Squatta Yüksek Ağırlık.

Konusu 'Konu Dışı' forumundadır ve Zerk tarafından 29 Aralık 2011 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 16 üye.
  1. lordmarvel

lordmarvel Üye

Beğenileri:
    216
    Ödül Puanları:
    0
    coleman 1 ton giriyor. :D

Ocensers ve Zerk bunu beğendi.
  2. onurr_535

onurr_535 Üye

Beğenileri:
    434
    Ödül Puanları:
    73
    sguat hareketı bacak ıcın cok guzel bı hareket saglam bı sguat hareketı buyume hormonu salgılamaya yardımcı olur..bunlar guzel yonlerı fakat bı cok vucutcunun yaptıgı hata bacaklar kuvvetlı pekı bel ve karın ne alemde belin cok kuvvetlı olmalı okadar sguat yapabiliyorsan benım tavsıyem bel kuvvetlenrıcı hareketde yap mesala hafıften deandif gibı iyi calısmalar

3. deathlifter

deathlifter Üye

Beğenileri:
    2.739
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    bilgisayar muhendisi
    Yer:
    istanbul
    deadlift olacaktı herhalde. squat ı bu kadar iyi olanın deadlifti de iyidir diğer değerlerinizi de yazar mısınız bench press deadlift. bir de 175 kilo fazla geldi biraz kızmayın ama lbs değil kg eminsiniz di mi :)

4. pozitronn

pozitronn Üye

Beğenileri:
    1.739
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    inşaat mühendisi
    Yer:
    Adana
    leg presste 1 ton girebiliyordu fakat squatta max 800 pound(360 kilo) videosu var.
    yüzmek sırtı güçlendirir fakat squatta önemli olan bacaktır.bench press ve deadliftte nasılsın ?powerliftingle ilgilen derim eğer bench presste ve deadliftte de iyisen

lordmarvel bunu beğendi.
  5. bar_kodd

bar_kodd Üye

Beğenileri:
    61
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğretmen
    Yer:
    alanya
    İlerleyen yaşlarda eklem ağrısı çektiğinde bugünleri hatırlayıp keşke demessin umarım....

6. Zerk

Zerk Üye

Beğenileri:
    461
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Muhasebeciyim
    Evet Kg. Eminim :) Deadlift'i şimdiye kadar hiç yapmadım, bench presste çok iyi olduğum söylenemez(sol omzumda bitmek bilmeyen bir ağrı var), max 70-80 yapabiliyorum o da 8 tekrar çıkarsa çıkar, çıkmazsa 6 tekrar

Dediğim gibi daha sporda yeniyim, Hocam birçok hareketi ekleyeceğini söyledi. Deadlift'te onlardan birisi olmalı

Dediğim gibi Bench presste pekte iyi değilim, ancak deadlift'i hiç yapmadığımı söyleyebilirim. Bu arada Sırtımın gücü, 6 ay boyunca sırtıma barfiks çekmemden geliyor olmalı, ayrıca gelişimide çok hızlı oldu. Lat enseye, rowing, alttan çekiş bunlar sırtımı ve özellikle alttan çekiş belimi çok güzel yakıyor, çok hoşuma gidiyor. Temelim olduğu için bu kadar hızlı gelişiyorum(sanırım.)

-Bu arada pek inanmış gibi gözükmeyenler var, sorun değil inşallah cumartesi başarıyla 175 kg yapıp, pazar günü videosunu buraya koyarım.

7. hammercurl

hammercurl Üye

Beğenileri:
    26
    Ödül Puanları:
    0
    cümle nereye çeksen gider yani... :D

8. Lorrent32

Lorrent32 Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Muhtemelen 5 cm çömeliyorsun onada squat denmez squat dediğin ass to grass olur paralel bile yeterli değil

9. Zerk

Zerk Üye

Beğenileri:
    461
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Muhasebeciyim
    Videoyu çekince karar verirsiniz arkadaşlar, peşin hüküme varmayalım.

10. hogan

hogan Üye

Beğenileri:
    1.244
    Ödül Puanları:
    103
    Arkadaslar aslinda tam yorum yapılacak konu ama suan Arap topraklarimdayim ve şeriat ile yönetilen bu ülkede cezası infaz olacak bir yorum yapmicam;))

hammercurl, Zerk, sultanmehmed ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  11. deathlifter

deathlifter Üye

Beğenileri:
    2.739
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    bilgisayar muhendisi
    Yer:
    istanbul
    videoyu bekliyoruz ben merak ediyorum. videoyu görmeden eleştiri yapmayalım.

Zerk bunu beğendi.
  12. hammercurl

hammercurl Üye

Beğenileri:
    26
    Ödül Puanları:
    0
    ama leg presste :)

13. Zerk

Zerk Üye

Beğenileri:
    461
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Muhasebeciyim
    İyi forumlar arkadaşlar.

Videoyu çektim ancak Vodem'den girdiğim için biraz yükleme sorunu yaşadım.
    Öncelikle belirteyim ki, antrenmana başlamadan önce 5 dakika hızlı tempo yürüdüm, 10 dakika koştum. Sağolsun, squatta ki arkadaşların işi bir 10 dakika daha gecikti, bende soğumamak için 5 dakika normal, 5 dakika hızlı tempoda koşmak zorunda kaldım. Bitirdim ve direk antrenmana geçtim, sonuç olarak bacaklar ısınmaktan öte yorulmuştu. Öncelikle squat yaparken hiç bu kadar zorlandığımı hatırlamıyorum. Hatta 175'te son tekrarı afallayarak yaptım, bacaklarım bitkin düşmüştü. Sağolsun salonumuzun Jhonny Bravo'su bayağı bir motivasyonumu da düşürdü kafa_ İki hatamı fark ettim; birincisi kemersiz 4 set, ikincisi ise 135'ten - 175'e direk çıkmış olmam. Nedeni 135 kg'de 5. setimde değil, 4. setimde olduğumu zannetmemdi...

İyi Seyirler, Sadece 5. ve 6. Setleri koydum. Video toplamda 15 dakikanın üstünde idi. İsteyen olursa öncesini de internet kafenin birisine geçer yükleyebilirim.

Dipnot: Size 175 yaptığımı, özellikle de çok zorlanmadan yaptığımı söylediğim için 175 Kg girdim. Yoksa 155 girecektim. Ama olsun sonuçta 6 tekrarın; 4 tanesini tam çıkardığımı zannediyorum.

İyi forumlar.

Link: http://beta.xfire.com/videos/5253c2/

Edit: Vodem'in sayesinde videoyu Youtube'de ya da başka bir yerde paylaşamadım, kusura bakmayın. Açılması için biraz bekleyebilirsiniz umarım...

14. SCHWARZXXL

SCHWARZXXL Özel Üye

Beğenileri:
    4.706
    Ödül Puanları:
    123
    Konuyu takip ediyordum. Videoyu görmeden yorum yapmak istemedim.

İlk önce şunu söyleyeyim. Kesinlikle yaşına göre gücün gayet iyi. Ama formun berbat. Potansiyelin var, zira 17 yaşında 175 kg'nin altına girme cesareti göstermek bile başarıdır. Ama bunu kötü formla yapmak, cahil cesareti olur ve sonu da sakatlıktır.

Formunla ilgili 1-2 tavsiyem var.

- Çömelirken önce kalçanı geri ver, belindeki doğal kavisi koruman önemli. Belini yeterince güçlü hissetmiyorsan Deadlift çalışmanı öneririm.

- Omuzların öne çöküyor. Bu da dengeni kaybetmene sebep oluyor. Köprücük kemiklerini içeri topla ve bunu barı Rack'ten alıp, geri bırakıncaya kadar hiç bozma. Üst sırt çalışmalarına önem verirsen, o kısmı güçlendirmen sana fayda sağlar.

- Yeterince çökmüyorsun. ATG'yi bırak paralel Squat bile değil şu anda yaptığın. Herkesin Full ya da ATG Squat'ı farklıdır. Bacakların nispeten uzun. Muhtemelen daha geniş bir "Stance" kullanman gerekiyor. Yani ayaklarını biraz daha geniş konumlandırıp, parmak uçlarını da hafif dışarı bakacak şekilde tutmalısın. Ayrıca, ağırlığını parmak uçlarına veriyorsun. Bütün kaldırış boyunca ağırlığın topuklarında olmalı. Dizlerini de içeri doğru döndürmeye başlarsan dengeni kaybedersin ki bazı tekrarlarda bunu yaşamışsın.

Tavsiyem 70-80 kilo civarı bir ağırlıkla, kendine en uygun duruş pozisyonunu bulup, yüksek tekrarlarla önce o formu yüzde yüz oturtup, sonra ağırlık yükseltmen. Kalça ve kalf kaslarını da, bacak antrenmanlarından sonra mutlaka esnet.

Kolay gelsin.

Ocensers, sultanmehmed, deathlifter ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  15. jackal53

jackal53 Üye

Beğenileri:
    223
    Ödül Puanları:
    53
    Bende merakla beklemistim fakat link bende acilmiyor blackberry den giriyorum foruma da eger youtube a atalirsa belki bnm gibi bb den girenler de izleyebilir ..

16. Zerk

Zerk Üye

Beğenileri:
    461
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Muhasebeciyim
    -Antrenörümden deadlift hareketini, programıma katmasını isteyeceğim.

-Üst sırt derken lat enseye hareketini ve trapez için yapılan hareketlerden bahsediyorsanız, bunu dikkate alacağım ve omuzlarla ilgili soruna çözüm bulacağım.

-Ayağımın altı için daha uzun bir tahta bulacağım, ayrıca ağırlığın topuğumun altında olması gerektiğini söylemişsiniz, ayağımın çoğunluğu(topuk ve orta kısım) tahta üzerinde olması gerekiyor, doğru anlamışım değil mi?

-Ayaklarımın pozisyonundan dolayı tam çökemiyor olabilirim. Ayaklarıma, tahtaya ve bel kavisime dikkat ederek tekrarlıyacağım.

Son olarak ağırlığı kesinlikle düşüreceğim. Ancak bu ağırlık sizce de 80 mi olmalı? Daha fazla çıkmamalı mıyım? Adem Aydoğan 130'un yeterli olacağını söylemişti... Bu arada 6 set giriyorum. 15,15,12,10,8,6 şeklinde. Setlere kaç tekrar olarak yaymam ve setler arasına kaçar kg arttırmam (%10 %20... gibi ya da max 80kg ise 10 ar kg gibi.) gerektiğini de söylerseniz, benim için çok iyi olur.

Yorumunuz için teşekkür ederim. İyi forumlar weightlifter

Edit: 16 yaşındayım :) (şubat 1995 doğumlu)
    Edit2: Bu arada elimden geldiğince bilgilenmeye çalışıyorum, elimde zülküf turanın neredeyse tüm kitapları mevcut, derslerimden zaman buldukça açıp okuyorum. Bu spor dalında, daha cahilim... Öğrenmeye, daha çok öğrenmeye çalışıyorum...

Okul, Spor, Sınavlar... Kısacası çok yoğunum. Şayet zaman bulursam bir internet kafeye uğrayabilirim. Bilgisayardan izleme şansınız yoksa bunu uygulamaya çalışacağım.

- Bu arada bende de 3 dakika gibi bir sürede açıldı, beklemekten sıkılmazsanız bir 3-5 dakika beklemenizi tavsiye ederim.

Son düzenleme: 1 Ocak 2012
    Azi bunu beğendi.
  17. SCHWARZXXL

SCHWARZXXL Özel Üye

Beğenileri:
    4.706
    Ödül Puanları:
    123
    - Üst sırt için, genel trapez çalışması; yani Shrug, Upright Row, ayrıca Lat Pulldown'ı paralel tutamaç ile yapman fayda sağlayacaktır. Rowing hareketleri ve Weighted Hyper Extension gibi hareketlerle de alt ve üst sırtının kavisini destekleyebilirsin.

- Ağırlığını topuklarına vermenden kastım, ayağının altına ağırlık koymak değil. Gücünü topuklarından alman. Denge merkezin topuklarında olmalı yani. Kalflarının esnetmen bu konuda biraz yardımcı olacaktır sana. Daha ileri bir çözüm haltercilerin kullandığı topuğunda destek olan ayakkabılardan almak ama ona ihtiyacın olacağını sanmıyorum.

- Ağırlığı düşürmeni istememdeki sebep, bu dönemde sadece forma odaklanmanın gerekmesi. Yani sinir sistemini bu hareketi hiç düşünmeden en doğru formla yapacak şekilde eğitmelisin. Yeni başlayan birisi olduğun için formu şimdi yanlış öğrenirsen, ileride düzeltmen çok daha zor olacaktır. Antrenörünün planı ne şekilde bilmiyorum ama ben olsam 20 tekrar civarı setlerle, egzersizi hatasız yapacak şekle getirmeye çalışırdım önce.

Azi, sultanmehmed, deathlifter ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  18. Zerk

Zerk Üye

Beğenileri:
    461
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Muhasebeciyim
    - Her seti MAX yapmama ne dersiniz? Zorlandığımı anlayınca halteri; sırtımdan yerine yerleştiririm.

Demek istediğinizi şu anda tam olarak anladım. Hareketi öncelikle hakkını vererek yap; ardından ağırlık arttırımına git. Demek istiyormuşsunuz, bunu uygulayacağım.

19. SCHWARZXXL

SCHWARZXXL Özel Üye

Beğenileri:
    4.706
    Ödül Puanları:
    123
    Düşük ağırlıkların forma odaklanmayı daha da kolaylaştıracağını düşünüyorum. Yalnız her antrenmanda Max deneyip, formun nerelerde kırıldığını antrenörünle analiz etmen faydalı olacaktır.

Ocensers, Azi, sultanmehmed ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  20. Zerk

Zerk Üye

Beğenileri:
    461
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Muhasebeciyim
    Anladım, mesela max yapıp 5. sette yorgunluğum artıyorsa ve tekrarı az yapıp 6. seti çıkaramayacak, çok az tekrarla tamamlayacak olmamam gerekiyor.

Tavsiyeleriniz ve ilginiz için çok teşekkür ederim. thums:

Edit: bu arada bende koyu bir arnold schwarzenegger (ezberimde, ben yazdım :D) hayranıyımdır.

Son düzenleme: 1 Ocak 2012

Sayfayı Paylaş