Sporda Bayanlar

Konusu 'Çeşitli Makaleler' forumundadır ve Danny Boy tarafından 21 Nisan 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 7 üye.
 1. Danny Boy
  Offline

  Danny Boy Yeni Üye

  Katılım:
  1 Temmuz 2010
  Mesajlar:
  3.251
  Beğenileri:
  8.715
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Medical Laboratory Technician-Public Relations Spe
  Yer:
  İstanbul-Скопје-Београ&#1076
  Bayanlar, sportif aktivitelerin hepsinde yer alabilirler. Ancak erkekler ile bayanlar arasındaki özel fiziksel farklılıklardan dolayı, bayanlar bazı spor dallarında üstün olabiliyorlarsa da bazı spor dallarında erkekleri e aynı performans düzeyine ulaşamazlar.

  Düzenli ve yoğun egzersiz yapan bayanlar: adet gören kadınlarda siklusun kaybı, adet kanamasında miktar olarak azalma, ve bunların etkisi ile omurga kemik mineral yoğunluğunda azalma ve erken yaşta osteoporoz ve stres kırıkları(travma olmaksızın kas kasılmalarına bağlı kırıklar) şansının artması gibi risklerle de karşı karşıyadırlar.

  Gebelik, daha ileri dönemlerinde değişiklik yapılmaya ihtiyaç duyulmasına rağmen, herhangi bir anormal seyir olmadığında, fiziksel aktiviteye doğrudan engel olmaz.

  ANATOMİ VE FiZYOLOJİ:
  Bayanlar, sporda baylarla karşılaştırıldıklarında, performanslarını etkileyebilecek temel fizyolojik ve anatomik farklılıklara sahiptirler. On yaşına kadar bayanlar ve baylar fizyolojileri yönünden çok benzerdirler. Ergenliğin başlaması ile sekonder seks karakterleri gelişir ve seksler arasındaki farklılıklar belirir.

  Bayanlar genellikle baylardan daha kısa ve daha hafiftirler. Kızlar ergenliğe ortalama erkeklerden 2 yıl önce girer ve 2 yıl önce tamamlarlar. Kızlarda 10 yaş, erkeklerde 12 yaş civarında büyüme hızı artmaya başlar ve ergenlik çağındaki kişilerde belirgin hızlanma görülür. Bu dönemde erkekler 30 cm., kızlar 10-20 cm. uzar. Ağırlık ise 7-30 kg., ortalama 20 kg. artar. Erişkin boy uzunluğunun % 20-25'i bu dönemde kazanılır. Boyca artış kızlarda 8 cm/yıl, erkeklerde 10 cm./yıl olmaktadır. Boyca uzama hızı erkeklerde on iki buçuk, on beş buçuk yaşları arasında pik yaparken, kızlarda bu pik erkeklerden ,2 yıl önce olmaktadır.

  Ergenlik dönemindeki kişilerde, kas-iskelet sistemi ve iç organlarda, özellikle üreme organlarında belirgin büyüme ve gelişme olmakta, el bilek kemiklerinde kıkırdak yapılar kalsifiye olmakta ve kemikleşmede belirgin artış olurken, lenfatik dokuda ve erkeklerde cilt altı yağ dokusunda azalma olmaktadır. Bacaklar gövdeye göre daha hızlı büyür ve büyümesini daha önce tamamlar. Ağırlık artışı ise, boyca uzamanın pik yapmasından yaklaşık 6 ay sonra belirginleşmektedir. Deri altı yağ dokusu kızlarda 8, erkeklerde 10 yaş civarında artmaya başlar, erkeklerde boyca uzamanın pik yapmasından sonra azalırken, kızlarda artış devam eder ve en çok kalça ve omuzda lokalize olur. Kas dokusundaki artış boyca uzamanın pik yapmasından yaklaşık 3 ay sonra maksimuma erişir.

  Bayanlarda, ergenlikten sonra taşıyıcı eklemlerin açıları atmıştır. Bu bayanlara fırlatma ile ilgili olaylarda mekanik bir dezavantaj sağlar. Daha geniş pelvis, femur açısını arttırır; bu quadricepsin origo-insersiosu arasındaki çizgiyi döndürür, bu dönüş dizi de etkiler (Q. insersiosu patella üzerinden tibial tüberküle uzanır) ve patellafemoral ekleme doğru kuvvet artışı yaparak, bazı aktivitelerde ön dizde ağrı oluşmasına neden olur.

  Bayanlarda ağırlık merkezi de daha aşağılardadır. Bu dengenin önemli olduğu aktivitelerde bayana avantaj sağlarken, atlama ile ilgili spor dallarında dezavantaj sağlar.

  Bay ve bayanlar arasındaki bir fizyolojik farklılık da, O2(oksijen) uptake'nin bayanlarda daha düşük olmasıdır. Bu farklılık, bayanın dayanıklılık sporlarındaki başarısını negatif etkiler. Daha düşük 02 alımı, total vücut kitlesi ile ilgili olarak, daha küçük kalp ve daha küçük akciğerlerden dolayıdır. Daha küçük kalp demek, daha küçük atım hacmi demektir. Yani bir pay ile aynı miktar O2(oksijen) uptake'ini başarmak için bir bayan, daha yoğun çalışmak ve daha büyük kalp hızına sahip olmak zorundadır. Bazı elit bayan sporcular dayanıklılık sporlarında ortalama bay değerlerine ulaşabildilerse de, tabii ki buna ulaşmada bir sınır olduğu için, bir antremanlı bayan, bir antremanlı bay kadar aynı O2(oksijen) uptake'ini asla başaramaz.

  Max. O2(oksijen) alımı, aerobik çalışma kapasitesini tayin eden önemli bir şeydir.

  Bayanları dayanıklılığa dayalı sporlarda rölatif olarak dezavantajlı duruma sokar. Daha düşük O2(oksijen) alımı, ağırlığa oranla daha az miktardaki kan ile birliktedir.

  Baylarda 5-6 it. kan var iken, bayanlarda 4-4.5 it. kan bulunur. Aynı zamanda bayanlarda her ünite kan volümü başına daha az hemoglobin vardır. böylece de kaslara nisbeten daha az O2 (oksijen) taşınır.

  Bayanların yağsız vücut kitleleri baylardan daha düşüktür. Kas uzunluğu da her ne kadar, kesitlerde benzer olmasına rağmen, bayanlarda daha az kas vardır. Bu demektir ki, ortalama bayan uzunluğu ortalama bayların yaklaşık % 60'ldır. Bu durum antrenman ile olumlu etkilenebilirse de hiçbir zaman baylara eş olamaz.

  Bayanların total vücut ağırlıklarının yaklaşık % 25-33'ü yağdır, erkeklerde ise % 15-18 dir. Zayıf bayanların vücut yağı % 20'den azdır, zayıf bayların ise % 10'dan azdır. Yağ oranının artması bayanların performansını birçok aktivitedeki baylara göre rölatif olarak azaltır. Çünkü yağ oranının fazlalığı sadece su üzerinde durabilme ve izolasyonun gerekli olduğu yani ekstra yağ kitlesine ihtiyaç duyulan uzun mesafeli yüzme gibi durumlarda avantaj sağlar.

  Bayanların iskelet kaslarının diğer kaslarından farklı olarak yağları enerjiye çevirmede daha büyük kapasiteye sahip olduğu ileri sürülüyor. Bu özellik, dayanıklılığa dayalı sporlarında bayanları daha uygun duruma getirir, ultra dayanıklılık durumlarında bayana avantaj sağlar.

  Bayanlar, baylar ile aynı sayı ve konsantrasyonda ter bezlerine sahiptirler ama daha az terlerler. Bayanlar terleyerek daha az ısı kaybederler, yani daha az su kaybederler. Gerçekte radyasyonla daha fazla ısı kaybederler ki bu da nemli ortamlarda bayanlara avantaj sağlar.

  Genel olarak bayanlar, baylardan daha elastikidirler, bu jimnastik, bale gibi sporlarda bayan için olumludur, Ancak daha fazla elastikiyet, daha fazla tendon yaralanması demektir.

  Hazırlayan : Dr. Nilüfer Özaydın
   
  Rambo16, Karakaş, Azi ve diğer 5 kişi bunu beğendi.
 2. rockybalboa7
  Offline

  rockybalboa7 Üye

  Katılım:
  28 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  2.262
  Beğenileri:
  4.482
  Ödül Puanları:
  0
  iyi güzel bilgilerde yalnız şöyle bir görüş var bir bayan ne kadar dövüş sporlarıyla fitnessla ilgilensede hiçbir erkeği deviremez denilir örneğin Gina Carano çok sevdiğim maçlarını seyrettiğim bir hanımdir genetiği zayıf masabaşında gününü geçiren bir erkeği ringde kolayca devirebilir gibime geliyor bana
   
  Azi, dishiwelet ve Danny Boy bunu beğendi.
 3. Danny Boy
  Offline

  Danny Boy Yeni Üye

  Katılım:
  1 Temmuz 2010
  Mesajlar:
  3.251
  Beğenileri:
  8.715
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Medical Laboratory Technician-Public Relations Spe
  Yer:
  İstanbul-Скопје-Београ&#1076
  sanırım aynı spordan bir erkekten bahsediliyor yoksa bizi döver yani :)
   
  Azi, dishiwelet, Kara Kalem ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
 4. rockybalboa7
  Offline

  rockybalboa7 Üye

  Katılım:
  28 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  2.262
  Beğenileri:
  4.482
  Ödül Puanları:
  0
  doğru öyle olması lazım kendisiyle aynı sporu yapmış bir erkeği dövemez ama Gina hanım örneğin benim ağzımı burnumu kırar yani:)
   
  Azi, dishiwelet ve Danny Boy bunu beğendi.
 5. dishiwelet
  Offline

  dishiwelet Üye

  Katılım:
  23 Eylül 2009
  Mesajlar:
  885
  Beğenileri:
  528
  Ödül Puanları:
  103
  Cinsiyet:
  Bayan
  Meslek:
  fitness antrenörü
  Yer:
  antalya
  bu sporu yapıpta yapmayanı dövmek gercekten kolay oluyor ben yaptım cünkü:D herifi linc ettim resmen bunu da yaptıgım spora baglıyorum ama aynı sporu yapıpta kavga etmek sacma olur diye düsünüyorum kesin agzım burnum kırılır:) ben suan bile erkek arkadasıma saldırabiliyorum sok oluyor hayvanmısın sen diyor bana:) gücü yetmiyor bazen bana :)
   
  Prometheus676, Azi, rockybalboa7 ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
 6. Predatel
  Offline

  Predatel Üye

  Katılım:
  15 Şubat 2009
  Mesajlar:
  492
  Beğenileri:
  742
  Ödül Puanları:
  103
  Cinsiyet:
  Bay
  Yer:
  oVeR The HiLLs and FaR awaY
  Bir kadin kas gucu olarak erkekten cok gucsuz olabilir ama burada bir dovus dalinda (kim oldugunu bilmiyordum ama bir de ustune ustluk martial art dovuscusuymus :D) egitim almis kisiden bahsediyoruz ve bu yuzden gibisi fazla geldi bana :) Bi donem bende dovus sporu yaptim ve burnum kirildi ve kiran da saolsun bir bayandi :)
   
  Azi, rockybalboa7 ve Danny Boy bunu beğendi.
 7. rockybalboa7
  Offline

  rockybalboa7 Üye

  Katılım:
  28 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  2.262
  Beğenileri:
  4.482
  Ödül Puanları:
  0
  tebrik ederim güçlü hanımlara her zaman saygım vardır çok zayıf korkak hanımları sevmiyorum bence bayanlarda tehlike anında kendilerini savunmayı öğrenmeleri gerekiyor erkek arkadaşınızın gücü size yetmiyorsa sanırım spor yapmıyordur

  Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 17:51 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 17:26 ----------

  buarada bahsettiğim hanım Gina Caranonun bir kaç fotoğrafı tanımayanlar için 1.73 boyunda 64 kilo
  [​IMG]
  [​IMG]
   
  Azi, speedtouch, dishiwelet ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
 8. Dexter_Morgan
  Offline

  Dexter_Morgan Üye

  Katılım:
  30 Ocak 2012
  Mesajlar:
  1.223
  Beğenileri:
  665
  Ödül Puanları:
  123
  [​IMG]

  gülüşüne hastayım ^^
   
  Akay, Emreoz07, lakers44 ve diğer 8 kişi bunu beğendi.
 9. dishiwelet
  Offline

  dishiwelet Üye

  Katılım:
  23 Eylül 2009
  Mesajlar:
  885
  Beğenileri:
  528
  Ödül Puanları:
  103
  Cinsiyet:
  Bayan
  Meslek:
  fitness antrenörü
  Yer:
  antalya
  hayır spor yapmıyor:) agırlıkları gördügünde antrenmanda ben bile kaldırmama sen nasıl kaldırıyorsun diyor 10 erkege degismem seni diyor:D buna bende katılıyorum hicbir zaman cıt kırıldım olmadım hep maskülen bir tarafım vardır kadın gerektiginde güclü olmalı kesinlikle
  evet bu hatunu biliyorum ben aıdnı bilmiyormusum sadece:) super
   
  rockybalboa7, Azi ve Danny Boy bunu beğendi.
 10. rockybalboa7
  Offline

  rockybalboa7 Üye

  Katılım:
  28 Temmuz 2008
  Mesajlar:
  2.262
  Beğenileri:
  4.482
  Ödül Puanları:
  0
  ilginç genelde hanımlar buna gina hanımda dahil ne kadar güçlü olsalarda kendilerinden daha güçlü erkeklerle birlikte olurlar
   
 11. Dexter_Morgan
  Offline

  Dexter_Morgan Üye

  Katılım:
  30 Ocak 2012
  Mesajlar:
  1.223
  Beğenileri:
  665
  Ödül Puanları:
  123
  ee sporu seven sporcuyla birlikte olır :)
   
  rockybalboa7 bunu beğendi.
 12. lakers44
  Offline

  lakers44 Üye

  Katılım:
  22 Eylül 2011
  Mesajlar:
  275
  Beğenileri:
  148
  Ödül Puanları:
  53
  bu arada gina carano denilen harika bir varlıktan haberdar olduğum için bu konunun açılmasından dolayı mutluyum. bu nasıl bir gulustur :)
   
  Azi, rockybalboa7 ve Danny Boy bunu beğendi.
 13. dishiwelet
  Offline

  dishiwelet Üye

  Katılım:
  23 Eylül 2009
  Mesajlar:
  885
  Beğenileri:
  528
  Ödül Puanları:
  103
  Cinsiyet:
  Bayan
  Meslek:
  fitness antrenörü
  Yer:
  antalya
  yapacak birsey yok o zaman erkekte spor yapar ve olur biter:)ben kavgaya cok girdim cokt dövdüm:D ama tabii öyle iri kıyım sporcu tiplerden kesinlikle dayak yerim ama yumruguda yapıstırırım dayak yesemde o 10 atar ben 5 gibi:D
   
  Azi, Danny Boy, Kara Kalem ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
 14. lakers44
  Offline

  lakers44 Üye

  Katılım:
  22 Eylül 2011
  Mesajlar:
  275
  Beğenileri:
  148
  Ödül Puanları:
  53
  dovusmeye hiç gerek yok. sorunları kavga etmedende cozebilirsiniz :)
   

Sayfayı Paylaş