Spor sonrasi halsizlik + acikma

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve bruce tarafından 30 Mart 2011 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 7 üye.
  1. bruce

bruce Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    EGE
    arkadaslar baslıktan da anlasılacagı üzere, hamd olsun tıbbı olarak teshisim yok kan tahlilimde en basitinden kansızlıgım bile olmadıgı söylendi ancak, spor yaptıktan sonra 1 kac dakika sonra baslıyor yogun bi halsizlik yorgunluk, acıkma titreme bacaklarda halsizlik ve hafif sersemlik. Yemek yemezsem sanki bayılacakmısım gibi oluyort ve yemek yiyorum kendime yarım saatten assa gelemiyorum. Yaptıgım sporlarda öyle agır bi spor değil pilates topu ile takılıyorum:) nedir bu durum anlamadım gitti spordan sogumak istemiyorum. Aacaba kan sekerim mi düsüyor diyecem ama sekerde yok dedi doktor

Taketoshi bunu beğendi.
  2. Petrucci

Petrucci Üye

Beğenileri:
    29
    Ödül Puanları:
    38
    kan şekerinin düşmesi için şekerinin olmasına gerek yok. anlaşıldığı kadarıyla pek spor olarak tanımlanamayacak pilatesle ilgileniyorsun ki bu sporda kalori yakımı zaten çok alt seviyelerde daha çok pasif germe-açma yöntemi ve nefes yönetimi olan bir vakit kaybı. bence senin bu spordan önce kompleks karbonhidrat alımıyla alakalı bir sıkıntın olabilir. spor sonunda glisemik endeksin taban yapıyorsa bu söylediklerin gerçekleşiyor olabilir. idmandan 2 saat önce yemek yemeni tavsiye ederim. Ayrıca idmandan hemen sonra pekmez içebilirsin 30 dk. sonra da 1 tane muz seni kendine getirir.

bruce ve Taketoshi bunu beğendi.
  3. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    -normal yemeğini antrenmanda 3 saat önce yemiş ol...kompleks karbonhidrat alımı yap...makarna, pirinç, ekmek muhakkak yemeğinde olmalı...)

-antrenmanlardan 1.5 sat önce " bir muz, veya bir orta boy patates, " tüket...önemli...yoksa 2 adet kalın galeta , ya da 6 adet kraker ...

-antrenmandan 20 dakika evvel 1 bardak ( 200 cc ) ılık su...

-antrenman başladıktan 1/2 saat sonra , içine 2 tatlı kaşığı ( çay değl!...) pekmez ,ya da bal , ve şöyle çok amaçok az ,ama çok az olacak şekilde tuz un koyduğun 300 cc suyu yudum yudum antrenman sonuna kadar tüketmeye başla...son 2-3 yudum antrenman bitimine kalsın...

-antrenmandan 20-30 dakika sonra "bir bardak ayran (200 cc) ve 2 tane biskuüi ...tüket...

-----------------------

eğer durumunda hala bi değişiklik yoksa, bi "diyabet merkezine " görünüver...

bruce ve Taketoshi bunu beğendi.
  4. tropicalpunch

tropicalpunch Üye

Beğenileri:
    15
    Ödül Puanları:
    0
    Antrenman sırasında basit şeker alımı yaparsa(pekmez ve bal gibi) bunlar kana hızlı karışıp şekeri hızlı artırıp azaltacağından halsizlik yapabilir. O nedenle basit şekeri antrenmandan sonra almalı.

bruce bunu beğendi.
  5. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    biraz daha dikkatli okursanıuz: " antrenman başladıktan sonra 1/2 saat ve yudum yudum " deniyor...) içeceğiniz az miktardaki şeker (eğer şeker hastası vb değlseniz) insulin salgısını çılgın şekilde tetiklemez!...

antrenman ın ilerleyen saatlerinde olay ufak ufak "aerobik faza "geçer ...ve bu nedenle "kan şeker seviyesi ",hele idman zorlu ise bayağı düşer...bu düşen seviyeyi , hem "kan şeker seviyesi ", hem de "elektrolitik denge "olarak korumanız gerekir (hele yaz aylarında !::)

bruce bunu beğendi.
  6. atakan_irresistable

atakan_irresistable Üye

Beğenileri:
    710
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    yaşınız kilonuz boyunuz nedir?

7. thentr

thentr Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    spordan sonra 1-2 kaşık ba yada pekmez ye kan şekerini düzenlemek için halsizliğine iyi gelir birde anteremanını hareket aralarında dinlenerek yapmak vicudune birazda olsa dinlenme fırsatı verirsen problem kalmaz diye düşünüyorum

bruce bunu beğendi.
  8. oklahoma

oklahoma Yeni Üye

Beğenileri:
    322
    Ödül Puanları:
    0
    bu durum gayet normal. vbe muhtemelen antrenman oncesinde kompleks karb almamanızdan kaynaklanan bir durum. muhtemelen ellerde titremede goruluyordur. antrenmandan saat once komplek karbonhidrat tuketin. bir porsiyon makarna yada yulaf ezmesi oneririm. antrenmandan hemen sonrada 1 bardak kadar üzüm suyu içerseniz goreceksinizki hiç birşey kalmayacak.

bruce bunu beğendi.
  9. bruce

bruce Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    EGE
    çok tşkr ederim hepinize ellerinize saglık yazdıklarınızı beynime kazıdım emin ol cok dikkat edicem teker teker sagolun.

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 16:10 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 16:07 ----------

boy 1.72 kg 68 yas 25

10. atakan_irresistable

atakan_irresistable Üye

Beğenileri:
    710
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    gayet normal bu nedenle

sabah 7 gibi açlık kan şekerinizi ölçtürünüz

bruce bunu beğendi.
  11. atakan_irresistable

atakan_irresistable Üye

Beğenileri:
    710
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    istanbul
    biraz daha dikkatli okursanıuz: " antrenman başladıktan sonra 1/2 saat ve yudum yudum " deniyor...) içeceğiniz az miktardaki şeker (eğer şeker hastası vb değlseniz) insulin salgısını çılgın şekilde tetiklemez!...

YANLIŞ bilgi...

Sayfayı Paylaş