Sporda Sıvı Alımı, Sıvıların Emilim Süreleri

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve diez tarafından 2 Mayıs 2007 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 52 üye.
 1. diez
  Offline

  diez ADMIN Yönetici Admin

  Katılım:
  18 Ocak 2006
  Mesajlar:
  12.924
  Beğenileri:
  14.914
  Ödül Puanları:
  123
  Cinsiyet:
  Bay
  Yer:
  Çorum
  Sporda Sıvı Alımı ve Emilim Süreleri

  Yine uzun bir makale ama tamamının okunmasında fayda var..

  Kas çalışması esnasında kasın yarattığı kimyasal enerjinin %25-30 kadarı mekanik enerjiye, geri kalanı da ısıya çevrilir. Bu nedenle fiziksel efor sarf ettiğimiz zaman „ısınırız“. Yoğun fiziksel çalışma sırasında vücut metabolizmanın tehlikeli derecede ısınmasını önlemek için bu enerjiyi ter ile dışarı atmak zorundadır.

  Sonuç: Spor yapan terler. Terleme kötü bir fiziksel kondisyonun göstergesi değildir, tam tersine, iyi antrenmanlı biri aynı zamanda „iyi“ terleyebilir. Terleme metabolizmamızın ısı ayarı için gereklidir. Terlemenin ne kadar önemli olduğu üst sınıf maraton koşucularının 40°’ye varan bir vücut sıcaklığı ile yarışı bitirmelerinde görülebilir.

  Vücuttan çıkan ter miktarı çalışma yoğunluğuna, hava sıcaklığına ve nemine oranla artar. Uzun süreli ve sürekli terleyen biri gözardı edilemez ölçüde sıvı kaybeder. Bu sıvı herşeyden önce vücut hücrelerinden, hücreler arası bölgeden ve kan plazmasından alınır. Bu nedenle terlemenin sonucunda kan deveranı, vücuttaki oksijen aktarımı ve organların beslenmesi güçleşir.

  Sıcak hava şartlarında antrenman yapan sporcularda sıvı kaybı gayet ciddî sağlık sorunlarına yol açabilir, en kötü şartlar altında sıcaktan inme gelmesi durumları yaşanabilir. Saatte 2 litreyi aşan ter oranları kulağa çok gelse de son derece sık rastlanan oranlar. Elbette kötü derecede sağlık sorunlarının yaşanması nadir olsa da az miktarda terlemek de vücudun verimini ve gücünü olumsuz etkiliyor. Kötü sonuçlar demişken, vücut ağırlığının %10’una tekabül eden sıvı kaybı ciddî belirtiler ve hayatî tehlike demek, sıvı kaybı vücut ağırlığının %15’ine ulaştığı zaman ölüm istisnalar haricinde kaçınılmazdır.

  Bilimsel araştırmalar vücut ağırlığının %2’si kadar bir sıvı kaybının performansı oldukça olumsuz etkilediğini gösteriyor. Özellikle zafer ve mağlubiyet arasında saniyeler olan spor dallarında bu tarz bir kayıp mühim bir rol oynuyor.

  Özellikle uzun süreli mukavemet yarışlarında ter ile sıvı kaybı son derece hızlı olurken „rehidrasyon“, yani tekrar sıvı alımı için ihtiyaç duyulan süre oldukça sınırlı. Ön sıralarda koşan bir maraton koşucusu yarış esnasında 4-5 litre ter kaybederken bu sıvıyı yerine koymak için sadece 2 saatten biraz fazla bir zamana sahip.

  Futbol oyuncuları sıcak havada oynanan bir maç esnasında vücut ağırlıklarının %5’ini kaybedebilirler. Yalnız sadece 90 dakika oyun ile 15 dakika devre arasında vakitleri olduğu için bu kaybı tekrar yerine koymaları imkânsızdır.

  Dolayısıyla buradan çıkarılacak sonuç, müsabaka esnasında ter ile kaybedilen sıvının tamamen yerine konmasının imkânsız olduğudur. Ve yine dolayısıyla alınan sıvının mümkün olduğu kadar hızlı bir şekilde, daha müsabaka esnasında vücut tarafından emilmesi gerektiği de kendiliğinden anlaşılır.

  Haliyle antrenman veya müsabakadan önce belirli miktarda (çeyrek ilâ yarım litre), fiziksel eforun başından itibaren de düzenli ve kısa aralıklarla ufak miktarlarda sıvı alımı çok önemlidir (10-15 dakika arayla 200-250ml). Müsabaka esnasında vücudun uyarısı olan susuzluk hissi kendini gösterdiğinde zaten çok geç kalınmıştır, bu durumda vücudun sıvı kaybı tamamen yerine konulamaz.

  Vücudun sıvı alımı ince bağırsak üzerinden gerçekleşir. Yani içilen sıvılar sıvı alımı başlamadan önce mideyi geçmelidirler. Dolayısıyla ancak hızlı bir şekilde mideden ince bağırsağa iletilen bir sıvı çeşidi hızlı sıvı alımını gerçekleştirebilir.

  Temelde soğuk içecekler sıcak içeceklere oranla daha çabuk ince bağırsağa ulaşırlar ve bu nedenle spor esnasında tercih edilmelidirler.

  Sıvıların Mideden Geçiş Süreleri

  Çeşitli sıvıların içlerindeki besin maddeleri doğrultusunda mideyi hızlı bir şekilde terk etmeleri konusunda yapılmış pek çok bilimsel araştırma var. Özellikle spora yönelik içeceklerde karbonhidrat ve elektrolitlerin, özellikle natriyumun etkileri araştırılmış. Sıvının mideden geçmesindeki en önemli etken karbonhidrat oranıdır, öte yandan osmalalite, yani sıvının içindeki çözülmüş maddelerin oranı, bu konuda ikincil derecede önemlidir.

  Glikozun, yani bildiğimiz şekerin %5’ten yüksek oranda sıvıda bulunması sıvının mideyi terk etmesini geciktirir. Bazı bilimsel araştırmalar glikoz yerine sakaroz (şeker kamışı şekeri) ya da maltodekstrin kullanıldığı takdirde %8’e ulasan karbonhidrat oranının mideden geçiş süresini olumsuz etkilemediğini gösteriyor. Her halükârda %10’un üzerinde karbonhidrat konsantrasyonu sıvının mideyi terk süresini oldukça uzatıyor. Elektrolitler ile karbondioksit gazının bu konudaki etkisi ise yok denecek kadar az.

  Bilimsel literatürde şimdiye kadar meyve sularının mideyi terk süresini konu alan araştırmalar bulunmuyor. Öte yandan bu içeceklerin karbonhidrat oranlarının oldukça yüksek olduğu (%11-12) ve bu nedenle mideyi terk süresinin de uzun olduğu kabul edilebilir. Aynı şekilde kola, fanta, sprite gibi %10-12 seviyesinde şeker içeren içecekler de mideyi kolay terk edemiyorlar.

  Meyve sularının mideyi terk etmesini güçleştiren bir diğer etken de bazı meyve suları içindeki bileşim ve organik asitler.

  Genel olarak şu söylenebilir ki, bir spor içeceğinin sıvı ve enerji alımı konusunda ideal olması için karbonhidrat oranının bir litrede 80 gramın üstüne çıkmaması gereklidir.

  Sıvıların emilmesi

  İnce bağırsakta gerçekleşen sıvı emilmesi/alımının ölçülmesi ince bağırsağa sokulan bir alıcı aracılığı ile su ve su içinde çözülmüş olan maddelerin (örneğin karbonhidratlar, elektrolitler) ince bağırsağın içinde hangi hızla kaybolduğu ölçülerek yapılıyor. Sonuçta çıkan değer, sıvının kan tarafından emilme değeri. Bu yöntem aslında ishal içeren hastalıklar için tedavi aramak için geliştirilmiş, ancak son 10-15 yılda spor tıbbında da spor içeceklerinin bileşimini denemekte kullanılan bir yöntem.

  Bütün araştırmalar gösteriyor ki, sıvının ince bağırsakta alımı tamamen pasif/edilgen bir süreç ve bu süreç osmoz (suyun difuzyonu) ile doğrudan ilişkili. Sade su söz konusu olduğunda sıvı emilmesi nispeten yavaş gerçekleşiyor, buradaki değer bir santim ince bağırsak ve bir saat başına 1ml civarında.

  Suya glikoz ve natriyum katıldığı takdirde sıvı alımı da hızlandırılabiliyor, çünkü glikoz ve natriyum osmozu hızlandırıyorlar. Başka karbonhidrat kaynakları, örneğin şeker kamışından elde edilen şeker (sakaroz), meyve şekeri (früktoz) veya kısa bileşimli şekerler (maltodekstrin) sıvı alımını aynı şekilde hızlandırıyorlar.
  Öte yandan natriyum hariç diğer elektrolitlerin sıvı alımına hiçbir etkileri yok, aynı şekilde şeker olmadan sadece natriyum da sıvı alımını hızlandırmıyor. Burada önemli olan natriyumun yanında karbonhidrat bulunması.

  Bir içeceğe çok fazla besin maddesi (karbonhidrat ve mineraller) eklenirse, osmalalite artıyor (bkz. aşağıda hipertonik içecekler), ya da başka bir deyişle yoğunluğu çok yüksek oluyor. Bu nedenle haliyle sıvının ince bağırsak üzerinden kana karışma hızı geriliyor. Özellikle mukavemet sporcuları için kesinlikle istenmeyen bir durum.

  Ter üzerinden elektrolit kaybı nispeten düşük ölçüde gerçekleşiyor. Ter üzerinden kaybedilen elektrolit oranından daha yüksek miktarda mineral alımının sıvı alımı ve performansa yönelik kanıtlanmış bir etkisi yok. Tam tersine, ter ile kaybedilen miktarın üstünde elektrolit alımı tavsiye edilmeyen bir durum. Bu noktada yalnız istisnalar kalsiyum ve magnezyum, çünkü bu iki mineral sadece %30-35 oranında ince bağırsak tarafından emilebiliyorlar. Dolayısıyla bu minerallerin içilen sıvıdaki oranları terdeki oranlarından üç kat daha fazla olabilir. Bir spor içeceğindeki kalyum oranı terdeki kalyum oranından bir nebze düşük olmalı. Bunun nedeni dinamik fiziksel efor esnasında kas hücrelerinden ek olarak kalyum serbest bırakılması ve bu nedenle kandaki kalyum oranının nispeten yüksek olması. Yani ter ile kaybedilenden daha fazla kalyum içerirse sıvı, kandaki kalyum oranı istenmeyen miktarlara ulaşabiliyor ve fiziksel efor esnasında iskelet ve kalbe baskı yaratabiliyor, ayrıca nabız düzensizliklerine de davetiye çıkarabiliyor.

  Yukarıda belirttiğimiz gibi elektrolitler içinde sadece natriyum sıvı alımına doğrudan etkisi olan madde. Az miktarda natriyum içeren veya hiç içermeyen içecekler (örneğin meyve suları) yavaş yavaş vücut tarafından emiliyorlar, buna ek olarak yüksek natriyum içeren içeceklere oranla daha hızlı idrar yolu üzerinden vücuttan atılıyorlar.

  1cm ince bağırsak başına 1 saatte 1ml alım değerine sahip sade su veya maden suyu ile karşılaştırıldığında %6-8 oranında karbonhidrat (60-80g/litre) ve litrede 400-500mg natriyum içeren izotonik spor içecekleri (280-300 miliosmol / kg veya litre) vücut tarafından 1cm ince bağırsak başına 1 saatte 3-4 veya daha fazla mililitre alım değerine sahipler.

  Hipotonik içecekler veya ağızdan alınan sıvı konsantreleri %1,6-2 oranında karbonhidrat, ancak litrede 1200mg natriyum içerdiklerinden çok daha hızlı bir sıvı alımı gerçekleştirirler. Ancak özellikle ishal sonucu yüksek sıvı kaybını dengelemek amacıyla geliştirilmiş bu tarz ürünler düşük karbonhidrat oranları nedeniyle yeteri kadar enerji sağlayamazlar ve antrenman ya da müsabaka esnasında performansı sabit tutmak için tamamen yetersizlerdir. Ayrıca litrede 1g’dan fazlaya tekabül eden natriyum oranı da (litrede 3g tuza denk düşüyor) içeceğin tadını fazlasıyla bozacağı için olumsuz bir etken teşkil eder. Böyle bir içecek düzenli içilmeyecek kadar tuzlu olacaktır. Tecrübeler gösteriyor ki litrede 4-500, azamî 800mg natriyum spor içecekleri için ideal ölçüdür.

  Ter ve kan gibi vücut sıvılarının osmalalitesi yukarıda belirtildiği gibi litre başına 300 miliosmol’dur. Dolayısıyla osmalalite değerleri bu seviyedeki içecekler izotonik içecekler olarak adlandırılırlar. Kola, fanta, gazoz gibi içeceklerin osmalaliteleri yaklaşık 660 mosm/l, saf meyve sularınınki ise 700-1000 mosm/l olduğu için bu içecekler kesinlikle hipertonik içeceklerdir. Bunlar bağırsağa ulaştıklarında osmalaliteleri vücut tarafından sadece izotonik seviyedeki sıvılar emilebileceği için düşürülür. Bunlar spor için uygun değildirler. İlk olarak yüksek şeker oranları mideyi terk hızını düşürür ve daha da önemlisi kısa süreli bir sıvı kaybı (rehidrasyon) yaratabilir ve osmalalite düşürülmesinin uzun sürmesi nedeniyle ince bağırsak tarafından emilmeleri uzun sürer.

  Bilimsel araştırmalar gösteriyor ki, gazoz tipi içecekler ve meyve suları terle kaybedilen sıvının yerine konması için uygun değiller. İşin en önemli noktası bu içecekler aynı miktarda maden suyu veya sade su ile karıştırılıp fiziksel olarak osmalaliteleri kan seviyesine düşürülse bile meyve sularındaki değişik organik maddeler nedeniyle alımları güç kalır.

  Yine bilimsel araştırmaların gösterdiği içeceklerin bileşiminin de, osmalalitelerinin de emilme hızını etkileyen faktörler olduğudur. Sıvıların verimini ölçmek için kullanılan bir yöntem de bu sıvılara işaret işlevi gören bir madde yerleştirme ve bu maddenin kanda ortaya çıkma oranı üzerinden sıvının mideyi terk ve ince bağırsak üzerinden emilme hızını belirlemedir. Bu işaret içeren araştırmaların gösterdiği dengeli bir oranlama ölçü alındığında içecekte yüksek karbonhidrat oranı ve dolayısıyla mideyi yavaş terk de söz konusu olsa karbonhidrat ve elektrolit içeren sıvıların kana sade sudan daha hızlı karıştıklarıdır. Bu nokta sporcu açısından bir taraftan kaybettiği sıvıyı yerine koyma, diğer taraftan enerji kaynağı olarak karbonhidrat alması gerektiği için çok önemli.

  Günlük spor ortamında bir spor içeceğini denemenin en önemli yöntemi içeceğin performansa olan etkisini ölçmektir. Bu konuda da bileşimleri akıllıca hazırlanmış spor içeceklerinin fiziksel performansı yüksek seviyede sabit tutmayı başardıklarını kanıtlayan pek çok araştırma var.

  “İdeal“ spor içeceği henüz üretilmedi. Ancak aşağıdaki çizelgede ter, vücut tarafından emilme oranları ve içeceklerde tavsiye edilen miktarlar olarak elektrolitler var. Bütün veriler mg/l cinsinden.

  [​IMG]

  Kısaca sonuç sade su ve bir takım başka içeceklerin yüksek sıvı kaybı durumunda alınımları performansı olumlu etkileyebilecekleri, ancak dengeli bir bileşime sahip ve fizyolojik kıstaslar doğrultusunda hazırlanmış spor içeceklerinin spor esnasındaki sıvı ve enerji kaybına verilecek en mâkul karşılık olduğudur. Bu nokta sadede profesyonel sporcu için değil, hobi seviyesinde sporla uğraşanlar için de geçerlidir.


  Kaynak: Dr. Kurt A. Moosburger, Maughan, Leiper and Brouns, 1994
  http://www.mtbtr.com/gezi_yayin/yayin.asp?kayitno=867
   
  MehmetSametisen, TT.Rabbit, trjake ve diğer 50 kişi bunu beğendi.
 2. sarc4stic
  Offline

  sarc4stic Özel Üye

  Katılım:
  19 Nisan 2005
  Mesajlar:
  3.239
  Beğenileri:
  2.259
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Satış Temsilcisi
  Yer:
  Istanbul
  Merak edilen bir konu, paylaşım için teşekkür ederim. Nasıl düzgün başlık açılır konusunda örnek olmalı.
   
 3. diez
  Offline

  diez ADMIN Yönetici Admin

  Katılım:
  18 Ocak 2006
  Mesajlar:
  12.924
  Beğenileri:
  14.914
  Ödül Puanları:
  123
  Cinsiyet:
  Bay
  Yer:
  Çorum
  teşekkür ederim..buarada avatarın ve imzanı çok beğendim..Wrath'e olan hayranlığım tekrar zirve yaptı..
   
 4. barclay
  Offline

  barclay Üye

  Katılım:
  7 Ağustos 2007
  Mesajlar:
  2
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  yani kosu yaparken icilen 2 litre suyun bir faydasi olabilecegi gibi zayiflamak icinde iyi bir nedenmidir aciklarmisiniz tesekkurler
   
 5. diez
  Offline

  diez ADMIN Yönetici Admin

  Katılım:
  18 Ocak 2006
  Mesajlar:
  12.924
  Beğenileri:
  14.914
  Ödül Puanları:
  123
  Cinsiyet:
  Bay
  Yer:
  Çorum
  öncelikle su zayıflamak yada kilo almak için bence bir araç değildir kanaatimce..vücudun su kaybının kimseye faydası olmayacaktır uzun vadede (su içmeyi azaltarak zayıflamaya çalışanlarda var çünkü)..suyun metabolizmayı düzenleyen, vücut içi mekanizmalarda hayati rol oynayan bir gıda olduğunu unutmamak gerek..Buna rağmen soğuk olmamak kaydıyla bol su (3lt.kadar) kilo vermede de etkin rol oynar.. bu linkleride incelemelisin..

  https://www.bodyforumtr.com/vbforum/su-t3304.html?t=3304&highlight=su+i%E7mek
  https://www.bodyforumtr.com/vbforum/su_menin_faydalari-t3320.html?t=3320&highlight=su+i%E7mek
  https://www.bodyforumtr.com/vbforum/sicaklarda_asiri_su_kaybi-t1365.html?t=1365&highlight=su+i%E7mek
   
  Son düzenleme: 7 Ağustos 2007
  mr.mike ve holigan bunu beğendi.
 6. Faux Carnival
  Offline

  Faux Carnival Üye

  Katılım:
  29 Temmuz 2007
  Mesajlar:
  31
  Beğenileri:
  10
  Ödül Puanları:
  0
  O zaman bir bardak su içelim.. Zaten kullandığımız bu supplement'larla sağlığımızı tehlikeye atmak istemiyorsak günde en az 4-5 litre su şart.
   
 7. KaRaBaSH
  Offline

  KaRaBaSH Üye

  Katılım:
  5 Haziran 2007
  Mesajlar:
  234
  Beğenileri:
  34
  Ödül Puanları:
  0
  powerade gibi sporcu içecekleri izotoniktir ve spor esnasında kullanıma uygundur, insanı kendine getirir. tecrübeyle sabit :)
   
  Burgazcı Akın bunu beğendi.
 8. hoterme
  Offline

  hoterme Üye

  Katılım:
  15 Ocak 2007
  Mesajlar:
  219
  Beğenileri:
  4
  Ödül Puanları:
  0
  su icmenin amaci dehiratosyonu onlemektir yani vucutdaki su kaybini dehidre olunca perormansin duser bunun icin yeterince su alinmali. sana basit bi ornek egzersiz yapmadan once tartil sonra bitince tartil nekadar fark varsa egzersiz esnasinda onu ic. zayiflama konusunda sadece tokluk hisi uyandira bilir ve kalorisiz oldugu icin fayda saglaya bilir.
   
 9. onak
  Offline

  onak Üye

  Katılım:
  7 Mart 2008
  Mesajlar:
  6
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  forumda araştırdım ama tam kesin bişey bulamadım yada göremedim. eğer forumda ilgili link varda göremedimse şimdiden özür dilerim. Spor esnasında hangi sıvılar ne kadar alınmalıdır? alınana sıvıların faydaları ve zararları nelerdir? sakıncası yoksa markada verebilirsiniz.
  Teşekkürler.
   
 10. gencebayorhan
  Offline

  gencebayorhan Üye

  Katılım:
  24 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  235
  Beğenileri:
  144
  Ödül Puanları:
  53
  benim merak ettiğim
  eğer antreman sonrası misal 30 dk cardio yapacaksak protein içeceiğini vb.. antreman sonrası mı cardionun da sonunda mı içmek daha faydalı olacaktır? yoksa set aralarında azar azar almak daha mı doğru?
  teşekkürler
   
 11. bonatschi
  Offline

  bonatschi Özel Üye

  Katılım:
  10 Ocak 2006
  Mesajlar:
  3.857
  Beğenileri:
  4.943
  Ödül Puanları:
  0
  Yer:
  Londra
  İçeceğiniz miktar midenizi şişirerek kardio yapmanıza engel olmayacaksa kas idmanından hemen sonra tüketmeniz daha uygundur.
   
  kubilaykıbrıs ve gencebayorhan bunu beğendi.
 12. gencebayorhan
  Offline

  gencebayorhan Üye

  Katılım:
  24 Mayıs 2008
  Mesajlar:
  235
  Beğenileri:
  144
  Ödül Puanları:
  53
  çok teşekkürler son iki üç idmandır kafama taktığımdan kardio yapmadan bitiriyordum çok faydalı oldu...
   
 13. kara maca
  Offline

  kara maca Üye

  Katılım:
  5 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  88
  Beğenileri:
  31
  Ödül Puanları:
  0
  duzenli olarak her gun 4-5 litre su tuketmek vucut saglıgı icin cok tehlikelidir. bir iki litre idealdir.
   
  Morphling bunu beğendi.
 14. D.Wolf
  Offline

  D.Wolf Üye

  Katılım:
  19 Ocak 2008
  Mesajlar:
  1.306
  Beğenileri:
  2.199
  Ödül Puanları:
  123
  Yer:
  istanbul
  antrenman esnasından su yeterince içilmeli, aşırıya kaçılmamalı..suyun amacı da zaten büyük molekülleri, yag,proetin, karbonhidratı ayrıştırıp küçük moleküllere cevirerek size antrenmanda enerji saglamaktır..ufak ufak yudumlar halinde set aralarında alınması idealdir..tahminen bir yudum 20-25 ml ye denk gelir..

  ayrıca, diğer besinlerden aldıgımız su miktarı da var, ama saf su içmek cok önemlidir..bunun miktarıda minimum 3 lt olmalıdır..özellikle bulk dönemindeyseniz, bu deger 4 lt ye cıkmalıdır..
   
 15. gaddarkemal
  Offline

  gaddarkemal Yeni Üye

  Katılım:
  30 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  994
  Beğenileri:
  754
  Ödül Puanları:
  0
  Yer:
  İstanbul
  Saf su deyince, bilmeyenler akülere konan saf su (yalnızca H2O olan) sanmasınn, saf sudan kasıt içine herhangi bir şey (karbonhidrat, protein falan filan) katılmamış, minerali cartı curtu olan olan bildiğimiz içme suları, çeşme sularıdır.

  Bence en iyisi bu içme suları işte, azar azar içilmesi ideal. Ben spor yapanlara bunu öneriyorum, imkanı olan da sporcu içeceği (powerade, gotarade gibi markalarla satılan izotonik içecekler) öneriyorum. Ancak şu da var, çok sıkı Vg antrenmanına girmedikçe bunlara para vermeye hiç gerek yok, bu tip içecekler, bisiklet, kros koşusu, futbol gibi aerobik sporlarda daha gereklidir ben Vg yapana önermiyorum, adam gibi içsin suyunu işte ne gerek var sonu -ade ile biten ıvır zıvırfa para vermeye, sanki çok zorlu antrenman çıkartıyor da...
   
 16. kara maca
  Offline

  kara maca Üye

  Katılım:
  5 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  88
  Beğenileri:
  31
  Ödül Puanları:
  0
  su alımınında protein alımı gibi vucuda gore degistigini dusunuyorum. yani kas kutleniz artikca su ihtiyacınızda artıyor olmalı, o yuzden ortalama bir insanı kast ederek bu degerleri verdim. yani tabi ki d.wolf'un yazdıklarıda dogru ama normal bir insanın duzenli olarak gereginden fazla su tuketmesi tehlikeli olabilir.uzun vade fazla tuketimden bahsediyorum, o yuzden dikkatli olunmalıdır.
   
 17. D.Wolf
  Offline

  D.Wolf Üye

  Katılım:
  19 Ocak 2008
  Mesajlar:
  1.306
  Beğenileri:
  2.199
  Ödül Puanları:
  123
  Yer:
  istanbul
  aynen öyle, kara maca..vücudumuza ne kadar cok karbo, protein, vitamin girerse, o kadar cok su almalıyız..su, bu moleküllerin kullanılmasında cok etkin bir rol oynar ve kullanımın da hızlandırır..tabiki, günlük 50 gr pro alan normal bir insanla günlük 200 gr protein alan bir vg cinin su ihtiyaçları eşit olmayacaktır...normal bir insan 2-2,5 lt su içse idealdir..ama bir sprocu bence en az 3 lt içmelidir..bulk döneminde daha fazla içmeli dememin nedeni de vücuda o dönemde daha fazla besin giriyor ve yüksek kalorili bir diyet uyguladıgımız için biraz daha fazla su almamız gerekiyor..
   
  kara maca bunu beğendi.
 18. diez
  Offline

  diez ADMIN Yönetici Admin

  Katılım:
  18 Ocak 2006
  Mesajlar:
  12.924
  Beğenileri:
  14.914
  Ödül Puanları:
  123
  Cinsiyet:
  Bay
  Yer:
  Çorum
  ismini hatırlayamadım ama sporda beslenme kitabı yazarı bayan bir akademisyenin ortalama 1000kcal gıda başına 1lt su içilebileceğini söylemişti..ben bunu vg.ciler için "en kötü ihtimalle" diye onaylamak istiyorum..
  ör: günlük alınan 3000kcal için 3lt gibi bir rakam çıkar ki çok olmasa da fena bir rakam değil
   
  kara maca bunu beğendi.
 19. ugureker
  Offline

  ugureker Üye

  Katılım:
  12 Ekim 2008
  Mesajlar:
  4
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Öğrenci
  Yer:
  iSTANBUL
  ben şunu merak ediyorum.protein yada amino içtikten sonra aşırı su içersek bunlar kullanılmadan dışarı atılır mı?ben antrenman sırasında 1.5litre içiorm kötümü yapıyorum??
   
 20. diez
  Offline

  diez ADMIN Yönetici Admin

  Katılım:
  18 Ocak 2006
  Mesajlar:
  12.924
  Beğenileri:
  14.914
  Ödül Puanları:
  123
  Cinsiyet:
  Bay
  Yer:
  Çorum
  hayır tabiki..bol bol için suyu..özellikle antreman sırasında ve öğün aralarında..sadece mekanik bir sistem değil ki sindirim sistemi su ile besinleri karıştırıp dışarı atsın..işin içinde kimyasal biolojik sindirim aşamaları da var..
   
  face1tr, LSG ve ugureker bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş