Sporcuydum, Kısa Bir Aradan Sonra Başladım, Tavsiyelerinizi Bekliyorum

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve Brscngznc tarafından 29 Mart 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 2 üye.
  1. Brscngznc

Brscngznc Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    11
    Merhaba üstadlar 16 Yaşında 1.88 Boyunda 87 Kiloyum. Bel ölçümünde 100 çıktı. Yağlı bir vücudum var. Göbek memeler falan hafiften var yani. Fakat 5 Yıldır basketbol sporuyla uğraşıyordum son 6 Aydır bırakmak zorunda kaldım. Bu yüzden biraz kilo aldım ve bu duruma dur demek için cumartesi body salonuna başladım.

Hocama önce yağ yakmak, fit ve adeleli bir vücuda sahip olup çok şişmemek istediğimi söyledim. Haftada 3 Gün (Salı-Perşembe-Cumartesi), 2 Hafta boyunca 20 Dk Bisiklet, 20 Dk Koşu, 20 Dk Basen yakan makine hareketinden verdi. Normalde 10 Dk ile başlatacaktı fakat sporcu altyapım olduğu için 20şer dk bile kolay geldi açıkcası. 2 Hafta sonra yavaş yavaş ağırlığa başlayacağımızı söyledi. Beslenmem şu şekilde:

Sabah - 2-3 Yumurta, Domates, 1-2 Dilim Çavdar Ekmeği
    Öğlen - Çavdar Ekmeği arasına tavuk göğsü yada ton balığı (Yeşillikle beraber)
    İkindi - Yeşil Elma
    Akşam okuldan dönünce - Evde ne yemek varsa ekmeksiz. Annemden yağsız yemekler yapmasını rica ettim yardımcı olucak.

Yağ almamaya çalışıyorum beslenirken. Fakat öğlen yemeğindeki ton balığı düşündürüyor. Bakkaldan aldığım ton balığında (konserve) çok yağ var. Bu yağları tamamen süzüp mü ekmeğin arasına koyacağım?

Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler. Cevaplarınızı bekliyorum.

Edit: Bu programla 1 Hafta geçti. Bazı tavsiyeler üstüne önümüzdeki 1 Hafta şu programı kullanmayı planlıyorum fakat hala bazı sorularım var.

Sabah - 2-3 Yumurta (Tek Sarı), Domates, 1-2 Dilim Çavdar Ekmeği, Lor Peyniri
    Öğlen - Çavdar Ekmeği arasına tavuk göğsü yada ton balığı (Yeşillikle beraber)
    İkindi - Yeşil Elma
    Akşam okuldan dönünce - Evde ne yemek varsa ekmeksiz ve Lor Peyniri Annemden yağsız yemekler yapmasını rica ettim yardımcı olucak.

Lor Peynirini ne kadar yemeliyim sabah ve akşam?

Çalışma programım tamamen yağ yakmaya yönelik hiç ağırlık çalışmıyorum şimdilik.

2. pijamap

pijamap Üye

Beğenileri:
    115
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    inşaat mühendisi
    Yer:
    istanbul
    Spor salonundaki başlangıç makinelerinde ağırlık antrenmanı yapmanı tavsiye ederim. Hocan daha iyi bilir ama her alette 3x15 yapsan, ortalama 8-9 alette çalışırsın ve 30-40 dakika hafif-orta ağırlıklarla çalışmış olur, hem de yağ yakımına yardımcı olmuş olursun. Ağırlık antrenmanının ardından da 1 saat kardiyo yapabilirsin. Bu bence senin adına 1,5-2 ay boyunca en iyi tercih olacaktır.
    Antrenmandan önce kahve içmen bol ter atmanda yardımcı olacaktır.
    Ayrıca lor peynirini 50-100 gr civarında yiyebilirsin.
    2 ay boyunca yağ yakmaya yönelik çalışacağın için ve belinin de 100cm olduğunu göz önünde bulundurursak;
    sabah 1-2 dilim çavdar ekmeğini kesinlikle listenden çıkar, asla ekmek tüketme. Hatta yumurtanın beyazını sarısız yiyebiliyorsan o 1 adet sarıyı da listenden çıkar.
    Öğlen yediğin ton balığını mutlaka süz, süzdükten sonra tabağa kağıt havlu ser ve onun üzerine balığı dök, sonra üzerine bir kağıt havlu daha serip iyice bastır ve bütün yağını çıkart balığın. Tabi ki ekmek arasına koyma balığı, ekmek arasına koymak bir kenara; mümkünse kesinlikle ekmek yeme. Nasıl doyacağım diyorsan da önden çorba iç ya da salatayı çok ye.
    Akşam okuldan dönünce de evde ne varsa yeme. Açıkçası ben yemiyorum, çok açsam ve evde kereviz, karnabahar, brokoli, pırasa vs. gibi yiyecekler varsa 3-4 kaşık yerim. Akşam yediğin lor peynirinin de dozunu kaçırmazsan müsamaha olabilir o konuda.
    Gün içinde 1,5 litre su iç, sporda da 1,5 litre su iç. İmkan varsa 1-2 bardak yeşil çay iç.
    Her yemekten önce 2 bardak, yemek sırasında da 2 bardak su iç ki; miden şişsin ve çabuk doy.

Boyum da, kilom da, belim de seninki gibiydi. bu dediklerimle 2,5 ay kadar bir sürede 12kg verip, belimi de 11cm incelttim. Tabi yaşım senden fazla, metabolizmanın işleyiş şekli kişiye göre değişir ama ben bu halime yemeyerek geldim ve yememeye alıştım. Sadece haftasonları alkol aldım, diyetimi başka türlü asla bozmadım.

Sayfayı Paylaş