Spor Yapayım Derken Sakatlanmayın

Konusu 'Sağlık & Sakatlanma' forumundadır ve Despo tarafından 19 Temmuz 2006 başlatılmıştır.

 1. Despo
  Offline

  Despo ADMIN Yönetici Admin

  Katılım:
  30 Mart 2004
  Mesajlar:
  7.961
  Beğenileri:
  6.073
  Ödül Puanları:
  123
  Cinsiyet:
  Bay
  Meslek:
  Serbest
  Yer:
  Danimarka
  Spor salonlarında vücut kaslarını geliştirmek için bilinçsizce yapılan yüklenmeler sonucu tendon kopması, kas kütlesinde düzensiz artma, bel fıtıkları, menisküs zedelenmesi gibi birçok rahatsızlıkların çıkmasına sebep olduğu belirtildi.


  Vücut geliştirme başta olmak üzere, spor adına bilinçsizce yapılan hareketlerin insanları sakat bıraktığını, bundan dolayı çalışamayan, ya da iş kaybına uğrayanların ekonomik olarak zarar ettiklerine dikkat çeken fizik tedavi ve rehabilitasyon (FTR) uzmanı Dr. Muzaffer Kilci, bu tarz spor yapanları daha dikkatli olmaları konusunda uyardı. Özellikle salon sporlarında vücuda ve kaslara yapılan bilinçsizce yüklenmelerin birçok rahatsızlığa yol açtığını ifade eden Uzm. Dr. Kilci, konusunda uzman olmayan ehliyetsiz kişilerce yaptırılan hareketlerin tendon kopması, kas kütlelerinde düzensiz artma, bel ve boyun fıtıkları, menisküs zedelenmesi gibi durumlara sebep olduğunu açıkladı. Sağlığın yanı sıra insanların maliyeti yüklü tedaviye maruz kaldıklarına da dikkat çeken Kilci, profesyonelce ve uzman gözetiminde yapılan hareket ve yüklenmelerin bu tür riskleri azalttığına işaret etti. Son zamanlarda artan spor yaralanmaları veya sakatlıklarının önüne geçilmesinin ancak konunun uzmanı ve fizyoterapi uzmanı kontrolünde yapılması gerektiğini hatırlatan Dr. Kilci, bu konuda spor kulüpleri ve özel spor salonları işletmecilerine büyük görevler düştüğünü dile getirdi. Spor kulüpleri ve özel spor salonlarının bünyelerinde mutlaka birer uzman bulundurmalarının gerekliliğine işaret eden Dr. Muzaffer Kilci, şu önerilerde bulundu: “Bu tür sportif yaralanmalar olduğu takdirde 48 ile 72 saatte ilgili eklemlere ve yumuşak dokulara buz uygulanılmalı. Daha sonra vakit kaybetmeden fizik tedavi ve rehabilitasyon tedavisi yapılmalı.”

  Zaman
   
 2. gokhanalpan
  Offline

  gokhanalpan Üye

  Katılım:
  19 Haziran 2006
  Mesajlar:
  128
  Beğenileri:
  54
  Ödül Puanları:
  0
  Elektrolit

  kas zedelenmesi ve krampların sebebi yetersiz miktarda elektrolit alımı olabilirmi bunun icin güzel bir formul varmı acaba?
   
 3. eX-LoMBaRDo
  Offline

  eX-LoMBaRDo Üye

  Katılım:
  29 Mayıs 2006
  Mesajlar:
  66
  Beğenileri:
  5
  Ödül Puanları:
  0
  evet yazıyı dikkate alın. bnm gbi kolunuzda lif kopup 6 hafta hayatmn artk b parçası dediim spordan uzak kalmayın :) 3 hafta kaldı :)
   
 4. kerwan
  Offline

  kerwan Üye

  Katılım:
  6 Nisan 2006
  Mesajlar:
  267
  Beğenileri:
  41
  Ödül Puanları:
  0
  Yer:
  istanbul
  KESİNLİKLE dikkate alınması gereken bir konu , bende bel fıtığı ile uğraşıyorum bu yüzden.
   

Sayfayı Paylaş