Sokak Dövüşünde Kimler Avantajlı

Konusu 'Savunma ve Dövüş Sporları' forumundadır ve Ahmets tarafından 14 Mart 2009 başlatılmıştır.

sokak kavgalarında kimler avantajlı

1. boks

oy sayısı 104
    24,5%
  2. kickboks

oy sayısı 182
    42,8%
  3. karete

oy sayısı 13
    3,1%
  4. aikido

oy sayısı 18
    4,2%
  5. hapkido

oy sayısı 9
    2,1%
  6. tekwando

oy sayısı 12
    2,8%
  7. wing tsun

oy sayısı 51
    12,0%
  8. diğerleri

oy sayısı 36
    8,5%
Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 242 üye.
  1. furkan1354

furkan1354 Üye

Beğenileri:
    179
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    balıkesir
    öncelikle lütfen birbirimizin mesajlarını düzgün okuyalım ercan hocamız kung fu müsabakası ile ilgili birşey söylemedi

Gkan ve ercan gürgöze bunu beğendi.
  2. vücutcuu

vücutcuu Üye

Beğenileri:
    264
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Trabzon
    Ya ben daha önce bununla ilgili açıklamayı yapmıştım sokakta kavgasında kural yoktur herşey tamamen sertbesttir ne raund ne yasak yerlere vurma korumalık hiçbirşey yok hakem yok kimse yok teke tek.O yüzden sokak dövüşünde avantajlı olma diye birşey yoktur diyelim kickboksda belli bir seviyeye gelmişsiniz en azından kendinizi koruyabilecek durumdasınız diyelim tenha bir yerdesiniz teke tek dövüşüyorsunuz anlatmama bakmayın tamamen karşıyım bunlara.Sonra adamı dövdünüz yere serdiniz veya adamın arkadaşları gelir 5-6 kişi olurlar o zaman ne yapacaksınız hakem ayıracakmı şuurunuzu kaybedene kadar dayak yersiniz filmlere bakmak doğru değil öyle filmlerde bir kişi 10 kişiyi indiriyor bruce lee hariç o indirebilir.Veya adam bıçak çekti ne yapacaksınız 5-6 kişi diyorum adrenalin salgılanır belki yumruk ve tekmelerden fazla etkilenmezsiniz ama birkaç defa bıçaklayınca ne olacak hastaneyemi kaldıracaklar sizi veya ring doktoru falanmı olacak hayır hiç kimse yardım etmeyecek sizi dövenlerde kaçıp giderler ne olur bunun sonucunda belki şansınıza sizi yerde gören iyi niyetli birisi hastaneye götürür buda çok küçük bir ihtimal Türkiye de böyle insanlar kaldığını düşünmüyorum görseler bile karışmadan bırakırlar leş gibi kalırsınız sokakda dövüşmek budur ne zaman ne olacağı belli olmaz veya birgün tek adamı döversiniz ertesi gün adam 15 kişi toplayıp gelir teke tek dövüş diyorsanız sokakta bir adama en çok zararı verebileceğiniz spor mma dir herhalde aikido olacak değildi.mma de adama giyotin hareketini yaparak bayıltabilir jiu jutsu hareketleriyle kolunu bacağını kilitleyip kırabilirsiniz en çok zararı mma de verirsiniz bence hem yerde hem ayakta dövüşebilmek sokakta çok etkilidir tartışmasız sokak kavgalarında genelde yerde geçer kavgalar boksta olduğu gibi ayakta sadece yumruklarla geçmez yani en sokakta dövüşmek için en uygunu mma dir.kickboks çıkmış anket sonucu ya kickboksu nedir :D bir mma ci kesinlikle daha üstündür çünkü yerde dövüşebiliyorsunuz.

3. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    sevgili vücutcu , sanırım olaya daha fazla yorumlama yapmaman daha doğru olur gibi ?!...(

zira,yazdıklarında kendi içinde çelişen noktalar mevcut...hem diyorsun ,adam kickbokscu ,adamı 5-10 kişi gelir haşat eder, hem de ondan sonra "mma -giyotin vb hareketi" ?!...bir adam sokakta "rakibini yere alıp bunu yaparsa "başına neler gelir sanıyoruz ?!...((

diğer 5- 6 kişi çiçek mi atacaklar yerde ,rakibi ile uğraşan adama ?!...((

sokak için en kötü şey " kişinin yere inmesidir !..."

neyse, konuyu kapatmak belki de en iyisi...)

4. vücutcuu

vücutcuu Üye

Beğenileri:
    264
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Trabzon
    Bencede fazla uzadı bu konu abi sokak için en kötü şey kişinin yere inmesidir ama şuurunu kaybetmiş halde değil adamı yatıracak yani kendi yatmayacak jiu jutsu tekniğiyle yere yatırır daha sonra kolunu kırabilir rahatlıkla diğer adamlara gelirsekse onlar engel olmaya çalışacaklar tabiki o yüzden sokakta dövüşecek adamın darbelere dayanıklı olması gerekiyor 5-6 kişiyi yere serse bile iyi bir dayak yiyecek mecbur.Abi sokak rakibini yere alıp bunu yaparsa başına neler gelir sanıyoruz demişsin ne gelirse gelir o zaman hiç açılmasaydı bu konu sokakta iş değişir kural yoktur hiçbirşey yoktur sokakta dövüşen adam rakibinin kolunu kırdığında gelecek zararı düşünmez çünkü sokak dövüşçüsü ve serserinin tekidir diğer zararları hiç saymıyorsunuz mesela bir boksör adamı kaşını yarsa buda suçtur ama sokakta dövüşmeyi göze alan bunlarıda göze alır demek istiyorum umarım anlarsınız demek istediklerimi.Sokakta tekwando karate falan bu tür felsefeye bağlı savunmaya dayalı sporlar bir işe yaramaz dışarıda sökmez bunlar.Dediğim gibi kalabalık bir grup olurlar neci olursan ol indirirler.Kolu kırılmış bacağı kırılmış falan dinlemezler.Ben tamamen bunlara karşıyım söylememe bakmayın ben dövüş sporlarının spor olarak yapılmasının yanındayım sağda solda görüyorum boks salonunda çıkıyor benim yaşıtlarımda ergenler egosunu tatmin etmek için kendinden küçük veya zayıf çocuklara sataşıyor vuruyor bu sporlar spor olarak görülmeli neden serserilik olarak görülüyorki açık açık söylüyorum hele trabzonda daha çok görürsünüz bu dediklerimi herkes boksör olmuş çıkmış sanki ama ben doğru yoldayım bu yolda ilerleyeceğim sokaklarda dövüşmekten birşey çıkmayacağını biliyorum gerçek sporcu önce ahlaklı olacak saygılı olacak disiplinli olacak sadece iyi dövüşmek yetmiyor iyi forumlar

5. brnsltk

brnsltk Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    yanlış anlaşılma olmuş. daha doğrusu ben eksik izah etmişim. orada ki kung-fu misaldi sadece.

yani, "kendi branşı olmayan bir disiplinde şampiyon olmasını beklemek" düşüncesini ortaya attım. ama sen bunu algılayamayıp, benim mesajları düzgün okumadığımla yargılamışsın.

ben diyorum ankara sen diyorsun, kara.

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 08:16 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 08:05 ----------

yukarda ne yazmıştım?

-kavga yaratma, kavgadan kaç!

bir laf vardır bu konuya cuk diye oturmasada kafada bir izlenim yaratır. "havlayan köpek ısırmaz"

şimdi gerçekçi oluyoruz. tabiki kimse "neo" değil, kimse matrix'te de değil. gidelim 50 kişiyi birden dövelim. sonra uçalım supermencilik oynayalım felan.

karşına 10 kişi geldiyse yada indirelim 5 kişi geldiyse sen onları dövmekle uğraşmayacaksın. sana öğretilen dövmek, kavga etmek değil zaten. sorun burada, bunu anlayamadın sen sanırım. senin amacın, "kendine kaçacak pozisyon ve alan yaratmak"

daha önce yakın dövüş eğitimi almamış kişiyle 5 yıldır haftada 3-4 kere salona giden adam arasında dağlar kadar fark var. eğer sen, ben 10 kişide gelse paçamı kurtarırım bir şekilde diyebiliyorsan, bende; 20 kişi gelsin hepsini döverim derim.

bilincin bir şekilde açılıyor. sen sokakta elini kolunu sallayarak yürürken (Sen genelleme, üzerine alınma) ben sağıma, soluma, arkama bakarak yürürüm. 100metrede bir şerit değiştirip karşı tarafa geçerim. yani işin ne zaman başlayacağını ve nereye gideceğini sezerim. onun içinde 10 kişiye yakalanmam. istisnalar tabiki olabilir ama kaideyi bozmaz. şimdi benim karşıma, "ama köşedeki bina arkasından 10 kişi çıkarsa" diye gelme yani. öyle birşey olursa şansına güvenirsin ve tabiki kaçarsın.

en azından kaçmayı öğrenmek güzeldir. ben bu eğitimime rağmen kendimle gerçekçi olup kaçarım. etrafımı sararlarsa o pozisyonu yaratmak için dövüşürüm. ama bilinçsiz insan gururu okşandığı için kaçmaz dayağı yer.

Son düzenleme: 20 Aralık 2011
  6. vücutcuu

vücutcuu Üye

Beğenileri:
    264
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Trabzon
    Evet sanırım ninjutsu yapıyorsunuz kaçmanın en büyük savunma olduğunu söylüyordu eccan şarbat hoca.Tehlikeyi sezip oradan kaçabilmekte kendini savunmaktır.Zaten 5 10 kişi gelse bile dövüşmeyi bilen ve bilmeyen arasında çok fark vardır bence dövüşmeyi gerçekten bilen birisi hepsini yere serebilir öbürleri ancak havaya yumruk sallar sonrada yumruğu yer dahada kalkamazlar bence birazda karşına çıkan adamlara bağlı aslında.

7. Swager

Swager Üye

Beğenileri:
    391
    Ödül Puanları:
    73
    boksör sokakta dövüşürse ahlakına yakışmaz ve yasalarda bu vardır.bu gibi dövüş sporlarında lisans veya kuşak sahibi kişilerin yumruğu tekmesi silah sayılır.ben birinin çenesini kırarım tazminatla veya 2-3 aydaçıkarım mesela ama boksör kırar ne lisansı kalır gazetede okudum çene kırmış 5 yıl hapis yatcak şimdi adam.

vücutcuu bunu beğendi.
  8. vücutcuu

vücutcuu Üye

Beğenileri:
    264
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Trabzon
    Evet bende karşıyım boksörlerin sokakta dövüşmesine ahlakına yakışmıyor sporcu gibi davranmayı bilmek lazım.

halterman bunu beğendi.
  9. Perseus

Perseus Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    13
    boksörlerin dövüşmesi zaten yasaktır. boksörler kavga ettiklerinde silah kullanmış muamelesi görürler. yani kanunen yumrukları bi tabancayla aynı suç derecesine sahip.

arkadaşlar insan olduğunuzu unutmayın.
    öle dakikalarca kavga edebilmek diye bişey yok. hepimiz ciğerli insanlarız. biyerde nefesi tükenir insanın. sokak kavgalarında genelde olay 2 3 hamlede biter. bu sırada vurdun vurdun yoksa birisi gelir zaten elini ayağını tutar. yada darbe yiyen taraf çekinir kaçmaya başlar. he 5 kişiye tek misin 3 kişiye tek misin. önce yanında sevdiklerin varsa onların güvenliğini düşünmen lazım.. 5 kişinin arasına dalarsan sana bişey olsa yanındakine ne olur hiç düşündün mü ? karşındaki bıçak çekti hadi kendini savunmayı biliyorsun silah çekti ? kalabalığın arasında tek kaldığında ve illa kavga etmen gerekiyosa kesinlikle gözünüze birini kestirmeniz gerek. bu işin en etkili yolu kavga etmekten değil akıllı olmaktan geçiyo. beladan uzak durun. kavgadan uzak durun. kavga çıkabilicek yerlerden uzak durun. yanınızda kız arkadaşınız varsa ıssız bi sokaktan geçmeye inat etmeyin. tekkende içinizdeki delikanlıyla hesaplaşıp nolcak lan tırstım mı diip geçmeyin. siz önleminizi alın. kavga size gelirse zaten 2 ihtimal var ya döversiniz ya dayak yersiniz. döverkende dayak yerkende gücünü kontrol etmeyi bilmeli insan. her zaman kaçıcak yada ağır bi darbeye karşı koyabilicek gücü olmalı.

bunları kimi insan zor yoldan öğrenir kimisi nasihat dinler başına bişey gelmeden öğrenir. zor yoldan öğrenmek hep iz bırakır.. siz siz olun kolay yoldan öğrenmeye bakın. şu 2 lafı unutmayın
    El elden üstündür.
    El yumruğu yemeyen, kendi yumruğunu balyoz sanır.
    ;)

Berkthagar, halterman, kcbeyin ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  10. agirdayi

agirdayi Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Yıllardır spor yapıyorum, Kick Box, Boks, Wushu-sanda yaptım uzun zaman, ama açıkcası beni tatmin etmediler, sonra muay thai ye geçtim, diğer öğrendiklerimin hepsini kapsıyor..

Yumruk, diz dirsek, tekme, istediğiniz gibi kullanabiliyorsunuz.
    kendinizi savunma amaçlı rakip size saldırıken front kick atmanız ( karnına yada göğsüne) onu yeterince sersemletir ve ağrı verir, çok sert vurursanız kaburgasını kırabilirsiniz, bu yeterli olacaktır. ben şahsen bir sporcunun sokakta kavga etmesine karşıyım, Bir muay thai sporcusu bir tekme ile rakibinin boyununu,kolunu, bacağını yada leğen kemiğini kırabilir.. aşağı yukarı 1 yıl eğitim göre bir thai boks sporcusu nun bir low kick baskısı 150-200 kg arasındadır.. bu da tek tekmeyle rakibi sakat bırakabileceği anlamına geliyor.

kendinizi rakibin yerine koyduğunuzda ister istemez kötü oluyorsunuz. bu yüzden ben sokakta kendini savunmak ZORUNDA kalırsam ya direk yumruk kullanıyorum ( kroşe yaada aparkat kullanmıyorum çok tehlikeli) ya da front kick. çok acaip caydırıcı ve fazla zarar vermiyor.

Unutmayalım kavga bu hayattaki en kötü iki şeyden birisi, Savaş ve Kavga..

Tabi canını, malını, namusunu korumak zorunda kalmadıkca.

Selametle..

kcbeyin ve YuriBoyka61 bunu beğendi.
  11. ryangt

ryangt Yeni Üye

Beğenileri:
    32
    Ödül Puanları:
    0
    liseli topici

12. YuriBoyka61

YuriBoyka61 Yeni Üye

Beğenileri:
    94
    Ödül Puanları:
    0
    Dediğin şeyin sadece sonuna katılıyorum.Gereksiz yere kimse kavga etmemeli hele bir sporcu.ama ondan önce söylediğin şeyler tamamıyla saçmalık eğer bir front kick ile rakibin kafası patlasaydı göğsü delinseydi bir ''Buakaw'' ın her maçında birilerinin kafasının göğsünün delinmiş olması gerekirdi.Ama böyle değil ne mücadelesporu yapanlar demirden nede yapmayanlar camdan yaratılmış değil malesef.Demekki sizde şu spora gidip ''kendini ve kendisi gibileri titan zanneden spor yapmayanlarıda çat kırıldı tek yumrukla beynini dağılacağını sanan '' kişilerdensiniz.Ama böyle değil malesef.Hele bir ''leğen kemiği'' kesinlikle vurgulamak istiyorum vücudun en sağlam olan kemiğini tek tekmeyle kırması şaka bile olamaz.Bende mücadelesporuyla uğraşıyorum ama hiç böyle düşüncem olmadı.

Berkthagar bunu beğendi.
  13. 19hikmet98

19hikmet98 Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    Bakü
    arkadaşlar judo hakkında ne söylemek istersiniz? :D

14. rakkibeni

rakkibeni Üye

Beğenileri:
    10
    Ödül Puanları:
    0
    Herşeyin serbest olduğu bir dovüşte bence en avantajlısı zeki ve kıvrak olandır dovüş stiline gelince ankette yok fakat muay thai diyorum.En iyisi zorunlu olmadıkça kavgadan kaçınmaktır.

15. vücutcuu

vücutcuu Üye

Beğenileri:
    264
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Trabzon
    judonun yanında güreş yada bjj ile beraber muay thai ;)

16. Zindan

Zindan Üye

Beğenileri:
    32
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    perakende satış
    Yer:
    istanbul
    7 sene kadar boks ile uğraştım sakatlandıksan sonra bırakmak zorunda kaldım bence hiç bir dövüşcü boksör kadar dayanıklı olamaz ve boksör kadar iyi yumruk atamaz en iyi kondisyonda döksördedir gerçekden çok ağır antremanları var şuan vücüt çalışıyorum aradaki farkı çok iyi anlıyorum siz güçlü bi adamı getirseniz de 5 dk durmadan yumruk atamaz ama boksör 1 saat durmadan yumruk atabilir

vücutcuu bunu beğendi.
  17. vücutcuu

vücutcuu Üye

Beğenileri:
    264
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Trabzon
    7 senede müsabık boksör olmuşsunuzdur hiç dereceniz oldu mu? Türkiye Şampiyonasına katılmış olmalısınız.

Ne sakatlığı geçirdiniz? keşke devam etseydiniz baya emek harcamışsınız 7 sene az değil.

18. pernalonga

pernalonga Üye

Beğenileri:
    35
    Ödül Puanları:
    0
    oy kullanabilsem oyumu 100 metrecilere ya da parkourculara verirdim en iyisi onlardır.

halterman bunu beğendi.
  19. albatros46

albatros46 Üye

Beğenileri:
    66
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Kahramanmaraş
    Bence güreş kim ne derse desin dipnot: judoya gidiyorum :D

20. meacit

meacit Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    korumanın mı bacağı kırıldı tekme atan adamın mı. neresine nasıl bir tekme attı. cumhurbaşkanı korumasıysa ya özel harekattır yada bordo bereli olabilir.

Sayfayı Paylaş