Soya Unu

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve zaen83 tarafından 23 Mayıs 2006 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 2 üye.
  1. zaen83

zaen83 Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    istanbul
    Herkese merhaba.

Diğer başlıklar altında bir kişinin soya ununu tavsiye ettiğini gördüm ve markette ucuz bulunca "soya unu (yağsız)" aldım.

Besin değerleri (100g)

Kalori 329 Kcal-1.372 Kj
    Protein 50.0 g
    Yağ 1.2 g
    Karbonhidrat 38.4 g
    Lif 4.3
    Kalsiyum 241.0 mg
    Demir 9.2 mg
    Çinko 2.4 mg
    Tiyamin (B1) 7.0 mg
    Riboflavin 25.0 mg
    Niyasin 2.6 mg

Bu ürünü sütle karıştırıp çiğ tüketirsem bir sorun olur mu? Ayrıca 3 beyazlardan uzak durmamız söyleniyor. Bu da sonuçta un. Tüketimi ne kadar doğru? Protein değeri çok yüksek ama çiğ içersem vücut bu proteini kullanır mı merak ettim. Birkaç gün çiğ tükettim ama bir sorun yaşamadım. Yoksa kek yapıp her yatmadan önce bir dilim mi yesem. :p

Saygılar.

2. uykusuzburak

uykusuzburak Üye

Beğenileri:
    875
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    turizm
    Zaen soya ununda %50 oranında protein olduğu doğru ama bu protein whey diğil. Vucut whey proteininin %90 ından fazlasını emilize edip kullanır. Ama soya proteininin yanlış hatırlamıyosam %60 ını kullanıyor. Yani 100 gram whey protein alırsan vucud 90 gramını kullanır, 100 gram soya proteini alırsan 60 gramını kullanır. Bi diğer konuda soya proteini yavaş sindirildiğinden antrenman öncesi ve sonrası alındığında performans artışına olumsuz etki yapar. Bu yüzden soya proteini başlı başına diğil whey proteiniyle birlikte kullanılmalıdır. Sana tavsiyem sabah yemeğinde soya unu yiyebilirsin, akşam yatarkende (soya unu diğil) soy proteini al. İdman öncesi ve sonrası whey protein al.

3. guardbody

guardbody Özel Üye

Beğenileri:
    1.600
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    KALİTE TEKNİSYENİ
    Yer:
    MAGNESIA
    soya unu veya dıger un çeşitlerini dırek olarak tuketmek gıbı bır sacmalıga gırısme bence.ınce bagırsak uzerınde kaplama yapar ve ılerleyen senelerde bagırsaklarına dısarıdan enjektor yolu ıle sulama yapılarak normal yasantına donmen saglanır.soya ununu kek yaparak tuketebılırsın.

castorpollux bunu beğendi.
  4. Karasan

Karasan Özel Üye

Beğenileri:
    2.095
    Ödül Puanları:
    0
    Walla guardbody olaya ilginç bir yaklaşım getirmiş, enjektörle bağırsaklara sulama yapılması gerekir mi bilemiyorum, ama mutfağa pek girmediğin belli, unu kendi başına ya da suyla karıştırıp tüketebileceğini düşündüğüne göre yemek olayından pek anlamıyorsun, aman diyorum, bence onu annene teslim et, dilerim bir şekilde değerlendirebilir onu, senin pek işine yarayacağını düşünmüyorum.
    Bir ihtimal, yumurta, süt ve bu unu karıştırıp, o şekilde, pancake tarzı birşey yapabilirsin, bunu dene elinden geliyorsa eğer :)

5. uykusuzburak

uykusuzburak Üye

Beğenileri:
    875
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    turizm
    kokusuna bide iğrenç tadına katlanabilirsen ye :D ben en fazla 2 kaşık yiyebiliyodum mide bile kabul etmiyo ne lan bu diyip geri gönderiyo :D

6. fırat 26

fırat 26 Üye

Beğenileri:
    18
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    MASKOTLUK BİTTİ
    bende cok düsündüm direk yutmayı ama bide şöle bişi var

beyaz un yani yedigimiz ekmek felen zamanla yas ilerledikçe ince bagırsakta duvara yapısıyor ve sindirim sürekli zayıflıyor.onun için dikkat et..bence bos ver.aslında bu kadarda kaptırmamak lazım badye geliştigi yere kadar artık hiç takmıyorum olursa olur ya.(yaw bu bodyforum niye bu kadar güzellllllllll ders calısacaktım 5 dakika 5 dakika diye diye gine saat 16 :30 oldu sabah 9 dan beri formdayım kardesimmm bu kadar tatlı bi formda olmaz ki.şeker gibi :p insanın yedikçe yiyesi geliyor.) :D :D :D :D :D

7. Blitz

Blitz Özel Üye

Beğenileri:
    209
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Istanbul
    Benim gibi; kurabiye,kek vs. yapmayı seven bir anneye sahipseniz, beyaz un yerine bu ürünü kullandırın; böylece anneniz kurabiyeleri ve diğer unlu mamulleri yemeye sizi zorladığı zaman gönül rahatlığıyla aldığınız proteinlerin keyfini çıkara çıkara kurabiyeleri yuvarlarsınız. Hatta şimdi aklıma geldi; şeker olarak da tatlandırıcı kullanılır ve biraz da whey protein tozu takviyesi yapılırsa ciddi ciddi protein kurabiyesi üretilebilir.

8. zaen83

zaen83 Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    istanbul
    Cevaplar için teşekkürler. Meğer kendi mezarımı kazıyormuşum. :p

Bir iki gün çiğ tükettim ama hiç içime sinmedi. Tadı iğrenç ama nesquikle karıştırınca güzel oluyor. Forumda bir arkadaş gece yatmadan önce bir kaşık çiğ yiyorum diyordu ondan bende öyle denedim. Yemekle de aram iyi değil doğru. :idea: Anneme söyledim kek yapacak, tabi tadı nasıl olur bilmem. :roll: Whey proteinler biraz pahalı o yüzden alamıyorum bende böyle gariban yollar deniyorum. :D

9. Blitz

Blitz Özel Üye

Beğenileri:
    209
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Istanbul
    Valla gariban adam günde 20 tane yumurta, yarım kilo lor peyniri ve 2-3 somun ekmek yer günü en fazla 5-6 YTL ye ve kas yaparak kapatır, soya unu falan bilmez :).
    Bu arada yağsız süt tozunu da araştırabilirsin 36gr. protein ve 50gr. karbonhidrat var 100gr.da. (1lt. yağsız süt içmekle aynı şeye geliyor aşağı yukarı)

10. guardbody

guardbody Özel Üye

Beğenileri:
    1.600
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    KALİTE TEKNİSYENİ
    Yer:
    MAGNESIA
    sadece soya unu ıle yapıldıgında kek butunlugunu yıtıryor.bu yuzden normal un ıle karıstırarak yapman hem tad hemde estetık açısından daha guzel.

11. fırat 26

fırat 26 Üye

Beğenileri:
    18
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    MASKOTLUK BİTTİ
    ne güzel anlatmıssın insanın iştahı acılıyor.seninde yazılarını okumak çok zevkli blitz saol

12. zaen83

zaen83 Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    istanbul
    Bana kalsa her saat başı 5 yumurta yerimde annem kızıyor. :D Süt tozunu çok aradım ama bulamıyorum hiçbir markette.

13. guardbody

guardbody Özel Üye

Beğenileri:
    1.600
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    KALİTE TEKNİSYENİ
    Yer:
    MAGNESIA
    mıgros-tansaş-pehlivanoğlu gibi marketlerde pınarın sut tozunu rahatlıkla temin edebilirsin.

14. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.944
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Londra
    ailevi nedenlerle fazla yumurta yiyemeyenlere şiddetle lor peyniri öneririm.. :)
    lora karşı cıkacak bir kılıf bulmak zor sanırsam.. ne kokusu var ne pişirme derdi..

15. Blitz

Blitz Özel Üye

Beğenileri:
    209
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Istanbul
    Bunlar da olmazsa elimizde biraz daha lüks olan; suda ton balığı ve hindi jambon gibi c ve d planları da mevcut.

16. zaen83

zaen83 Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    istanbul
    Çok şükür ton balığım eksik olmuyor. Her gün antrenmandan sonra 100gr tüketiyorum. Bizim burdaki Migrosta ve Bimde süt tozunu çok aradım ama bulamadım. Satıcılara ne zaman süt tozu sorsam kahve kreması gösteriyorlar. Bu lotr peyniri tam olarak ne oluyor? Fiyatı uygun mu? Ben evde peynir bulunca elma gibi yiyorum. :D

Bu arada annemle beraber soya unundan kek yaptık içine soya yağı ve portakal suyu koyarak. Gerçekten tadı çok güzel oldu. İsterseniz tarifini yazarım. Hazırlaması çok kolay ve yarım saatte pişiyor.

17. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.944
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Londra
    lor peyniri yag oranı ve kalorisi en az peynir..
    100 gramında 19 gram protein ve 96 kalori içeriyor..

tuzlu ve tuzsuz cesitleri bulunuyor.. hoş tuzsuzunu bulmak biraz zor ama bulursan hemen kap derim.. tadı aynı kaymak gibi..
    bana göre süt ürünleri içersinde yumurta akına en iyi alternatif lor peyniri..

özellikle sabah kahvaltılarında 5 yumurta akıyla 75-100 gram kadar lor peynirini yarım bardak sütle sulu kıvamda pişirdiğinde tadından yenmiyor.. öneriririm

18. bomberman

bomberman Üye

Beğenileri:
    89
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Berlin
    bakin internette soya ile ilgili ne demisler :roll:

"Orta yaş üstü kadınların belalısı olan menopozun etkisini giderebilmek için, vücuda doğal östrojen hormonu takviyesinin gerekli olduğu bildirilmektedir. Uzak doğulu kadınlarda kemik erimesi ve göğüs kanseri riskinin düşük oluşu ve bunun soyalı ürünlerin yoğun tüketimiyle sağlandığının anlaşılması, sentetik hormonların kullanımından çekinen pek çok kadını doğal östrojen kaynağı olan soyaya yöneltmiştir...."

yani soya vücuttaki östrojen seviyesini arttiriyor bu yüzden soya vücutcular tarafindan pek sevilmez. hem bitkisel protein hayvansal proteinin yerini zaten tutamaz... saygilar.

19. Blitz

Blitz Özel Üye

Beğenileri:
    209
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Istanbul
    Evet Bomberman bu konudan çok bahsediliyordu ama son zamanlarda kontrollu bir deney yapılmış ve bu veri çürütülmüş. Tam hatırlayamıyorum ama bir gruba antr. sonrası 40 gr. whey, diğerine ise 20gr. whey 20 gr. soy protein verilmiş. 6 ay sonra bakılmış ve sonuçlar aynı, hormon testleri de uygulanmış ve östrojen konusunda da bir soruna rastlanmamış. Bu deney sanırım soy proteini östrojen yükseltir tezini çürütyor ama yine de soy proteinini sadece soya unundan yapılmış kek vs. aracılığı ile almakta fayda var. Gidip de GNC'den soy protein almamak lazım.

20. bomberman

bomberman Üye

Beğenileri:
    89
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Berlin
    ya blitz hep bir adim öndesin... demek bu tezide cürüttüler. ya sasiriyorum... bu tip dünyasi bi garip. bir gün cikiyorlar patates kizartmasi yemeyin kanser olursunuz ertesi gün günde bir kere patates kizartmasi yiyenlerin kansere yakalanma riski daha az :roll: . "isvicreli bilim adamlari" almis dünyayi önüne dalga gecip duruyor :lol: saka bi yana ben soya ürünlerini seviyorum... soya sütü vardi eskiden iciyordum severek tadi bayagi güzeldi sekerli gibi... sonra östrojen olayini duyunca hemen biraktim. birde soya salami vardi. cok güzeldi tadi onu yemeyide biraktim. verdigin bu bilgiler icin tesekkürler... artik severek tüketecegim soya ürünlerini. saygilar.

Sayfayı Paylaş