Sporcular İçin "Doğru Beslenme" İle Alakalı Çeşitl

Konusu 'Çeşitli Makaleler' forumundadır ve Despo tarafından 17 Ocak 2006 başlatılmıştır.

 1. Despo
  Offline

  Despo ADMIN Yönetici Admin

  Katılım:
  30 Mart 2004
  Mesajlar:
  7.966
  Beğenileri:
  6.095
  Ödül Puanları:
  123
  Cinsiyet:
  Bay
  Meslek:
  Serbest
  Yer:
  Danimarka
  Sporcular İçin "Doğru Beslenme" İle Alakalı Çeşitli Tavsiyeler

  [​IMG]

  Sual: Vücut Geliştirme Sporuna, bedenimdeki yağlardan kurtulmak için başladım. Kısa bir zaman önce antrenörümün deri kalınlığı metodu ile yaptığı ölçümde vücudumdaki yağ oranı %14 çıktı. Evimde dijital baskülle yaptığım ölçüde ise %10 ölçtüm... Hangi ölçü doğruyu gösteriyor?

  Cevap:

  Deri kalınlığını ölçü alarak yapılan ölçümde, diğer dijital basküllerle ölçümlerde tam ve doğru vücut yağ oranını ölçmekte güvenilir değillerdir... Ama bu ölçümler en azından takribi olarak ve muayyen zaman diliminde durumun ne olduğuna dair bir ön bilgi verirler... Bu ön bilgide ölçüm metodunuzu değiştirmediğinizde faydalı olacaktır; yani şu metotla yapılan ölçüm vücut yağımı fazla gösteriyor deyip, başka ölçüm metotlarına başvurulmamalıdır ki verim alına bilinsin... Aslında öyle veya böyle yüzdelik oranları da fazla ciddiye almamak gerekir, çünkü hangi ölçü metodunu denerseniz deneyin, tam ve doğru ölçümü alamayacağınızı bilmeniz gerekir...
  Antrenörlerde aslında ölçümlere pek itibar etmezler, yalnız deri kalınlığından yağ oranını ölçmeyi sizin aylık performansınızı ölçmek, görmek için yaparlar. Eğer vücudunuzdaki yağ oranını tam olarak ölçmek istiyorsanız MR1 metodunu veya speziel röntgen en güvenilir metodudur.
  Bununla birlikte her iki veya üç haftada bir hangi metotla olursa olsun vücudunuzun yağ oranını bilmeniz, kendinizdeki değişimi bilmeniz, görmeniz hasebiyle gereklidir ki antrenmanınızı ona göre değiştirin, azaltın veya çoğaltın.
  Eğer herhangi bir vücutçu vücudundaki yağ oranını %10'dan %7'ye düşürmeyi başarmışsa, bu durum vücudunun 3 kilo yağ erittiğini ve eritilen yağın yerine 3 kilo adale-kas kazandığının göstergesidir. Hangi ölçüm metoduyla ölçülmüş olursa olsun %3'lük yağ erimesi mühim bir fark ve vücutçu için muazzam bir muvaffakiyettir...
  Figürüne ehemmiyet atfeden sporcular için vücut yağ oranının ölçümü mühim kilometre taşlarıdır onlar için... Aşağıda verilecek tablo güzel bir vücuda giden yol için hangi aşamalardan geçilmesi gerektiğine dair yardımcı ölçüleri ihtiva edecek... Bütün ölçüm tekniklerine rağmen, aslında en mükemmel ölçü aleti AYNA'dır... Ve tabiiki bakan GÖZ... Ama hiçbir şeyin cahilliğinin, alimliğinden iyi olamayacağı vecizesinin çerçevesinde tablomuzun; hangi yağ oranında, vücudunun nasıl göründüğüne dair vereceği malumatda yabana atılmamalı ki duruma göre vazife, kontrol mekanizmaları geliştirilsin.


  Vücutda Yağ Oranı % Görünüm Böyle!

  % 18 Aşağı yukarı 84 cm karın genişliği, göbek sarkmıyor.
  % 15 Karın kasları hissediliyor, ama henüz görünmüyor.
  % 12 Karın kaslarının muayyen kısımları görünür.
  % 9 Alt karın kasları oluşmuş, çam misali bir görüntü.
  % 6 Karın kasları ideal görünümde.
   
 2. destro
  Offline

  destro Üye

  Katılım:
  28 Ekim 2005
  Mesajlar:
  115
  Beğenileri:
  37
  Ödül Puanları:
  0
  Yer:
  Ankara
  Despo, bilgiler çok faydalı, özellikle yağ oranı ve görsel karşılığı ile ilgili daha önce yazılan birşey görmemiştim, çok teşekkürler...
  Ayrıca birşey sormak istiyorum, son birkaç yazıyı (bu da dahil olmak üzere) nereden aldın, kullanılan uslup eski türkçe ve bu bilgiler nerede saklı kalmış ki bugüne kadar görmemişiz, onu merak ettim.

  Sağlıklı Günler...
   
 3. Despo
  Offline

  Despo ADMIN Yönetici Admin

  Katılım:
  30 Mart 2004
  Mesajlar:
  7.966
  Beğenileri:
  6.095
  Ödül Puanları:
  123
  Cinsiyet:
  Bay
  Meslek:
  Serbest
  Yer:
  Danimarka

  Arsivimden :D

  Dahasida eklenecek begendigine sevindim, bencede cok güzel yazilar, bazi yazilar vardir biliyorum bazi eehhh deyip geciyor okumuyor. bunlari zevkle okuyan olacagindan kuskum yoktur.
   
 4. destro
  Offline

  destro Üye

  Katılım:
  28 Ekim 2005
  Mesajlar:
  115
  Beğenileri:
  37
  Ödül Puanları:
  0
  Yer:
  Ankara
  Bu forumda birkaç gereksiz tartışma dışında zevkle okumadığım hiçbir satır yok. Bence herkes ilgilendiği konu ile ilgili her detayı bilmek, öğrenmek ister. Aslında bende katkıda bulunmak istiyorum, ingilizce pekçok güzel yazı bulup okuyorum, anca kendim anlıyorum ama sarc gibi güzel çeviri yapamadığım için siteye ekleyemiyorum. Belki ileride kendi makalelerimizi yazacak seviyelere geliriz ve böylece daha somut katkılarımız olabilir.
   
 5. Despo
  Offline

  Despo ADMIN Yönetici Admin

  Katılım:
  30 Mart 2004
  Mesajlar:
  7.966
  Beğenileri:
  6.095
  Ödül Puanları:
  123
  Cinsiyet:
  Bay
  Meslek:
  Serbest
  Yer:
  Danimarka
  Cekinecek hic bisey yok :) Herkez böyle düsünse paylasim az olur diye dusunuyorum destro. Forumda hepimizin aslinda görevi var. Kim katkida bulunabilirse okadar fazla bilgileniriz.

  Saygilar.
   

Sayfayı Paylaş