spor ve padişahlar

Konusu 'Konu Dışı' forumundadır ve zrb20 tarafından 28 Temmuz 2011 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen kişi sayısı 1 user .
 1. zrb20
  Offline

  zrb20 Üye

  Katılım:
  30 Haziran 2011
  Mesajlar:
  174
  Beğenileri:
  222
  Ödül Puanları:
  53
  Osmanlı pâdişahlarından, sporculuğu bakımından en fazla isim yapan Sultan IV. Murat Hân'dır. Geniş omuzlu, iri kemikli, uzun boylu ve son derece kuvvetli olan IV. Murat Hân, kılıç, ok ve mızrağı ustalıkla kullanır, inanılmayacak başarılar gösterirdi.
  Silâhdarı, Musa Paşa'yı, bir gün kuşağından kavrayıp sağ eliyle havaya kaldırmış, Hasoda'yı birkaç defâ o vaziyette dolaştırıp, hiç yorgunluk eseri göstermeden yere indirmişti. 200 okka (256.5 kg) ağırlığındaki gürzlerle idman yapardı.
  Hind elçisinin, kurşun ve ok işlemez, diye getirdiği gergedan derisinden yapılma kalkanı, önce kısa mızrak ile sonra da ok atıp 2 yerinden delmişti. Ciritle deldiği 8 Arnavut kalkanını Budin'in Beç Kapısı'na astırmış, yine ok sapladığı 12 zırhı Kahire'ye göndermişti. Attığı ok, tüfek mermisinden uzağa giderdi. Okmeydanı'nda 706.5 m. ok atmış, namına nişan taşı diktirmişti. Topkapı Sarayı'ndaki demir-gümüş karışımından kapıyı okla delmişti.
  Osmanlı pâdişahları gelenek olarak 9 at beslerken, o cirit oyunları için 40 at bulundururdu. Koşu hâlinde iken, bir attan diğerine atlardı.


  Dördüncü Murad döneminde belki okçulukta "dünya rekoru" sözü edilmiyordu ama, Üçüncü Selim bu konuda dünya rekortmeni olarak adını tarihe yazdırmayı başardı 1798 yılında ve Üçüncü Selim 37 yaşında iken yayını ayağı ile gerdirdikten sonra oku fırlatıyor ve bu ok tam 888 metre 86 santim uzağa düşüyor Bu, "dünya rekoru" olarak tescil ediliyor Aradan 161 yıl geçiyor ve Amerikalı Don Lauvre Üçüncü Selim'in bu rekorunu kırmak istiyor Büyük iddialarla herkesi başına topluyor; ayağıyla yayı geriyor, geriyor ve okunu fırlatıyor ama bu ok ancak 856 metre 91 santim uzağa düşüyor Yani Üçüncü Selim'in fırlattığı mesafeden yaklaşık 32 metre daha az!

  Don Lauvre bir de ayakta atış yapıyor ve bu atışta ok 777 metre 85 santim uzağa düşüyor Oysa, 1808 yılında Osmanlı tahtına çıkan İkinci Mahmud Amerikan elçisinin de bulunduğu bir törende oku 792 metreye fırlatmıştı

  Demek ki, oturarak ve ayakta gerdirilen yayla ok atışında dünya rekoru Üçüncü Selim'e, ayakta yapılan atışta da İkinci Mahmud'a ait ....  sonuçta atalarımız gibi sporcu ruhu taşımalıyızweightlifter
   
  beycank, Danny Boy ve opeh bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş