zarar.

  Şimdi birçok arkadaş ama bu sporla uğraşan bir kilşinin günlü protein ihtiyacının kilosu*1,5 hatta kilo*2 gr olması gerektiğini söyleyecek. Ben de buna karşılık gerçekten ağır ve ciddi antreman yapanların bu miktarda laması gerektiğini söyleyeceğim.

  Salonda çok görüyorum 5-7,5 kg ile biceps çalışıp antreman sonrası kendini whey lere creatine lere verenleri.

  Çoğu kişi bu spora gerçekten spor ve sağlık yaşam olarak başlasa da sonuç aldıkça daha çok kaslanayım derken iş spordan ve sağlıktan çıkıyor. Supplementler, hatta steroidler, çok ağar programlar vs ile vücus erken yaşta çok yoruluyor.

  Herşeyi kararında yapın derim ben
   
  pastnova bunu beğendi.
 4. lucifer_666tr
  Offline

  lucifer_666tr Üye

  Katılım:
  29 Kasım 2010
  Mesajlar:
  204
  Beğenileri:
  41
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  inş.müh.
  Yer:
  ankara
  güzel bi konuya değinmişssin sarsılmaz gut hastası ailemde olduğu için genetik olarak spora başlamadan önce bile ürik asit değerlerim yüksekti o yüzden zaten toz protein alamıyorum gıdalardan karşıladığım halde bile yüksek.Allopurinol bir ilaç olsa gerek herhalde ? ilaç olmadan supplement yada bitkisel bir takviye var mı ürik asit düşürebilmek için tavsiye ettiğin yada bildiğin ?
   
 5. sarsılmaz
  Offline

  sarsılmaz Üye

  Katılım:
  29 Aralık 2005
  Mesajlar:
  39
  Beğenileri:
  17
  Ödül Puanları:
  0
  Allopurinol kullanan çok var..Özellikle yabancı ülkelerde bu tip sporlarla uğraşıp, bu tip yüksek hayvani protein içerikli ürünler kullananlar tedbir amaçlı kullanıyorlar allopurinolü...Ürik asit, anlık kan ölçümlerinde yüksek çıkmayabilir ancak haberiniz yokken serum ürik asit düzeyleriniz dalgalanıyor olabilir. Ürik asit yüksekliğine HİPERÜRİSEMİ adı veriliyor..Bazı uzmanlara göre 5,5 mg/dl, bazı uzmanlara ise 6 mg/dl'nin üzerinde ürik asidi bulunanlarda hiperürisemi olduğu söylenebiliyor.. Eskiden ürik asit yükseliğinin sadece gut hastalığı ve böbrek taşlarına yol açtığı düşünülür ve pek önemsenmezdi. Ancak günümüzde, ürik asit yüksekliğinin kalp-damar hastalıkları,diyabet,böbrek nefropatileri gibi birçok sağlık sorununa yol açabileceği biliniyor. Kan şekeri(glukoz) kadar önemli bir parametredir ürik asit düzeyleri.

  Bu yüzden yapılması gereken alınan protein tozunun miktarına ve alınan protetinli gıdalara göre akşamları 150 mg allopurinol almak yada hem sabah hem akşam 150 mg allopurinol almaktır..

  Ürik Asidin normal değerleri nedir ?

  Erkekte:
  2,0 - 6,0 mg / dl

  Kadında:
  2,0 - 5,5 mg / dl

  aralığındaki değerler ideal değerlerdir...Devlet hastanelerinin labortuarlarında, ürik asitin ''Normal kabul edilen değer aralıklıkları'' 2,0 - 7,0 mg /dl hatta 2,0 - 8,0 mg /dl bandındadır. Normal değer aralığının bu kadar geniş tutulmasının en büyük nedeni ''hasta ve ilaç kullanıcı sayısını minimal düzeye indirgemektir''...Devlet hastaneleri, ürik asit yükseliği gut hastalığına yol açıncaya yani artık lastik patlayıncaya kadar sizi tedavi etmez hiçbir suretle..

  Ürik Asit yüksekliği ( Hiperürisemi) uzun vadede hangi sağlık sorunlarına yol açar ?

  * Kalp-Damar Hastalıkları

  * Hipertansiyon

  * Böbrek taşları ve kalıcı böbrek hasarlanması

  * Karaciğer yağlanması ve enzim yükseliği

  * Gut Hastalığı

  * Diyabet

  * Çeşitli romatizmal hastalıklar

  * Gastrointestinal problemler..

  ( Yapılan güncel araştırmalar, serum ürik asit düzeyi düştükçe TANSİYONUN DA DÜŞTÜĞÜNÜ kanıtlamaktadır. Bu yüzden hipertansiyonu olan gençlerde allopurinol kullanımı gündeme gelmiştir.)


  Allopurinol ürik asidi nasıl düşürür ?


  Allopurinol, ürik asit sentezine yol açan ksantin oksidaz isimli enzimi bloke ederek, ürik asidin hem serum hemde idrar değerlerini düşürür. Minimal etki 100 mg allopurinol ile başlar. Ürik asit düşüşü, kullanılan dozaja göre değişir.

  Ürik asit neden insanın başına bela olur ?


  Çünkü insan vejeteryan canlılara uygun bir anatomiye sahip olmasına rağmen et ve hayvani protein yiyen tek canlıdır. Dolayısı ile etobur canlılardaki anatomik ve genetik donanım, insanlarda bulunmaz. Etobur bir canlı bizim yediğimizin 10 katı hayvani gıda yer ve oluşan ürik asidi, HEPATİK ÜRİKAZ adı verilen özel bir enzimle ALLONTOİN adlı zararsız bir maddeye çevirip vücuttan atar. Dolayısı ile bir aslanın tüm öğünü et olmasına rağmen serum ürik asit düzeyi 1 mg/dl'nin altındadır...Kolesterol de aynı şekilde çok düşüktür. Kolesterolü de etkisiz hale getiren enzimsel donanım ve c vitamini sentezi vardır etobur canlılarda...VEJETERYAN İNSANLARDA BU DONANIMLARIN HİÇBİRİ MEVCUT OLMADIĞINDAN ÜRİK ASİT VE KOLESTEROL VÜCUDUNDA BİRİKİR VE ZAMANLA TAHRİBAT YAPARAK, KALICI HASARLARA VE ÖLÜMLERE NEDEN OLUR.

  Hangi sebepler ürik asidi yükseltir ?


  ** Yüksek proteinli gıdalar

  ** Sakatatlar

  ** Kırmızı et,tavuk eti ve yağlı küçük balıklar

  ** Ançuez gibi bazı mezeler

  ** Alkol kullanımı

  ** Ağır metal zehirlenmesi

  ** Kemoterapi ilaçları

  ** Lösemi ve Lenfoma gibi bazı hematolojik kanserler

  ** Bazı böbrek hastalıkları

  serum ürik asit düzeylerinde yükselmelere ve dalgalanmalara yol açarlar.

  Allopurinol barındıran ilaç hangisidir ?

  Allopurinol barındıran ilaç, URİKOLİZ isimli ilaçtır. Bu ilaç SANDOZ firmasına ait olup fiyatı 5,75 lira civarındadır.

  Yanetkileri nedir ?

  Yanetki insidansı oldukça düşüktür ve genelde iyi tolare edilir. Genelde allopurinol kullanan hastaların yüzde 10'unda Raş gelişir. Eğer Raş gelişirse, allopurinol kullanımını DERHAL KESİNİZ. Öte yandan karaciğer ve böbrek sorunları da, allopurinolün yanetkileri arasındadır. Ancak bu yanetkiler genelde böbrek ve karaciğer hastalığı olanlar için geçerlidir. İlaçla ilgili tüm yanetkiler genelde yüksek doz kullanma mecburiyeti olan hastalar tarafından bildirilmiş şikayetlerdir.

  Yanetkilere odaklanmanın bir anlamı yok. Çünkü yanetki olmazsa, etki de olmaz. Bugün en basit ilacın bile prospektüsünde sayısız yanetki yazar. Aspirinde bile bu böyledir. Çünkü ilaç şirketleri, milyonda bir görülen yanetkileri bile prospektüse yazmak, hastaları ve hekimleri uyarmak zorundadır.

  Kişisel görüşüm:


  Hiperürisemi'nin uzun vadeli yanetkileri KORKUNÇTUR...Bu yüzden yapılması gereken günlük kullanılan protein miktarına uygun düşecek şekilde ALLOPURİNOL VE C VİTAMİNİ KULLANMAKTIR.
   
  Son düzenleyen: Moderatör: 7 Mart 2011
 6. lucifer_666tr
  Offline

  lucifer_666tr Üye

  Katılım:
  29 Kasım 2010
  Mesajlar:
  204
  Beğenileri:
  41
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  inş.müh.
  Yer:
  ankara
  protein tozu değil de spor günleri alınan amino asitler ürik asit değerlerinde artışa yol açar mı ? ve amino asitle de protein tozları kadar gut hastalığı ve yüksek seviye ürik asit değerleri için tehlikelidir diyebilirmiyiz ?
   
 7. sarsılmaz
  Offline

  sarsılmaz Üye

  Katılım:
  29 Aralık 2005
  Mesajlar:
  39
  Beğenileri:
  17
  Ödül Puanları:
  0
  Yol açar...Ürik Asit'in 5,5 mg/dl'nin üzerinde olması uzun vadede hipertansiyon,kalp-damar hastalıkları,diyabet gibi birçok hastalığa neden olur..Çok çok dikkat etmek gerekir..Eğer Allopurinol yanetki yapmıyorsa, kesinlikle protein tozu kullanan ve protein ağırlıklı beslenen her sporcu kullanmalı allopurinolu..
   
  lucifer_666tr bunu beğendi.
 8. TurTaa
  Offline

  TurTaa Yeni Üye

  Katılım:
  4 Kasım 2009
  Mesajlar:
  460
  Beğenileri:
  121
  Ödül Puanları:
  0
  ürik asit dediğiniz üre mi acaba ?

  kan testimde ürik asit yazmıyor.
   
 9. lucifer_666tr
  Offline

  lucifer_666tr Üye

  Katılım:
  29 Kasım 2010
  Mesajlar:
  204
  Beğenileri:
  41
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  inş.müh.
  Yer:
  ankara
  aynı şeyler değildir.

  Ürik asit, vücudun genetik yapı taşları olan DNA ve RNA nın yapısında bulunan purin adındaki maddelerin metabolizmasının son ürünüdür.

  Üre, protein metabolizmasının bir ürünüdür ve böbrekler yoluyla idrarla atılır. Sıklıkla kan üre azotu (BUN) olarak ölçülür. Böbrek fonksiyonlarını değerlendirmede önemli bir ölçüttür. Ancak böbrek fonksiyonları dışında vücuttaki azot yükü, günlük sıvı alımı ve idrar akım hızından da etkilendiğinden tek başına karar verdirici değildir.

  Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 16:45 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 16:43 ----------

  sen kullanıyormusun @sarsılmaz yada kullanmayı düşünüyor musun ?
   

Sayfayı Paylaş