Sol Kolum Sol Kolum

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve Kan Mevsimi tarafından 16 Ocak 2009 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 8 üye.
  1. Kan Mevsimi

Kan Mevsimi Yeni Üye

Beğenileri:
    125
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Isparta
    Cogu kisi beni tanıdı bu bolumde ama genede yenı arkadasların yardımcı olabılmesı ıcın yasımı falan soylıyeyım.

9 eylul 1993 dogumluyum. 68 kiloyum. 186cm boy.

14 gundur duzenli calismaya geectim ama ondan once 20-30 gunluk hafif kiloyla yapılmıs duzensız calısmalarım var. 14 gundur 6.5 kiloyla calısıyorum. Yakında birde uzun bar alcam o konuya en son deyiniyim.

Benim sorun bu sol kolum sol kolumdan sag kolumda aldigim performansı alamıyorum. Biri cikıp bırsey de demıyor normal ve ya normal degıl dıye.

Sağ kolumda dumbell curls u 15 defa yapıyorsam sol kolumda 13 defa yapıyorum. 2 kol arasında 1 cm fark var biri 30 biri 31. Sag 31.

Bu normal mı ? yoksa solak olmayan herkes de bu sorun gozlenebılır mı yoksa bu sorun bıle degıl normal bırsey mı ?
    Rica ediyorum benim su sorularima cevap verin.

Birde kac cm lık bar alayım 120 lık var 160lık var zigzag bar mı duz bar mı.

2. burakula01

burakula01 Üye

Beğenileri:
    190
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İsT
    1cm büyük olması normaldir ,
    hiçbir zaman iki tarafta eşit olmaz,
    160 cm lik uzun bar al ,
    daha çok işine yarar ,
    düz bar ile yapacagın egzersiz sayısı daha fazladır,
    deadlift, benchpress,military press,enseye press,
    barbell rowing ,barbell curl wrist curl gibi egzersiz sayısı daha fazla olur,
    z barda press egzersizleri yetersiz oluyor.

Morphling ve Kan Mevsimi bunu beğendi.
  3. Kan Mevsimi

Kan Mevsimi Yeni Üye

Beğenileri:
    125
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Isparta
    Peki gucsuzluk normal mi yani biliyorum sol kolum sag kolumdan calısmaya baslamadan oncede gucsuzdu bunu zaten bilek gureslerinde falan bilir herkes ama yani yakalamayacak mı hıc sag kolumu eger herkesde boyleyse benım ıcınde sorun yok bende mı anormallık var dıe korktum ben.

4. djburakgs

djburakgs Üye

Beğenileri:
    156
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    İstanbul-Üsküdar
    bu son derce normal..... çok az insanın sağ ve sol kolu aynıdır... sadece kol olarakda değil bacaklar vb. bölgelerde aynı ölçülere sahip olması zor.. benmde sağ ve sol kolum arasında fark var... sağ kolum ve sol kolum arasında 1-1,5 cm fark var... ben eskiden çok takıyorum bu olayı ama artık pek takmıyorm... sende pek takmamanı tavsiye ediyorum....

Kan Mevsimi bunu beğendi.
  5. makineci

makineci Üye

Beğenileri:
    57
    Ödül Puanları:
    0
    o kadarlık fark herkes de olur, benim de sol kolum sağdan 0.5cm daha büyüktür. sen dambılla çalışmaya devam et, zamanla azalır aradaki hacim ve güç farkı.

6. MT

MT Üye

Beğenileri:
    1.054
    Ödül Puanları:
    0
    Farkı azaltmak adına dumbbell ile yapılan kol egzersizlerinde kesinlikle egzersizi sol kola (hangi kolunuz güçsüzse) göre ayarlayın. Tekrar sayısı sol kolun yapabileceğinden fazla olmamalı. Alternating (alternatif) curl yapıyorsanız hareketi sol kolla başlatın böylece sol kolunuz tükendiğinde sağ kolunuz ile de o tekrarı yapıp seti bitirmeye fırsatınız olur. Single Arm (tek kol) curl yapıyorsanız önce sol kolunuzla tekrarları yapıp o kol ile yapabildiğiniz tekrar sayısınca sağ kolunuzla yapın. Böylece sağ kol ile sol kola aynı sayıda tekrarlar yaptırılmış olur ve sol kol daha fazla zorlandığından (çünkü daha güçsüz) sağ kola yetişmesi kolaylaşır.

Ayrıca bar ile yaptığınız kol egzersizlerinde barın yere paralelliğinin sağ ya da sol kol yönünde bozulmamasına özen göstermek gerekir. Bunun içinde bu tip çalışmaları ayna karşısında yapmak önemlidir.

7. Kan Mevsimi

Kan Mevsimi Yeni Üye

Beğenileri:
    125
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Isparta
    Tesekkur ederim motivasyon oldu ben birde yeni basladigim icin yani hic kas yoktu bende ama simdi 2 sindede oldu ama sag kolum daha belirgin o yuzden tabi biraz motivasyon bozuldu.

MT 'nin dedigi gibi hareketlerin dogru sekilde yapilmasini onemsiyorum bende sol kol ters geldiginden biraz sıkıntı yasıyorum tabi .

Peki sol kol gelismemis die sol koluma sag dan haric 15 fazla tekrar yapmak dogru mu

8. MT

MT Üye

Beğenileri:
    1.054
    Ödül Puanları:
    0
    Bu konu ile ilgili FleXoR' un bu başlıkta da söylediği gibi zayıf kolla fazladan tekrar yapmak yerine iki kolu birden aynı anda çalıştıran egzersizler yapmak daha doğru.

9. Kan Mevsimi

Kan Mevsimi Yeni Üye

Beğenileri:
    125
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Isparta
    Peki dumbell curl u nasil calisayim mesela sirayla mi sirayla dedigim ardarda 1 o kolu kaldir 1 okolu ve sol kolla baslicam yoksa 2 si ayni andami yoksa tek dumbell i elime alayim ilk solu 10 tekrar sonra sagi 10 tekrar mi yapayim ?

hangisi bu surecte avantajli ?
    Birde 9 kg ile calısmaya basladım.

10. yiğitcanharmancı

yiğitcanharmancı Yeni Üye

Beğenileri:
    235
    Ödül Puanları:
    0
    İlk önce sol 10, sonra sağ 10...

11. josef_1531

josef_1531 Üye

Beğenileri:
    145
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    ÖĞRENCİ
    Yer:
    ADANA
    Teker teker çalıştırırsan daha iyi performans sağlarsın biraz daha ağır girersin fakat ikisini bir çalıştırırsan zamandan kazanırsın ve aradaki hacim farkını azaltabilirsin, bu durumda güçlü olan kolun diğer kolunun gelişmesi ve eşitliğin sağlanması için zayıf koluna eşlik edecek...

12. CeZa_deLgado

CeZa_deLgado Üye

Beğenileri:
    44
    Ödül Puanları:
    0

bende yeni abşLadıımda soL koLum sağdan 1 cm faLan küçüktü iLk başLarda sorun etmiodum daha sonra biraz kafay taktım ve tek tek oLan egzersizLer yerine iki koLu aynı anda çaLıştıran egzersizLeri yaparak sorunu çözdüm şu anda ikisi de eşitLendi merak edenLer için programım şöyLe

preacher cuLrs 4x8
    hammer cuLs 3x8
    5 dakka ara
    paLms down barberL cuL 4x8
    concertration curLs 3x8

sonuncusu tek tek çaLışıLıyor ama bicepsi çok iyi izoLe ettiği için yapıyorum ayrıca soL ve sağ ikisi de aynı sayıda yapcak şekilde uyguLuyorum zaten yaparken vücut beLLi ediyo devam edip edemeyeceini.
    (yanLışım varsa hocaLarımız düzeLtsinLer koLay geLsin)

Sayfayı Paylaş