Spor salonuna yazılmalımıyım?

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve Panoraya tarafından 3 Ocak 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 7 üye.
  1. Panoraya

Panoraya Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    0
    Yaşım 14 3 Ay Sonra 15 yaşına girecem

Kilo:55

Boy:1.71

Evde Sürekli Bir Program Değiştirip Bir Program Yazıyorum.NEden Derseniz SOnuç alamıyorum.şınav,mekik ip atlama koşu bisiklet sürme gibi hareketleri 5 aydır yapıyorum ve sıkıldım.Vücutta GElişme Söz konusu değil.beslenmem iyi.Zayıfım yağsız.

Spor salonuna yazılsam Vücudum gelişirmi?

2. Cidade de Deus

Cidade de Deus Üye

Beğenileri:
    1.717
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    bu yaş için body önermıyorlar pek dövüş sporlarına sauvnma sporlarına yazılabılırsın daha ıyı olur bu yaşlarda yada yüzme önerırım

3. demircan256

demircan256 Üye

Beğenileri:
    2.198
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    güvenlik
    Yer:
    istanbul
    tüzme imkanın varsa yap yoksa basket oyna oda yoksa futbol oyna oda yoksa evde vücut ağırlığı ile idman yap...

4. Dynamo

Dynamo Üye

Beğenileri:
    1.714
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    Katılıyorum basketbol da iyi bir temel hazırlayabilir. Boy uzamasına da katkısı var.

Control ve Carier bunu beğendi.
  5. Cidade de Deus

Cidade de Deus Üye

Beğenileri:
    1.717
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    arakdaşlar ben baskete gıttım valla boyun yuerıen kolum uzadı :D ve benı rahatsız edıyor herşeyım kolu kısa gelıyor bu sanırım her absket oynayanda boyle cunku forumdada bırkac kısı aynı seyı yazmış futbolda bazı doktorlar boy uzmasını etkılıyor dıyorlar ama ne kadar dogru tartışılır en ıyısı yüzme ama yüzmek ıcın ıyı bır havuz ve antronor bulmakta zor az sayısı

6. kerimagil

kerimagil Üye

Beğenileri:
    135
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    uzman hekim...
    Neden body nin küçük yaşta başlanmaz diye kanaat var bilmiyorum.

tam tersine boy uzamasına katkısı olur diye düşünüyorum.

Bu düşüncenin bilimsel temeli olduğuna inanmıyorum...

Her yaşta başlanabilir.

Ne kadar genç yaşta başlanırsa o kadar hızlı verim alınır...

Azi bunu beğendi.
  7. ZeusS_

ZeusS_ Yeni Üye

Beğenileri:
    1.892
    Ödül Puanları:
    0
    Boy uzamaz batıl inanç, bunu gösteren hiçbir çalışma yok!
    Ama boy uzamasına katkısı olduğunun çalışmaları var!

Growth hormonunu tetikler ve boy uzamasına yardımcıdır; bu defalarca yazıldı forumda...

Hatta hiç bir şey olmasa, hormonları geçtim sadece yaptığı vücut geliştirme beslenmesi bile boş duran yaşıtlarına fark atmasını sağlayacaktır...

Vücut geliştirmeyi geçtim; halterin bile kesinlikle boy kısaltmadığı hatta uzattığı artık bütün antrenörlerce dile getiriliyor, isteyen olursa video sunu koyar gösteririm ;)

kerimagil ve Azi bunu beğendi.
  8. kerimagil

kerimagil Üye

Beğenileri:
    135
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    uzman hekim...
    Aynen katılıyorum...

ZeusS_ ve Azi bunu beğendi.
  9. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    gelişme çağında "ağırlık " daha doğrusu vücuda yük bindirilmesi doğru yöntem değildir...

sporun türü ne olursa olsun...

ismi üzerinde "gelişme çağı" ...

ayrıca, her yerde konuya "hassas " şeklde yaklaşan antrenör bulma olasalığınız hele hele türkiye de pek mevcut değilidir..

bilmem , aranızda :

"ülkemizin hep "MİNİKLER, YILDIZLAR, GENÇLERİ ŞAMPİYONLARINI " bolca çıkartıp ,daha sonra bunun neden sürdürülemediğini pek düşünen oluyor mu?!...(((

10. Cidade de Deus

Cidade de Deus Üye

Beğenileri:
    1.717
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    nasıl olarak bılımsel olarak kanıtlanmamış haltercılerın bakın

body dogru yaparsan boyu uzatmaya gelısmeye faydalıdır dogru yapabılıcekmısınız pekı ?

omurgaya baskı yapan tum harketler bu yaşta boyun ıcın risktir forumda bu konu hakkında yazılar var ve bu yaşta nasıl bır body programı yapmanız gerektıgıde yazıyor araştırma yapın

11. Panoraya

Panoraya Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    0
    Body boyu uzatmazmış.Yaşıtımda başlayanların boyu benden kısa olacak çünkü çevremden biliyorm.

12. kerimagil

kerimagil Üye

Beğenileri:
    135
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    uzman hekim...
    Program bir süre cevap vermemeye başlar...

Kasları şaşırtmak gerekir...

Farklı programlar denemek lazım...

Mesela... önce hafif kilo çok tekrar yerine
    ağır kilo az tekrar...

Başka bir zaman az kilo çok tur fakat hızını artır...

gibi....

Şaşırtma tekniği Arnold un yaptığı bir yöntem...

Farklı makinalar da kasları şaşırtıyor...

Farklı cevap veriyorlar... Netice alınır...

Çok önemli bir ayrıntıda ....

Mümkün olduğu kadar ağırlık çalışmasında tek bir kası çalıştırmaya yönelik... olmalı...

Mesela Triseps kasını çalıştırırken sadece triseps ... Daha fazla ağırlık koyunca daha fazla kuvvet verebilmek için göğüs kaslarını da çalıştırmak zorunda kalırsan.. netice olmaz...
    Bunu spor salonlarında çok gördüm...

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 20:58 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 20:38 ----------

Kardeş sana katılmıyorum..

bizde devamı gelmemesinin sebebi... tembelliktir ,

Başka bir sebep yok...

Basit bir misal bizde futbolcular çok erken yaşta futbolu bırakırlar çünkü cepleri dolmuştur...

Batıda cep çok önemli değil...

İstediği için yapar bir yaşam tarzıdır...

Yavaş yavaş bizde de kafa yapısı değişiyor...

Ayrıca...

Ne kadar yük bindirirseniz kemiklere o kadar çok uzar... Growth hormonu salgılanır..
    Anabolizan tüm hormonlar salgılanır...
    Erkeklerde testosteron seviyesi de yükselir...
    Spordan sonra güzel bir uykudan sonra sabah ereksiyonlarının daha fazla olması bundandrı...

Bu konunun izahı çok fazla...

Bu özet yeter bilene...

Bir ayrıntı daha

Astronotlar uzay dan döndükten sonra kemikleri çok kırılgan hale gelir...
    Sebebi hiç yük binmediği için (çünkü yerçekimi yok.) kemik sertleşmesini uyaran veya anabolizan hormon eksikliği yaşarlar da ondan...

Tersi de doğru ne kadar ağırlık o kadar hızlı büyüme...

Çok önemli bir ayrıntı daha... Yük bindirmeden sonra mutlaka bir dinlenme zamanı zaten olmalı... Yani kan akımı artacak... hormonlar salgılanmaya başlayacak... barsaklardan protenin aminoasit daha fazla emilecek... kaslara daha fazla aminoasit gidecek... daha fazla kalsiyum gidecek... kaslarda yapım artacak...

Son düzenleme: 5 Ocak 2012
    Azi bunu beğendi.
  13. KemiK

KemiK Üye

Beğenileri:
    16
    Ödül Puanları:
    18
    Body sporuna sadece hormonal açıdan yaklaşıp boy uzatacağını düşünmek yanlış olur.
    Aslında çok karşık bir denklem olmaması lazım.Basketbol nasıl gelişme çağında boy uzamasına az çok katkı sağlıyorsa vücudu kemik gelişimi tamamlanmadan kendi ağırlığı dışında ağırlıkların altına sokmak da sağlıklı boy uzamasını sekteye uğratabilir.

Tabi konuyu açan arkadaş aslında bunu sormamış.
    Ben soruya cevap vermeye çalışırsam;
    3-4 yıl daha sabret ama boş durma.Bu konuda hevesin varsa kesinlikle bunu kullan.Yani insanların çoğu spor konusunda tembelliğin,üşengeçliğin mahkumu olup aylak aylak geziyor.Sende bu istek varsa 3-4 yıllık bu zaman diliminde en önce şınav ve barfikse yönel.Bıkmadan usanmadan, hakkını vererek... İnan günü gelip vücut geliştirmeye başladığında çok faydasını görürsün.Zaten düzenli bir şekilde yaparsan vücut çok güzel şekillenip kıvama gelir.Özellikle şınav vazgeçilmez olmalı.Sadece şınavla müthiş bir vücuda sahip olanlar var.

Şınavla barfiksin dışında yaparım dersen mekik falan çek.Kondisyon ve bacak gelişimi için futbol,basketbol vs oynuyorsan devam ettir,koş bisiklet sür.

Burada çoğu insan vücut ağırlığıyla yapılan bu sporlara hakettiği değeri vermiyor.Özellikle gençleri sanırım dumbbell'lar, makinalar falan daha çok cezbediyor ama inan bodye bu bahsettiğim sporlarla altyapı sağlayıp başlayan kişiler çok daha iyi verim alıyorlar, 3-4 ayda mükemmel gelişim gösteriyorlar.Çok yakın örneklere tanık oldum.

14. kerimagil

kerimagil Üye

Beğenileri:
    135
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    uzman hekim...
    Basketbolun boy uzattığı...

Body nin boyu uzamasına engel olduğu...

Sadece komşu ayşe teyzenin dedikodusu gibi birşey...

....

Gına geldi aynı şeyleri yaza yaza...

büyümeyi sağlayan hormon başka birşey değil... kardeş...

niye hala sadece hormonla izah edilmez deniliyor...

??????

Herkes bildiğine inanma ve düşünme hakkı var...

Ama biliyorsa, okumuşsa... dirsek çürütmüşse bu konu hakkında konuşsun...

Dedikodularla değil...

Azi bunu beğendi.
  15. Cidade de Deus

Cidade de Deus Üye

Beğenileri:
    1.717
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    Özel mesajla bir cok sorular gelmekte.
    Bunlardan bazilari:

-15 yaşında 14 yaşında başladım boy uzamasını engellermi ?

-Hangi program boy uzamama yardımcı olur ?

-Vücut geliştirme ye başlama yaşı en erken nedir ?

Gibi mesajlar almaktayım bu konuda ufak bir araştırma yaptım ve gördümki ülkemizde hiç bir yerde bununla ilgili çalışma ve detay verilmemiş bir eksiklik hissetim ve bu başlığı açma gereği duydum.

öncelikle eğer vgye başladıysanız bunun yaşı minimum 14 yaştır. vucudumuz homostatik mekanizmasının tam olgunluğuna ve antreman egzersizlerine yanıt vermesi bu yeteneklerin oluşması 14 yaşında tamamlanmış olur.

fakat bu yeteneğin oluşması ile yapılacak baskılı egzersizlerin kemiklerdeki boy uzamasını salgılayan epifiz2 (plaklar) noktalarını erken kapatarak uzamayı engellemiş olursunuz. çünkü vucut 14 yaşında egzersizlere cevap verecek yaşa gelmiştir lakin boy uzama yaşı erkeklerde 16-18 olduğunu düşünürsek bu aralıktaki faliyetlerimiz boy uzamasına yardımcı olan faliyetler olmalıdır.

14 yaşının altında program tamamen açmaya yönelik bile olsa bilime dayanarak kesinlikle önermemekteyim. gerek karbonhidrat rezervelerin küçük olması aerobik seviyelerinin düşüklüğü,ve kalp atımının hızlı olması güçlü olmaması yüzünden 14 yaş altındakilerine önermiyorum.

Yukarıdaki egzersizler özellikle 14 yaş ve üstü için çıkarıldı bu egzersizleri 1 yıl boyunca hafif ve haftada 3 gün yapmanızı şiddetle öneririm.

verilen tüm hareketler omurgaya tepe noktasından baskıya maruz bırakmayan,epifiz bölgelerinin daha aktif çalışmasını sağlayan ve kas ve kemiklerin uzunlamasına gelişimini sağlayan bir programdır.
    https://www.bodyforumtr.com/vbforum/bodye-erken-ya-ta-ba-t20049.html

FLEXOR HOCADAN ALINTI.
    flexor hocadan daha iyi biliyor olamazsınız?

Son düzenleme: 5 Ocak 2012
  16. Panoraya

Panoraya Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    0
    HAnginize inanmalıyım bir bilimsel kanıt getirin..

kerimagil bunu beğendi.
  17. kerimagil

kerimagil Üye

Beğenileri:
    135
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    uzman hekim...
    Epifiz hattı çok hızlı büyüyen kıkırdak hücrelerinden oluşur.
    Sürekli çoğalırlar. kısa bir süre sonra da kemiğe dönüşür, bir taraftanda yeni hücreler oluşur.

Epifiz hatt(ı= büyüme kıkırdağı= proliferasyon kıkırdağı)

Ağırlık kaldırmakla ezilip incelmez... yıkılmaz,,, Devamlı faaliyet var.
    Onun dışında 3 günde bir 2 saat çalışma var... Diğer zamanlar hücreler kendilerini yeniler.. tekrar çoğalır..

Bu hücreler sadece ani- ağır travma ile yani düşme, trafik kazası gibi durumlarla veya kemik enfeksiyonu- tümörü vs durumlarla bozulur. Büyümeyi engelleyen sebepler arasında ağırlık kaldırma gibi bir sebep yok. Hiç bir kitapta yazmıyor.

Olsa olsa bunlar mit ve efsanelerdir. ...

Onun dışında eğer testosteron hormonu genetik olarak veya dışardan çok veriliyorsa büyüme kıkırdağı hızlıca kemikleşir, geriye kıkırdak hücreleri kalmaz...

O yüzden erken ergenliğe ulaşıp aşırı hormon salgılananlar kemikleri iri fakat boyu kısa kalır. (yalnız genetiğe dayalı aileye çekme durum varsa o başka)

Biraz mantık yürütürsek..

Ayak bileğindeki kıkırdak hücrelerinefutbol oynayan, koşan ve basketbool oynayan zıplayan bir çocuk body yapandan daha fazla ağırlık yükler...

boks yapan bir çocuk elbileğindeki kıkırdak hücrelerine body yapandan daha fazla yük yükler...

Güreşte kuvvetle beraber hızda önemli güreşte bodydan daha fazla yük yüklenir ...

Tüm spor dalları her yaşta yapılıyor...

Halterde Naim süleymanoğlu ve Halil Mutlu nun boylarına bakıp aldanmamak lazım.
    Sebebi onlar halterle boyları küçük kalmadı. Genetik olarak öyleler. Onun dışında boyu kısa olanlar halterde daha başarılı olduğu için (fizik kuralı olarak) sivrilmişlerdir.

Bana kalırsa usulünce yapılırsa, spor kazalarından son derece dikkatl yapılırsa her yaşta yapılır... çok küçük çocuklar da dahil...

Okuduğum kitaplardan tek cümle olarak isbat getiremem..
    Fakat Anatomi, fizyoloji, histoloji, patoloji Endokrin ve ortopedi kitaplarından bu şekilde özet yapılabilir...

Şu linkte halter antrenörü ablanın dediklerini de dinleyelim.. yanında 12 yaşındaki bir elemanın ailesinden daha uzun olduğunu aksine boyu uzattığını söylüyor...

http://www.uzmantv.com/halter-sporu-vucudu-nasil-etkiler

Son düzenleme: 7 Ocak 2012
    Panoraya, Azi ve ZeusS_ bunu beğendi.
  18. Panoraya

Panoraya Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    0

Teşekkür ederim.

kerimagil bunu beğendi.
  19. Panoraya