Steroid genel 2 (devamı)

Konusu 'Geri Dönüşüm Kutusu' forumundadır ve volkan450 tarafından 22 Eylül 2006 başlatılmıştır.

Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.
 1. volkan450
  Offline

  volkan450 Üye

  Katılım:
  13 Mart 2006
  Mesajlar:
  41
  Beğenileri:
  3
  Ödül Puanları:
  0
  Yer:
  izmir
  Halostein-Halostestin:(Fluoxy Mesterone)

  Android-F, Stenox, Ultandren gibi ticari isimler altında, Brown U.S., Upjohn U.S., Squibb Mark U.S., Ciba GB, firmalarının patenti altında birçok ülkede üretilmektedir. Genelde 2-5-10 mg tabletler halinde 100 lük şişelerde satılmaktadır. En fazla Upjohn ilaç Firması tarafından üretilmektedir. Methyltestosterone'den elde edilen oral bir steroidtir. Anrojen seviyesi yüksek, östrojen seviyesi ise düşüktür. Bu yüzden genelde diyet sırasında kullanılır. Ancak agresiflik yaratabilir. Kilo kaldırıcılar, futbolcular, boksörler ve vücutçular trafından çok kullanılmaktadır. Birçok sporcu tarafından kullanım al unmaktadır. Kaslara kuvvet ve sert görünüş kazandırır. Toksitisesi çok yüksektir. Bu sebeple karaciğere çok zararlı etki yapar. Günde 20/30 mg alınmaktadır. Ağırlık kaldırıcılar bu miktarı günde 40 mg ye kadar çıkarmaktadır. Sabah ve akşam iki eşit miktarda bol sıvı ile alınır.

  Dianabol, Anadur, Deca-Durabolin, Primabolan Depot ile iyi kombine olmaktadır. Yüksek kalitede kas yapmaktadır.

  4 haftadan fazla kullanılması tehlikeli boyutlarının daha artmasına neden olmaktadır. Yan etkileri çoktur. Karaciğer harabiyetinden başka, baş ağrısı, kann ağrısı, agresiflik, Jinekomasti (göğüs büyümesi), tansiyon v.s. yan etkilere yol açar. Bulunması çok zor olan bu ilacın fıatı 75 $ civarındadır.  HCG: (Human Chorionic Gonadotropin)

  Bizde tanınan ilaç ismi "Pregnyl" dir. A.P.L, Choragon, Chorex, Gestyl, Gonadotraphon, Gonic, Physex, Profasi v.s. ticari isimleri altında, Wyeth, Biomed PL, Ferring G. Dunhall U.S., Aınsa I, Schering, Serono, Organon ilaç firmaları tarafından ve onların patenti altında birçok ülkelerde üretilerek 1.000-5.000-20.000 IU (Internotional Units) üniteler halinde piyasada bulunmaktadır, l O cc lik küçük şişelerde iğne halinde üretilmektedir. Ayrıca veteriner türleri de vardır. Son zamanlarda değişik ünitede verisyon-ları da bulunmaktadır.

  Steroid olmamasına rağmen, steroid kullanan çok sayıda sporcunun ek olarak kullandığı destek ilacıdır.

  Hamile kadınların idrarından elde edilen, naturel bir insan plesentasıdır. Erkek hormonu değildir. Ancak erkeklerin testislerinin daha fazla testosterone üretmesini sağlamaya yarar. Sporcuların kullandığı aşırı testosteron ihtiva eden steroidler erkek vücudunun kendi normal üretimini durdurur. PrcgnJl ise, bu üretime yardımcı olarak, vücudun erkeklik hormonu seviyesini yükselterek, testis-leri çalıştırır. Çok çabuk etki ederek, testosteron seviyesini vücudun orjinal degesine getirir. Bu yüzden teslislerin çalışmasını durdurmaması ve erkeklik kaybı olmması için, uzun süreli ve yüksek dozlardaki steroid kullanımlarında gereklidir.

  Vücuda dışarıdan fazla olarak verilen steroidler sebebiyle, hormonları idare eden hipofız, vücuttaki aşın erkeklik hormonu artışını dengelemek için, testislerdeki normal üretimin durdurulması sinyallerini verir. HCG (Pregnyl) ise, vücuttaki testosteronc'nin seviyesini çabucak yükseltir. 2. iğne 2-4 gün sonra yapılır. Normal şartlarda, haftada 1.000-2.000 IU arasında kullanılmaktadır. Fazlası, gynecomastia, fazla su tutma, sex artışı, ruhi dengesizlik, baş ağrısı ve yüksek tansiyona yol açar. HCG erkeklerde androjen seviyesini % 400 misli arttırır. Bu çok büyük bir artma seviyesidir. Bir açıdan erkeklik organını koruduğu gibi, steroidlerin daha da yüksek miktarda kullanılarak, etki sahasını arttırır. Bununla beraber östrojen seviyesi de doğal olarak yükselir. Çok fazlası, sabah kusma bulantılarına sebep olmaktadır. Hamile kadın idrarından üretildiği için ilaçta AİDS virüsü taşıma olasılığı vardır. Fiatı 35 $ civarındadır.

  Bu konuda işin en acı ve çarpıcı bir başka şekli, uzmanların ifadesine göre, bazı sporcuların, bunu ucuza temin etmek için laboratuarlarda, test yaptırıp hamile olduğu saptanan kadınların idrarının, buralardan temin edilerek içildiği yolundaki açıklamalarıdır. Konunun dünyadaki uzmanlarının bir vakıa alarak ileri sürdüğü bu iğrenç ve Aids ile her çeşit hastalığı kapmaya sebep olabilecek tehlikeli yollara hiçbir sporcunun başvurabileceğine inanmak istememekteyim.  Humatrope:

  Sentetik Growth hormonu olup, o bahiste açıklanmıştır.  Humulin:

  Lilly laboratuarı tarafından üretilen 10 mi lik şişelerde, DNA yöntemiyle hazırlanmış insan insülin-idir. Çok ciddi Hypoglycemia (düşük kan şekeri) sebep olur.  Kaili Oratas: (Diron Oropur)

  Bu steroid olmayıp, bir çeşit protein terkibidir. Yemekten bir saat evvel alınmaktadır. Günlük dozu, 3 bölüm halinde 250-500 mg arasındadır. Doğu avrupa ülkeleri ve Rusya'da üretilmektedir.  K.H.3: (Procaine HCL)

  Her kapsül 50 mg dır. Sporcular adele ve tendon ağrıları için kullanır. Sebepsiz olarak çok uzun süre kullanılırken, ayni zamanda da verdiği rahatlıkla çalışılırsa, daha ciddi sakatlanmalara adele yırtılması ve tendon kopmalarına yol açar.  Lasix: (Furosemide)

  Diural, Furanthril, Furomex, Furon, Furosemid, Frosemide, Fusid, İmpugan, LasixSeguril, Furon, Semid, Vesix v.s. ticari isimler altında, Jenapharm, Orion, Merckle, Steris U.S. Squibb, Dumex, Hoechst, Benzon v.s. birçok firma tarafından ve patentiyle, birçok dünya ülkelerinde 20, 30, 40 mg lık tabletlerden 100 lük şişeler halinde satılmaktadır. Steroid olmayıp çok kuvvetli su atıcılardan biridir. Sporcuların kullandığı doping ilaçlarının çoğu, belirttiğimiz gibi vücutta su tuttuğundan, yarışma öncesi bu suyu atmak için kullanılmaktadır. Bir satten itibaren ve birkaç saat içinde etkisini devam ettirerek vücuttan suyun atılmasına yardımcı olur. Böylece ani kilo düşüşü de yapar.

  Bunun ne kadar yanlış olduğunu defalarca belirtmiştim. Kuvvetli su atıcı Lasix de, suyu atarken, vücutta potasyum ve sodyum kaybına yol açarak, hücrelerdeki suyu da azaltıp, kasların küçülmesine, yorgunluk, halsizlik, kramp sorunlarına yol açarak, performansı ters yönde etkiler. Fazla kullanımı halinde ise vücudun elektroliz dengesi bozularak sonu ölüme varabilecek tehlikeler ortaya çıkar. Eğer gerekiyorsa bir gece evvelinden bir tablet kullanmak yeterli olacaktır. Diğer taraftan, vücudu kuru ve deriyi incelterek kasları daha belirgin defınisyon-da göstermek için alınan bu tür ilaçların bir başka dezavantajı da şudur. Vücuttan atılan su, ayni karbonhidrat açlığından sonra yapılan yüklemelerde olduğu gibi, bütün vücuttaki hücrelere ve kaslara dolabilmesi için 1-2 gün gerekmektedir. O taktirde, yarışma günü alınacak su atıcı ilaçlardan doğan su kaybı ve kas küçülmesi l -2 gün telafi edilemez duruma gelmektedir. Bu da sporcular için avantaj yerine dezavantaj sağlamaktadır. Ayrıca ani düşüş sporcuda panik yapabilir. Kas küçülür. Yarışmaya konsantre olamaz ve ısınamaz. Kısa zamanda su ve mineral kaybı, sporcuyu da kayba götürür. Sporcu bu sebeple Lasix alırken "Potassium Chloride" tabletleri de almalıdır. Çok gerekli ise, yarışma gününden ziyade bir veya iki gün evvelinden alınmalıdır. İlkin, örneğin 40 mg tabletin yarısı alınmalı ve netice beklenmelidir. Gerektiği taktirde diğer yarısı alınmalıdır. Böylece ani su kaybının tehlikeli sonuçları azaltılmış olabilir. Yan etkileri; baş dönmesi, kas krampları, elektroliz dengesinin ve vücuttaki akışkanlığın bozulması, potasyum ve tuz kaybı ve sonuçta ölüme varabilen tehlikelere yol açmaktadır. Avusturya'h ünlü vücutçu Heinz Sallmayer 1980 ve diğer bir ünlü vücutçu Mohamnıed Benaziza 1992 senelerinde bu yüzden ölmüşlerdir.  Laurabolan:

  Nandrobolin'in Meksika yapımı versiyonudur.  Legalon: (Hepedestal, Sylmarin)

  Fransa, Yugoslavya ve İtalya'da imal edilen ve güç verimini arttıran bir supplement'dir. Performansa katkı olarak günde 35 mg lık tablet yemeklerden sonra 3 defa alınmaktadır.  Lipidax:

  Anavar'm Brezilya yapımıdır.  LİV-52:

  Egzotik bir Hint yapımıdır. İştahı açtığı ve sporcuya vücudunu daha iyi hissetme ve kullanma morali verdiği ifade edilmektedir. Özellikle Rusya ve Avrupa'da kullanılmaktadır. Doz olarak ise günde 2-4 tablet, 3-4 sefer alınmaktadır.  L-Dop : ( odopa)

  l veya 5 gramlık kapsüller halinde 100 adetlik şişeler halinde pisayada satılmaktadır. Özelliği ise; vücuttaki Growth hormon seviyesini yükselten bir amino asit çeşididir. Tıp alanında özellikle Parkinson's hastalığının tedavisinde kullanılmaktadır. Ancak herkese ayni etkiyi göstermemektedir. Hatta ters etki yaptığı bile gözlenmektedir. Özellikle tedavi için kullanılsa bile, deprasyon, fiziki ve beyinle ilgili aktiviteler-de, zararlı sonuçlar da vermektedir. Normal günlük dozu 5 gram civarında olup, pisaya fıatı 35 $ dır.  Lontanly: (Testosterone DC 1)

  Her iğnesi 250 mg olan Fransız yapımı bir testosteron'dur Her testosteronda olduğu gibi ölçü ve kuvvet artırır. Bununla beraber su toplanmasına da sebep olur.  L-Thyroxine: (Levothyroxine sodium)

  Eferox, Euthyrox, L-Thyroxin Henning, L-Thyroxin Sodium, Levothyroxine, Thevier, Thyrax v.s. ticari isimleri altında Wyeth G, Merck, Forest Pharm U.S., Henning G, Daniels U.S., Unipharma GR, Orion Fi v.s. firmaları tarafından ve patentleriyle, daha çok uzıyacak listeler halinde dünyanın çeşitli ülkelerinde üretilmektedir. Troit hormondan elde edilmektedir. Vücuttaki karbonhidrat ve protein metabolizmasını etkiliyerek yağ yakmaya sebep olur. Zayıflamak için uzun süreli kullanılabilmektedir. Yarışma öncesi sporcular tarafından çok kullanılmaktadır. Yan etki olarak parmak titremesi, uykusuzluk, kilo kaybı ve ritim bozukluğuna yol açar. Günlük dozu başlangıçta çok azdan alıştırılarak çıkabilen 200-400 mcg civarıdır.  Malogen in oil: (Testosterone Propianate)

  lOOmg/ml iğne steroidtir. Stickley firması tarafından üretilmektedir.  Masteron: (Drostanolone Propionate)

  Genelde Permastril bahsindeki bilgilerle aynidir. Sporcular tarafından tutulan bir iğne steroidtir.  Maxıbol: (Coenzyme B-12)

  Steroid değildir. Meksika yapımı bir coenzyme B-12 preparatıdır. Yüksek enerji harcamalarında kullanılır. Kuvvet sporlarında enerji seviyesini yükseltir. Moral yükseltici ve iştah açıcı fonksiyonları vardır. Günlük alımı 5-10 mg.ın bölünmüş dozlar halinde alınmasıdır.  Maxıbolin: (Ethlestrenol)

  2 mg.lık tabletlerde 100 lük kutular halindedir. Düşük androgenic ithitiva eden oral bir steroiddir. 19-Nortestosterone den elde edilir. Kadın sporcular tarafından çok tutulur. Az dozun karaciğerde fazla toxic etkisi yoktur. Günlük 20-40 mg. kullanılmaktadır.  Megagrisevit-Mono: (Clostebole acetate)

  Genelde Pharmacia G tarafından üretilmektedir. B6, B12 vitaminlerini yüksek dozda içerir. Vücuttaki nitrojen balansını ayarlar. Steroidlerin zararlı etkilerini azaltarak, sinirsel ve psikolojik destek sağlar.  Metanabol:

  Dianabol'ün bir başka çeşit yapımıdır.
  Metandıabol: (Metandienona)
  25 mg/ml olarak 50 ml.lik enjeksiyon şeşilerindedir. Meksika yapımı bir vet-erinerian steroidtir. Androjenik, su toplayıcı ve yüksek derecede karaciğer toxic'idir. Dianabol'ün bir nevi likid versiyonudur. Dozu haftalık 100 mg. Civarında ayarlanmaktadır.  Metandren: (Methyltestosterone)

  Çok yüksek andro-genic ve anabolic oral testosterone'dir. Su toplayıcı ve karaciğere toxic tir. Bilhassa kilo kaldırıcı ve halterciler kullanır. Vücutçular da değişik bir anabolik olarak kullanmaktadır. Normal dozu günlük 20-50 mg arasındadır. 100 tabletlik kutuların fıatı 30 $ civarındadır.  Methandrıol Dıpropıonate: (Methyandrostenediol)

  Avustralya'da kullanılan bir steroidtir. Yüksek anabolic ve androgenic steroidtir. Kuvvet ve kilo geliştirir.  Methybol:

  Deca-Durabolin'in İsviçre yapımı bir çeşididir.  Methyltestosterone: (Methyltestosterone)

  Afro, Agovirin, Android, Hormobin, Mesteron, Teston, Testosteron, Testovıs, Vrilon v.s. ticari isimleri altında Acrurn ve Ciba firmaları tarafından muhtelif lisanslarla 5-10 mg tablet olarak üretilmektedir. Testosterone'nin oral fonnudur. Diğer haplar gibi toksix etkili olup. karaciğerden geçtiğinden, tahribatı da büyüktür. Günlük dozu 25-50 mg dir. Fazla ve devamlı kullanımı sporcuda anti-sosyal davranış bozukluklarına yol açar. Unutkanlık yapar, sporcu bazen soyunup eşyalarını bıraktığı dolabı bulamaz. Beynin işleyişini olumsuz yönde etkiler. Diğer doping ilaçlarıyla kombine edilmektedir.  Methyluracılum: (Methazil)

  Rusya'da kullanılan ve popüler olan nonsteroid geliştiricidir. Ancak onlar gibi kuvvet ve gelişme sağlar. Dozajı, yemeklerden sonra günde 3-4 kere birer gram günlük olarak kullanılmaktadır.  Nandrolin:

  Durabolin'in veterinarian versiyonudur.
  Nandrabolin: (Nandrolone Laurate)
  25-50 mg.lık iğneler halindedir. Kanada ve Avrupa'da veterinarian steroid olarak kullanılır.  Nanorm:

  Avrupa'da kullanılan sentetik bir Growth Hormone çeşididir.  Naprosyn: (Naproxen)

  250 mg,500 mg tablet 100 lük şişelerdedir. Non steroid olup romatizmal artirit ve sancılı hastalıklarda kullanılan bir ilaçtır. Spor sakatlanmalarında da çok kullanılır. Özellikle kilo kaldırıcıların çalışmalarında, sancıya karşı kullanılır. Ancak ciddi mide problemlerine yol açar ülser ve mide kanamalarına sebep olabilir. Günlük doz, sancılı hallerde 500 mg. Geçmemelidir. Bir veya iki haftadan fazla da kullanılmamalıdır. Tolectin, İbuprofin, Motrin ve Clinoril de bunun benzeri ilaçlardır.  Nerobol:

  Diyanabol'ün Avrupa'da yapılan bir türüdür.  Neurofor: (Coenzyme B-12)

  5 ve 10 cc lik ufak bir iğne şişesindedir. B vitamini türevidir. İştah açmak, enerji seviyesini yükseltmek, karbonhidrat işlevini arttırmak için kullanılmaktadır. Normal dozu günlük l cc. dir. Steroid değildir.  Nılevar: (Norethandrolone)

  Searle firması patentiyle üretilen 10 mg.lık tabletler, 30 luk kutulardadır. Çok fazla androjenik bir Avrupa steroididir. Anavar benzeri etki yapar. Ölçü ve kuvvet için kullanılmaktadır. Son derece toxic ve su tutucudur. Günlük doz 30-40 mg. olarak kullanılmaktadır. Fiatı 40 $ civarındadır.  Nolvadex: (Tamokxifen citrate)

  Ceadon, Defarol, Kessar, Mastofen, Tadex, Tamexin, Tamofen, Tamox, Tamoksifen v.s. ticari isimler altında, zeneka, Ciba-Geigy, Farmitalia-Carlo Erba, Bristol-MyersWyeth v.s. firmalar tarafından ve onların patentleriyle dünyanın birçok ülkesinde üretilmektedir. 10-20-30-40 mg.lık tabletler halinde, 60 veya 250 lik şişelerdedir. Nonsteroidal ve anti-etrogen'dir. Estrogen'e bağlı tümörlerde ve göğüs kanserinde kulamlır. Nolvadex, gynecomastia, ve estore-gen seviyesinin yükselmesinin düzenlenmesine yardımcı bir preperattır. Steroid kullanan sporcularda, meme ucu büyümesine karşı etkilidir. Ayrıca yağ yakıcı özelliği de vardır. Diğer androjenik steroidler, Dianabol ve Anadrol 50 v.s. ile ayrıca testosteronelerle kürleri yapılabilir. Toxic olmayıp sporcular tarafından anti-estrogen olarak kullanılır. Fazla steroid kullananlar özellikle estrogen seviyelerini düşürmek için küre başladıktan birkaç hafta sonra kullanmaya başlarlar. Fakat herkese aynı derecede etkili değildir. Günlük kullanım dozu 10-20 mg. civarındadır.  Norabolin:

  Nadrobolin'in veterinerlikte kullanılan bir steroid çeşididir.  Nordıtropin:

  191 amino asitten meydana getirilmiş sentetik bir Growth hormone türevidir.  Omnadren 250:
  (Testosterone Phenylpropionate 60mg,
  Testosterone propianate 30mg,
  Testosterone isohexanoate 60 mg,
  Testosterone hexanoate 100 mg)

  250 mg/ml.lik Polanya yapımı kombine edilmiş dörl ayrı testosteron bileşiğidir. Gelişme ve kuvvet arttırıcı olarak kullanılır. Vücutta fazla su tutar. Bu yüzden, yanaklar, yüz ve göz altı şişer. Ucuz olduğundan kullanımı tercih edilir. Yan etkileri, Vücutta fazla su tutması büyük sivilceler, agresiflik ve davranış bozukluklarıdır Bazı vücutçularda allerji de yapmaktadır.  Oral-Trinabol: (Methylclostebol)

  5 mg Oral tabletle] halinde bir steroid türevidir. Doğu bloku ülkelerinde Dianabol benzeri olarak kullanılır. Günlük doz 15-30 mg. Civarındadır. Uzun süreli kullanılmamalıdır.  Orabolin: (Ethylestrenol)

  Maxsibolin, Orabolin ticari isimleri altında, Organon firması ve patenti altında 2 mg tablet olarak üretilmektedir. Anabolik etkisi fazla olup, düşük androjenik karakterdedir. Sporcular diğer steroidlerle kombine etmektedirler. Bayan sporcular da kullanmaktadır. Günlük 12-16 mg dozun altındaki kullanımlarda, kadınların progesterone hormonunu da etkiler. 17-alpha alkylated olmadığından karaciğer toksitesi az olup zararlı etkisi de düşüktür. Günlük doz 20-40 mg civarıdır.  Oral-Turinabol: (Chlordehydrometpyltestosterone)

  Jenapharm G firması tarafından 1-5 mg tablet olarak üretilen bir ilaçtır. Doğu Almanya'da sporcu performansı için 1960 senesinden beri üretilmektedir. Uzun süre formülü gizlenmiş ve son zamanlara kadar da testlerde tesbit edilememiştir. Yüksek anabolik ve düşük androjenik etkilidir. Sağlam bir kas gelişimi ve kuvvet sağlar. Günlük doz 10-40 mg arasıdır. Birkaç seferde alınır. Parabolan, Winstrol, Clenbutcrol v.s. ile iyi kombine olmaktadır. Düşük dozlarda yan etkileri az olduğundan, dopingçilerin ifadesiyle "Sporcular bu Doğu Alman ilacı için deli olmaktadır." Doping testinde 5 gün evvelinden kesildiği taktirde çıkmamaktadır. Alındıktan bir saat sonra kanda maksimum seviyeye çıkar. Günde 3-4 doza bölünmüş olarak 20 mg civarında alınmaktadır. Yan etkileri olarak, diğer ilaçlara nazaran daha hafif şekilde jinekomasti, tansiyon, akne, karın ağrısı, libido gelişmesi ve arzusu v.s. dir.  Oreton:

  Testosterone propionate'nin eski yapımıdır.  Oxitosana 50: (Oxymetholone)

  100 tabletlik kutularda üretilen İspanyol yapımı bir ilaçtır. Kuvvetli bir anabolik ve andorojenik etkiye sahiptir. Her tableti, 50 mg Oxymetholone ihtiva eder. Karciğere zararlı olup uzun süreli kullanımlarda öldürücü etkiye sahiptir. Erkeklerde prostat ve göğüs kanserine sebep olmaktadır. Prospek-tüsünde sporcuların kullanmaması ikaz edilmektedir.  Pantestone:

  Andriol'un Fransız yapımıdır.  Parabolan: (Trenbolone hexahydrobencylcarbonate)

  76mg.lık 1.5 cc ampullerdedir. 19-Nortestosterone'nin Negma Fransız yapımı steroididir. Yüksek anrogenic ve anabolik etkiye sahiptir. Fakat aromatize yönü diğerlerine göre azdır. İlacın tedavi amaçlı kullanılması 14 günde bir yapılan tek iğnedir. Sporcular haftada iki iğne olarak kullanmaktadır. Winstrol, Dianabol ve Oxandrolone ile iyi kombine olmaktadır. Estrogen'i dengeli tutar. Müsabaka öncesi sporcuların kullandığı bir doping türüdür. Kuvvet arttırımı ve kaliteli adele yaptığı söylenir. Parabolan, diğer steroid türevlerinden olmamakla beraber, yüksek toxic etkili ve yüksek tansiyona sebebiyet veren bir ilaçtır. İdrarı koyu yapar ve böbrekler için de çok zararlıdır. Agresiflik, akne saç dökülmesi, prostat büyümesi gibi önemli yan etkileri yapar. Kaliteli kas yaptığından kadınlar da kullanmaktadır. Ayrıca doping testinde çıkma olasılığı fazladır. Değişik üretimleri vardır, sahteleri de çok olduğundan gerçeğini bulmak çok zordur. Her ampulü karaborsada yaklaşık 25 $'a satılmaktadır. Normal dozu haftada 76-152 mg civarındadır.  Permastril: (Dromostanolone)

  100 mg.lık ampullerdedir. Fransa'da üretilen, yağlı bir steroidtir. Portekiz yapımı Masteron'un benzeridir. Geliştirici özelliği fazladır. Yarışma öncesi özellikle düşük yağ seviyesine etkili olduğundan vücutçular tarafından tercih edilir. Yarışmadan 4-5 hafta evvel en çok kullanılan doping türlerinden biridir. Testosterone'den daha anabolik, fakat daha az androjeniktir. Bu sebeple yarışma öncesi fazla su toplatmadığından kuvvet arttırıcı ve defınisyon için kullanılmaktadır. Normal kullanım dozu 4-5 günde bir tek ampuldür. Doping testinde biraz zor tesbit edilmektedir. Ampulü 15 $ civarındadır.  Pesomax:

  İtalyan yapımı bir anabolik steroidtir.  Pelenastrıl:

  Anadrol'un İsviçre yapımıdır.  Prımobolan Acetate: (Methenolone acetate)

  20 mg lik l cc ampullerdedir. Avrupada çok tutulan bir steroidtir. Düşük androjenik etkisi olup karaciğere toxic etkisi yoktur. Sporcular tarafından çok kullanılmaktadır.  Primobolan Orals: (Methenolone acetate)

  Schering firmasının patenti altında birçok ülkede üretilmektedir. 5-25-50 mg 30 tabletlik kutulardadır. Primobolan'ın hap olarak piyasaya sürülen kuvvetli bir formudur. Çok düşük anrojen ve yüksek anabolik etkisi olan oldukça emin olarak kullanılan bir steroidtir. Bir başka ifadeyle, diğerlerine göre biraz daha az zararlı etkilere sahiptir. 17-alpha ve beta gruplarından olmadığı için karaciğer toksitesi azdır. Kadınlar bunu daha emin kullandıklarından, bilhassa kadın sporcular taranfından çok tutulmaktadır. Bütün steroidler gibi kuvvet ve ölçü aldırıcı nitelikleri fazladır. Steroidler ve özellikle Winstrol Depot ile çok iyi kombine olabilmektedir. Testte çıkmaması için yarışmada yapılacak testten üç hafta evvel kesilmesi lazımdır. Oysa depot etkili 100 lük iğnelerde bu süre bikaç kat daha fazladır. Normal, dozu erkekler için günlük 50-100 mg dır. Kadınlar için ise günlük doz 25-50 mg dır. Avrupa yapımı kutusu 45 $ civarında olup, Meksika yapımı daha ucuzdur.  Primobolan Depot: (Methanolone enathate Depot)

  Schering firması ve onun patentiyle çeşitli ülkelerde üretilmektedir. Genelde lOOmg/cc lik ampuller halindedir. Bu ilacın anabol metabolizmaya bağlı etkisi, hormonal androjen etkisinden daha fazladır. Yan etki riski ise, diğer ilaçlara nazaran daha azdır. Ani bir kuvvet ve hacim artışı görülmez. Fakat uzun bir zaman biriminde, oldukça kaliteli bir kas yapımına yardımcı olduğundan, sporcular tarafından en çok kullanılan ilaçlardan biridir. Kadınlar için de diğer ilaçlara nazaran, daha az zararlı doping ilacıdır. Çünkü diğer doping ilaçlarına reaksiyon göstermekte olan kadın vücudu ve çok hassas olan epiteliumu üzerinde zararlı bir etki göstermemektedir. Bu da kadınlarda östrojen ve aybaşı halini etkilemeden kuvvet ve gelişme sağlamaktadır. Özellikle, doping kullanma arzusunu yenemiyen, çaylak tabir edilen yeni başlıyan ve kadınlara uzmanların biraz daha toleransla önerebileceği bir ilaçtır.

  Normal dozu haftada 200 mg. dir. Kadınlar için bu miktarın yarısı olan 100 mg kafi görülmektedir. İlk kullanımlarda su depolanması meydana gelir, bu yüzden özellikle yeni küre başlıyanlar, 8 haftada 6-7 kilo alabilmektedir. Bırakıldıktan sonra ise diğer ilaçlarda olduğu gibi ani kilo düşüşü yaşanmaz.

  Deca-Drabolin'den daha az etkilidir. Fakat her türlü steroid ile kolayca kombine edilebilmektedir. Hemen hacim almak istiyen ilerlemiş sporcular, Primobolan'ı 250 mg Sustanon ve Dianabol ile birlikte kombine etmektedirler. Sabırlı olanlar ve yan etkiden çekinenler, haftada 200 mg Primabolan ve haftada 200-400 mg Deca-Drabolin ile de karışık kürler yapmaktadırlar. Fakat, yabancı ülkelerde, doping kulanımım düzenliyen uzmanların görüşüne göre, özellikle vücut geliştirme sporu yapanlar için en iyi neticenin Winstrol-Depot ile kombine edilerek kullanılmasından elde edildiğidir.

  Alışılagelmiş haftalık 200-400 mg küründen başka, bazıları hergün 100 mg alarak çok büyük dozlara çıkmaktadır. Bu miktar çok ürkütücü ve zararlı bir düzeydir.

  Schering ilaç firmasının kitap ve tanıtıcı kataloglarında; ilaç, anabolizan ve protein sentezini uyarıcı olarak tarif edilmektedir. Takattan düşürücü hastalıklarda, umumi zaafıyet durumlarında, uzun süreli glucocorti-coide tedavisinden sonra ve kronik karaciğer hastalıklarında kullanıldığı açıklanmaktadır. Bu hastalıklar için kullanılma pozolojisini ise her iki haftada bir l ampul i.m. olarak vermektedir. Hastalara her 14 günde bir yapılan 100 mg Primobolan iğnesinden sonra, elde edilen azot retansyonu, ortalama olarak günde 3-4 g. olmuştur. Bu alınan besinler arttırılmaksızın, organizma tarafından, günde 22 g. proteinin fazladan alıkonulduğunu göstermektedir. Bu da kas kitlesinin gelişmesi demektir.

  Bütün az zararlı etkilerine rağmen, erkeklerde prostatı etkilemekte ve gene de su tutma v.s. gibi yan etkiler çok görülmektedir. Hastalıklarda kullanma miktarına bakılırsa, kullanan sporcuların normal dozu kat kat aştıkları anlaşılacaktır. Yarışma öncesi ise sporcular su tutması ve testler bakımından tablet olanlarını tercih etmektedirler.  Primodian Depot: (Testosterone enanhate 90 mg., estradio 14 mg.)

  Uzun etkili testosterone olup, az miktarda östrojen ihtiva eden bir Avrupa steroididir.  Primeteston Depot 250: (Testosterone enanthate)

  250mg/cc bir cc lik ampuldür. [Bu da Schering Firması tarafından üretilen kuvvetli bir testos-jterone'dir. Yüksek dozda Jandrogenic ve anabolic steroid ihtiva eder. Oldukça ucuz ve etkili olması kullanımını fazlalaştırmıştır. Normal dozajı haftada 250 mg dir.  Primrose Oil:

  Bir katkı maddesi olup, supuplement olarak kullanılır. Steroid olmayıp, steroid kullananlar için naturel bir beslenme katkısı olarak kullanılmaktadır. Bu preparat, sağlık ürünleri satan mağzalarda, Evening Primrose Oil veya Gamma Oil isimleri altında da satılmaktadır. Çeşitli bitkilerden elde edilen yağlı bir bileşiktir. Bu şekilde steroidlerin az kullanılarak, zararlı etkilerinin azaltılmasına karşı kullanılır. Karaciğeri takviye edip, kolestrol seviyesini düşürür. İştah tansiyon ve birçok yararlı etkisi olduğu ifade edilmektedir. Doğu bloku ve Rusya'da çok kullanılmaktadır. Günlük dozu, günde iki kere üçer kapsüldür. 90 kapsüllük kutularda 25 $ civarındadır. Ancak burada konuyu daha fazla genişletmemek için değinmediğimiz, bu nevi birçok bitkisel preparat daha bulunmaktadır. Fakat bitkisel ilaçların faydası yanında, bitkisel zehirler de olduğu düşünülürse, çok derinlemesine incelenmeden, güç verimine etki eden bu maddelerin kullanılması zararlı da görülmektedir.  Pronabol:

  Dianabolün bir başka yapımıdır.  Protabol:

  Methandriol Dipropionate'nin 75 mg lık veterian üretimidir.  Protropin: (Somatrem)

  10 IU luk üretimler halinde piyasaya sunulan bir Growth hormon ilacıdır.  Proviron: (Mesterolone)

  Schering, Asche, Leiras firmaları tarafından 10-20-25-50 mg olarak genelde 50 tabletlik kutularda satılmaktadır. İlaç, kadın hormonlarının düzenlenmesi için üretilmiştir. Sporcular tarafından da kullanılmaktadır. Oral bir andorjenik steroidtir. Su tutucu ve toxic etkisi nisbeten azdır. Bu yüzden kadın sporcular tarafından tercihen kullanılmaktadır. Clenbuterol ile iyi kombine edilmektedir. Bu sebeple az dozlar halinde uzun süre kullanılabilmektedir. Aşırı dozları erkekte ağrılı sertleşmesine yol açabilir. Su tutucu etkisi az olduğundan, kaslara da sert görünüm kazandırır. Erkeklere günlük doz olarak 2-4 tablet, kadınlara ise, bunun yarı dozu tavsiye edilmektedir. Yaklaşık fıatı ise 40 $ civarındadır.  Saizen:

  Humatrope gibi bir Growth hormon türevidir.  Sanasolum:

  % 60 potassium chloride, potassium cit-rate, calcium gluconate, % 10 ammonia chloride, mag-nezium asparaginate ve % 5 glutamic acid oranının karışımıdır. Özellikle Avrupa ve Doğu Bloku sporcularında yarışma öncesi potasyum açığını kapatmak veya yüklemek için kullanılır. Yarışmadan 3 gün önceden başlanır. Çok kullanımı mide kanamasına yol açabilir.  Slowk: (Potassium Chloride)

  600 mg lık tabletler halinde 100 lük şişelerde satılmaktadır. Kuvvetli bir potasyum tamamlayıcısıdır. Sporcular ve özellikle vücutçular, yarışmadan evvel, kullandıkları doping ilaçlarından dolayı vücutlarında biriken suyu atmak için, çok zararlı bir yöntem olan, su atıcı ilaçlar kullanma eğilimindedirler. Bu ise vücuttan büyük ölçüde su ve potasyum kaybına yol açar. Bu da kaslardaki suyun kaybına neden olup adeleyi ufaltır. Vücudun elektroliz dengesi bozulur. Kramp, zararlı gelişmeler ve ölüme bile yol açar. Çünkü bu tür su atıcılar her gün vücuttan 3.000 mg potasyum rezervi tüketmektedir. Bu da çok büyük bir kayıptır.

  Slowk'un fazla kullanımı zararlı olduğu gibi, mide sorunlarına ve kanamalarına da yol açar. Normal dozu 8 saatte bir kere olmak üzere, günde en fazla üç adet alınmasıdır.  Somatonorm:

  Growth hormon'un 191 amino asit türevinin bir başka versiyonudur. Toz bölümü; 4 IU insan somatotropinine eşdeğer Metionil insan somatropini, 37 mg aminoasetik asit ve 0.7 mg sodyum fosfat anhidri içerir, îkinci bölümü 2 mi enjeksiyonluk su içeren ampuldür. İsveç, Kabi Vitrum ilaç firması tarafından üretilmektedir.

  DNA teknolojisiyle üretilmektedir. Pitütier büyüme hormonunun salgılanmasında azalma, veya bu bozukluğa bağlı kısa boy vakaları için oluşturulmuş bir büyüme hormonu ilacıdır. Genellikle haftada, 0.5 iÜ/kg vücut ağırlığı olarak kullanılır. Her sefer değişik yönlerden enjekte edilir. İğne tatbikinde, toz önce, enjeksiyonluk suda yavaşça karıştırarak çözülmektedir. Aktif maddenin bozulmaması için fazla çalkalanmaz. İlaç 2-8 derece arasında saklanmalıdır. Bütün Growth hormon ilaçları gibi, bu da ancak endokrin mütehassısı olan doktorların kotrölü altında kullanılmaktadır.  Spironolacton comp: (Spironolactone/furosemide)

  Duraspiron, Furo, Lasilacton, Osyrol, Spiro v.s. ticari isimleri altında, Durachemie G. Hormosan G. Hoechst, Sanorania gibi firmalar tarafından 20-50-100 mg tabletler halinde üretilmektedir. Diüretik bir kombinasyondur. Diğer diüretikler gibi su atıcı olup yan etkilere de sahiptir.  Spironothiazid: (Spironolactone/hydrochlorthiazide)

  Aldactazide, Risordin, Spirozide ticari isimleri altında. SPA I, Sarle U.S., Heumann G, Hennig Berlin ve Rugby U.S. firmaları tarafından ve patentleri altında çeşitli ülkelerde üretilmektedir. Bu da diüretik bir ilaçtır.  Sten: (100 mg testosterone, 20 mg dihydrotestosterone)

  120 mg/2ml olarak Atlantis Mexico tarafından üretilmektedir. Son zamanlarda, sporcular tarafından rağbet gören bir Meksika steroididir. Her ampulde 2 c yağlı madde vardır. Kuvvet ve kilo aldırıcı steroid olarak kullanılır. Azami dozu haftada l -3 ampuldür.  Stenbolone: (stenbolone acetate)

  Anatrofin ve Stenbolone isimleri altında, Syntex firması tarafından 20-50-100 mg/ml olarak üretilmektedir. Sporcular tarafından tutulan bir steroidtir. Östrojen seviyesini fazla yükseltmeden çok çabuk form kazandırarak kuvvet ve kaliteli kas gelişimini sağlar. Normal kullanımı iki günde bir iğne olarak tatbik edilen şeklidir. Erkekler için haftalık dozu 50 mg olarak tatbik edilen 200-300 mg lik dozlardır. Kadınlar ise bunun yarısını kullanırlar. Vücut tarafından iyi tolere edilir. Yan etkileri de olmakla beraber oldukça düşük seviyededir. Doz arttıkça, yan etkileri fazlalaşır.  Steranabol: (Clostebol Acetate)

  Alman yapımı bir steroid iğnesidir. Ölçü ve kuvvet aldırıcıdır.  Stromba: (Stanozolol)

  5 mg lik 100 tabletlik şişelerde satılmaktadır. Kuvvetli bir stanozolol türevi olan bir doping maddesidir. Özellikle vücut geliştirici olarak kullanılmaktadır.  Strombaject:

  Winstrol'ün Avrupa versiyonudur. Sustanon 250: (Testostoreno propianate 30 mg Testosterone phnylpropianete 60 mg Testosterone isocaproate 60 mg Testosterone decanoate 100 mg) Organon firması ve onun patentiyle birçok ülkede 250 mg/ml ampuller halinde üretilmektedir.

  Dört değişik testosterone'nin karışımından meydana getirilmiş etkili bir steroid ilacıdır. Sporcular tarafından en çok tutulan doping ilaçlarından biridir. Enjeksiyondan sonra çok çabuk etki gösterir ve kanda uzun süre kalır. Depot etkili olduğundan tesiri de haftalarca sürer. Androjen etkili olmakla beraber, diğer steroidlerden daha az su tutmaktadır.

  İlerlemiş sporcular ve vücutçulara l dahi, az doza rağmen iyi etki vermekte-Idir. Bazı ilaçlarda, evvelce kullanılan l doz, aynı seviyede ve ayni miktarlarda l kullanılmaya devam edildiği taktirde, J ayni etkiyi göstermemektedir. Sustanon lise, ayni dozlar seviyesinde devam "edildiği taktirde dahi ayni etkiyi gösterir. Çeşitli spor dallarındaki sporcular ile vücut geliştirme yapanların, Dünyada uzun süredir en çok kullandıkları doping ilaçlarından biridir.

  Normal dozu, haftada 250 mg bir iğne veya 10 günde bir 500 mg olarak tatbik edilen iğnedir. Bazı sporcular diğer doping türü ilaçlar gibi, daha çok kullanılmasının daha fazla etki yaratabileceği düşüncesiyle daha çok kullanmak istemelerine rağmen, haftada 500 mg yi geçen miktarların daha fazla etkisi de bulunmamaktadır. Bu dozu aşan kullanımlar hem daha fazla etki sağlamadığı gibi hem de zararlı etkilerini arttırır.

  Oral bir steroid ile birlikte kullanılabilir. Hızlı bir kas gelişmesi için, genelde, Deca-Durabolin, Dianabol, Anapolon, Primabolan gibi diğer doping ilaçlanyla kullanılarak değişik kürler yapılmaktadır. Daha etkili ve profesyonel bir kür ise, Parabolan, Winstol, Oxandrolone ve Primobalon ile yapılan kollektif kürlerdir.

  Östrojen'e karşı yan etkilerini ortadan kaldırmak için, bazıları anti-östrogen (Nolvadex veya Proviron) alırlar. Meme uçları çok büyümediği taktirde bunların kullanımı doğru değildir. Sustanon, ayrıca vücuttaki doğal testos-terone üretimini azalttığından HCG (Pregnyl) ve dyneric gibi, vücuttaki testosterone seviyesini yükseltici ilaçlar kür esnasında veya bitiminde doğal dengenin bozulmaması için kullanılmaktadır.

  Kadınlarda ise, Depot-Testosteron seviyesini arttırdığından, kadınlara tavsiye edilmez. Aksi halde kadınlardaki androjen seviyesi büsbütün yükselir. Mutlaka kullanmak istiyen ilerlemiş ve iddialı kadın sporcuların 15 günde bir kereden fazla olmamak veya 6 haftayı kesinlikle geçmemek" üzere Testosteronpropionat kullanmaları zararı en aza indirme açısından tavsiye edilebilir.

  Kolay ve ucuz bulunması ve kuvvetli etkileri dolayısiyle dopingcilerin çok kullandığı bir ilaçtır. Ancak önemli yan etki ve zararları da vardır. Bunları kısaca sayarsak; Akne (Sivilce), agresiflik, saldırganlık, üel artış, yağlı cilt, saç dökülmesidir. Daha da önemlisi vücudun normal erkeklik hormonu üretimini azaltıp (Testosterone) aşırı doz ve uzun süre kullanmalarda ise tamamen yok ettiğinden, kısırlığa bile yol açar. Ayrıca karaciğer toxicitesinin fazla olması sebebiyle, karaciğer harabiyeti ve yorulmasına yol açar. Buna rağmen, eczanelerden temin edilmesi, ucuzluğu, sahtelik ihtimalinin olmaması ve etkileri açısından en çok kullanılan, Testosterone türevi steroidtir.  Sybolin: (Boldenone Undecanoate)

  25 mg/ml lik şişelerde üretilmiştir. Avusturalya veterian steroididir. Anabolik etkisi kuvvetli, androjenik etkisi ise diğer steroidlere göre biraz daha azdır. Normal dozu haftada 100-200 mg dır.  Teslac: (Testolactone)

  Bristol G ve Squibb firmaları tarafından ve onların patentleriyle 50 mg tablet ve 50-100 mg/ml iğne olarak üretilmektedir. Kaliteli kas ve kuvvet gelişimi sağlar. Erkeklerde, göğüs uçlarının büyümesine sebep olarak gynecomastia ya yol açmaktadır. Fazla dozlar tansiyona, kol ve bacaklarda ağrılara sebep olmaktadır. Kadınlarda ise göğüs kanserine, vücut kıllanmasına, ses boğukluğuna sebep olmaktadır. Ayrıca dilde yaralara ve iştah azalmasına da neden olmaktadır. Uzun süreli kullanımlarda, kalsiyum seviyesini ölçtürmek gerekir. Pahalı olmasına rağmen etkisi ve bulunabilir olması çok kullanılmasına yol açmakta ise de, zararlı etkilerinin diğer benzerlerine göre daha fazla olması gözardı edilmemelidir.  Testex: (Testosterone Propionate 20 mg ve Testosterone Enanthate 55 mg)

  İspanyol yapımı bir testosteron türüdür. Ölçü ve kuvvet kazandırmaktadır. Haftalık dozu 200-300 mg civarıdır.  Testosterone Retard Teramex: (Cicle Hexame Propyonate)

  Fransız Steroididir. Etki ve zararları diğer testosteronlar gibidir. Haftalık dozu 200-300 mg dır.  Testosterone Cypıonate:

  Ana maddesi de ayni isimdedir. Andro-Cyp, Dep Andro, Depo-Testosterone, Depotest, Duratest, Testoject v.s. ticari isimler altında, Keene U.S., Forest, Upjohn, Mayrand, Hauffman firmaları tarafından ve patentleriyle birçok ülkelede üretilmektedir. 100-200 mg/ml lik yağlı iğneler halindedir. Çok yüksek androjen olduğundan, o nisbette de androjeniktir. Çok çabuk kuvvet ve kas artışı etkisi göstermesine rağmen, ilaç bırakıldığında düşüşü de o nisbette çabuk olmaktadır. Ayrıca toxic etkili olup karaciğere zararı diğer benzerlerine göre çok fazladır. Daha çok çeşitli isimler altında üretimleri vardır. Dozajı haftada 250-1000 mg civarındadır.  Testosterone Enathate:

  Etkili maddesi de ayni isimde olup, Andro, Andryl, Delatest, Primoteston Depot, Tesone, Testosteron Depot, Testoviron Depot vs ticari isimleri altında, Rugby. Forest. Schering, Quad v.s. firmalar tarafından 100-200 mg/ml lik iğneler olarak, onluk şişeler halinde piyasada bulunmaktadır. Natürel bir androjen ve testosteron türevidir. Tedavi amaçlı olarak, özellikle, kadın ve çocuklarda, güçlenmek için ve kansızlığa karşı kullanılmaktadır. Kadınlarda menapoz döneminde de kullanılır. Sporcularda ise kuvvet ve kas gelişimi yapar. Çok çabuk etki gösterir. Diğer doping ilaçlarıy-la iyi kombine olmaktadır. Özellikle Anadrol 50 Dianabol, Deca-Durabolin ve Parabolan'la kürleri etkili sonuç vermektedir. Uzun süreli ve yüksek androjenik ve anabolik etkisi vardır. Bu sebeple ve de vücutta fazla su toplatır ve karaciğere de toxic etkisi fazladır. Vücudun her yerinde ve özellikle sırtta ve yüzde sivilceler meydana getirir. Bu yüzden yüksek dozda kullananlarda antisosyal davranış bozuklukları meydana gelir. Kadınlarda ise özellikle, libido artışına ve klistoris büyümesine neden olur. Erkeklerde ise çocuk yapma kabiliyetini arttırır. Dozu l O günde, bir veya iki iğnedir. Fakat daha yüksek dozlarda, hatta bunun on misli miktarda kullanıldığının tesbit edildiği, Daniel Duchanie tarafından ifade edilmektedir. Fiatı 35 Scivarıdır.  Testosterone Propionate:

  Ana maddesi ayni isimdedir. Agovirin, Testex, Testoviron, Virormone v.s. ticari isimler altında Leciva CZ, Lannet U.S. Eifelfango, Polfa PL, Schering, Ciba Geigy v.s. firmaları tarafından ve patentleri altında dünyanın çeşitli ülkelerinde 10-25-50-100 mg/ml lik iğneler halinde üretilerek satılmaktadır. Birkaç gün içinde etkisini göstererek Testosterone seviyesini %250 arttırır. Kas kuvvet ve gelişimini temin eder. Diğer doping ilaçlarıyla birçok kombinasyonu yapılabilmektedir. Androjenik etkisi az kullanımlarda nis-beten az olduğundan, kadın, sporcular tarafından da çok kullanılmaktadır. Bütün testosteronların etki ve zararlarını gösterir. Erkek ve kadında libido artışı, saç dökülmesi, sivilceler ve vücutta kıllanmaya sebep olur. Dozu haftada 200-400 mg dir. Kadınlar bunun yarısını kullanmalıdır. Sporcular dopinge yakın günlerde özellikle kullanarak moral kazanmaktadır. Çünki etkisi çabuk kaybolduğu gibi, doping bulgusu da diğer doping ilaçlarına göre azdır. Fiatı 50$ civarındadır. Karaborsada sahteleri de satılmaktadır.  Testosterone Suspension: (Testosterone aqueosus suspension)

  Agovirin Depot, Androlin, Histerone İnjen-tion, Tesamone v.s. ticari isimleri altında, Biotika, Hauck, Forest Pharm v.s. firmaları tarafından ve patentleriyle birçok ülkede 25-50-100 mg/ml lik iğneler halinde üretilmektedir. Değişik bir Testosteron bileşimidir. Eski bir androj eniktir. Yaklaşık kırk senelik bir geçmişi bulunmaktadır. İğnesi biraz sancılıdır. Ölçü ve kuvvet gelişiminde çok etkilidir. Ancak yüksek androjen olduğundan vücutta aşırı su toplanmasına ve karaciğer tahribatına yol açar. Ayrıca, vücudun kendi ürettiği tabii erkeklik hormonu üretimini durdurduğundan testislerin yavaş yavaş faaliyetini azalttığından uzun süreli kullanımlarda erkeklik gücüne çok zarar vermektedir. Diğer testosterone'lerin zararlı etkileri bu ilaçta da vardır. İdeal kullanım dozu 1-2 günde bir, 50 mg dır.

  Ancak aşın kuvvet verdiğinden, özellikle bazı haltercilerin, gözlerini karartarak, belki kendisine doping testi yapılmıyabilir varsayımıyla, yarışmalara iki hafta kala her gün kullandıktan saptanmaktadır. Bu durumda pek tabii olarak test yapıldığı zaman pozitif çıkmaktadır. Vücutçular açısından ise, Anadrol ile kullanıldığı taktirde, adelelerin çok sert hatlı ve iri görünüm kazandığı ifade edilmektedir. Sporcular tarafından normal doz olarak kısa sürelerle, gün aşın 100 mg olarak kullanılmaktadır.  Testosterona Teramex: (Testosterone DC l Heptylate)

  Değişik bir Fransız testosteronu'dur 50-100-250 mg/ml lik iğneler halinde Theramex Fransız şirketi trafmdan üretilmektedir. Yüksek derecede protein sentezi yaparak kaliteli kas ve kuvvet artışı meydana getirir. İştahı açmaktadır. Su toplaması nisbeten azdır. Normal dozu, erkeklerde haftada 250-500, kadınlarda ise bunun yarısıdır. Profesyoneller bunu daha da arttırmaktadır. Diğer doping ilaçlarıyla kombinasyonu yapılabilmektedir.  Testoviron:

  Testosteron Propianate ile ayni olup, onun değişik bir üretimidir. 50 mg lik ampuller halinde satılmaktadır.  Testoviron Depot:

  Bu da ana madde olarak Testosteron Enanthate ve propionate olup, Schering firması tarafından 50-100-135-250 mg/ml lik ampullerde üretilerek piyasada bulunmaktadır. Bu da değişik bir testosteron karışımı ilaçtır. Diğer doping ilaçları ile de kombine edilmektedir. Etki ve zararları diğer steroidler gibidir.  Thiomucase:

  Bu preperat steroid olmamakla beraber, doping sistemini hızlandırarak etki yapar. İğneler halindedir. Deriden sürülen krem şekli de vardır. Yağlı bölgelere ve deriye tatbik edilir. Ayrıca oral olarak kullanılabilen tabletleri de mevcuttur. Yarışmadan iki hafta evvelinden alınmağa başlandığı taktirde gelişme ve kuvvet sistemine etki edip hızlandırır. Ağır kürlerden sonra doping testi sebebiyle kesilen ilaçların yerine kullanılmaktadır.  Triacana: (Tiratricol)

  Nidolin, Teatrois ve Triacana ticari isimleri altında özellikle Fransada 0.35 nıg tablet ve 0.2 krem halinde üretilmektedir. Bu ilaç troit hormon preparatıdır. Troit ve guatr tedavileri için üretilmiştir. Vücut ısısını arttırarak yağ yakmak için sporcular tarafından kullanılmaktadır. Sporcular genelde bu özellikten dolayı yarışma öncesi yağ yakmak için kullanmaktadır. İlk gün 0.35 mg olarak 1-2 tablet alınır. Daha sonra her gün 1-2 tablet arttırılarak, günde 3-4 kereden toplam 10-14 günlük doza kadar çıkılır. Bazı sporcular yağ yakımının daha etkili olması için Clenbuterol veya Ephedrine ile kullanmaktadırlar. Özellikle kadın sporcular veya çok yağlı kadınlarda, yağ yakmak için bu ilacı kullanmaktadır. Bu yüzden kullanım alanı geniştir. Ancak kullanımı 3-4 haftayı geçmemelidir. Çünkü fazlası troid fonksiyonlarını aşırı etkiliyerek zararlı olur. Buna rağmen bazı gözükara sporcular ve zayıflama meraklıları uzun süreli aşırı dozlara çıkmaktadırlar. Sporculara yan etkileri sorulduğu zaman; "yan etkisi hakkında fazla bir şey bilmiyorum ama, yağ yakcı etkisi çok fazla" şeklinde cevaplar alınmaktadır. Fransa eczanelerinde 25 tabletlik kutuları yaklaşık 12 $ olmasına rağmen, karaborsada 60 $ civarında satılmaktadır.  Trisolaren: (Triox alen)

  5 mg lik halinde 28 veya 100 lük kutular halinde satılmaktadır. Vücutçu ve bilhassa gösterili spor branşlarında, sporcular ten renklerini, güneş yanığı yapmak için kullanırlar. Vücuttaki pigmeleri etkileyerek, güneş ışığının vücuttaki toleransını arttırarak derinin daha çabuk güneş yanığı, esmer rengi almasını sağlar. Güneşe ve Ulturaviole ışınlarına çıkmadan iki saat evvel alınır. Günde iki tabletten en fazla 14 gün kullanımı yeterli olmaktadır.  Vebonol: (Boldenone Undecanoate)

  25 veya 50 mg/ml lik iğneler halinde bulunmaktadır. Ciba-Geigy tarafından Avusturalya'da üretilen bir veterian steroididir. Çok anabolik, fakat az androjeniktir. Özellikle atlar üzerinde kullanılmaktadır. Sporcuların kullanmaması gereken bir doping ilacıdır.  Winstrol Depot: (Stanozolol)

  50 mg/ml iğne veya 2-5 mg tabletler halinde Zambolen İspanya, Winthrop Almanya, Upjohn Amerika firmaları tarafından ve patent-leriyle üretilmektedir. "Stromba. Winstol Depot" v.s. şeklinde başka versiyonları ve veterinerlikte kullanılan çeşitleri de vardır. "Burada bir saptama yapmak istiyorum: Birçok doping ilacı ayni isim altında veterinerlikte kullanılan çeşitleriyle de üretilmektedir. Sporcular veterinerlikte kullanılanlarını bilmediklerinden ayni ilaçları alıp kendi vücutlarında denemektedir bu da çok tehlikelidir."

  Bu ilaç hakkında gerek tıp ve gerekse de doping alanında çelişkili görüşler bulunmaktadır. Son zamanlarda sporcular tarafından kullanılan en popüler anabolik steroidlerden biridir. Ancak kullanımındaki fazlalıklarla beraber çeşitli görüşlere de değinmek gerekmektedir.

  Robert Kerr'in "The Pratical Use of Anabolic Steroid With Atlets" kitabında aynen şöyle ifade edilmektedir: "Benim fikrime göre bu ilaç sporcular için tamamen yararsızdır. Fazla yan etkileri olması yanında, ne kuvvet ne de hacimde bir artış görülmemektedir."

  D. Duchaine'nin "Underground Steroid Handbook 2." Kitabında da: "Nasıl kullanılırsa kullanılsın, ben bu ilacı çok etkili görmüyorum" şeklinde ifade bulunmaktadır.

  Gene "Steroid Bibel" kitabında, Almanya'nın birçok bölgelerinde aşırı kullanıldığı, buna rağmen sporcular için fare zehiri kadar tehlikeli olduğu ifade edilmektedir.

  Birçok spor dalında Winstrol'ün bukadar yaygın kullanımı ise, bu iddialara karşı bir çelişki yaratmaktadır. Winstrol'ün sporcular tarafından en çok tutulan bir Steroid olduğu somut bir gerçektir. Örneğin, Ben Johnson'a mucizevi koşular yaptıran, bu anabolizandır. Kullanan birçok profesyonel vücutçunun, ölçülü ve sert definisyon görünümü buna misal teşkil etmektedir. İlk doping testlerinin yapıldığı (Arnold Classic 1990) yarışmalarında, iyi dereceler yapmış bulunan tanınmış vücutçular Shawn Ray ve Nimrod King'de, yapılan testlerde Stanozolol'a (Winstrol'e) rastlanmıştır. Bu husus Dünya Vücut geliştirme Federasyonu'nün yayın organı olan Flex Mecmuası'nın Temmuz 1990 sayısında belirtilmiştir.

  İtiraf etmek gerekirse, bu kadar tutulan Winstrol'ün, doğru tatbik edildiği taktirde, çok etkli olduğu gözlenmektedir. Enjekte edilen iğne Winstrol, tablet oranına göre daha etkilidir.

  Winstrol'ün diğer steroidlere göre en önemli değişik özelliği, yağda değil suda çözülmesidir. Bunun anlamı ise şudur: Suda çözülen steroidlerin etkisi, yağda çözülen steroidlere nazaran daha kısa sürelidir. Bu da yağda çözülen Primabolan, Deca-Durabolin, Sustanon v.s. gibi steroidlere nazaran daha sık sürelerde kullanılmasına sebep olmaktadır. Bu yüzden pratikte 50 mg/ml VVinstrol her gün veya gün aşırı enjekte edilebilmektedir.

  Tercih edilmesinin bir başka sebebi vücutta nadir olarak az su tutmasıdır. Bu yüzden yarışmaların evvelinde en çok kullanılan ilaç olmaktadır. Bu dönemde, hergün veya günaşırı kullanılan Winstrol 50 ye ilave olarak Parabolan 76 mg/1.5 mi ilavesinin etkili olduğu ifade edilmektedir. Ayrıca; Masteron, Vebanol, Halostestin, Oxandrolone, Testosteron, Primobolan ve Growth Hormon değişik şekillerde Winstrol'e ilave olarak, alternatif değişik kürler halinde düzenlenebilmektedir.

  Su tutmama özelliği dolayısıyle yarışma öncesi dönemlerde kullanılan Winstrol, bulk dönemi denilen, yağlı ve hacimli ölü sezon devrelerinde de kullanılmaktadır. Bu devrede su tutmadığı için kilo artışı yapmasa bile, yağlanmaya müsait sporcularda, kaliteli ve yağsız adele artışı ile kuvvet arttırımına sebep olur. Bu devrede hacim alma meraklıları, Winstrol ile birlikte, Dianabol, Anapolon, Testosteron veya Deca Durabolin karışımı kürler uygulamaktadırlar. Bazı profesyonel şampiyon vücutçular, günde 100 mg anapolon ve 50 mg Winstrol kullanmaktadırlar. Yaşlı ve çaylak tabir edilen yeni sporcuların da bunun biraz daha az dozunda kürler yaptığı ifade edilmektedir. Genelde erkekler haftada 3-5 kadınlar ise haftada 1-2 iğne yaptırmaktadırlar. Hap olanlar ise erkekler, günde 16-30 mg, kadınlar ise 4-8 mg kullanmaktadırlar.

  Yan etki ve zararları ise; başağrısı, kramp, kandaki kolestroldeki HDL, LDL değerlerinin değişmesi, tansiyon ve karaciğer tahribatı v.s. gibi etkiler yaratmasıdır. Ayrıca suda çözüldüğünden iğne yerleri de ağrır.

  Doping uzmanları, karaborsa piyasasında çok sayıda sahte yapım Winstrol satıldığını ifade etmektedirler. Bunları ayırt etmek çok zor olmaktadırlar, ancak, genel tanı açısından; orjinallerin ampullerinde süt beyaz bir sıvı görülür. Şayet ampul kıpırdatmadan bir süre dik olarak tutulursa, beyaz kısım, alt kısımdaki diğer sıvıdan biraz ayrışır. Orjinal İspanyol yapımı Winstrol'lerin ampullerinin karnı geniş olup, kahverengi renkte bir baskısı vardır.

  Sık ve uzun süreli kullanımlarda her sefer farklı bölgelere enjekte edilmesi önerilmektedir. Karaborsada 30 cc lik iğneler halinde bulunan kutuların satış fıatı, 200 $ ve 100 tabletlik haplarının kutusu ise 30 $ civarındadır. Çok kullanılması, pahalı olması, sahtelerinin ayırdedilmesinin zorluğu sebebiyle, karaborsacıların ve bu yolda rant kazananların en çok rağbet ettiği bir ilaçtır.

  Bu konuda daha birçok doping ilacı bulunmasına rağmen burada nisbeten en önemlileri ve çok kullanılanları belirtilmiştir. Gerek açıklamaları yaparken ve gerekse birçok konuda değindiğim gibi, öncelikle doping ilaçlarının kullanılmamasını, vazgeçilmez bir tutku halinde kullanacakların, klüp klüp dolaşıp bu nevi karaborsa veya sahte ilaç satanlara kanarak itibar et ini, eczanelerden alarak kullanacakları ilaçların ise, mutlaka prospektüsünü okuyarak, önce zararlarını ve yan etkilerini öğrenip, ona göre hareket etmelerini öneririm.
   
  GoDDy bunu beğendi.
 2. MK #7
  Offline

  MK #7 Özel Üye

  Katılım:
  30 Ekim 2004
  Mesajlar:
  2.270
  Beğenileri:
  1.507
  Ödül Puanları:
  123
  Cinsiyet:
  Bay
  aynı başlıktan devam edebilirsin ikinciye gerek yok


  kilit ve çöp
   
Konu Durumu:
Mesaj gönderimine kapalı.

Sayfayı Paylaş