Spordan sonra 1lt sütü kafaya dikiyorum. Yanlış mı yapıyorum?

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve ferhatozturk tarafından 14 Kasım 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 19 üye.
  1. ferhatozturk

ferhatozturk Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    2.5 - 3 saatlik sporun ardından 1lt sütü hemen kafaya dikiyorum. 1lt pastörize sütte 33gr protein var. Ben bunun bir kısmının whey protein olduğunu duydum birinden yaklaşık 8-10 gramı kadarı. Bu doğru mu acaba? Ve 1lt sütü içince 33 gram olan proteinin hepsini vücudum alıyor mu yoksa bi seferde çok fazla aldığım için belli kısmı atılıyor mu vücuttan. Protein tozu kullanmadan protein almak istiyorum o yüzden bol bol süt içiyorum. Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

2. thekinger

thekinger Üye

Beğenileri:
    79
    Ödül Puanları:
    38
    Daha bilgili arkadaşlar yazacaklardır elbette, ancak benim bildiğim sütteki protein whey protein değil. casein olduğu içinde vücutta geç sindiriliyor.
    yani idman sonrası ihtiyaç duyulan protein desteğinin daha çabuk kana karışan ürünlerden alınması tercih ediliyor.
    bu nedenle whey kullanılıyor.
    Ayrıca sütün yağlı olduğunu ve kalori değerinide göz önüne alırsak kilo ve yağlanma sorunu yaratabilir. tabiki günlük toplam kalori alımına bağlı olarak.

Ocensers bunu beğendi.
  3. boksbody

boksbody Özel Üye

Beğenileri:
    2.870
    Ödül Puanları:
    123
    protein vs geçtik de
    forumda bi çok yerde var antreman süreleri ve antreman sonrası öncesi ne kadar zaman aralığıyla yenilmeli içilmeli diye
    3 saatlik spor yanlış
    spordan hemen sonra yemek içmekte yanlış
    yanlış + yanlış

gallantboy, Zer0, rockybalboa7 ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  4. By.Bordobereli

By.Bordobereli Üye

Beğenileri:
    21
    Ödül Puanları:
    0
    Arkadaşım süt bende içiyordum ama yanlış yaptığımı anladım onun için sütü 1 bardağa indirdim hazımsızlık yapıyor idmandan sonra şişiriyor adamı onun yerine 4 tam yumurta biraz beyaz peynır nohut bi bardak süt yeter

ferhatozturk bunu beğendi.
  5. flamel

flamel Üye

Beğenileri:
    104
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    mühendis
    Sütteki var olan kazein proteini gece yatmadan önce alınırsa daha uygun olur çünkü uyku süresince kasları besler kazein.

Antrenmandan sonra kana hızlı karışan whey proteini tercih edilir. Ayrıca antrenmandan sonra süt içerseniz , sindirimi zor olduğundan dolayı vücudunuzu daha çok yorarsınız. Hiç gerek yok.

İyi bir marka protein tozu alabilirsiniz.

6. ferhatozturk

ferhatozturk Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    İyi tamam yanlış yapıyoruz da doğrusunu söylerseniz doğrusunu yaparız. Beslenme ile ilgili yere giriyorum herşey o kadar uzun yazılmış ki okumaya üşeniyor insan. Zaten aradığım şeylerin cevabı pek yok gibi. Besinlerin içeriğinden bilmem nesinden bir sürü yazmışlar. Ben basit olarak spor yaptıktan sonra protein(whey) almak için ne yapmalıyım. Kaç dakka sonra yemeliyim veya içmeliyim bunları öğrenmek istiyorum. Ayrıca 2buçuk saatlik spordan kastım 15-20 dk ısınma, ve son 10 dk koşu, yani 2 saat hareketler arasındada 10 dk bekleme yapıyorum. Haftada 3 gün çalışıyorum. Ne yapıcam anlamadım. Spor salonuna günde 2 kez mi gidip gelicem. Ayrıca şu an için yağlanma sorunum yok hatta kilo almaya uğraşıyorum 1 kaç kilo. Boyum 1.80 kilom 72. Protein tozu almaya şu an bütçem müsait değil spor salonuna gidip gelecek parayı bulmakta zorlanıyorum diyeyim :D

Son düzenleme: 14 Kasım 2012
  7. mr_dblue

mr_dblue Üye

Beğenileri:
    1.363
    Ödül Puanları:
    123
    Antremanını 1 saatle sınırlı tut.
    Kardioyu vg olmayan günlerde çalış.
    Antremandan 2 saat önce karbo+protein ağırlıklı beslenme
    Antremandan 30-60 dakika sonra carbo+pro ağırlıklı beslenme
    Gün boyu düzenli pro alırsan antremanın hemen sonunda whey e gerek yok
    Başarılar.

voltaj, rockybalboa7, mehmetanil ve diğer 3 kişi bunu beğendi.
  8. sthammer

sthammer Guest

3 saat spor ? sene 2004... gençlik yıllarım geldi aklıma, gerçi hala gencim :D salonda 4-5 saat çalışırdım ne günlerdi, iyi ki laktik asit birikiminden astral seyahate çıkmamışım diyorum bugünlere bakarak, ayrıca 1 litre sütü birden içince dokunmuyor mu? motor bozulur :D

rockybalboa7, Predatel ve mr_dblue bunu beğendi.
  9. mr_dblue

mr_dblue Üye

Beğenileri:
    1.363
    Ödül Puanları:
    123
    Muhahahah! çok güldüm motor bozulur.
    Ewt sütün sindirimi zordur.Son edindiğim bilgilere göre de vücudun su tutmasına neden oluyor.Ben sindirim esnasında vücuttaki su kullanıldığı için tutmaz diyordum ama tutuyormuş.

rockybalboa7 ve sthammer bunu beğendi.
  10. flamel

flamel Üye

Beğenileri:
    104
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    mühendis
    Antrenman bitiminden 15-20 dakika sonra ya da yarım saat içerisinde 4-5 tane yumurta beyazı yiyebilirsin.

Yağlanma ve kilo verme sorunu yoksa antrenman bitimi 10 dakikalık koşu niye ? O koşuyu yapmaman daha iyi..

mr_dblue bunu beğendi.
  11. sthammer

sthammer Guest

herkesin bünyesi elbette bir değildir ama bana acayip dokunuyor süt, çok içersem markus ruhl modundayım :)

mr_dblue bunu beğendi.
  12. flamel

flamel Üye

Beğenileri:
    104
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    mühendis
    Süt bana da çok dokunuyordu ilk başlar , daha sonra düzenli içince mide hizaya geldi sorun çıkarmıyo. :D

sthammer bunu beğendi.
  13. mr_dblue

mr_dblue Üye

Beğenileri:
    1.363
    Ödül Puanları:
    123
    Ben de gastrit var yoğurt hiç dokunmuyor ama süt mahvediyor.
    Hem ağrı oluyor hem de Markus moduna geçiyorum.Evlerden ırak.

Berent, rockybalboa7 ve sthammer bunu beğendi.
  14. sthammer

sthammer Guest

sen benim mideyi bilmezsin, hizaya gelmez bu :D süt yerine genelde yoğurt tercih ediyorum, antrenmandan 30dk. sonra yoğurtlu yulaf ezmesi, bir de lor peynirine başladım, iyi gidiyorthums:

mr_dblue bunu beğendi.
  15. ferhatozturk

ferhatozturk Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Valla bana hiçbir şey dokunmuyor mide çöp öğütücü gibi ne atsam öğütüyor :D Peki 1lt sütü gün içine yayarak bardak bardak içsem o zaman işe yarar mı ?

16. mr_dblue

mr_dblue Üye

Beğenileri:
    1.363
    Ödül Puanları:
    123
    Süt tabiki faydalıdır ancak antremanın hemen bitiminde içme söylemeye çalıştığımız o.
    Başarılar.

ferhatozturk, mehmetanil ve sthammer bunu beğendi.
  17. mehmetanil

mehmetanil Üye

Beğenileri:
    2.276
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    avukat
    Yer:
    Beşiktaş-İSTANBUL
    arkadsım 1 lıtre sut cok ıcınde laktozda var sutun yanı sut sekerı. sutu gece yatarken 300 ml kadar ıcersen uyurkenkı proteın ıhtıyacını karsılar bunun ıcın tabı kılonu bılmek lazım 80 kg bırısı ortalama 300 400 ml yeter yatarken. zaten gunluk proteın alımı ve karbınhıdratlarını bır seferde degıl antrenmanına uygun sekılde dagıtarak alman gereklı vucudun bır seferde sındırecegı mıktarlar bellıdır. forumdakı sabıt baslıklarını okumanı tavsıye ederım. ayrıca mr_dblue ın tavsıyelerını dınle derım

ferhatozturk, rockybalboa7 ve mr_dblue bunu beğendi.
  18. flamel

flamel Üye

Beğenileri:
    104
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    mühendis
    Güzel kardeşim vücut geliştirme yapıyorsan eğer sütü de madem bu kadar çok seviyorsun , 500 ml sütü gece yatmadan önce iç , ha birde ben kilo almak istiyorum dersen büyük marketlerde yaklaşık 3.5-4 tl ye satılan Eti Lifalif diye bilinen bir yulaf vardır 500 gram dır bu. Bunu sütle karıştırarak gece yatmadan önce içersin 500 ml sütün içine at 100 gram yulaf , yanına ekstra işte kuru üzüm , muz falan da atabilirsin iyi bir karışım olur afiyetle yersin sütten de alabileceğin verimin en yükseğini alırsın bu şekilde gece tüketirsen. Sabahları 4 5 tane yumurta beyazı ye mutlaka hem fiyat yönünden ucuz hemde içerik açısından iyi protein almış olursun. Antrenmandan yarım saat önce sütsüz , neskafe iç enerji vermesi için kafein önemlidir yani..

Birşey değil rica ederiz. :D ( Mr_dblue , dr. steelhammer , flamel:)

19. sthammer

sthammer Guest

valla flamel'in baklavalar konuşuyor zaten, mehmetanil ise kilo verme konusunda bir fenomen ve vücudu da iyi yolda, mr_dblue'dan bahsetmeme gerek yok zaten, ben sana bu bilgilerden sonra sadece afiyet olsun diyorum :) bizim okulda bir hoca vardı her dersin sonunda söylerdi bunu thums:

flamel, mehmetanil ve mr_dblue bunu beğendi.
  20. rockybalboa7

rockybalboa7 Üye

Beğenileri:
    4.482
    Ödül Puanları:
    0
    forumu bol bol okuyun çok yanlışlarınız var iyi sporlar

ferhatozturk ve mr_dblue bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş