Sokak Dövüşünde Kimler Avantajlı

Konusu 'Savunma ve Dövüş Sporları' forumundadır ve Ahmets tarafından 14 Mart 2009 başlatılmıştır.

sokak kavgalarında kimler avantajlı

1. boks

oy sayısı 104
    24,5%
  2. kickboks

oy sayısı 182
    42,8%
  3. karete

oy sayısı 13
    3,1%
  4. aikido

oy sayısı 18
    4,2%
  5. hapkido

oy sayısı 9
    2,1%
  6. tekwando

oy sayısı 12
    2,8%
  7. wing tsun

oy sayısı 51
    12,0%
  8. diğerleri

oy sayısı 36
    8,5%
Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 242 üye.
  1. ebben

ebben Üye

Beğenileri:
    223
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Bilgisayar mühendisi
    Yer:
    Danimarka
    kesinlikle haklisin, martial art'la sokak dövüsü ayri. ama teknik yerindeyse kullaniliyor...
    Ben danimarkada 14senedir security'lik yapiyorum diskolarda kapidayim.
    10 sene muay thai yaptim, ve kesinlikle faydasi var ama sokakta dedigin gibi olay cok ama cok farkli!!!

Antalyadanmisin???

2. bahadiraydogdu

bahadiraydogdu Üye

Beğenileri:
    11
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Pazarlama
    Yer:
    Antalya
    Sokağın bir dezavantajı da ki bu dezavantaj özellikle rakibe göre daha güçlü, iri, deneyimli veya herne şekilde olursa olsun üstün görünenler içindir. Sende çok kez karşılaşmışsındır ki rakibinden korkan (özellikle sokakta) kişinin saldırısı bu işi ringte yapanlara çok ters gelebilir. Korkan rakip bilinçsiz saldırı yapacağından ringteki gibi vücudun belli noktaları, mesela omuzlar,kalça veya gözler saldırı zamanını veya hedef noktasını anlamınız konusunda yardımcı olmayacaktır. Tamamen içgüdüsel yapılacak bir saldırı olduğu için sporcu için kazanma şansı ile beraber risk faktörüde çok yüksektir. Karşınızdaki kulaktan dolma bilgilerle etrafındaki herşeyi silah gibi kullanmak isteyecek ve biliçsizce ağır yaralamya yönelik hatta ölümcül saldırılarda bulunacaktır. Ben buna maruz kaldım allah kimseye yaşatmasın. Ayrıca sokakta kavgadan, savunma-saldırı sporlarından, self defence den bukadar bahsettikki imreniyorum yada reklemını yapıyorum sanmasın kimse. Sonsözler olarak ta eğer başınıza gelmişse kaçacak biryeryok demekki oldu olan. Unutmayın bilimsel araştırmalar gösterdiki bugibi durumlarda hayatta kalma aralığı 2-8 saniye olabiliyor. Ya ilk saldırıyı yap ya hiç orada olma. Neyse konuyu çok dağıttım kusura bakmayın. Bu arada ebben sen forum un yönetimindesin sanırım self defence diye bi başlık açsakmı?

Bu arada evet, aslen ankaralıyım ama 3 yıl önce antalyaya yerleştim.

ebben bunu beğendi.
  3. ebben

ebben Üye

Beğenileri:
    223
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Bilgisayar mühendisi
    Yer:
    Danimarka
    yok ben yönetimden degilim... Bende senin gibi siradan bir üyeyim, hic bir özelligim yok.
    Ama aslinda süper fikir--- SELF DEFENCE

4. yasar_200

yasar_200 Üye

Beğenileri:
    29
    Ödül Puanları:
    0
    wing-tsun olabilir ama bence hepsini içine alan ve daha çok işe yarayan bir spor olması daha önemli..Bruce Lee nin bulmuş olduğu "Jeet Kune Do" bunların hepsini içine alır ve gerçek dövüşler için hazırlanmış bir dövüş stilidir..artistik hareketlere pek yer yoktur.. "simple,direct and non-clasical" yani "sade,direk ve klasik olmayan" en etkili spordur bana göre ;)

5. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    arkadaşlar self defence diye bir başlık açmak için yönetici olmaya gerek yok
    bu bölüm bunun için.. ;)

6. gundelfingen

gundelfingen Üye

Beğenileri:
    10
    Ödül Puanları:
    0
    muay thai en etkilisidir sokak dövüşünde

7. Ahmets

Ahmets Üye

Beğenileri:
    16
    Ödül Puanları:
    0
    oo iyi benim konu bi işe yaradı

8. bahadiraydogdu

bahadiraydogdu Üye

Beğenileri:
    11
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Pazarlama
    Yer:
    Antalya
    Arkadaşlar Favori spor dalınızı açıklarken, sebep te yazarsanız. Yani neden en iyisi onu bizde öğrenelim. Anketin dışında bilgi paylaşımıda olsun. Hala wt diyorum daha önce değinmediğim konu denge idi. Wt de müthiş bir denge unsuru var. Ayakların pozisyonu,dizlerin hafif kırık olması görsel anlamda ilk önce biraz yadırgıyorsunuz ama biraz alışıncave bu adımları kullanınca ne kadar kuvvetli ve tamamen denge üzerine oturduğunu görürsünüz.

Son düzenleme: 19 Nisan 2009
    gundelfingen bunu beğendi.
  9. gundelfingen

gundelfingen Üye

Beğenileri:
    10
    Ödül Puanları:
    0
    Muay thai dememin sebebi,aynı şekilde dizlerin hafif kırık ve dengeli pozisyon ile vuruşların tüm vücurt ile yapılması,diz,low kick,dirsek,front kick gibi sokak dövüşünde çok önemli olan vuruşları içermesi.4.Khan muay khan kuşak sahibiyim faydasını çok gördüm,tavsiye ederim

10. Klitschko

Klitschko Yeni Üye

Beğenileri:
    60
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Boksör Ve Öğrenci :)
    Yer:
    Kadiköyyy..
    Keşke bokstada böle kuşak falan olsa.Biz direk şampiyonluklarımızı sölüyoz.:)

11. RUNTIME ERROR

RUNTIME ERROR Üye

Beğenileri:
    19
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci(Bilgisayar Mühendisliği)
    Yer:
    Ankara
    Kavga söylenecek cümle kalmadığı zaman olagelen bir durumdur. Ama bazen gerçekten de cümle kalmıyor ya da karşıdaki gerçekten kaşınıyordur. Benim Vücut Geliştirmeye başlama sebebimde budur. Fakat Aikidoya giden bir arkadaşım var iki fantastik hareketle diğerini yere yatırdığını kaç kere gördüm. Tabi beni görünce otomatikman kavga sona eriyor:D fakat ben karşımdakini bugüne kadar o şekilde hiç yere yatıramadım. Sonuç olarak Aikidoya hayranım.

12. RUNTIME ERROR

RUNTIME ERROR Üye

Beğenileri:
    19
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci(Bilgisayar Mühendisliği)
    Yer:
    Ankara

Kavga anında insanın adrenalini kontrol etmesi oldukça güçtür. Dolayısıyla hareketlerini. Bu yüzden içinde daha çok kontrole dayalı bir sporun yapılması daha uygun olacaktır. Bas Rutten gözleri takip edin kolu olabildiğince aşağıda bloke edin felan diyor ama kavga anında biraz zor olsa gerek bunlar. Önemli olan zihinle vücudun eş zamanlı çalışması. Bu da şahit olduğum kadarıyla Aikidoyla mümkün olabilmektedir.thums:

13. Deli333

Deli333 Yeni Üye

Beğenileri:
    181
    Ödül Puanları:
    0
    arkadaşlar aikido ve wing tsun için etkili diyorsunuz ama bu sporlar uzun surelı yapılıp, refleks, hız ve teknik iyice kapılmalıdır.

adam 6 ay wing chun öğrenip wing chun bılıyorum dıye kavgaya gırerse dayagın kralını yer random bırısınden.

halbuki 6 ay thai öğrense, çok daha faydalı olur özellikle sokak dövüşü için.

eğer savunma amaçlı dövüş sporu öğrenicem diyorsanız, kesinlikle ilk önce thai box sistemlerini az çok öğrenin, daha sonra mix e başlayın.

sıra olarak thai, judo, wing, gidin derim.

gönderilen aikido videolarına baktıgımda , adamlar atlamaya meyilli ( salonlardaki eğitimlerde aynı şekilde görmüştüm)

her zaman rakibiniz ince bilekli , ince kollu birisi olmazki tutup kıvırasınız, atasınız, omuzu kavrayasınız. bir çok önce savunma yapan sporlarda ünlü bir hareket vardır bilirsiniz, filmlerde de çok olur, gelen yumrugu, yada atagı bileğinin üst tarafıyla yavaşlatır avucunla kolu tutarsın.

thai kraldır, sağlam elbow slashtan sonra yerinden kalkanı azdır, zaten müsabakalarda da görürsünüz,

https://www.youtube.com/watch?v=J-7LruqDxWI

https://www.youtube.com/watch?v=hKum5VvybCI&feature=related

https://www.youtube.com/watch?v=BlItgmcxtno&feature=channel

thai+ wing derken

https://www.youtube.com/watch?v=Q6j0II4RPqU&feature=channel ( krav maga bu demeyin pls, karışık bir şeydir diyebiliriz zaten)

Judo

https://www.youtube.com/watch?v=oRWaVjrAjng&feature=channel

bahsettiğim countera benzer birşey, sadece filmlerde olur bence :)

https://www.youtube.com/watch?v=nXhxsreddQQ&feature=related

https://www.youtube.com/watch?v=NKa8j_YujkI&feature=related

https://www.youtube.com/watch?v=DwS1JCP0uTQ&feature=channel ( brain response 0/0.5 saniye :) hangimiz yapabiliriz?, kaç ay çalışmak gerekir)

bana kalırsa thai box için en etkilisi diyebiliriz, çünkü thai de olayın büyük kısmı aklını kullanmak. hareketler belli ama kurguyu siz yapıyorsunuz yani.

14. Klitschko

Klitschko Yeni Üye

Beğenileri:
    60
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Yer:
    Kadiköyyy..
    "İnce bilekli veya ince kollu kıvırıp atasanız." fikrine katılmıyorum.Ben 1.83 56 kiloyum bicepslerim 33cm bileklerim oldukca ince ama sınıfta benden kısa olupta kilosu 75-80 olan bilekleri odun gibi olan heriflerle tabiri caizse top gibi oynuyorum.Vede ben lise1 öğrenciyim 94ün sonu doğumluyum bizim sınıf hep 92li.

15. kaldıray

kaldıray Üye

Beğenileri:
    215
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    fotoğraf
    Yer:
    marmaris
    bu da demek oluyorki güç kuvvet teknik ve irade konusunda bildiklerimiz efsanelerden ibaret. herkes kendi tecrübesinden konuşabilir kimse genel konuşamaz. benim dövemediim muaycıyı başkası pataküte döver.

kavga bir anda gelişir ve akıllı adam kavganın yolunu gözlemez. ihtiyaç halinde herkesin cebinde bir iki numara olmalı. herkesi döven ultimate fighter kimliğine inana bir insan değilm. güngelir şanslı olurum en baba dövüşçünün boş anında kör salladığım denk gelir.

iki tane yerden bitme tinerci çıkar arslanlar gibi sat komandosunun böbreğine pıçağı sokuverir. kavgada eşitlik aranmaz olmaz da. ben aikidoyu seviyorum. antrenmanlarda deşarj oluyorum ruhum dinleniyo. bir gün denk gelirse inşallah gelmez. büyük ihtimalle sallanan kolu ya da bacağı yakalayıp bam bam bam bir öne bir arkaya vurucam sonra da bu çalışmada bana eşlik ettiği için teşekkür edicem e kibar bir insan olarak çalışma arkadaşlarıma herzaman teşekkür ederim.

16. Klitschko

Klitschko Yeni Üye

Beğenileri:
    60
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Yer:
    Kadiköyyy..
    Değil mi sonuçta iyininde iyisi var.Hayla hatırlıyorum bi bordo bereliyi tinerci arkadan bıcaklamıştı.Bizim kulüptede bi boksöre 2 kişi bulaşmıştı birine vurmuştu diğeri bıçağı karnına soktu göğsüne kadar çekti.Bunlar gerçektende sinir bozucu şeyler.Kavgadan her zaman kaçan birisiyim ama sabır sabır bir yere kadar oluyor bazen.Bana birisi vursa bişi demem ama hakaret vb. şeyleri asla kaldıramıyorum.

17. kaldıray

kaldıray Üye

Beğenileri:
    215
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    fotoğraf
    Yer:
    marmaris
    evet kasları geliştirdiğimizkdar sinirlerimizi de geliştirmemiz gerekir. bir hakaret yüzünden ne eneler ağlıyor ne yuvalar yıkılıyor. lafla küfürle kimse zarar görmez lafla kimse cinsel hastalık kapmaz.. kasları geliştirdiğimiz kadar sinirleri de geliştirmek lazım

18. Muhammed Masum

Muhammed Masum Üye

Beğenileri:
    16
    Ödül Puanları:
    0
    Mecbur kalmadıkca kavgaya girilmemeli , girildiginde ise her ihtimali göze almalıdır..

sokak dövüşünde hangi teknik avantajlı derseniz boks derim çünkü bu sporu hakkıyla yapanın kondüsyonu diğerlerine göre çok çok yüksektir.. sokak döğüsünde yılların deneyimi ile nerdeyse refleks haline gelmemisse ayak ( özellikle ) yüksek ayak teknikleri denemek kadar acemilik yoktur bence ...

Güç teknigi bozar sözünü asla unutmamalı

19. ebben

ebben Üye

Beğenileri:
    223
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Bilgisayar mühendisi
    Yer:
    Danimarka
    kardes boksda kondisyon digerlerine göre cok cok yüksek demissin, bu yanlis, ya muai thai??
    yüksek ayak bence asla atilmamali, katiliyorum sana. ama tekmelere hakimiyetin varsa neden olmasin...
    Ama genede sokak dövüsünde, ayak atilirsa bence front kick ve low kick kullanilmali...
    öbür türlü "van damme" haraketlerine gerek yok ;)
    genelde sokak dövüsünde yakin mesafe oldugundan uppecut, dirsek, ve klinc'e girilmeli.
    en önemlisi yüz kismi yani kafa korunmali. buraya darbe yersen sersemlesirsin ve knockout olma ihtimalin yüksek olur...

20. Klitschko

Klitschko Yeni Üye

Beğenileri:
    60
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Yer:
    Kadiköyyy..
    Orada sokaktaki kişilerin kondisyonuyla bir boksörün kondisyonu arasındaki farkı belirtmiş.Sende boksörlerde kondisyon yok demişsin bu yanlış demişsin?Saatlerce haftanın 7 günü idman yapıyoruz durmadan yumruktu,koşuydu falan kondisyonumuz zirvede oluyor.Sonucta çalıştıkça kazanırsın yattıkça değil.Eğer sporcuların kondisyonunu karşılaştırıcaksan vericeğin örneğin muai thai değil uzun metrede yarışan koşucuları belirtmeni beklerdim.O kadar süre patlamalı yumruklar,teknik yumruklar,müdafa,yapıcağın atığı düşünme falan bunlar kolay şeyler değil hem bedenin hem aklın yorulur.

Sayfayı Paylaş