Sporda Sıvı Alımı, Sıvıların Emilim Süreleri

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve diez tarafından 2 Mayıs 2007 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 52 üye.
  1. acemiazimli

acemiazimli Üye

Beğenileri:
    8
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Ogrenci
    Yer:
    montreal
    kahve

arkadaslar yemekten sonra ozellikle 2 buyuk bardak kahve iciyorum midede ne gibi reaksyonlar yapiyorsa garil gurul otuyor: ) acaba yaglarin ve agir maddelerin atilmasina bir yarar sagliyormu

2. Coyote

Coyote Üye

Beğenileri:
    1.569
    Ödül Puanları:
    123
    Yogun kardio sonrasında, uzerimdeki şorttan tutunda tşörtüme kadar sırılsıklam oluyorum ve kardio esnasında, en az 1.5 litre sıvı kaybediyorum.

Kardio esnasında yaklasık 1-1.5 litre suyu iciyorum.

Cok aşırı terlemek yağ yakımına katkı sağlıyormu?

3. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    açıkçası terlemenin yağ yakımının bir göstergesi olmadığı biliyorum..

4. kzmks

kzmks Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    ben 1 yıldır spor yapıyorum boyum 185 kılom 75 benım derdım kas yapamıyorum neden bılmıyorum yıyorum spor yapıyorum kollarım yada kaslarım gelıısyo ama belımde yaglanma oluyo yaglanmayı erıtıyorum bu seferde zayfılıyorum kaslar gıdıyo haftada 5 gun seans yapıyorum hergun farklı bolglerımı calısıyorum mesela bıgun sade omuz dıger gun kol dıger gun bacak bu sekılde benım ıstegdım yagsız bır bel yanı karın kaslarının net bı sekılde goruldgu bıraz da kaslı kol acama mumkun mu ? mumkunse nasıl yapabılıırm soylersenız cok sevınıırm cunku bır yıldır bosa calıısyomuusm gıbı gelıyooo

5. 307KD

307KD Yeni Üye

Beğenileri:
    36
    Ödül Puanları:
    0
    bel yağlanması tamamen beslenmeyle ilgili başka açıklması yok bence... İçsel yağlanma da buna neden olabilir mi acaba?!? bilen varsa söyler.

6. bulkman

bulkman Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    çanakkale
    belini eritirken mutlaka diğer bölgelerden de kayıp olucaktır kol , omuz gibi yapman gereken yağ yakmaya çalışırken minimum kas kaybı icin karbonhidrat ,protein ve yağ mikatarını iyi belirlemen gerekir .

7. uzaydin

uzaydin Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    selamlar,

hergün 4-5 litre su tüketmek zararlıdır diyorsunuz fakat ben fazla suyun dışarı atıldığını ve suyun genel olarak metabolizma ve bütün denge sistemlerinin düzenlenmesinde büyük rol oynadığını biliyorum.

Acaba emilim sırasında böbreklere çok yüklenildiğini mi düşündünüz (ki bende buna ihtimal vermekteyim) yada 4-5 litre su içmedeki sıkıntı nerdedir?

Bilgilendirirseniz memnun olurum.

Çok teşekkür ederim.

8. Erenarth

Erenarth Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    yukarıda bi arkadaş seni yanlış bilgilendirmiş.

eğer üzerindekiler sırılsıklam olucak şekilde terliyorsan bunun kesinlikle yağ yakımıyla alakası vardır. Yağ endeksi düşük kişilere dikkat ettiysen hiçbirinde bu boyutlarda terleme olmaz, yaktığın glikoz veya proteinle birlikte açığa çıkan su seni sırılsıklam olucak hale getiremez.
    dostum 1 mol yağ molekülünün yakılmasıyla ortaya 3 mollük su çıkar buda protein veya karbonhidratların 3 katıdır. attığın fazla terde bu suyun göstergesidir.

LSG bunu beğendi.
  9. diez

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    yağ yakımı ile terlemenin doğrudan bağlantısını özellikle genelde bağlantısını ispatlayan bir makale sunmalısınız..

terleme vücudun soğutma mekanizmasıdır ve herkeste aynı değildir..terbezlerinin sıklığı, çalışma şekli , hormonal ve genetik yatkınlık ile alakalıdır..terlemeden de yağ yakılabilir..

10. YesiLZeytin

YesiLZeytin Üye

Beğenileri:
    198
    Ödül Puanları:
    53
    Yağ endeksi düşük kişiler ağırlıkları görece daha az olduğu için kendi vücutlarını hareket ettirirken daha az enerji harcarlar dolayısıyla da daha az terler.

Terlemenin yağ yakımı sonunda ortaya çıkan suyla alakalı olduğunu neye dayanarak söylediniz? Vücut fazla suyu boşaltım yoluyla dışarı atar, hiç çok su içip de çok terleyen birine rastlamadım mesela.

Çok terlemenin yağ yakımına katkısı olduğunu düşünmek yerine, fazla enerji harcamayla ilgili olduğunu düşünmek gerek. Harcadığımız enerji arttıkça vücutta dışarı atılması gereken fazla ısı birikir. Bunun için beyin terleme emrini verir.

11. AtlasAkın

AtlasAkın Üye

Beğenileri:
    92
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Ankara
    Hep merak etmişimdir Powerade'ler olsun, enerji içecekleri olsun ne işe yarar. Şimdi çok bilgim oldu, bu yüzden çok teşekkür ederim Diez. Spor yaparken uyguladığın sıvı tüketimi gerçekten değişti.
    Peki bildiğim kadarıyla spordan 30 dakika önce su içmek ve spor sırasında 15-20 dakikada bir içmek ideal. Doğru mudur acaba?

12. diez

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    genel hatları ile doğru zira özellikle antremandan yarım saat kadar önce 500ml kadar su içmek önemli..
    antreman esnasında ise şahsen 15-20 dk.da değil 3-5 dk.da bir içiyorum suyu..bu hem susamak ile ilgili kişisel bir tercih olsa da hem de zaten 45 dk süren bir antremanda ör:1 lt suyu 15dk ara ile içmek demek tek seferde 300-400 ml su içmek demekki kısa zamanda alınan su şahsen beni bazı hareketlerde şişkinlikten dolayı zorluyor..

dediğim gibi kişisel olarak kısa ve sık aralıklarla alıyorum suyu..

Son düzenleme: 10 Ağustos 2009
  13. jimraynor

jimraynor Üye

Beğenileri:
    961
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Endüstri Mühendisi
    Yer:
    Antalya
    Bende spordan 1.5 saat önce vücudu zorlayarak çok fazla su içiyorum. Spordan 20dk önce falan da 500ml daha içip spora kadar bir daha içmiyorum. Spor salonunda giyindikten sonra işiyor ve öyle spora başlıyorum. Vücut su miktarımı yükselttiğim için spor sırasında çok az susama oluyor. Spor esnasında ise sadece ağız kuruluğumu geçirmek amacıyla az az su içiyorum.

Birinde 1.5 saat önceden itibaren hiç su içmedim ve spora öyle çıktım. O gün resmen ağız kuruluğundan geberdim. Antremanda çok su içtim ve ona rağmen susuzluğum geçmedi. Midem de çok dolu ve mide hareketlerimde ve koşuda kasılmalar oldu. Spor sırasındaki sudan daha önemli bence spordan 2 saat önceden itibaren başlayan su içimi çok daha önemli diye düşünüyorum.

Konu çok güzel.

Beni bu bilgi çok şaşırttı.

Acaba terliyken soğuk içme demelerinin nedeni soğuk suyun ince bağırsağa daha çabuk iletildiğinden ötürü bağırsaklarda üşütme mi oluyor.

Son düzenleme: 23 Aralık 2009
  14. uraaal

uraaal Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    suyu mümkünse oturarak içmeniz en mantıklısıdır.ayakta içilen su sindirim görevini yeterince göremeden atılım yolunda yol açacaktır.ayrıca çok önemli ancak çokça gözden kaçan bir nokta var.o da şu ki su içerken hem ufak yudumlarla hem de "nefes alarak" içmeliyiz.soğuk sıvı önerisi ise elbetteki oda sıcaklığının 5 derece üzeri gibi bir değerdir.çünkü özellikle sıcak bünyede soğuk su içerseniz daha fazla sıvıya ihtiyacınız varmış gibi hissedersiniz fakat sıcak veya hafif soğuk içerseniz susuzluğunuzun giderildiğini farkedeceksiniz.ayrıca maden suyu anternman sonrası özellikle fitness antrenmanları sonrası kesinlikle tercihimdir.içerdiği mineraller vücudun antrenman sonrası kaybettiği minerallere çok benzediği için.

15. BAHADIRCARBAS

BAHADIRCARBAS Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Merhaba, bence bu konu harika olmus. Acaba butun bu bilgilere 1 saatlik bir calisma sirasinda icilebilecek bir izotonik sprocu icecegi tarifi ekleyebilir miyiz ? Tecrubeli arkadaslarin destegini bekliyorum.

16. mogola

mogola Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    1 / 2 su bardağı portakal suyu
    9 tatlı kaşığı şeker
    3 / 8 tatlı kaşığı tuz
    2 litre su

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 23:16 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 23:07 ----------

Litre / litre su
    1 c. portakal suyu
    2 çorba kaşığı şeker
    1 / 4 tatlı kaşığı tuz
    kabartma tozu 1 / 4 çay kaşığı

17. pineapplefish

pineapplefish Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    merhaba 196 boy ve 98 kiloyum. Bunu yazdım çünkü sanırsam su ihtiyacının spor sırasında bünyeden büyeye çok fark göstermesi gerek.Spordan yarım saat önce yarım litre su içiyorum.Antremanım 1 buçuk saat sürüyor.şu sıralar Bbuildingden çok fitness ve kardiyo ağırlıklı çalıştığım için ortalama 3 litre su tüketiyorum 1 buçuk saatlik antreman boyunca.Tabi bir o kadar da terliyorum.Normal mi?

18. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    bazı noktalar:

-insan su ihtiyacının 2/3 ünü yiyeceklerden (konvertasyon sonucu oluşan su) ve 1/3 ünü su olarak içerek karşılar ...sıvı olarak alınması gereken sağlıklı su miktarı kütle ile orantılı olarak 600-900 cc /gün ideal rakam kabul edilir...

-saf suyun (tabi ki saf su diye distile suyu sakın içmemek gerekir) emilimi çok kolaydır...içine "mineral , şeker vb " girdiği durumlarda bu emilim hızı düşer...

-sporcu içecekleri ile enerji içeceklerini , kesinlikle karıştırmamak gerekir...antrenmanlarda , enerji içeceği kullananlar geçici performans patlaması yaşasalar bile aslında vücuda son derece zararlı tepkimelere yol açtıklarını bilmeleri gerekir...enerji içecekleri genelde "kafein + şeker türevlerinden "oluşur ve en kötü yanı "dehidratasyon "yani vücuttan su atımını hızlandırmalardır...bu nedenle, kesinlikle antrenmanlarda ,hele "heavy duty" lerde kullanılması sakıncalıdır...sporcu içecekleri malum...

-antrenmanda sıvı alımı :

mümkünse anternmandan 10 dakika kadar önce 1 bardak suyu (200-300 cc) azarar azar bitirmiş olun...antrenman süresince "yavaş yavaş yudum "halinde kışın "200 cc, yazın 400 cc ye kadar çıkabilir...heavy duty lerde , ilk yarım saat sonra "sporcu içeceği "takviyesi yapabilirsiniz...ya da kendi hazırladığınız basit serumlar(su,fuctose veya bal, eser miktarda nacl(tuz) ...tabi ki miktara dikkat...)))

19. oquzsanci1

oquzsanci1 Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Okul
    Yer:
    New York
    Tüm yazıyı okudum. Teşekkürler paylaştıgınız için :)

20. onaltı

onaltı Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0

birşey sorabılırkıyım. ben 3 ayda 30 kg verdım diyet ve fıtness le sporsalonundaki spor hocam eşliğimde. çok istiyordum ve başardım.. şimdi 15 gundur ağırlık çalışmaya basladım. formumu korumak istiyorum yedıklerıme dıkkat edip aynı şekilde devam etmemmi gerekiyor. kan ölcümü falan yaptırdım gayet ıyıyım. kendımıde çok iyi issedıorum tek amacım vucudumu sıklaştırıp guzel bır vucut yapabılmek. bana tavsıyelerınız olabılırmı neler onerırsınız.. tesekkurler..

Sayfayı Paylaş