Spordan sonra Whey Protein ve Cezerye Nasıl gider?

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve akekilli tarafından 27 Aralık 2008 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
  1. akekilli

akekilli Üye

Beğenileri:
    167
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Muhendis
    Yer:
    Istanbul
    Spordan sonra kaslarda protein emilimini arttırmak için 2 adet cezerye yiyorum. Bir cezerye 40 gr geliyor ve hesabıma göre bir tanesi 92 kalori. İçerisinde fındık, ceviz, badem var. Ayrıca vitaminde iyi. Ana maddesi havuç.

A ve B vitamini açısından çok zengin olan cezerye şöyle imal ediliyor: Havuçlar temizlenerek kazanlarda pişirilir (100 kg havuca, 50 kg şeker ve 250 gr limon tuzu ilavesiyle). Şeker, fındık-ceviz ya da fıstık eklenir. Ardından tavalara konulur ve kesme makinalarında kesilir. Birbirine yapışmasını önlemek için hindistancevizi serpilir.

Kaynak: http://www.forumfood.net/showpost.php?p=58519&postcount=1

2. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    spor sonrası glikoz creatinin kas hücrelerine daha hızlı emilmesine yardımcı oluyor ama protein için aynı şey geçerlimi araştırmak lazım..

ayrıca antreman hemen sonrası katı gıda alınmasını doğru bulmuyorum..max.emilim için gıda ,meyve şekeri yani fruktoz değil sıvı glikoz içerikli olmalı diye düşünüyorum..

josef_1531 bunu beğendi.
  3. sleepy

sleepy Üye

Beğenileri:
    643
    Ödül Puanları:
    0
    Cezeryenin içinde büyük oranda havuç var.

Bunun yanında rafine şeker ve ceviz...

Şimdi bu besin hem yağlı olması hem de havuçtan dolayı fruktoz içermesi nedeni ile antrenman sonrası tavsiye edimeyeceğin bir tür.

Katı olması da ayrıca bir dezavantaj.

Ben her zaman söylüyorum.

Maltodekstrin, hakiki üzüm suyu veya toz dekstroz yoksa en iyi alternatif rafine şekerdir.

Emilim konusunda da şunu düşünüyorum.

Creatine' i daha hızlı hücrelere taşıyan glikoz ise aynı etki proteinde de olacaktır bence.

Çünkü glikoz yapı olarak creatine' e bağlanarak hücre içine gitmiyor bildiğim kadarıyla.

Vücudun glikoz açlığı sırasında artan emilimle creatine bu durumdan faydalanıyor.

Aynı etkinin proteinde de olacağını düşünüyorum.

İyi sporlar.:)

magicbaris ve baykan bunu beğendi.
  4. akekilli

akekilli Üye

Beğenileri:
    167
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Muhendis
    Yer:
    Istanbul
    Aslında spordan sonra derken hemen sonrayı kastetmemiştim. Bunu belirtsem daha iyi olurdu. Spordan hemen sonra Üzüm suyu ya da elma suyu ile 1 olcek Cellmass alıyorum. 15 dk sonra 10 gr aminoacid, 30 dk sonra da whey isolat ve karbonhidrat olarak da cezerye alıyorum.

Ben bazı karbonhidratlar duydum bi tanesi Vitargo diye İsveçler icat etmiş. Bir de Waxemaze var. Ben bunların alternatifi var mı diye merak ediyorum? Bi de ceviz ve yararlı kuruyemişler cezerye de iyi gidiyor :)

Sleepy nin dediği gibi rafine şeker de var ve yağ sadece kuruyemişten geliyor. Katı karbonhidrat derken yavaş sindirilmesinden mi bahsediyorsunuz? Kan şekerinin yavaş yükselmesi yararlı değil midir?

5. D.Wolf

D.Wolf Üye

Beğenileri:
    2.200
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    insülin neden yavaş yükselsin ki?..o zaman gidin pirinç tüketin antrenman sonrası için..ne de olsa glisemik endeksi düşük değil mi?..sizin dediklerinizden bu ortaya çıkıyor...her zaman glisemik endeksi yüksek gıdalar lazım antrenman sonrası..bu işin öncesi ve sonrası vardır..önce basit şeker tüketip, ardından kompleks karbonhidrat tüketip, protein sentezine katkı yapacaksınız..

madem daha hızlı kana karışması ve insülin seviyesini maksimum düzeyde yükseltmek istiyorsunuz..benden size tavsiye; whey ile meyve suyunu karıştırıp antrenman sonrası alırsanız, inslün seviyesi normal bir meyve suyunu tek başına içtiginizden daha hızlı yükselip, kas glikojenlerini daha hızlı doldurulmasında daha fazla yardımcı olacaktır..

Son düzenleme: 27 Aralık 2008
    akekilli bunu beğendi.
  6. sleepy

sleepy Üye

Beğenileri:
    643
    Ödül Puanları:
    0
    Pirincin glisemik indeksi 70. (Beyazı)

50 üstü gıdalar yüksek glisemik indeksli sayılıyor.

Dolayısıyla pirinç tüketirken düşük glisemik indeksli diye düşünmek yanlış.

En çaresiz kaldığım anlarda bile tüketeceksem içine bulgur karıştırıyorum.

... ve meyve suyuyla içme konusunda haklı D.Wolf.

Ben spor sonrası 1.5 ölçek whey' in içine 60 gr dekstroz (60 gramında 50 gram saf dekstroz var) karıştırırım.

Herhangi bir post-workout ürünü de karıştırılabilir bence. Creatine, glutamin vs...

İyi sporlar.

gaddarkemal bunu beğendi.
  7. cusco*

cusco* Üye

Beğenileri:
    282
    Ödül Puanları:
    73
    Yer:
    İstanbul

Orhan,ayrıca insulin'i arttırmak için chromium piconalite kullanın diyorlar önümüzdeki günlerde sipariş içinde mutlaka alacağım ve deneyeceğim sanada getiririm bir tane 5 dolar filan 1 kutusu :D

8. D.Wolf

D.Wolf Üye

Beğenileri:
    2.200
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    yanlış değil, sleepy..açıklık getireyim o zaman..glisemik indeks yiyeceklerimizin kan şekeri üzerindeki etkisidir..

peki, glisemik yükü düşündün mü?..pirinçin glisemik indeksi 70 olabilir, ama glisemik yükü cok düşük..glisemik yük besinlerin içindeki şeker miktarıdır..yani, pirinçin glisemik indeksi ne kadar yüksek olursa olsun, çok az şeker barındırdıgı için, asla insülini istedigimiz gibi yükseltemeyecektir..bu yüzden, meyve suyu, bal vs diyoruz, yoksa glisemik indekse göre iş yapsaydık vay halimize..şeker miktarı çok önemli anlayacagınız...

9. akekilli

akekilli Üye

Beğenileri:
    167
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Muhendis
    Yer:
    Istanbul
    Okudugum kadarıyla en iyisi üzüm suyu 8% karbonhidrat içeriyor. Sıvıdaki karbonhidrat seviyesi arttıkça. Mideden daha geç bağırsaklara geçiyor ve kana geç karışıyor diye okudum forumda. Bunu da Sıvı emilimin izotonik özelliği ile açıklıyorlar. En iyi sporcu içeceği diyorlar. Acaba ondaki karbonhidrat protein emilimi için yeterli midir?

Ben Chromium Pico kullanıyorum ve Chromium u insulin dengelemesi için kullanıyorlar diye biliyorum. Sporu akşam yaptığım için sabah alıyorum ve kan şekerimin gündüz dengede olmasını istiyorum. Çünkü kio alırken yağlanarak kilo almak istemiyorum. Günlük 1000mg ye kadar güvenli diyorlar. Ben 200mg kullanıyorum.

10. sleepy

sleepy Üye

Beğenileri:
    643
    Ödül Puanları:
    0
    D.Wolf kesinlikle haklısın, ama ben asla pirincin antrenman sonrası kullanılması gerektiğini söylemedim.

Dediklerin doğru, 70 glisemik indeks bizim antrenman sonrası insülin seviyemizi istediğimiz duruma getirmez.

Zaten daha önce de söyledim. Dekstroz, üzüm suyu veya şekerli su en iyi seçenekler diye.

Dekstrozun glisemik indeksi 105 sanırım. Maltodekstrin sanırım 110 ve çoğu creatine combine ürünlerinde de maltodekstrin var. Rafine şeker ise 100 bildiğm kadarıyla. O baz alınarak oluşturulmuş zaten bu glisemik indeks tablosu.

Yani pirinç normalle yüksek arası.

Aslında çok koyacak yer bulamıyorum pirinci.

Bulgur, yulaf gibi uzun süre vücudu enerji yönünden besleyecek bir besin değil ya da dekstroz gibi bir enerji bombası değil ki insülini tavan yaptırsın.

Kaldı ki senin de dediğin gibi glisemik yükü az. Yani bu şu demek, glisemik indeksi glikoz gibi 100 olsa bile 60 gr saf glikozdaki enerjiyi alabilmek için 200 gr pirinç yemek gerekecektir. (Ki kompleks bir karbonhidrat olması, sindirim sırasında, alınan enerjinin bir kısmının boşa gitmesine neden olacaktır)

Bu işi iyice zorlaştırıyor.

O yüzden ya bulgurla kombine tüketiyorum ya da tüketmiyorum.

Herkese iyi sporlar.bench_O

gaddarkemal bunu beğendi.
  11. gaddarkemal

gaddarkemal Yeni Üye

Beğenileri:
    756
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    Bence sıvı yoksa ( o da nasıl olacaksa?) cezerye, lokum, çikolota vb katı gıdalar hiç bişey yiyip içmemekten iyidir. Ama cezeryeyi bulan adam herhalde bulması daha kolay yüksek glisemik indeksli sıvıları da bulur

Ben antrenman sonrasında meyve suyuyla wheyi almama taraftarı olmaya başladım. Sıvımızı (üzüm suyu, pekmez, bal,şekerli su artık neyse..) antrenman biter bitmez alıp bundan 10 dakka kadar sonra suyla karıştırılan whey alma taraftarıyım. Bu yanlış olabilir, yine meyve suyuyla içmek daha doğru olabilir. Ama son zamanlarda ikisinin farklı olduğunu, aynı anda almak yerine biraz ara vermenin daha uygun olabileceğini sezmeye başladım, sezgi işte. Kimseye birşey önermiyorum ama, bu konuda beni mutmain edecek net araştırmalar okuyana kadar, bu sezgiye uygun davranacağım.

Şu glisemik indeks hakkında da bir iki soru sormadan geçemeyeceğim.
    Pirincin glisemik yükü 70'ymiş, yani yüksek. Tabii ki glikoz dekstroz gibi değil ama yüksek. Glisemik indeks bir gıdanın (içerisindeki karbonhidratın) kan şekerini yükseltme hızıdır, yanlış mı biliyorum ? Tabii ki yanlış değil, doğrusunu biliyoruz çok şükür.

Şimdi Beyaz pirinçin glisemik indeksi yüksek sayılır, glisemik yükü de D.Wolf'un dediği gibi çok düşük değildir. Eğer beyaz pirincin glisemik yükü çok düşükse, neyin glisemik yükü yüksektir bana sayabilir misiniz ? Eğer beyaz pirincin glisemik yükü düşükse, beyaz ekmeğin, beyaz unla yapılan pastaların, böreklerinde glisemik yükü düşük dememiz gerekirdi.

Önce bilmeniz gereken şey glisemik indeks değerlerindeki küçük sayısal oynamaların büyük farklar yarattığı, yani glisemik indeksin 50 olmasıyla 70 olması arasında, 70 olmasıyla 85 olması arasında sayıların gösterdiğinden daha büyük bir etki farkı var.

Glisemik yük konusunda da örneğin geçmişte bir havuç başlığı vardı forumda, orada havucun glisemik yükünün düşük olduğundan bahsediliyordu, hatta yanılmıyorsam o yazıyı ben yollamıştım. O yazıda havuçtaki karbonhidrat miktarı oldukça az olduğu için glisemik indeksi yüksek olmasına rağmen glisemik yükü düşük çıktığından, glisemik indeksinin yüksek olmasının önemli olmadığını yazmıştım.

Peki soruyorum, 100 gram havuçta ne kadar karbonhidrat vardır, 100 gram pirinçte ne kadar ?

Pirincin glisemik yükü düşük müdür ?

Şimdi bu sorulara yanıt beklerken birazını da ben yanıtlayayım ki kafalar karışmasın. Pirincin glisemik yükü düşük değildir, yüksek bile sayılabilir ama bu antrenman sonrası bizim aradığımız kadar yüksek değil.

12. trasker

trasker Üye

Beğenileri:
    13
    Ödül Puanları:
    0
    jay cutler'in bir röportajında antrenmandan sonra pirinç keki yediğini okumuştum.

Sayfayı Paylaş