skalyoz hastalığı ve antreman çalışması

Konusu 'Sağlık & Sakatlanma' forumundadır ve kerimix tarafından 15 Kasım 2006 başlatılmıştır.

 1. kerimix
  Offline

  kerimix Üye

  Katılım:
  5 Eylül 2006
  Mesajlar:
  18
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  kaportacı
  Yer:
  izmirr
  ya ben 16 yaşında 188 boyunda 68 kilo agırlıgındayım ve evde kendim 5kglik dambıllarla çalışıorum oldukça zayıfım biliom...fakat ben de skalyoz hastalıgı war yani belimde sağa dogru egrilik war ve saga dogru omuz düşüklüğü...hocalarım sorum şu agırlık çalışmam daha çok egrilmesine sebep olur mu veya daha çok egrilmesine sebep olmazsa hangi çalışmaları yapmalıyım...ben ev çalışması programı omuz ve gögüs hareketlerini uyguluyorum ..yoksa aksine yardımcı mı olur??yardımcı olursanız çok sevinicem... hocalarımdan cevap bekliyorumcevap bekliyorum...
   
 2. kim
  Offline

  kim Üye

  Katılım:
  28 Ekim 2005
  Mesajlar:
  160
  Beğenileri:
  26
  Ödül Puanları:
  0
  Skolyoz, omurga'nın göğüs (thoracic) veya bel (lumbar) bölgelerinde görülebilen, yana doğru eğriliğidir.Buluğ çağındaki her 10 insandan 1 tanesi, herhangi bir derecede skolyoza sahiptir.Genellikle çıplak gözle fark edilemez. Doğuştan olursa ve yillar boyunca bedende durursa ve kemik gelisimini tamamladiktan uzun yillar sonra fark edilirse yapacak pek bir şey yoktur( sen bu açıdan şanslısın kemik gelişiminin en hızlı olduğu dönemdesin).Skolyoz için yapılabilecek en iyi spor yüzmedir. Skolyoz tanısı alan hastalara hemen bir egzersiz programı önerilir.(bu konuda doktorunla konuş). Ancak egzersizlerin hastalığın ilerlemesini yavaşlattığına ilişkin en ufak bir objektif delil bulunmamaktadır. Tedavi, eğriliğin miktarına ve kemik büyümesinin hangi aşamada olduğuna göre belirlenir. Birçok skolyozun (30 dereceden az olanlar) tedavisine gerek yoktur, fakat 6 aylık aralarla izlenmesi gerekir. Tedavi alternatifleri arasında: egzersiz, sırt kuşağı kullanımı, ameliyat veya bu tedavilerin bir kombinasyonu düşünülebilir. Tedavi, erken başlandığı ölçüde başarılı olur. Hafif, yani 30 dereceden az eğriliklerde, gövde kaslarını kuvvetlendirici egzersizler, eğriliğin artmasını önlemede yeterli olabilir. 30 ila 50 derece arasındaki omurga eğrilikleri, kuşak kullanımı ve egzersizler ile kontrol altında tutulabilir.
   
 3. kerimix
  Offline

  kerimix Üye

  Katılım:
  5 Eylül 2006
  Mesajlar:
  18
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  kaportacı
  Yer:
  izmirr
  bu yeterli cevap deil başka cevap verebilcek war mı yine de teşekkürler...???
   
 4. BaMbAmBaM
  Offline

  BaMbAmBaM Üye

  Katılım:
  14 Ekim 2006
  Mesajlar:
  224
  Beğenileri:
  27
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  ENDÜSTRİ MÜH. ÖGRENCİ
  öncelikle çok geçmiş olsun kardeşim :(

  beslenme aşamasında :

  • Günlük diyet protein ve kalsiyum bakımından zengin olmalıdır.
  Süt ve süt ürünleri, balık, yumurta bol miktarda tüketilmelidir.

  • Günde 1-2 gram dozunda kalsiyum tabletleri alınabilir.

  • Hastada emilim bozukluğu varsa kalsiyumla birlikte D vitamini de verilmelidir.

  . ayrıca 11 ilâ 24 yaşlarında erkekler ve kadınlar için, kalsiyumun tavsiye edilen
  miktarı günde 1200 miligram, 25 yaşın üzerinde ise günde 800 miligramdır.


  EGZERSİZLER:

  Uygulayacağınız egzersiz programının, fiziksel durumunuz, ihtiyaçlarınız ve isteklerinize
  uygun olması önem taşır. Başvuracağınız fiziksel tıp ve rehabilitasyon uzmanı, muayeneniz
  ve bazı tetkikler sonrasında ihtiyacınıza ve fiziksel durumunuza uygun egzersiz programını önerecektir.

  Ama genede sana bilgi vereyim acık:

  BEL EGZERSİZLERİ İÇİN ŞU LİNKE:

  http://www.remer.com.tr/remer.php?name=Haberler&file=goster&sid=34


  BOYUN VE OMUZ EGZERSİZLERİ İÇİN ŞU LİNKE:

  http://www.remer.com.tr/remer.php?name=Haberler&file=goster&sid=35


  EKSTRADAN DİZ İÇİNDE:

  http://www.remer.com.tr/remer.php?name=Haberler&file=goster&sid=33


  EGZERSİZLERİ YAPMANI ÖNEREBİLİRİM AMA SENİN ORTAPEDİSYENE GÖZÜKMEN EN DOGRUSUDUR
  GEÇMİŞ OLSUN UMARIM YARDIMCI OLABİLMİŞİMDİR!!!AMA BENİM BİLDİGİM KADARI İLE FAZLA AGIRLIK
  KEMİK ERİMESİ HASTALARI İÇİN ZARARLI YAPILMASI GEREKEN TEMEL EGZERSİZLER!!!
   
 5. BaMbAmBaM
  Offline

  BaMbAmBaM Üye

  Katılım:
  14 Ekim 2006
  Mesajlar:
  224
  Beğenileri:
  27
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  ENDÜSTRİ MÜH. ÖGRENCİ
  ALINTIDIR TEMEL EGZERSİZ

  OSTEOPOROZDA JİMNASTİK
  Bir duvara veya kapıya karşı durup derin bir nefes alarak kollarınızı yukarı kaldırın, midenizi içeri çekerek sırtınızı düzleştirmeye çalışın. Ayrıca bir kolunuzu yukarı kaldırıp bir yere ulaşmaya çalışırken diğerini aşağıya çekerek vücudunuzu germeye başlayın, daha sonra kolları değiştirerek deneyin.

  Ellerinizi önce belinize, daha sonra belin tam orta kısmına koyarak her seferinde arkaya doğru eğilmeye çalışın ve karın adalelerinizin kasıldığından emin olun.

  Sırtınızı bir duvara dönünüz ve ayaklarınızı duvardan biraz uzağa basınız. Dizleriniz bükülü durumdayken baş, omuz ve sırtınızı duvarla temas halinde tutunuz. Bel bölgenizi katlanmış bir havlu ile destekleyip dizlerinizi bükerek ve sırtınızı dik tutarak aşağı ve yukarı kaymaya çalışınız.

  Çenenizi geriye çekerek ve ellerinizle dizlerinize bastırarak başınızı dik tutup karşıya bakınız, sırtınızdaki düzleşmeyi hissedeceksiniz.

  Ayakta dik duruş pozisyonunda avuçlarınızı başınızın arkasına koyup başınızı itin, aynı zamanda karın kaslarını sertleştirip başınızla da avuçlarınızı iterek direnç oluşturun.3 sn. tutun ve yavaşça gevşeyin. Bu hareketi masa başında, sandalyede otururken de yapabilirsiniz.

  Köprü: Dizleriniz bükülüyken sırtüstü uzanın. Başınızı ve omuzlarınızı yere koyun. Gövde, kalçalar ve uylukları kaldırın. Gevşeyin ve tekrarlayın. Daha sonraları sağ ve sol bacaklardan ayrı ayrı destek alarak tekrarlayabilirsiniz.

  Dizleriniz bükülüyken sırtüstü yatın. Karın adalelerinizi kasıp belinizi yere doğru bastırmaya çalışın, bu arada kalçalarınız hafifçe kalkacaktır. Daha sonra gevşeyip yine aynı hareketi tekrarlayınız. Belinizi katlanmış bir havlu ile destekleyebilirsiniz.

  Elleriniz ve dizlerinizi yere koyun. Eller tam olarak omuzların altında, dizler ise kalçaların tam altında olmalıdır. Resimdeki gibi sırtınız düz veya hafif kavisli olabilir. Karın düz olarak tutulmalıdır. Her bir kolu kaldırarak 3 sn. kadar tutun ve daha sonra aynı hareketi bacaklar için tekrarlayın. Bunu başarabilirseniz, sağ kol ve sol bacağınızı aynı anda kaldırıp bunu sol kol ve sağ bacak için tekrarlayınız.

  Yüzünüz yere gelecek şekilde yatıp önce sağ sonra sol kolu kaldırıp bunu takiben bacakları sıra ile havada tutmaya çalışınız. Daha sonra çapraz olarak sağ kol, sol bacak ve sol kol, sağ bacağı yukarıda 3 sn. tutmayı deneyiniz.

  Şekildeki gibi yere yatarak göğsünüzün altına bir yastık yerleştirip (5 dakikadan başlayıp giderek artırır ve 25-30 dakikaya çıkarsınız) televizyon seyredebilir veya kitap okuyabilirsiniz ve bu sayede bozulan postürünüz (duruşunuz) düzelir. Daha sonra kollarınızı sıra ile öne doğru uzatınız.

  Yüzüstü yatarken derin nefes alıp dirsek üstünde doğrulunuz ve nefes vererek yatınız. Midenizin altına bir yastık yerleştirebilirsiniz.

  Dizler ve ellerinizi yere koyunuz, kollarınız ileride kalacak şekilde arkaya doğru çekilip oturunuz. Nefes veriniz ve gevşeyiniz.
   
 6. kerimix
  Offline

  kerimix Üye

  Katılım:
  5 Eylül 2006
  Mesajlar:
  18
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  kaportacı
  Yer:
  izmirr
  sağol ya teşekkür ederim...
  ozaman dambıl çalışmalarımı bırakim....ya aslında bodyforumdan bazı hocalar yabancı ülkelerde bu tür hastalıklarda body sporu yoluyla bu hastalıkların önüne geçiolarmış kimisi body salonuna yazılmamı önerdi aslnda bn de yazılmak istiorum ama işte ters etki yapmasından korkuorum hocalar ona göre çalışma falan hazırlarlarmış...?? :cry: ne yapcagımı bilmiorum ya :cry: aslnda 7 senedir basketbolla da ugraşıorum ...
   
 7. BaMbAmBaM
  Offline

  BaMbAmBaM Üye

  Katılım:
  14 Ekim 2006
  Mesajlar:
  224
  Beğenileri:
  27
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  ENDÜSTRİ MÜH. ÖGRENCİ
  Aslinda solondaki hocandan güzel bir antreman tavsiyesi alıp ortopedisyene danısıp öle antremana başlayabilirsin bu sporun kemikleri güçlendirdigi bir gercek!!!ama sana gerçek yardımcı olabilecek hocan deil genede doktordur!!!antremana başlamadan ve antremana başlayıncada kemik ölçümlerini yaptır muhakkak!!!o zmn bu sporun sana faydası olup olmadıgını anlayabilirsin :?
   
 8. kerimix
  Offline

  kerimix Üye

  Katılım:
  5 Eylül 2006
  Mesajlar:
  18
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  kaportacı
  Yer:
  izmirr
  ok saol ya ben bi doktorla konuşup body yazılmak istiom...
   
 9. BaMbAmBaM
  Offline

  BaMbAmBaM Üye

  Katılım:
  14 Ekim 2006
  Mesajlar:
  224
  Beğenileri:
  27
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  ENDÜSTRİ MÜH. ÖGRENCİ

  bence en dogru karari verm'; olursun :D
   
 10. kerimix
  Offline

  kerimix Üye

  Katılım:
  5 Eylül 2006
  Mesajlar:
  18
  Beğenileri:
  0
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  kaportacı
  Yer:
  izmirr
  ok :D bu hafta doktora randevu alıp konuşcam bakalım ne olcak hayırlısı :D
   

Sayfayı Paylaş