Spor Salonu Gerekli mi?

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve Satch tarafından 6 Aralık 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 9 üye.
  1. Satch

Satch Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Meraba, 15 yaşındayım. 2 sene evel bu siteye ilk girdiğimde çok araştırdım ve 2 sene beklemeye karar verdim. Bu 2 sene içerisinde kürek sporuyla uğraştım ama 8 ay yaptım. Temelim var gibi yani. Asıl sorum spor salonuna başlamalı mıyım artık? Boy uzaması kas gelişimi büyümü vs. sebeplerden dolayı bekledim. Şuan zamanı geldi mi? Ve çekmeköyde oturuyorum Buyaka Alışveriş Merkezine MacFit açılıyor tavsiye eder misiniz? Öncelikli amacım yağ oranımı düşürmek fakat aynı zamanda kas kazanmak. Dinlediğiniz için teşekkür ederim.

2. mehmetanil

mehmetanil Üye

Beğenileri:
    2.276
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    avukat
    Yer:
    Beşiktaş-İSTANBUL
    Öncelikle araştırmacı bir üye olduğun için tebrikler çok iyi birşey yapmışsın ve 2 sene sağlığın için beklemişsin. Gerçekten sabrını taktir ediyorum kısa bir süre değil 2 sene.

https://www.bodyforumtr.com/makaleler/antreman/body-ye-erken-ya-ta-ba-layanlar-in-program.html
    Bu başlığa bir göz atın. Yaşın 15 olmuş ancak hala kemik gelişimin devam ediyor. Gideceğin salonda iyi hocalar varsa tavsiye ederim ancak hocayım diye geçinip te boş adamlar ise başka salonlar bak derim.

Saygılarımla...

3. Satch

Satch Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Teşekkürler. Yolladığınız makaleyi okumuştum. Ben vücudumun her yerini şekle sokmak istiyorum. Yani balon gibi bicepsin yanında ufacık kanat vs. istemiyorum.

+olarak, cardio yapmam lazım cunku yag oranım arttı. Cardio yu ne zaman yapmalıyım? Yani ağırlık antremanlarıyla aynı günde mi yoksa ağırlık antremanlarından sonraki gün vs mi?

4. Satch

Satch Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Yardımcı olabilecek biri var mı? Ve eklemek istediğim bir diğer şey ise evde dumbelllarım, barfiksim el yayı ve normal yayım var. Bunlarla 2-3 ay idare etsem olur mu? Ve bu malzemelerle nasıl bir program hazırlayabilirim kendime?

5. drake06

drake06 Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    ankara
    evet spor salonu gerekli evde anca biyere kadar .

6. boksbody

boksbody Özel Üye

Beğenileri:
    2.870
    Ödül Puanları:
    123
    hedeflerine göre değişir
    hedefin çok hacim değilde fit bir vucutsa bunu salona gitmedende elde edebilirsin

Satch, rockybalboa7 ve sthammer bunu beğendi.
  7. demircan256

demircan256 Üye

Beğenileri:
    2.198
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    güvenlik
    Yer:
    istanbul
    Öncelikel bu spor doyumsuz bir spordur,bu nedenle evde yapınca,hep daha fazlasını isteyeceğinden ev ortamı bu isteğini artık bir yerden sonra karşılamayacaktır.

Bu nedenle salon burda imdadına yetişen en önemli etken olacaktır.Daha iyi bir gelişimi için salon şarttır.

Satch bunu beğendi.
  8. rockybalboa7

rockybalboa7 Üye

Beğenileri:
    4.482
    Ödül Puanları:
    0
    cardio'yu ağırlık antremanı olmadığı günlerde yaparsanız daha iyi olur.
    fitness ve vücut geliştime sporu boy uzamasını ancak çok ağır kilolarla squat yada enseye press gibi hareketlerde etkileyebilir. evde body building bence yapılabilir,ayarlanabilir dumbell seti,bar,ağırlık istasyonu,bench sehpası olması şartıyla eğer bunlar yoksa spor salonu şarttır. iyi sporlar.

Satch ve boksbody bunu beğendi.
  9. sthammer

sthammer Guest

ben mesela benç sehpası yerine pilates topu kullanıyorum, evde de fit bir vücut yapılabilir ancak bu kullanılan malzemenin çeşitliliğine de bağlı, öyle evler var ki salondan iyi, bir kaç ay seni idare eder, ama salonda çalışmak her zaman daha avantajlıdır. Pek çok makine ve egzersiz imkanı, bol çeşitlilik. Salonun kalitesi de önemli, başarılar...

rockybalboa7 bunu beğendi.
  10. SiR_Arawn

SiR_Arawn Üye

Beğenileri:
    868
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İzmir/Buca
    Aynen her cümlenizi katılıyorum Dr.Steelhammer yanlız birşey eklemek isterim bodyde spor bilincide önemli doğru amaca yönelik doğru antreman , doğru beslenme programları ile hareket etmek gerek bu bilinç yoksada salonda antrenör eşliğinde çalışmak büyük avantaj oluyor yeni başlıyanlara...Ayrıca dediğiniz gibi evde yeterli ekipmanı olanlar , olmayanlar , alet çeşitliliği her zaman salonlarda fazla olur ama evinizi spor salonuna çevirebilicek bir durumunuz varsa çok şanslısınızdır :)

11. ahmet53100

ahmet53100 Üye

Beğenileri:
    38
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Rize
    Bendede BB ye başlamadan önce bu ön yargı vardı.Evet bir insanın boyu 21 yaşına kadar uzar.Bazı hareketler bu uzamayı durdurabiliyor(Örn:Leg Press, Squat).Ben de bu durumu hocama sorduğumda bu hareketlere hafif ağırlıklarla girince bir sorun olmayacağını söyledi.
    Bu arada spor salonuna gitmen gerekecektir.Bende Evde Çalıstım kısa bir süre ama salonda çalışmak daha farklı. bu arada Cardioyu evde yapamazsın salona git derim

Son düzenleme: 11 Aralık 2012
  12. Satch

Satch Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Hepinizin değerli yorumları için teşekkürler derdime derman oldunuz. Fakat işler değişti. Ara verdiğim ve çok sevdiğim kürek sporuna geri döndüm. Haftada 6 gün antrenmanlarım. 1 gün 80 dk boyunca non-stop ergometre çekiyoruz. Diğer gün 1 saat koşu. Bazen 30 dk koşu 60 dk ergo aynı gün de olabiliyor. Bu antrenmanlar zaten beni çok yoruyor bende hacim istemediğim için BodyBuilding yapmamamaya karar verdim.

Fakat, bilen bilir, kürek sporunda sanılanının aksine %60 bacak gücü kullanılıyor hatta %70 de diyebiliriz. Özellikle çok fazla squat antrenmanı yapılıyor. Ben yaşımdan dolayı kendi kilom ile toplam 400-500 defa çök kalk yapıyorum. Onun yerine 20 kilo altına girip 20-30 tekrar yapsam yetiyor. Ama burada herkes Squatın boy kısamasına sebep oldugunu söylüyor içim rahatsız oldu şimdi. Bu konu hakkında ki fikirlerinizi alabilir miyim? Ve üst vücudum için barfiks çekiyorum. Sizce üst kısımda barfiks dışında kürek için hangi egzersizleri yapmalıyım?

Teşekkürler

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 21:14 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 21:09 ----------

Ve unutmadan yazmak istedim, antrenörümüz bana kilo almam gerektiğini söyledi. 61 kiloyum. Biraz daha güçlenmem gerekiyormuş. Ben pek anlamadım ne demek istediğini, yani ne yapacağımı bilemedim güçlenmek için. Bu forumda okuduğum makalelerden şu sonucu çıkardım; eğer kuvvet ve dayanıklık istiyorsak (ki bu benim istediğim ve antrenörlerin istediği şey) az kilo çok tekrar yapmalıyız. Ama hacim istiyorsak çok kilo az tekrar. Nasıl egzersizleri ve kaçar set/tekrardan yapmalıyım?

Sayfayı Paylaş