Squatta Yüksek Ağırlık.

Konusu 'Konu Dışı' forumundadır ve Zerk tarafından 29 Aralık 2011 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 16 üye.
  1. SCHWARZXXL

SCHWARZXXL Özel Üye

Beğenileri:
    4.706
    Ödül Puanları:
    123
    Tam ne kastettiğini anlayamadım ama atıyorum 70 kilo ile 5 set, 20'şer tekrar çalıştıktan sonra; yine atıyorum 120 kg ile 2-3 tekrar, ama tam çökerek, yukarıda bahsettiğim koşulları tamamen sağlamaya çalışıp, eksikleri analiz etmen gerek.

Azi ve Zerk bunu beğendi.
  2. Zerk

Zerk Üye

Beğenileri:
    461
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Muhasebeciyim
    Ben sizin söylemek istediğinizi anladım thums: İyi akşamlar, iyi forumlar efendim.

Edit: iyi uykular BFTR üyeleri, uyku saatimi 30 dakika aştım ama olsun, bu bilgileri edinmek benim için daha mühimdi...

Son düzenleme: 1 Ocak 2012
    Ocensers, Azi ve SCHWARZXXL bunu beğendi.
  3. pozitronn

pozitronn Üye

Beğenileri:
    1.739
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    inşaat mühendisi
    Yer:
    Adana
    schwarzxxl den sonra yorum yapmak haddimiz değil ama karalayalım bi şeyler.kendini bodyci olarak nitelendirip ömrü boyunca bacak çalışmamış adamları gördükten sonra spora yeni başlamış birinin bu ağırlıkta bacak çalıştığını görmek sevindirici.kaldıki 175 kilonun altına girmek bile cesarettir.bu kiloyla tam squat yaptığın günler de gelecek.şu an için tam çömeleceğin bir ağırlıkla çalış.ne de olsa spor sağlık içindir.

Ocensers, Azi, SCHWARZXXL ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  4. Zerk

Zerk Üye

Beğenileri:
    461
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Muhasebeciyim
    Çok teşekkür ederim :) Yarın bacak antrenmanım var, Nizami yapmayı, yani tam anlamıyla uygulayabilirsem çok iyi olacak. maximum 80 kg'a çıkacağım. Tam çöküp, hareketi nizami yapıp öyle ağırlığı arttıracağım.

SCHWARZXXL bunu beğendi.
  5. Lorrent32

Lorrent32 Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Tahmin etmiştim zaten bu squat değil sen formu oturtana kadar ağırlıklara elini sürme çubukla başla overhead squat çalış acele etme sakın

6. Zerk

Zerk Üye

Beğenileri:
    461
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Muhasebeciyim
    çubukla çalış derken? Şuanda max 95-115 çıkıyorum. Onda da tam çöküyorum artık. nizami yapmaya hareketi tam kavramaya çalışıyorum. Ama hakkını vermeliyim 6 Set tam çökünce bacaklarım patlayacakmış gibi şişiyor, çok hoşuma gitti bu olay, Hele leg pressten çıktığımda varya, anlatamam çok hoşuma gidiyor bacak çalışmak... Eskiden hiç sevmezdim, eziyet olarak görürdüm. Şimdi göğüsten koldan, daha çok seviyorum bacak antrenmanlarını.

7. R10

R10 Üye

Beğenileri:
    1.301
    Ödül Puanları:
    0
    squat yapmaya başladığın an dedim bu ağırlık fazla. yani oradan birinin seni uyarmış olması gerekli. en azından 60 kilo düşürmen gerekli o ağırlığı kanımca. çünkü birincisi epey yardım alıyorsun, ikincisi de yeterince çökmüyorsun. kalçanı kullanmadığın için dizini sakatlama ihtimalin de olabilir o yüzden aman diyeyim biraz daha düşük kilolarla çalış. yukarıda lorrent isimli üyenin de dediği gibi işi kavrayana kadar overhead squat yapabilirsin, koparmanın son kısmını yapar gibi yani. yine de performansın iyi. yaşına göre iyi çalışıyorsun.

8. Zerk

Zerk Üye

Beğenileri:
    461
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Muhasebeciyim
    Teşekkürler, bakın tekrarlıyorum. O gün 5 dakika yürüme , 20 dakika koşu yaptım. Benim aslında 155'te kalmam gerekiyordu. Sırf size 175 girdiğimi söylediğim için 175 girdim. Herkes bilir, bir sporcunun iyi, kendini güçlü hissettiği günde olur, kötü hissettiği de... Bu da ogünlerden birisiydi. Aslında aptallık ettim, hırs yaptım...

-Konuyu açtığımda- söylediğim gibi. Ben 175'i tam çökerek olmasa da, çökerek çok zorlanmadan yapabiliyorum. Yardımcı olan arkadaşın, aslında yardımcı olması gerekmiyor... Sadece dengemi sağlıyor(videodan bahsetmiyorum). Ancak önümdeki 2 ay Max 135'e çıkacağım. Zaten 2. ayımın sonunda 175'i çok çok rahat yapabileceğimi biliyorum.

İyi Forumlar. dumbelllls

9. Azi

Azi Yeni Üye

Beğenileri:
    2.003
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    Bende squat yaparken arkadaşın gazına gelip ağır girmiştim.Şimdilerde o kadar çok diz ağrısı çekiyorum ki tuvaletimi yaparken bile çömelemiyorum...

10. SCHWARZXXL

SCHWARZXXL Özel Üye

Beğenileri:
    4.706
    Ödül Puanları:
    123
    Overhead Squat yapma. Yürümeyi öğrenmeden koşmaya başlayamazsın. Önce Back Squat'ın formunu oturt. Hatta tam yandan bel hizasından çekim yapıp, buraya koy bakalım.

11. Zerk

Zerk Üye

Beğenileri:
    461
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Muhasebeciyim
    Benim Squat'ın tüm hareketlerini internet üzerinden araştırmam lazım... Overhead Squat, Back squat. Siz söylüyorsunuz ama ben anlamıyorum. en iyisi resimli anlatımlarına bakmalıyım... Bu arada yandan video çekerim ama inanın videoyu yüklemesi çok uzun zaman alıyor. çok yüksek boyutta video çekiyor. Artık SCHWARZXXL'ın da önceden dediği gibi bel kavisimi koruyorum, topuklarımdan destek alıyorum; parmak uçlarımdan değil. Bacağımın açıklığının; omuz hizamda tutuyorum. Parmak uçlarım ileriye bakıyor, yanlara değil. Bunun gibi şeylere dikkat etmeye başladım.

12. ivanko

ivanko Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    0
    Başarılar dilerim

Adanaayberk selam

Body Building 100 m koşusu değil uzun bir maratondur. Seni çok iyi anlıyorum, spora ilk başladığım yıllar bende senin gibi başarılı olduğum kas gruplarında zorlardım da zorlardım. Haftanın 7 günü o hareketi yapmak isterdim. Shwarzxxl çok güzel özetlemiş benim bazı ilavelerim var. Öncelikle bu spora çok yeni başlamışsın ve gayet azimlisin, fakat bu azmin ve heyecanın sana dezavantaj gibi duruyor. Benim çok sevdiğim bir sözdür '' Bir zincir en zayıf halkası kadar güçlüdür '' yani 175 kg squat yapıyorsan tüm kas alt yapının bu ağırlığa uygun olması gerekir, bu gidişatın emin ol sonunu defalarca gördüğüm bir filmi tekrar izlemek gibi olacak, maalesef ya l4-l5 ini ya l5-s1 (bel fıtığı )ini ya diz kapağını yada en iyi ihtimalle tendon unu sakatlayacaksın ve tüm bu sakatlıklar seni salondan aylarca uzak tutacak. 3 ay önce başladığın bu sporda kemer takarak çalışmanda bence pek normal değil kemer takmak da ayrı bir disiplin işidir bana göre kemer beni korur diyen adam duruşuna önem vermez (özellikle 3 ay önce başlamışsa )sakatlanır. Bence de yaşıtlarına göre çok güçlüsün ve bu sporu çok seviyorsun, yine tecrübelerime göre birilerinin sana 175 i süper kaldırdın 6 ay sonra 300 kg ile squat yaparsın dediğini duymak istiyorsun ama yapma cesaret de etme azim de gösterme. Ben başladığımda ne internet vardı ne de şimdiki kadar supplement desteği. Bol bol oku, herkesin sözüne kulak asma, sakin ol iyi çalış iyi beslen. Herkese iyi sporlar dilerim.

Azi, deathlifter ve sultanmehmed bunu beğendi.
  13. Zerk

Zerk Üye

Beğenileri:
    461
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Muhasebeciyim
    Zülküf TURAN'ın ve bulabildiğim, güvenilir olduğunu düşündüğüm ne kadar kaynak kitap varsa okumaya tam anlamıyla 3 gündür başladım... Dediğiniz gibi,"bir zincir en zayıf halkası kadar güçlüdür" Yani tüm adaleleri güçlendirmem gerekiyor, yavaş yavaş; sindire sindire...
    Yalnız kemer takma olayına gelecek olursak, ben ilk 4 seti kemersiz, son 2 seti kemerli yapıyorum. Bu hep böyleydi, sizce yanlış mı?
    Bu sporu çok seviyorum... Yıllarca hatta, yaşamımın sonuna kadar bu sporu yapmak istiyorum.

Allah hepinizden razı olsun. Artık gözlerim açıldı, hırsımın esiri olmayacağım.
    Her hareketi en güvenli şekilde, yapabildiğim ağırlıkta yapacağım.

Bu arada, dediğiniz gibi evet 175 kg yapabiliyorsun, ... ay sonra 300 kg ile squat yaparsın demelerini istiyorDUM. "dum" çünkü; bilinçsizdim, gereğinden fazla hırslıydım. Artık öyle değilim... dumbelllls

İyi forumlar, iyi sporlar.

ivanko ve Azi bunu beğendi.
  14. R10

R10 Üye

Beğenileri:
    1.301
    Ödül Puanları:
    0
    vücudunu geliştirdiğin gibi düşüncelerini de geliştirdiğini görmek çok güzel. keşke senin gibi olsa pek çok arkadaş...

kemer hadisesi ile ilgili görüşümü söyleyeyim, bence doğru yapıyorsun. ilk 4 set yükü tamamen bacaklarına veriyorsun, son 2 set yorulmuş olan merkez bölgeni (ve haliyle bacaklarını) da önlem amaçlı olarak kemerle koruyarak daha yüksek ağırlığa giriyorsun. dolayısıyla hem salgılanan testoyu artırıyorsun hem de sakatlık riskini azaltıyorsun.

Ocensers, sultanmehmed, Zerk ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  15. ivanko

ivanko Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    0

Artık, ben de senin bu sporda ne yaparsan doğru yapacağına inanıyorum. Olgun tavrından dolayı da seni tebrik ediyorum.

Zerk bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş