Spor salonundan beklentiniz.

Konusu 'Konu Dışı' forumundadır ve FleXoR tarafından 23 Mart 2008 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 18 üye.
  1. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
    Buradaki istekleri dikkate alıcam

Gittiğiniz spor salonunun nasıl olmasını ,ücretin ne kadar olmasın,nelerin olup nelerin olmamasını kısaca yazınız yani aklınıza gelen herşeyi

Azi bunu beğendi.
  2. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    herkes en iyisini en ucuza almak ister ama tabi buna işletmeci gözü ile bakıldığında salonun yaşaması için bu pek kolay değil..

yalnız benim spor salonlarından beklentim genelde şu yönde oldu..hatta bu yönde kafa da yormadım değil..bunu başka meslek dallarına da uyarlayabiliriz..belli bir dönem sonra salon sahibi bodyden kazandığı parayı yine vefa borcu olarak bodye aktarabilmeli..bunun için neyapabilir;
    *güncel zemin kaplamalarını takip edip salona uygulayabilir
    *bunlarla yetinsinler demeden bazı detay olupta eksik olan makineleri tamamlar
    *havalandırması ve ışıklandırmasına yatırım yapabilir zamanla daha kalitelisini yapmak için..
    *dumbbel seti çeşitli ve 90-100kg.a kadar olmalı..
    *vidalı barlar ve dumbbellardan arınmış olmalı.çünkü o barlara plaka takmak ölüm..bu yüzden bar ve dumbbelllar olimpik tipte kelebek yaylı olmalı..
    *plaka çeşidi fazla olmalı ve plaka aynı anda birden fazla kişinin çalışmasına müsade edecek sayıda olmalı..

*salon mümkünse bodrum katta olmamalı..
    *ücret rastgele belirlenmiş olmamalı..bir maliyet hesabı sonunda çıkarılmış gerçekçi bir ücret olmalı..
    bazı salonlar herkes gelemesin diye ücreti kasıtlı olarak yukarda tutuyorlar bunu da anlayışla karşılamıyor değillim..

*kuralların hakim olduğu bir salon olmalı..ne gibi ;
    -aletler mutlaka çalışıldıktan sonra yerlerine konması yönetim tarafından sağlanmalı..
    -havlusuz kimse sehpalara yatamamalı..
    -temiz olmayan ve uygunsuz kıyafetle gelenler çalıştırılmamalı..
    -çalınacak müzik tek elden kontrol edilebilmeli,sporcular müdahale edememeli..(ttabiki sporcuların talepleri aynı yöndeyse bu yönde bir repertuvar oluşturulabilir)

*çok çeşitli body kıyafetleri ve aksesuarları olmalı (tişört,küçük havlu,eldiven,strap,kemer gibi)

*en önemlilerinden biri ki bunu tüm kurumlar ve işletmeler yapmalı müşterilerinden yada faydalanıcılarından geri besleme almalı..(bu başlıkta Flexor'ın yaptığı gibi)
    yani müşteri nezaman menun olur beklentisi karşılandığında..her müşterinin beklentisi alındığında (bu sözlü yada çoktan seçmeli anketlerle olabilir) mutsuz müşteri kalmayacaktır.
    tabi anketlerde müşterinin aklına gelemeyecek deyatlarıda çoktan seçmeli sorularla hatırlatmak gerebilir müşteri memnuniyetini zirveye taşımak için..

aklıma geldikçe yine yazarım..güzel bir başlık olmuş..

Son düzenleme: 23 Mart 2008
    rockybalboa7, Azi, zetzen ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  3. marthel

marthel Üye

Beğenileri:
    125
    Ödül Puanları:
    53
    bence çalıştığımız ağrılıkları kaldırma gibi bir zorunluluk olmamalı yani ben dumbellarla çalıştım onu orada bırakıp gitmeliyim o yorgunlukla çok zor oluyor ağırlıkları kaldırıp yerine koymak bu iş için salonlar bir adam tutsa çok enteresan ve düşünülmemiş ama herkesin şikayeçi olduğu bir konuyu çözerler

Zerk, Azi ve ravenss34 bunu beğendi.
  4. tatt

tatt Üye

Beğenileri:
    74
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Ankara
    şimdilik aklıma gelenleri yazıcam. aslında bunlar daha çok benim gittiğim salondaki eksikler gibi.
    ip atlamak için ip, kemer olmalı.
    havalandırması güzel olmalı güzelden kastım havalandırma görevini iyi yaparken terli insanların üzerine hava üflememeli
    yeni başlayanlara söylenilmesi gereken önemli şeyler var:mekik çekerken elleriyle enselerini zorlamamaları(bunu herkes yapıyor bizim salonda), bir ağırlığı yerden kaldırırken bele yüklenmeden kaldırmaları gerektiği.
    salondaki aletlerin bakımı yapılmalı, paslı aletlerle çalışmak hoş olmuyor.
    alet eksiği önemli aletlerde asla olmamalı(salonda barfiks yok)
    güleryüzlü, laubali veya havalı olmayan, yardımcı olmak için elinden geleni yapan antrenör ve görevliler.
    aklıma gelirse daha eklerim ama sanırım istediğiniz cevabı veremedim yani bunların çoğunu zaten yerine getiriyorsunuz da daha farklı öneriler bekliyorsunuz gibi geldi bana.

Azi bunu beğendi.
  5. burakula01

burakula01 Üye

Beğenileri:
    190
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İsT
    Kendi çalıştıgım salonda olmayan ama mutlaka olması gerek aletler;

t-Bar row ,
    Squat yaparken ağırlıgı yukarıdan almamıza imkan veren aparat
    Hack squat,
    Leg press
    Lying leg curl

Olmazsa olmazlar bana göre.

Zerk ve Azi bunu beğendi.
  6. GodLessTurtle

GodLessTurtle Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    0
    -Öncelikle spor salonu ile ilgilenen hoca ve yardımcısının her konuda sporcuya yardımcı olması gerekli.
    (gerekli proğram , beslenme vs..)
    -Para kazanma ugruna aldatıcı davranışlarda bulunmamalı.
    (örn: bizim spor salonunda 4.5 hardline progainer 160ytl,piyasa 100-110ytl :)
    -Makinaların ve ağırlıkların 1 den fazla olması da sıra bekleyenler yada sıra beklemek istemeyenler için uygun olur.
    -Benim için bunlar yeterli sanırım.

Azi ve FleXoR bunu beğendi.
  7. operation

operation Üye

Beğenileri:
    135
    Ödül Puanları:
    0
    -Mümkünse vücut geliştirmeyle cardio bölümünün ayrı tutulması ve vg bölümüne bayanların sokulmaması(Fitness yapacaksa ayrı,aksi takdirde çok konuşuyorlar ve dikkat çekmek için saçmalayıp konsantre dağıtıyorlar.Ayrıca dengesiz bazı hemcinslerimizde bir anda alttan hava verilmiş balon gibi şişip, trip,keskin bakışlarla etrafı kesiyorlar.Rahatsız edici)
    -Kapalı veya partneri farklı düşünen bayanlara özel saatler ya da kısım olmalı.(Bu yüzden spor yapamayan çok arkadaşım var)
    -Herkes havlusunu getirmeli ve çalışacağı sehpaya sermeli.
    -Yeni başlayan arkadaşların başında mutlaka hoca bulunmalı idmanları sona erene kadar.En azından kenarda gözlem yapan uzman 1-2 kişi olmalı.Yoksa yeni başlayan arkadaşların mandal takıp takmadıklarını takip etmekten,hareketleri yanlış yaparlerken uyarıp uyarmama kararsızığını yaşamaktan yine konsantre dağılıyor.
    -Kokan adamı 1 kere güzel bir dille uyarmalı yönetim.2. sinde biraz tatlı sert.3. sünde kovmalı.
    -Duş kelimesi gerçek anlamı ile uygulanmalı.(10-15 dakika duş olmaz)
    -Dumbellerın ağırlıkları en az 3 er çift olmalı.
    -Aynı saate denk gelen ve hemen hemen aynı güce sahip kişiler gözlemlenip badi olmaları sağlanmalı.Böylelikle hem performansları artar hem de insanlar salonda birbirlerinden yardım istemek zorunda kalmaz.(Gerçi insanların bunu kendi arasında yapması gerekiyor ve yapıyorda ama herkes sosyal olamıyor,içine kapanık kendi halinde çok arkadaş görüyorum ve maalesef bir süre sonra çoğu sporu bırakıyor)
    -Protein barında içeceklerin ve supplementlerin fiyatlarının makul düzeye çekilmesi.
    -Soyunma odalarının büyük olması.(1 metrekarede giyinmek zor oluyor,hele ki Pazartesileri)
    -Devamlı ürün alan,kürünün malzemelerini yine salondan temin eden kişilere değil,herkese eşit muamele.(Güleryüz,hal hatır sormak gibi)
    -Boy uzatma programları adı altında milleti kandırmamalılar.(Empati yaparsak daha iyi anlarız o boş yere umutlanan insanların halini)
    -Aylık ücretinin kişiye göre değişkenlik göstermesini.(Misal çalışan birinden 80 alıyorsan çalışmayandan 50-60 alabilir.Kimse bilmez salon sahibi de birşey kaybetmez)
    -Salon sahibi ve hoca ayrıysa,salonu finanse eden kişi hocanın işine,hoca da onun işine karışmamalı.

Azi bunu beğendi.
  8. Villeneuve

Villeneuve Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    28
    Yer:
    Ankara
    Gittiğim salonda benimle yakın alakadar olunmasını isterim.Nasıl bir anne bebeğinin her adımını takip ediyorsa.Antrenör(hoca) de üyelerle öyle ilgilenmeli.Ben paramı kazanayım kime ne olursa olsun anlayışından uzak dursun.

9. Berkthagar

Berkthagar Üye

Beğenileri:
    282
    Ödül Puanları:
    0
    İlgisiz hocalardan nefret ederim.Yeni başlayan birini sanki her şeyi biliyor gibi kendi başına bırakırlar.

10. pilot95

pilot95 Üye

Beğenileri:
    19
    Ödül Puanları:
    18
    bence en önemlisi temiz ve hijyenik olması çoğu hastalık bundan dolayı yayılıyor....
    herkes havlu kullanmalı;duşlar,tuvaletler,soyunma odaları temiz ve geniş olmalı;ortam güzel kokmalı

Azi bunu beğendi.
  11. dominic

dominic Üye

Beğenileri:
    213
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    Vienna-Turkey
    peki salona 80 tl.'ye üye oldun diğer üye, öğrenci olmadığı halde 60 tl. aidat ödüyor sence hoş olurmu ? aidat'ın öğrenci ve tam' olarak ayrılması yeterlidir diğerleri kargaşaya ve eşitsizliğe neden olacaktır.

Azi bunu beğendi.
  12. alexfethiye

alexfethiye Üye

Beğenileri:
    30
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Turizm
    Yer:
    Fethiye
    Benim için en önemli Konu Salonun soğuk olması,Özellikle kış aylarında Salon o kadar soğukki hasta olmamak elde değil,Isıtma sistemi,yada bi klima,Buz gibi salonda çalışmak gerçekten motivasyonumu bozuyor,hele terleyince bu soğuk ortamda.......

Azi bunu beğendi.
  13. supersport

supersport Üye

Beğenileri:
    236
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Tıp
    en önemlisi hijyen. sonra ekipman ve havalandırma sistemi gelir. hocanın body geçmişli olması(dövüş sporları yerine) salonu daha profesyonel yapıyor. mümkünse belli bir düzeyin altı olmaması da çalışmada rahatlık sağlıyor.

Azi bunu beğendi.
  14. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    yukardaki mesajımı yazdığımda bir önceki salondaydım..
    şimdiki salonda alexfethiye ile derdimiz aynı..

koskoca 5yıldızlı otel (anitta) spor salonuna salonun yazın çok sıcak kışın çok soğuk olduğunu beyan etmemize rağmen ölçmek için bile termometreyi 6 ayda aldılar..
    ölçtüğümüzde ortalama 18,5 19 derece çıkıyor..
    set aralarında teriniz bu gibi oluyor..bu sene bir mide üşütmesi musallat oldu ve mide bulantısı halsizlil vs yapıyor..sebebini ancak bulabilmiştim..

direk mesleğimle alakalı olduğu için salona ısıtma soğutma ile ilgili yönlendirmelerde bulunsam da bir türlü salon sıcaklığını 22 dereceye getiremediler..

genel olarak salon nem, sıcaklık değerleri kontrol altında ve konfor değerlerin arasında tutulmalıdır..
    bu çok önemli konu..
    sakatlıkların en önemli sebebi soğuk salonlar..

Azi bunu beğendi.
  15. shownodese

shownodese Üye

Beğenileri:
    253
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    gayrimenkul danışmanı
    Yer:
    kocaeli
    ağırlıklar olsun, sehpalar, barlar, dumbell lar olsun ne bilim makinalar, müzik olsun 10 yıllık zamanının hit şarkıları, sağda solda boş su şişeleri kenarlarda hamam böcekleri , orda burda eldiven, süngerler, gıcırdayan aletler,
    duşun etrafında yerde mutlaka 1 parmak su biriksin ( bu çok önemli )
    soyunma odasında unutulmuş beyaz atlerler olmalı, ayakkabılık darmadağın olmalı
    buz dolabı süt kokmalı
    3 koşu bandından mutlaka 2 si bozuk olmalı
    bayan soyunma odası gerektiğinde sağlık ocağı(iğne vb..), ticaret hane gibi gayri resmi halde kullanıma açık olması lazım daha nediyim

Azi bunu beğendi.
  16. Savaşcı

Savaşcı Üye

Beğenileri:
    255
    Ödül Puanları:
    0
    o ağırlığı o kadar kaldırmaya gücün yetiyorda onu geri yerine bırakmaya mı gücün yetmiyor. bunu salonda hocaya desen tahminimce hatta senin yerinede idman yapacak adam alayım der.
    -----------------
    -salon kuralları herkesin görebileceği bir yere asılmalı(yani salonda sevilmeyen davranışların yazıldığı bir yer olmalı)

-adamlar 5 kişi bir makinaya kamp kuruyor muhabbete giriyor idman yapamıyoruz doğru düzgün.(Yeni başlayanlar yapıyor)
    -veya ağırlıkla çalıştığında ağırlığı elinden hiç bırakmayanlar(bunu yeni başlayanda uzun süredir yapanda yapıyor)
    - pazu çalıştığımız yerdeki barı alınp salonun öbür ucunda pazu çalışıp işi bitikten sonra barı geri getirmeyen sonrada o beş kişiyle beraber oradaki kalan tek bara muhtac eden kişilere(Yeni başlayanlar yapıyor)

- özellikle de çalıştığınız ağırlıkları ortada bırakmayın yazan yerde dumbelleri ortada bırakıp birilerinşn takılıp düşmesine sebep olan kişilere (bunu yeni başlayanda uzun süredir yapanda yapıyor)

bu davranışların önüne geçilmesninin salonlara fayda sağlayacağı düşüncesindeyim.
    ----------------------------
    ücrete gelince fazla yüksek olmaması işlimize geliyor 50-60 iyidir.öğrencinin bir ay boyunca biriktire bileceği bir miktara benziyor
    --
    salonda ne bileyim kantin olması yada gerektiğinde alabilmek için t-shirt eşortman yakakabı benzeri şeylerin satılmasıda iyi olur

Son düzenleme: 13 Ocak 2010
    Azi bunu beğendi.
  17. gobeklibodyci

gobeklibodyci Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Yav allah rızası için salon soğuk olmasın:( Korkuyorum zature olacam diye:( Yav ayda 80 tl para veriyom adam kalorifer diye bir şey sanırım duymamış! Ankarada yaşıyorum ocak ayındayız eksiye düşüyor hava:( Ah yakınlarda başka bir salon olsa ve kaloriferi yansa keşke......

Azi bunu beğendi.
  18. Cidade de Deus

Cidade de Deus Üye

Beğenileri:
    1.717
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    madem konu up lanmış bende birşeyler yazıyım.

Benim beklentim havalandırma bizim salonda havalandırma iyi değil insan boğuluyor içerdekiler bilemez ama dışardan içeri giren biri hemen anlıyor o ağır havayı

hava böyle ağır olunca insanı uyku basıyor dusuk oksijen yuzunden

duş kabınlerının büyük olmasını ısterım dus alırken kabıne çarpıyor sureklı bir yerlerim

bazende sıcak su olmuyor buda önemli

ve jeneratör ne yazıkkı bızım salonda oda yok elektrıkler gıdınce karanlıkta spor yapıyoruz mum ışında aslında hoş oluyor ama kardıo yapanlar ıcın engel oluyor.

Azi bunu beğendi.
  19. Azi

Azi Yeni Üye

Beğenileri:
    2.003
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    Koltuğunda oturmayan,salonda çalışan öğrencilere yol gösteren bir hoca istiyorum...

20. gobeklibodyci

gobeklibodyci Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Acaba 20 tl fazla versem ayda ben salona geldikçe kaloriferi yak desem:) yakar mı ki:) yav zatüre olursam hastane masrafımı hocadan isteyecem:(

Azi bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş