Solarium

Konusu 'Kişisel Bakım' forumundadır ve saydam tarafından 2 Haziran 2006 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 5 üye.
  1. saydam

saydam Özel Üye

Beğenileri:
    1.922
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    serbest
    Yer:
    Academic Sport Center
    SOLARIUM NEDİR?

Solarıum cihazları, güneş ışığının insanlar üzerindeki sağlığı teşvik eden etkilerini kullanılabilir hale getirmek amacı ile üretilmiştir.

Deri üç tabakadan oluşur. İlk önce üst deri tabakasına gelen UV ışınları bronzlaşma mekanizmalarını harekete geçirir. Bunlar bronzlaşma ve yeni pigmentlerin oluşumunu sağlıyan mekanizmalardır.

UV-A ışınları cildin koruma mekanizmasını harekete geçirerek pigmentlerin renk değiştirmesini ve dolayısı ile bronzlaşmayı sağlar. UV-B ışınları ise çok az miktarda uygulandığı taktirde yeni pigment oluşumunu ve üst tabakasına doğru ilerlerken yeniden UV-A ışınları ile karşılaştıkları taktirde, daha kalıcı ve derin bir bronzluk oluşur.

İşte solarıum da aynı biyolijik mekanizmayı harekete geçirmektedir. Solarıumla bronzlaşma güneşle aynı efektlere sahiptir. Tek fark solarıumda ışınların optimal fayda sağlıyacak şekilde kombine ve filtre edilmiş olmasıdır.

SOLARIUM istendiği şekilde güneş ışığı

Günümüzde, artık ışınlarının çok zayıf olduğu kış aylarında dahi bu ışınlardan solarıum vasıtası ile faydalanma imkanına sahibiz. Çok değişken olabilen doğal güneş ışınlarının aksine solarıum ile güneşlenme sırasında bu ışınlar istediğimiz şekilde ayarlanabilir. Böylece solarıum bize bir avantaj daha sunuyor.

SOLARIUM FAYDALARI NELERDİR?

Herkezin bildiği bir duygu: Gökyüzünde güneş parıldadığı zaman daha canlı ve neşeli oluruz. UV- ışınlarının vücudumuzu ve ruhumuzu rahatlatan olumlu etkileri, tıbben de onaylanmıştır. Vücut tarafından bizzat oluşturulan VitaminD3'ün sadece güneş veya solarıum ışığı yani UV-B ışınları altında oluşmasının sebebi de budur. D3 Vitamini Osteoporos'a karşı ve kemik yapısı için önemli bir hormondur. D3 Vitamini yardım ile kemiklere kalsiyum kazandırılır. Bu Güneş hormonu' nun daha başka olumlu özellikleride vardır.

Bağışıklık sistemini uyarır, vücudun kapasite gücünü arttırır.

Depresyonu azaltır.

Kalbi ve kan dolaşımını olumlu şekilde etkiler.

UV ışınları ile örneğin enfeksiyonlu sivilceler, sedef hastalığı ve nörodermit gibi cilt hastalıkları da çok başarılı şekilde tedavi edilir.

Bronz ten kişinin öz güvenini arttırır ve kendisini iyi hissetmesini sağlar. Cinsel gücü arttırır.

Güneş banyolarında UV-B ışınları cildin su toplamasına ve soyulmasına neden olurken, solarıum seanslarında optimize ışınlar sayesinde böyle bir durum söz konusu değildir. Soğukalgınlığına yakalanma riskini üçte bir oranınd aazaltır.

Romatizmal ağrılara ve bel fıtığına iyi gelir.

Solarıum ışınları, güneşe oranla çok daha az radyasyon içerdiğinden uzun vadede daha az risklidir.

Pek çok güneş alerjisi, solarıumda önceden yanarak önlenebilmektedir.

SOLARIUMA Girerken Nelere dikkat Etmeli:

Aşırıya kaçmadan mantıklı bir şekilde bronzlaşmak en önemli kuraldır. Gireceğiniz cihazın gücüne ve ten renginize uygun olarak seansları doğru ayarlamak gerekir. Bronzlaşma öncesinde cilt bütün kozmetik ürünlerinden tamamen temizlenmiş olmalı ve saat, kolye gibi bütün takılar çıkarılmalıdır. Solarıum için üretilen özel ürünler olmadıkça, solarıum cihazında hiçbir güneş ürünü kullanılmamalıdır.

Bir ilaç kullanılıyorsa ışığa karşı hassasiyet yaratabileceği konusunda doktorunuza danışın. Seans esnasında gözler kapalı tutulmalı ve koruyucu gözlük takılmalıdır. Seans araları tenin rengine ve ciazın kuvvetine göre ayarlanıp, bir gün ara ile ilk seanslar koyu tenlerde uygulanabilir. Hafta da 1 veya 2 seans la ten rengi devam ettirilebilir.

Günde en fazla bir güneşlenme, genel kural 2 hafta 10 güneşlenme (cihazın gücüne göre) Parfüm veya Parfüm içeren bir kozmetik ürünü ile solarıuma girilmemelidir.

Solarıum girildiği aynı gün esnasında UV - ışınlarının günlük dozajını aşmamak ve buna bağlı bir güneş yanığı ile karşılaşmamak için bundan mümkün olduğu kadar kaçınılmalıdır.

MEVSİMLER VE SOLARIUM İlkbahar da solarıum ilkbahar yorgunluğuna karşı etkilidir. Cildi yaz mevsimine hazırlar.

YAZ' ın solarıum evde geçirilicek bir tatil için teselli eder. Yaz sıcağı olmadan bronzlaştırır. Daha keyifli çalışma sağlar. SONBAHAR 'da solarıum yaz mevsimini uzatır. Sağlıklı ve dinlenmiş bir görüntü sağlar. Kışa hazırlar.

Kışın solarıum daha iyi bir moral için ortam hazırlar. Sağlığı güçlendirir.Dinamik-aktiv bir görünüm sağlar.

ciara bunu beğendi.
  2. Chomoloko

Chomoloko Üye

Beğenileri:
    208
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    Scotland
    Peki toplam kac seansta bronzlasabiliriz?

3. brhmcr

brhmcr Guest

Tenin, solaryum ampülünün kuvveti, kullanılan hızlandırıcı kimyasal etkili bu konuda farklılık gösteriyor

Örneğin ben 8 dakikalık bir seans sonrası güçlü ampulde bir ton koyulaşıyorum.

4. tugi190794

tugi190794 Üye

Beğenileri:
    119
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    İSTANBUL
    az önce kar tanesine 10 dk girdim şuanda hafıften kızarma var o kadar :)

5. byzantion

byzantion Üye

Beğenileri:
    72
    Ödül Puanları:
    38
    Salonda bi ıraklı var solaryum nerde var deyip duruyordu neyine gerek dedim solaryum. Protein var protein dedi yarım yamalak Türkçesiyle. Demek ki proteinden kastı kalsiyummuş.

6. coder

coder Üye

Beğenileri:
    138
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Yazılımcı
    Yer:
    istanbul
    Çok abartılmadığı sürece cilt kanseri olma riski yok dimi ? Benim sırf bu yüzden çekincem var. O yüzden solaryuma girmeyi cesaret edemiyorum. Yazın plajda bir şekil de bronzluk sağlarım ama ben 12 ay bronz kalmak istiyorum. Bunun için istediğim bonzluğu sağldadıktan sonra haftada kaç seans girmem gerekir solaryuma ?

7. sewinch_87

sewinch_87 Üye

Beğenileri:
    20
    Ödül Puanları:
    18
    Kışın cildinizi parlatmak ve sıcak görünmek için yapılabilir.

Sayfayı Paylaş