Sizin Kavgaci Tipiniz Hangisi?

Konusu 'Kişisel Bakım' forumundadır ve saydam tarafından 8 Nisan 2006 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen kişi sayısı 1 user .
  1. saydam

saydam Özel Üye

Beğenileri:
    1.922
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    serbest
    Yer:
    Academic Sport Center
    Ne yazık ki tartışma ve kavga günlük yaşamın kaçınılmaz bir parçası artık. Hangi tipte kavgacı olduğunuzu bildiğinizde böyle durumlara karşı önlem almak ise kolaylaşıyor.

Bazen bir damla ağzına kadar dolmuş bardağın taşmasına sebebiyet verebiliyor. Hele eşiniz bilmem kaçıncı defadır çıkarken çöp torbasını kapının önüne koymayı unutuyor ya, dayanılmaz bir durum değil mi bu? Ya da banyodan bir türlü çıkmayı bilmemesi yeterli bir sebep değil mi? Bu ve bunun gibi bir sürü son damla ile önemli tartışmalara sürüklenebiliyoruz yer yer.

Çoğunlukla günlük hayatın parçası olarak ortaya çıkan bu tarz küçük anlaşmazlıkları basit bir gülümseme, şakayla karışık bir takılma ya da bir kucaklaşma ile çözmek mümkün. Ama bu önemli hamleyi yapamaz da araya biraz zaman girmesine sebep olursak işte o zaman bir damlanın sebebiyet verdiği küçük anlaşmazlığın büyümesi kaçınılmaz oluyor.

Barışmak için her şeyden önce barışmaya hazır olmak lazım elbette. Flensburg Üniversitesi Psikoloji bölümünde 250 kişi üzerinde yapılan bir inceleme sonucunda insanlar bu yönden 4 farklı kişilik tipine ayrılmıştır:

Uzlaşıcı tip (%29):

Uysal ve uyumlu bir karakter sergilerler. 45�54 yaş arası yüksekokul mezunları arasında daha yaygın olarak tespit edilmiştir. Barışçı ve karşı tarafa saygılı bir çizgileri vardır. Yapıcı ve uzlaşmacı tavır takınırlar. Tartışma anında hedefinden sapma göstermez ve kurallarına bağlı kalır. Her iki tarafı da memnun edebilecek orta noktaları bulmaya çalışır. Şayet tartışmadan haklı çıkan taraf kendisi olursa, karşı cephenin gönlünü almayı ihmal etmez. Haksız çıktığında da küsüp geri çekilmeyi değil yine birlikte hareket etmeyi seçer.

Şayet sizin tipiniz de bu ise, başkalarının tartışmalarında arabuluculuk yapacak ideal kişisiniz aynı zamanda. Bu kişilik yapısını taşıyan birisi ile anlaşmazlığa düştüğünüzde ise kendi görüşlerinizi mantıklı nedenleri ile birlikte ortaya koyabildiğiniz ölçüde ikna edici olabilirsiniz; böyle bir durumda en önemli mesajınız ise ortak bir çözüm arayışında olduğunuzu ısrarla vurgulamak olmalıdır.

Kışkırtıcı tip (%22):

Hiç kimseyi gözetmeksizin sadece bir tek haklı tanır, o da kendisi. 25�34 yaş arası erkekler arasında daha yaygındır. Genellikle tartışmayı başlatan taraf olurlar ve hiç barışçı değildirler. Savundukları şeyden emin olmasalar bile çok iyi rol yapar ve sonuna kadar savunurlar. Yer yer fiziksel güç kullanmaktan da çekinmezler. Tartışmadan haklı çıktıkları anda zafer kazanmış gibi kutlarlar, haksız çıkan tarafın duygularını düşünmezler. Hani olmaz ya, nadiren haksız taraf olarak ilan edilirlerse intikam yemini ederler.

Bu tipte bir insansanız şayet sizi ancak yeni bir anlayış çizgisine gelmeye davet edebiliriz: �Lütfen başkalarına size nasıl davranılmasını istiyorsanız öyle davranınız.� Bu tarz bir kişilik ile tartışmaya girenlere tavsiyemiz ise hemen egemenliklerini tanımamalarıdır. Açık ve net bir şekilde kendi görüşünüzü ortaya koyun ancak gereksiz kelime oyunları ve uzatmalardan kaçının. En iyisi onu mümkün olduğu kadar duymamanız ve kendi yolunuza gitmeniz olacaktır.

Kararsız tip (%22):

Kendini ifade etmekte problemleri vardır. Onun için kavga sırasında bir öne çıkar, bir geri çekilir. Bu grupta daha çok 25�34 yaş arası bayanları görüyoruz. Endişeli ve kendine güvenmeyen bir çizgisi vardır. Kendi görüşünü savunurken ciddi bir direnç ile karşılaştığında yarı yoldan döner. Çoğunlukla kendilerini karşı tarafın yerine koymayı da iyi becerdiklerinden haklı çıktıkları tartışmalar sonunda muhataplarına karşı çok ileri gitmiş olabilecekleri düşüncesiyle üzülebilirler. Haksız çıktıklarında ise sıklıkla küserek ayrılırlar.

Böyle kararsız kişilik yapısındakilere ilk önerimiz hedefinizi net bir şekilde gözünüzün önünde tutmanız. Durmadan gelgitler içerisinde bir çözüme ulaşmanız oldukça zor olacaktır çünkü. Karşınızdaki muhatabınız bu tipe uyan bir kişilik yapısı sergilediğinde ise sakın kendinizi onun gelgitlerine kaptırmayın. Karşı tarafın net bir görüş ortaya koyamaması sizi kendi hedefinizden saptırmamalı.

Çekinik tip (%27):

Asla kavgayı başlatmaz. Bunun için kendini barışmak için ilk adımı atmamakta da haklı görür ama. Bu grupta karşımıza daha geniş bir demografik dağılım çıkıyor; 25�44 yaş arası ve 54 yaş üzeri hem kadın hem erkekler, çoğu kez de lise ve daha düşük düzey okul mezunları ön planda yer alıyor. Hırssız ve mütevazı bir tavır içindedirler. Dolayısıyla tartışma potansiyeli olan birçok olaydan daha baştan kaçınırlar. Tartışmayı anlamsız ve rahatsız edici bulduklarından mümkün olduğunca uzak dururlar. Başlayan tartışmalarda barışma ve uzlaşma konusunda çok başarılı olmasalar da tartışma ortamına nadiren girdiklerinden bunun için özel teknikler geliştirmeye de ihtiyaç hissetmezler.

Bu tipteki insanlara aslında kendilerinin de bir görüş ortaya koymaları gerektiğini önereceğiz. Devamlı kaçak güreşerek bir yere varılamayacağını yapıcı bir tartışma ortamından da kazanç elde edilebileceğini kabul etmeleri gerekmektedir. Muhatabınız bu kişilik tipine uygun bir yapı sergilediğinde ise onun beklentilerine uygun şekilde koruyucu bir üslup takınmaktan kaçınmak daha doğru olacaktır. Yoksa problemleri sümenaltı etmiş olmaktan başka bir şey yapmış olmazsınız ve bunlar orada durduğu müddetçe de sizi rahatsız etmeye devam edecektir. Bunun için, tıpkı kararsız tipte de yapmanız gerektiği gibi, karşı tarafın sorumluluğunu almadan kendi sınırlarınızı açık ve net bir şekilde � ama mutlaka dostane tavırla � belirleyin.

2. saydam

saydam Özel Üye

Beğenileri:
    1.922
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    serbest
    Yer:
    Academic Sport Center
    benim zaman zaman farklilik gösteriyor kimi zamanlar uzlaşici kimi zamanda kişkirtici oluyor :oops:

3. Atlas

Atlas Üye

Beğenileri:
    33
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İstanbul
    Ben direkt uzlaşıcıyım :)

4. destro

destro Üye

Beğenileri:
    37
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Ankara
    Selamlar,

Saydam, ben bir ekleme yapmak istiyorum, araştırma Türkiye'de yapılmadığı için bizdeki Atlamacı tip'i es geçmişler :) hiç tahammülüm olmayan ama zaman zaman karşılaştığım bir tür de konuyu anlamadan tartışmaya dalan ve taraf olan yada ortada çözülebilecek basit bir sorun varken balıklama dalıp, olayı içinden çıkılamaz hale getiren arkadaşlarımızı es geçemedim. Belki bu arkadaşlara Heyecanlı tip de denilebilir. :)

Ben kendimi genelde uzlaşıcı çözüm göremediğim durumlarda da çekinik olarak değerlendiriyorum.

Sağlıklı Günler...

5. emrah

emrah Üye

Beğenileri:
    125
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Personal Trainer
    Yer:
    istanbul
    ılk once uzaklasmaya baslarım kavga etmemek ıcın baktım gıne uzerıme gelıyolar bu sefer kacmam saldırırım

6. mudkicker

mudkicker Üye

Beğenileri:
    57
    Ödül Puanları:
    38
    Kavga etmem ben :) Sessiz hallederim ;)

onuralpsahin bunu beğendi.
  7. SCHWARZXXL

SCHWARZXXL Özel Üye

Beğenileri:
    4.706
    Ödül Puanları:
    123
    Kışkırtıcı ile uzlaşıcı arasında gidip gelmekle beraber tembel zamanlarımda(antreman sonrası:)) çekinik olurum herhalde.
    Bu konunun "Kişisel Bakım"la alakası ne bu arada;)

8. cango1983

cango1983 Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    28
    Yer:
    istanbul
    bizim halkın tartışmalarının sonu genelde kavga ve kuslukle neticelenir buda benin hiç hosuma gitmez,o yuzden cekınık diyelim ama tam degil :)

9. zagortenay

zagortenay Yeni Üye

Beğenileri:
    15
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    eskişehir
    Yaklaşık 5 dakika boyunca uzlaşmak için uğraşırım.Sesimi alçaltırım.Baktım olmadı 3. dakikada karşımdakinin fiziki durumuna göre aletli yada aletsiz dalarım.Uzlaşıcı bir tipim.(Şaka şaka kararsız- kışkırtıcı kombinasyonuyum)

10. jkdo

jkdo Üye

Beğenileri:
    113
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Universite
    Yer:
    Denizli-ist
    sanırım cekinigim ama fazla ileri gidilince iş deişebilio

11. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
    Yapım itibari ile kışkırtıcıyım

genelde uzaklaşıp kendimi kontrol etmeyi tercih ederim

12. JöNTürK

JöNTürK Üye

Beğenileri:
    22
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Tekirdağ
    Bende uzlaşmaya yatkın biriyimdir çok zorda kalmadıkça saldırıda bulunmam işi tatlıya bağlamak isterim ama insan bazen zorda kalabbilio.Bodyciler genelde saldırgan kavgacı falan filan die düşünülürler ama bence tam tersi daha sakin ve sabırlı oluyorlar...

13. elrunks

elrunks Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    28
    Kışkırtıcı tip (%22):.... benim ki zannedersem bu...

14. NEFELIS

NEFELIS Üye

Beğenileri:
    44
    Ödül Puanları:
    38
    polemige girmem vurrum kafasına bumbelli :evil:

heheh şaka tabii
    uzlaşmacıyım mantıklıyımdır çoğu zaman uzamadan biter

15. tamiyatr

tamiyatr Üye

Beğenileri:
    11
    Ödül Puanları:
    0
    Uzlaşmacı bir tipim vardır ama tartışma esnasında karşımdakini fıtıkederim kızdırırım.ama kusluk olmaz ve ya yumruklar konuşmaz kavgayı sevmedim bir türlü

16. heatcliff

heatcliff Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İSTANBUL
    Antikavgacıyım ben

17. ahmet61

ahmet61 Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    trabzon
    en iyisi uzlaşmak.

18. bukatto

bukatto Üye

Beğenileri:
    122
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    Ankara
    ayağı alçıda olan abime arabayla çarpıp yere düşmesine sebeb olan ve önüne baksana diye bağıran adamı ilk önce arabanın camından çıkarmaya çalıştım. çıkmamakta direnince kapıyı açıp çıkardım. sağlam 3 tane yumruk indirdikten sonra araya girenler adamı kurtardı. bu adam muş ta aşiret reisi imiş meğer. ama burası da İstanbul.

ertesi gün 2 araba ve 4 kişi ile yolumu kestiler. baktım kaçış yok, bende gözümü karatıp deli cesareti ile elemanlara sanki vurmakta haklıymışım gibi sert çıkıştım. nasıl posta koyuyorum, nasıl bağırıyorum bunlara (kendi muhitimde olmamın avantajını kullanıyorum tabii, ama nafile. zira bizden kimse yoktu etrafta).

elemanlardan biri girse, onunla mücadele ederken diğerleri rahatlıkla altına alabilirdi beni. ama yapmadılar veya yapamadılar. intikam yerine konuyu kapatma yoluna gittiler. çok şaşırmıştım. birşey olmalıydı bunun altında diye hep düşündüm. 1 hafta sonra haber geldi. haberi sözüne itibar edilen bir abi vermişti. silahlarla beni arıyorlarmış diye.

beni başkasına vurdurup, soranlara biz kapatmıştık olayı. vuranı tanımıyoruz diye söyleyeceklermiş herkese.
    plana bakarmısınız. tabii bizimkilerde (ailem) boş durmadı. bir otobüs dolusu adam toplamış eniştem. hepside karadenizli. hepsi deli. mevzu nedir, kim ne demiş önemli değil. vururum gerisine karışmam mantığıyla geliyorlarmış. nereye gelelim diye telefon açtı.

meydan savaşı çıkacaktı. bende ilk önce abimle yeğenimi aradım. avşa daydılar. 6 saatlik yolculuktan sonra avşa ya iner inmez benim telefonumla 5 dakikada geldikleri vapurla geri döndüler. tabii bu arada da en çok üzülüp kahrolan annemdi. ama bir kere olmuştu olan. hiçbirinden zerre korkum yoktu. bende yaralayıcı, kesici, delici ne varsa aldım yanıma. hiç yapmamıştım böyle birşeyi. ama tehdit altında olunca arıyor insan böyle aletleri.

Ankara da yaşayan nişanlımdan helallik almayıda ihmal etmemiştim. teyzemler işten izin alıp gelmişlerdi. teyzem, benim tanıdığım bir muş lu var. bunlar birbirini tanır. araya girer, en azından yatıştırır olayı dedi. olay büyürse savaş çıkacaktı çünkü. teyzem bu adamın telefonunu buldu ve aradı. babası namus uğruna 9 kişiyi öldürmekten yargılanıyormuş Ankara da. bir arkadaşı çıktı telefona. kendisi burda yok sahildeki parka gelin dedi.

gittik. teyzem adama telefonda mevzuyu anlatmadığı için gelen elemanda neden arandığını bilmiyordu. teyzemin arayı düzeltsin, yatıştırsın diye medet umduğu adam geldiğinde gözlerime inanamadım.
    gelen adam kavga ettiğim elemandı.

abla senin yeğenin mi diye girdi konuya. ben kavga moduna geçtim yine. durumu anlattı teyzem.
    yenge biz konuştuk olayı kapattık yeğeninle dedi
    (gerçektende kapatmışlar olayı. beni arabayla sıkıştırdıkları zaman).

silahla aradığınızı duydum. işte burdayım dedim ben. ne silahı? dedi.
    yemin billah ediyor ki yok öyle birşey diye. kim söyledi bunu dedi.
    bende aynen anlattım. söyleyen kişide şu kişi diye. daha sonra o kişinin yanına gittiğimizde söyledikleri şok edici cinstendi. olum ben şaka yapmıştım....

arkadaşlar hiç yalansız anlattım olayı. abime çarpıp yere düşmesine gözümle tanık olunca duygusal davrandım. övünmedim hiçbir zaman o kişiye vurduğum için. aksine çok üzüldüm. kahroldum diyebilirim.
    ilk anda gidip özür dilemek gelmişti içimden. ama bunu yapsaydım korktu diyebilirlerdi. sonra arkadaş olduk bu kişiyle.

milletçe biraz duygusalız galiba. çok büyük bir ders oldu bana. bir insanın başka bir insana vurması saçma. tabii hakeden (suç işlediyse mesela) için değişir durum. artık bende uzlaşıcıyım :D

19. okaysarac

okaysarac Üye

Beğenileri:
    28
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Grafik Tasarimci
    Yer:
    Istanbul
    Çok bağırmam, konuşmam, geyik yapmam..birden çakarım..darbeyle düştümü daha da dalarım..ebesini iteledikten sonra basıp giderim..çenemi yoracağıma çenesini kırarım :badgrin:

YuriBoyka61 bunu beğendi.
  20. snow

snow Üye

Beğenileri:
    5
    Ödül Puanları:
    0
    Aga biz konuşmayız hiç kavgalar toplu olugu için konuşmaya zamn kalmıyo :p direk dal

Sayfayı Paylaş