Soya Unu Mucizemi?

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve freeozgur tarafından 31 Ocak 2006 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
  1. freeozgur

freeozgur Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    18
    Yer:
    Istanbul
    evet arkadaslar soya unu bızım ıcın mucızemı 100 gr 50 gr proteın ve 33 gr karbonhıdrat bu ne??? super cogu katkı maddesıne es deger ama acaba bıze nekadarı yarıyor bunu sızlere tartısmaya acıyorum tesekkurler ıyı calısmalar..

2. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.944
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Londra
    Bu konu daha evel de tartışılmasına ragmen yine açıklayayım.
    Soya ununda bulunan protein esansiyel aminoasitler yönünden eksiktir.. Diğer bir deyişle hayvansal gıdalarda bulunan ve vücudun ihtiyacı olan bazı önemli esansiyel aminoasitler bitkisel proteinlerde bulunmaz.. (baklagiller gibi) Bu yüzden bitkisel proteinlere genelde eksik protein denir ve vücut çalışan birinin alması gereken günlük protein miktarında hesaba katılmaz, katılmaması gerekir.
    Ancak yine de yağsız soya unu hakkında detaylı besin değerlerine ulaşmak istersen şu linki kullanabilirsin:
    http://www.besinler.com/nutrdetails.aspx?NDB_Num=51015

3. EyeSeeYou

EyeSeeYou Özel Üye

Beğenileri:
    242
    Ödül Puanları:
    0
    evet bitkisel proteinler, amino asit yapılarındaki eksiklikten dolayı, eksik protein kabul ediliyor...ancak...bunun tek istisnası soya fasulyesi...soya fasulyesindeki protein tamdır...eksik protein değildir...bu nedenledir ki, soya fasulyesi bu denli gündemde ve revaçtadır...

4. tito ortiz

tito ortiz Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Dışardan aldığımız proteinleri hayvansal ve bitkisel kaynaklı yiyeceklerden elde ederiz. Bu besinlerdeki proteinlerin kalite, çeşit ve miktarları birbirlerinden farklıdır. Sindirilebilirlik açısından en uygun olanı yumurta, et, süt ve benzeri hayvansal kaynaklı yiyeceklerden elde ettiklerimizdir. Bu besinlerdeki proteinin % 91 - 100'ü, tahıl ürünlerindeki proteinin % 79 - 90'ı, kurubaklagillerden elde edilen proteinin ise % 69 - 90'ı sindirilir. Kullanılabilirlik açısından tavuk yumurtası örnek proteindir, % 98'i vücut tarafından kullanılır..
    Et, balık, süt ve bunların türevlerinden elde edilen protein ise iyi kalitede protein kabul edilir. % 75 - 80'i vücut proteinine dönüşür.
    Hayvansal kaynaklı proteinler elzem amino asitler açısından yeterli düzeydedir. Düşük kalite protein diye sınıflandırdığımız bitkisel kaynaklı proteinlerde bazı elzem amino asitler yetersiz bulunmakta ve sindirimleri de güç olmaktadır. Bitkisel kaynaklı proteinlerin % 40'ı kullanılabilmektedir.

5. Pump Forever

Pump Forever Özel Üye

Beğenileri:
    458
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Ihracat Uzmanı
    Yer:
    Istanbul
    Soya- Bodyciler tarafından cok taswip edilmeyen bir protein türüdür.. Vücut ve kas gelişmesi ile alakalı olarak kaliteli bir prtoein olmadıgı belirtilir. Bunda ki esas nden, emiliminin yetersiz olmasi ve essential amino acidleri yeteri kadar ihtiva etmemesidir...

Proteinler ilgili ufak ipuclari vermek istiorum:

Whey - Peyniraltı suyu - En kaliteli proteinlerdendir.. Antreman oncesi ve sonrası mutlak surette kullanılmalıdır.. Essential Amino acidler acisindan en zengin protein türüdür. Emilimi cok uzun sürmez...

Yumurta akı : %98 i absorbe edilen (kaslar tarafindan yenen) süper bir protein türüdür.. Bugünlerde pastorize yumurta beyazi piyasa ickinca daha da isimize yarayacak.. ozellikle günün ilk ogununde kasların proteine ac oldugu donemde, alınması avantaj saglar

Casein - Bu emilimi en uzun süre alan protein cesididir. Supplement olarak satilir.. Ozellikle Gece yatarken, alındıgı taktirde, uyurken, gece boyunca bizi beslemeye dewam edeceginden onemli bir proteiondir.. Turkiye'de bu proteine ulasmak gercekten zor. ineternetten sipariş verip alabilirsiniz...

Saygılar

6. freeozgur

freeozgur Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    18
    Yer:
    Istanbul
    valla arkadaslar ben bunun ekmenı yapıyorum gayetde ıyı oluyor (yanı bana gore )ısteyenlere tarıfını verırım ıyı kotu proteın dıyıp canım ıstedıkce yıyorum ve bıde guzellıgı bunu arastırdım normalde soya unu pastalarda ve keklerde yıllardan berı kullanılıyomus bayatlamaması ıcın sonuc olarak yaptınız hıc bısey bayatlamıyo benım pazar yaptıgım dıger pazarda rahatlıkla yenılıyo ama bunun nekadar yarayıp yaramıcanı sayın hocalarımın tartısmasına bırakırım sevgıler !!!

7. freeozgur

freeozgur Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    18
    Yer:
    Istanbul
    pekı abıler bu peynır altı suyu dıyıp yıllardan berı denılıp durulur bu nerden bulunur nedır kaydesı ve dıkkat etdıgım kadarıyla bu cogu hazır mamulde mevcut elde etmenın bı yolu varmı ??
    ;)

8. hardtraining

hardtraining Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    0
    @freeozgur
    bol bol lor peyniri yiyebilirsin :roll: yada daha kolayı whey protein tozu alırsın ..

9. Pump Forever

Pump Forever Özel Üye

Beğenileri:
    458
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Ihracat Uzmanı
    Yer:
    Istanbul
  10. freeozgur

freeozgur Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    18
    Yer:
    Istanbul
    agalar boyle bı proteın kaynagı olamaz ınanılmaz bısey yaww % 70 pro nasıl olur bence bu ıse sacmalık dıyenler bıda dusundun ???? ve ogrendıgım kadarıyla whey nedıceksınız buna bakalımm !!!

http://www.sutas.com.tr/urun.php?kategori=13&urun=9

valla arkadaslar bı ınceleyın derımm !!!

11. TANTO

TANTO Üye

Beğenileri:
    29
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    bölge yöneticisi
    Yer:
    ADANA
    Kardeş %70 dediğin karbonhidrat en fazla proteini olan ürün 35 gr bir daha gözden geçir derim ben... :D

12. MK #7

MK #7 Özel Üye

Beğenileri:
    1.522
    Ödül Puanları:
    123
    önemli olan proteinin kalitesidir ne kadar çok olduğu değil aynı şekilde sucukda sosisde salamda da bol protein var sakatattan bağırsaktan elde edilen protein o zaman onlardan da yiyelim bol bol.

ayrıca iyi okursan sayfayı ''sinai ürünler'' deniyor. Sinai demek endustriye yönelik demektir. Adamlar bunları fabrikalara kamyonlarla satıyor. Şahıslara satacaklarını sanmıyorum.

13. TANTO

TANTO Üye

Beğenileri:
    29
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    bölge yöneticisi
    Yer:
    ADANA

+2

14. freeozgur

freeozgur Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    18
    Yer:
    Istanbul
    agalar yanlıs bakmısım sorry am 35 de ıyı promudur acaba ?? peynır altı suyundada cok azmıs be abılerr !! %10 yanıı ???

15. freeozgur

freeozgur Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    18
    Yer:
    Istanbul
    evet abı yıyelım !! ozaman bıze whey olan kalıtelı proteın yolu gosterr (tavuk ve yumurta dısında ) lutfenn hocam senın kac kılo oldunu ve pronu nerden karsıladını valla delı gıbı merak edıyorum ???? ben 80 kıloyum ve hesabıma gore 160- 200 gr arası pro alma lazım bana yol goster lutfen forumlarda daha paylasıcı yazalım saygılarımla

16. MK #7

MK #7 Özel Üye

Beğenileri:
    1.522
    Ödül Puanları:
    123
    bak yiyelim diyorsun ama şunu düşün ordan alıcağın proteinden çok kat kat başına bela alacaksın (yağ,kolesterol vs vs.) en kolay bulabileceğin temiz ve kaliteli protein kaynaklarını sıralıyım; tavuk göğsü, ton balığı, lor peyniri, yumurta(şimdi likit akı da çıkıyor ve sarısını abartma). bunları tüketerek çok kolay 160-200 gr protein ihtiyacını karşılayabilirsin. zamanım yok diyorsan protein tozuyla takviye edersin ama sakın protein alıcam diye sucuk, sosis, salam bol bol yeme. canın çekti mi gidersin kumrucuya yada evde yaparsın abartmadan. soya da lazım bakliyat sonuçta ama ondan aldığın proteini de katma bu 160-200 gr ın içine ama buldukça ye kaçırma onu da. son olarak şunu söyleyeyim aldığın miktar kadar proteinin kalitesi de önemli bunu sakın unutma.

castorpollux bunu beğendi.
  17. hsd

hsd Üye

Beğenileri:
    306
    Ödül Puanları:
    93
    daffy +1 katılıyorum ooo nede olsa ben spor yapıyorum deyipte abartmayalım arkadaşlar beslenmemize dikkat edelim hakkıyla yapalım bu işi sağlık olmadıktan sora spor yapsan neye yarar

18. Pump Forever

Pump Forever Özel Üye

Beğenileri:
    458
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Ihracat Uzmanı
    Yer:
    Istanbul
    Benim zamanimda yaptıgım bi hatadan bahsedeyim size...
    Sosis salam , yaglı peynir.. bunlara oyle bi abandim ki.. o zaman olaya bilimsel yaklasmiyordum.. ne de olsa proteindir diyerelkten ye babam ye.. iki paket sosisi bi oturusta yedigimi biliokrum.. iki noktayı gozden kacırmısım

1- sucuk sosis salam icinde yag orani COK YUKSEK, yaglanmayi tesvik ediyor cok kolay... SArkuteriler icinde tek gönül rahatlıgıyla yiyebilecegimiz: cemensiz, mümkün oldugunca az yaglı pastirma....

2- Bu arada yeni baslayan arkadaslara da tawsiye anlamında bir bilgi geceyim.. bu hatayı bende cok yaptım zamında : " Vucudun tek seferde ve bir ogunde alabilecegi max. protein miktari limitlidir.. Düz mantıkla, sizin limitinizi karsıyan proteine bir ogunde 2 buyuk tawuk- gögüsle ulasiorsaniz, oturup 6 parca yemenizin hic bir anlami yok, vucud sadece 2 parcayi dikkate alacak, geri kalan 4 parcayi ise vucuddan atacaktır.. o yuzden, mutlaka en iyisi, o 6 parcayi, gün icinde 3-4 ayrı ogunde tuketmeniz... Ayrıca gun icinde ufak ama sık 6-7 ögün yemeniz, beslenmeniz icin en iisi...

Not: Kütleniz arttikca, kas miktariniz fazlalastikca, metobolizmaniz hizlandikca, tek seferde alınacak max. protein miktarınızda artacaktır... Kullanılan Anabolizanlarin ana esprisi, bu miktari, dogal olmayan yollarla arttirmaktir..

Saygılar

19. TANTO

TANTO Üye

Beğenileri:
    29
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    bölge yöneticisi
    Yer:
    ADANA
    Doğrusun kardeş ben tek öğünde alınacak max pro miktarın ı 40 gr diye biliyorum ama kişiden kişiye de değişebilir.O na bişey diyemem. ;)

20. Pump Forever

Pump Forever Özel Üye

Beğenileri:
    458
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Ihracat Uzmanı
    Yer:
    Istanbul
    Tanto, o kütle ile ilgili.. ama ortalama 40gr da haklısın, o da 2 buyuk parca gogus eti.. ya da 4-5 ufak parca gogus eti... 1.5 paket ton balıgı... 200 gr taze kasar... 1.5 ölcek protein tozu... 10-15 tane yumurta beyazi...

yaklasık olarak bunlara denk gelior... Tabi karb olarak aldıgınız besinlerin icindeki proteinleri de hesaba katın.. mesela bi yulaf ezmesinin 100 gr da 14 gr protein war.. az degil...

Saygılar

Sayfayı Paylaş