Sorularımı Cevaplarmısınız Lütfen

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve FATEMA tarafından 19 Haziran 2013 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 4 üye.
  1. FATEMA

FATEMA Üye

Beğenileri:
    16
    Ödül Puanları:
    8
    Meslek:
    öğrenci
    V.G ye yeni başladım kilom 55,birkaç sorum var yanıtlarsanız çok memnun olurum.

1-)Çalışmalara başladıktan sonra belimde biraz incelme oldu bu normalmidir?Belim 77 cm ve bu bana çok ince geliyor sağa ve sola genişlemesini istiyorum biraz bu v.g ile mümkün mü?
    2-)V.G yaparken hacimsel genişleme olurken iç organlarımızda orantılı bir şekilde büyüyor mu?
    3-)Barfiks çekiyorum boynumun sol tarafında ve sol kolumda çalışırken değişik bi sinirsel kasılma gibi birşey oluyor,beni korkuttu açıkcası bu sinir sıkışması gibi birşey olabilir mi çünkü kendimi çok zorluyorum şimdiden?
    4-)Sabahların hiçbir zaman doğru düzgün kahvaltı yapamam midem almaz sadece yumurta ve meyve yiyebiliyorum ve bu durum canımı sıkıyor özellikle ekmek kesinlikle yiyemiyorum düşünceleriniz alabilir miyim?

Teşekkürler.

2. boksbody

boksbody Özel Üye

Beğenileri:
    2.870
    Ödül Puanları:
    123
    1-normaldir, genişletmek zor ama imkansız değil genetiklede alakalı
    2-iç organlardan çok azı beslenme ve zorlanmaya bağlı büyür ama orantılıdır denemez
    3-boyun fıtığı veya sinirsel bir sıkışma olabilir çok zorlamamak lazım
    4-sabah kahvaltısı yapmıyorsan bu iş çok zor
    kahvaltı günün ana ve temel menüsüsüdür , sıkı sıkı protein ağılıklı hesaplı kitaplı beslen

FATEMA bunu beğendi.
  3. FATEMA

FATEMA Üye

Beğenileri:
    16
    Ödül Puanları:
    8
    Meslek:
    öğrenci
    Öncelikle boksbody cevabın için teşekkür ederim sabah kahvaltısı yapamıyorum hayatımın hiç bir döneminde yiyebildiğim şeyler yumurta(ancak haşlanmışı yiyebilirim),salatalık,peynir yani ekmek kesinlikle yutamıyorum karbonhidrat alamıyorum sabahları sadece protein alabiliyorum dururum nedir sizce gainer mı kullnasam sabahları.

4. gaffar

gaffar Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    Bol su içmenizi önerebilirim. Bol su tüketimi zayıflamaya çalışanlara tavsiye edilir ama kilo almak isteyenlere de çözümdür. Karbonhidratlı yiyecek içecekleri de araştırın. Elbette içlerinde tüketebilecekleriniz vardır.

Ben hayatım boyunca suyu aramadım ve ekmeği de az yerdim bu yüzden de hep zayıftım. Bol su içmeye başladıktan sonra 10-12 kg aldım. Yemek konusunda yine seçiciyim ama eskisi gibi değil. Sporda olduğu gibi suya da birden yüklenmeyin yavaş yavaş arttırın. İlla ki bünye alışacak ve fazlasını isteyecektir.

Bu arada spora başlamadan önce mutlaka ısınmaya süre ayırın ve çok da zorlamayın kendinizi. Ufak ve önemsiz detay gibi görünür çoğu kişi için ama hayat kurtarıcıdır. Ayrıca beslenme konusunda 55 kg olduğunuz için bence yağlanmaktan korkmanız için erken. O yüzden porsiyonlarda ölçüyü biraz kaçırmanızda da bence sakınca yok.

Ekmek yoksa pasta var :) misali ne yiyebiliyorsanız yiyin sağlıklı şeylerden. Makarna, pilav bolca...

Bir de yumurtalı ekmeği tavsiye ederim. Hem lezzetli hem doyurucu hem de bahaneyle protein de alabilirsiniz. Hazırlama aşamasında kötü gelebilir ama yumurtanın beyazını yemede zorlanan ben bile yumurtalı ekmeği severek yerdim. Yerdim diyorum çünkü ben bu yazdıklarımla 12 kg aldım. Tabi ben şu an 55 kg olduğunuz için bu şekilde yazıyorum. Çünkü dürüstçe belirteyim ki ben 55 kilo olsam yağlanmak umrumda bile olmaz ve yiyebildiğimi yer içerdim.

Kısacası A yoksa B var B yoksa C var ama yemek zorundasınız. Son bir tavsiye de yine birden kalıcı kilo aldığım dönem düzenli yaşadığımı fark ettim. Belki de kilo almamdaki en önemli diğer bir sebep de bu oldu. Sabah kahvaltılarım öğle yemeklerim ve akşam yemeklerim neredeyse hep aynı saatlerdeydi.

Şu an göbeğim var ama çok sorun etmiyorum. Göbeksiz halim evet çok iyiydi baklavalarım zayıflıktan belirgindi ve fit görünüyordum ama zayıf kol zayıf bacak zayıf bir vücut olması daha da kötü. Spor yaparken ekstra enerji gerekecek. Bu da normalde yediğinizden çok daha fazlasını tüketmeniz demek. Yani spora başladınız ama boksbody nin de dediği gibi beslenme olmazsa bu iş çok zor hatta belki de daha da kilo verebilirsiniz ve idmanlarınız kardiyoya dönebilir! Ne yapın edin bir şeyler yiyin. Alışkanlık kazanmaya çalışın, mutfakta zaman geçirmeye çalışın. Yaşınızı bilmiyorum ama yaşla birlikte metabolizma da yavaşladığı için siz istemeseniz de zaten ileride kilo alacaksınız ama oluruna bırakmak yerine şimdiden beslenirseniz spor yaparken boş yere acı çekmemiş olursunuz.

FATEMA bunu beğendi.
  5. FATEMA

FATEMA Üye

Beğenileri:
    16
    Ödül Puanları:
    8
    Meslek:
    öğrenci
    Gaffar bey çok teşekkürler,aslında merak ettiğim bi konuda şu,karbonhidratı ekemkten mi almak daha iyidir yoksa pilav bulgur makarna haşlanmış patates daha iyi olur çünkü ekmeği yemesi daha zor geliyor bana.Bir diğer soru ise zorlanırken nefes vermeme rağmen zorladığım zamanlarda kalbimde yanma oluyor bu sizlerdede oluyor mu?

6. nRkrbck

nRkrbck Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    13
    bende kahvaltı hiç yapamazdım spordaykende gene uzun süre böyle gitti başlarda çok etkilemiyor gibi gözüküyodu ama spor ilerdikçe yaptığımın yanlış olduğunu anladım bi süre zorla yedikten sonra vucutta istemeye başlıyor zaten :)
    bel konusundada benim belimde üçgen ve oldukça ince benim hoşuma gidiyor çevremdeki erkek arkadaşlarım çok beğenmesede kız arkadaşlar daha çekici olduğunu söylüyor :)

7. gaffar

gaffar Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul

Sizin amacınız kilo da almak olduğu için şundan uzak durun demek için biraz erken. O yüzden dengeli beslenmek en güzeli diyorum ben. Yani bulgur da yenmeli pirinç pilavı da ekmek de elbette.

İnternetten besin değerlerine baktım bulgur ekmeğe göre her konuda daha artıda görünüyor. Ancak bu sporu bilinçli yapanlara baktığımızda ben özellikle beyaz ekmek tüketeni neredeyse görmüyorum ya da az düzeydedir. Genelde kepekli ekmek o da çok az ama bulgur ve pirinç herkes yiyor.

Karşılaştırdığım besin değerlerine gelince:

100 gr ekmek (4 dilim) (her dilimi 25 gr saymışlar ancak dilimlerin kalınlığını bilemiyorum)

Enerji...................68 kalori *4= yaklaşık 280 kalori
    Karbonhidrat ....... 15 gram *4= 60 gr
    Protein................. 2 gram *4= 8 gr
    Kalsiyum …………….26 mg. *4= 102 mg
    Demir…………………..0.4 mg. *4= 1,6 mg
    Niasin…………………..0.3 mg. *4= 1,2 mg

100 gr bulgur:

yaklaşık 350 kalori
    69.8 gram karbonhidrat
    12.5 gram protein
    1.5 gram lipid
    40 miligram kalsiyum
    3.5 miligram demir
    0.40 miligram B1 vitamini
    0.04 miligram B2 vitamini ve 4.3 miligram niacin

denmiş bir bulgur üretisinin sitesinde (kaynak: Bulgurun Besin Değeri)

Görüldüğü üzere bulgur çok daha önde çünkü ekmeksiz 2 dolu tabak bulgur pilavını belki rahatlıkla yiyebilirsiniz ama ekmek yiyemeyen biri olarak sürekli 4 dilim ekmek 8 dilim ekmek gibi bir tüketim sizin için oldukça zor olacaktır. Ben de geçenlerde kepekli ekmek aldım ama sonra da kendime dedim ki "sen ektomorfsun ve aşırı bir kiloda da değilsin zaten her gün yeterli beslenemiyorsun. Öyleyse neyin tribindesin herşeyden de kısmana gerek yok ye beyaz ekmeğini :) "

Şahsi fikrim şu an için çok ince hesaplara girmeden olabildiğince en sağlıklı gıdalardan beslenmeniz. Şu an örneğin 90 kg olan biri yağ yakmak için elbette diyete girer ve bir çok şeyden uzak durur ama sizin amacınız fazla düşük kilonuzu da arttırmak olduğu için dediğim gibi aşırı detaya bence gerek yok. Sadece her gün bulgur yemek sizi sıkabileceğinden alternatif besinlerin olması hem gıda alaımını daha keyifli bir hale getirir hem de şevkiniz kırılmaz.

Yeme alışkanlığı olmayan biri zaten çok kısa sürede önüne geçilemeyecek bir kilo alımına giremez bence (bir rahatsızlık vs olmadığı sürece). Açıkçası bu o kadar kolay değil. Özellikle sıcakların da artmasıyla ben de yeterli beslenemiyorum iştahsızlık söz konusu...

Sadece kilo alacağım diye abur cubur fazla tüketmeyin. Zamanla da zaten vücudunuzun da durumuna göre yani gidişata göre besin değerlerinde oynama yapabilirsiniz. Sanmayın ki ben de öyle bilinçli besleniyorum. Biraz göbek var diye olabildiğince yağdan uzak durmaya başladım. Artık süt yoğurt hep light alıyorum ama diğer yandan yine etimi belki de hata yaparak yapsız ya da çok ama çok az yağla da olsa tavada kızartıyorum ızgara yapmak ya da haşlamak yerine.

Ancak bunların dışında abur cuburdan uzak durmak dışında bir şey yapmıyorum ki onda da kaçamak yapıyorum bolca ama ektomorf olduğum için başkaları gibi kolayca yağ bağlayamıyorum. evet yağlıyım yağ oranım % 22 civarıydı en son aşağı yukarı şu anda da aynıdır ama yağsız olmak için de açıkçası şu an bir 5-10 kilo vermeyi hiç düşünmüyorum. Tabi doğru ya da yanlış bilemem bu benim fikrim. Çünkü şu an çok daha sağlıklı olacak olsam da 10 kilo verdiğim takdirde aynı ağırlıklarla çalışabilir miyim bilmiyorum ama fiziksel görüntüm çok kötü olur ona eminim.

İkinci konu açıkçası biraz can sıkıcı bir durum. Bugüne kadar kimsede kalpte yanma görmedim duymadım. Allah korusun ama bir rahatsızlık söz konusu olabilir bence bir doktora muayene olun. Sonuçta herkes daha güzel bir vücuda sahip olmak yanında sağlığı için yapıyor bu sporu. Bu yüzden de kalbinizi göstermenizi öneriyorum. Hani zorlanmadan bir kas ağrısı pek önemsenmez ama kalp en önemli organlarımızın başında geliyor. Bahsettiğiniz yanma eğer göğüs press hareketinde oluyorsa belki de göğüs kaslarınız yanıyordur ama siz kalp sanıyor olabilirsiniz ama yine de ne olur ne olmaz diyerek bir doktora mutlaka görünün derim.

Nefes konusunda ise Flexor un bir yazısında (ki sağ olsun kısa sürede çok değerli bilgilerini okudum.) nefes verişin hareketin basma kısmının başlamasıyla birlikte vermeye başlanması gerektiğini yazmış. (Tabi bu kadar devrik ve garip bir cümleyle değildi :) ) Yani demek istediğim şu; barı örneğin göğsünüze indirdiniz kaldırırken içinizde tutup da her hangi bir noktada birden bırakmak yerine kaldırmaya başladığınız anda yavaşça son noktaya gelene kadar vermek gerekiyor. Tabi tüm hareketler için geçerli bu durum. buna da dikkat edin.

aynı zamanda beslenmeniz sizin de dediğiniz gibi oldukça yetersiz olduğundan kendinizi de fazla zorluyor olabilirsiniz. Bu yüzden de en azından hem vücut alışana hem de biraz daha kilo alana kadar daha hafif çalışın. bu sporda açıkçası gaza gelen herkesin sadece sakatlandığını gördüm kimse gaza gelip fazla yüklendiği için çok büyük bir fayda sağlayamıyor. ancak ne yersen osun derler ya işte aynen öyle bir durum. Bir kaç idmanıma yeterli karbonhidrat alımı yapmadan girdiğimde ne kadar verimsiz bir idman olduğunu tahmin bile edemezsin.

Biraz uzun bir yazı oldu ancak ben de sadece kendi ufak bilgi dağarcığımla yardımcı olmaya çalışıyorum. Forumda da müthiş bilgiler var her yeri detayları kaçırmadan okursan çok faydalı bilgilere ulaşabilirsin. Aceleye getirme sadece her şeyin olabildiğince düzenli, yavaş ama emin adımlarla olsun. böylece inanın çok daha kısa sürede amacınıza ulaşabilir ve çok daha önemlisi de kendinize acı çektirmek ya da sağlık sorunu vermek yerine gerçek anlamda spor yapabilmiş olabilesiniz. Benden bu kadar :) Doktora kalp için mutlaka görünün. Bir şey yoksa bile kontrolden zarar gelmez. İyi çalışmalar dilerim.

FATEMA bunu beğendi.
  8. FATEMA

FATEMA Üye

Beğenileri:
    16
    Ödül Puanları:
    8
    Meslek:
    öğrenci
    Gaffar bey elinize emeğinize sağlık nasıl teşekkür etsem bilemedim şimdi,doktora kalp ekosu çektirdim herhangi bi sorun çıkmadı sanırım ben hareketler esnasında ciğerlerimde biraz hava tutuyorum o neden oluyor diğer tavsiyeleriniz içinde çok çok teşekkür ederim saygılar..

gaffar bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş