Sizce Basketbolcular Doping Alıyorlarmı?

Konusu 'Konu Dışı' forumundadır ve fiko07 tarafından 20 Temmuz 2013 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 13 üye.
  1. fiko07

fiko07 Üye

Beğenileri:
    42
    Ödül Puanları:
    38
    Arkadaşlar sizinde görüşlerinizi ve bildikleriniz varsa paylaşmanızı isterim.

Ben örnek vericek olursam:
    Takip eden bilir kral diye tabir edilen adam LeBron James.2.03 boyunda ve tam 124 kilo.Ancak basketbolcular gün içinde yaptıkları antrenmanlarla,sezon boyunca yaptıkları 82 maçla çok ciddi bir kalori yakımına uğruyor ve bazı yerlerdede basketbolcuların vücudunun normal bir sprinterdan farksız olması gerektiği vurgulanıyor.Ancak LeBron James şuana kadar benzeri görülmemiş bir fiziğe sahip ve asla normal kütlesinden bir şey kaybetmiyor.Aynı zamanda o kütleyle beraber +40 inch (+101.6cm) dikey sıçramaya,ligin en hızlı adamlarıyla aynı belkide daha hızlı sprint atmaya ve kendisinden kütleli pivotlara karşı fiziksel üstünlük kurmaya kadar eşsiz benzersiz bir nitelik gösteriyor.

Bu olayların hepsi bu işle uzaktan yakından ilgilenenlerin kafasında ''doping mi acaba?'' diye bir soru işareti oluşturuyor.

Doping aldığı düşünülen bir kaç basketbolcu ve resimleri

LeBron James

Dwight Howard

Blake Griffin

Dwyane Wade

Correy Maggette

Serge Ibaka

Gerald Green

Nate Robinson

Sizde görüşlerinizi yorumlarınızı ve bildiklerinizi yazabilirsiniz.

2. R.Korkmaz

R.Korkmaz Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    Yukarıdakileri bilmiyorum da Hidayet Türkoğlu'nun doping kullanımından 20 maç ceza aldığını okumuştum.

3. Rambo16

Rambo16 Üye

Beğenileri:
    1.164
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    La Paz
    Serdar AKTOLGA'nın tespiti şu yönde;

“OYUNCUNUN YERİNE MALZEMECİ İŞER VE İŞ HALLOLUR”

"Bunların gerçek olduğunu nasıl biliyorsunuz?
    Ya “çaylak” dönemlerinde NBA’e transfer olan 22-23 yaşlarındaki basketçilere bak. Adam 95kilo, boyu da 2 metre. İki sene sonra aynı adam 115 kilo, boyu 212 santim. Kimse bunun kendiliğinden olduğunu o devasa fiziklerin bir gecede olduğunu falan söylemesin lütfen. Her maçta sahayı 70 kere gidip geliyor bu adamlar. Bu tamamen NBA’de çok yaygın olan ve bir kürü yüzbinlerce dolar olan “büyüme hormonu” ile ilgili. Her olayın bir perde arkası vardır ve bunu herkes bilmek zorunda değildir. Ferdi sporcularsa sahipsiz ve kulüpsüzlerdir. Ferdi sporcular steroid kullanmıyor mu? Birçok insan doping kontrolünden geçerek Dünya Şampiyonu oluyor. Aklı başında hiçbir sporcu da dopingli yakalanmaz. Benimki tamamen tecrübesizlikti. Süreyya Ayhan’ınki tecrübesizlikti… "

Röportajın tamamı: bodyforumtr.com/vbforum/yerli-musabakalar-ve-sporcular/serdar-aktolga-5492.html

Vücut geliştirme ve diğer ağırlık sporları doping olayında günah geçisi olduğu için diğer branşlara pek dil uzatılmaz, bence de Serdar sonuna kadar haklı..

cmrsmr, muratcan.biceps ve fiko07 bunu beğendi.
  4. Swager

Swager Üye

Beğenileri:
    391
    Ödül Puanları:
    73
    o kadar paranın döndüğü yerde kesinlikle vardır diye düşünüyorum futbolda olduğu gibi.

5. fullcontrol

fullcontrol Üye

Beğenileri:
    14
    Ödül Puanları:
    8
    Yer:
    türkiye crimea bulgaria hungaria
    aslında bu bir bilim savaşı teknoloji okadar gelişti ki doping testlerinde bile negatif çıkabiliyo örneklerini şampiyonlar liglerinde dikkatli bakarsanız anlarsınız. ne yazıkki bu tür dopingler yüz bin lerce dolar belkide daha fazla türkiye nin soprcularına bu teknolojiyi yapacak bilim insanı olmadığı için yakalanıyolar

Son düzenleme: 20 Temmuz 2013
  6. FATEMA

FATEMA Üye

Beğenileri:
    16
    Ödül Puanları:
    8
    Meslek:
    öğrenci
    Ben doping konusu hakkında yorum yapamam fakat bu adamlarım 2 metreyi aşan boylara doğal olarak geldiğini kesinlikle düşünmüyorum.Bir iki 3 kişi değil dünyadaki bütün basketbol liglerindeki insanlar böyle kimileri 210 220 cm boyunda,bi insan spor yaparak 220 cm olurmu hadi bazılarının genetik olarak çok uzun olabileceği aşıkar fakat hepsinin genetik boyu 195 200 cm dide sporla 210 215 boylarına mı geldi?saçma geliyo bu bana ayrıcada bazılarının normal olduğunu bazılarının ise yüz hatlarının dahi değiştiğini tabiri caizse hayvanlaştığını görüyoruz.Ben bu insanların growt hormon kullandığını düşünüyorum artı doping alanlarda vardır.Bakıyolar bu çocuk çok yetenekli doktor gözetiminde hgh hgh hgh ve sonunda ortaya 215 220 cm boyunda bi canlı ortaya çıkıyor.

7. muratcan.biceps

muratcan.biceps Üye

Beğenileri:
    540
    Ödül Puanları:
    93
    kesinlikle var.natural adam yok piyasada.bunlar tartışılması bile gereksiz konular.var yani kesinlikle var.

8. RoLL

RoLL Üye

Beğenileri:
    19
    Ödül Puanları:
    18
    Yer:
    İzmir
    Bi haberde okumuştum boy uzamasıyla ilgili büyüme hormonu kullanıldığını sanırım dediğine bende katılıyorum bunu yazacaktım zaten konuya anladık basketbol oynayan adamlar uzun geni hadi 185-195 oldun 210-215 nasıl olur bi insan sporlar beslenmeyle olmaz bu işler büyüme hormonu denilen bir tedavi mevcut bunlar kullanılıyor olabilir büyük ihtimal eyvallah bu adamlar zenci açlıktan geberiyor adamlar ama 2 metre boy anladık ama fazla kesinlikle bi hile var ayrıca boy uzatma ameliyatları varmış haberde gördüm sporcular bile geliyormuş 190 adam 205 olabiliyormuş çeşitli yöntemler var.

1.90'lık basketçi boyunu 2 metre yapmak istiyor! - Sabah - 21 Temmuz 2013

9. Rinkushichi

Rinkushichi Üye

Beğenileri:
    1.138
    Ödül Puanları:
    103
    Doping olduğunu sporla alakası olmayanlar bile bilip söylüyorken federasyonlar bu işi organize edenler bilmiyormu hiç bir personel bunun farkında değil mi kimse önlem almak için uğraşmıyormu herkesin dilinde basketboldan haltere hentboldan yüzmeyetüm sporlarda doping var diye ve kimsenin bu konuda tedbir almaması düzgün açıklama yapmaması benim garibime gidiyor bu kadar başıboşmu? Eşitliği sağlamak için adalet için kullanılıyor diye kendilerini savunuyorlar bir de yahu ne eşitliği adam gibi önlemi alınsın kimse kullanmasın genetiğine yeteneğine azmine göre herkes hakettiği yerde olur zaten ne eşitliği ne adaleti asıl böyle haksızlık oluyor aklım almıyor benim bu kadar basit ve yaygın olmasını sporcu yerine malzemeci işer diyor yahu bu kadarmı sorumsuz yetkililer ya da şöyle sorayım bu kadar mı düzenbazlar? İmam osurursa cemaat büyük abdestini yapar misali bu işin başındakiler böyleyse durumun da böyle olması normal aslında.

Son düzenleme: 21 Temmuz 2013
  10. Swager

Swager Üye

Beğenileri:
    391
    Ödül Puanları:
    73
    bunun sebebi izleyiciler aslında her zaman en uç noktaları görmek istediğimizden sonuçları böyle oluyor.arz talep meselesi yani.nba oyuncuları şimdi normal bir insan gibi zıplasalar hoş olmazdı fakat şimdi adamlar resmen uçuyor hoşumuza gidiyor.veya mr olympia lar 100kg olabilirdi sadece ama şimdi daha iriler beğeniyoruz biz bunu.

wrestler bunu beğendi.
  11. geceyar20

geceyar20 Üye

Beğenileri:
    29
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    P90x Koç'u
    Yer:
    Denizli
    Bir kere zaten Nate Robinson Çift tendomlu onu biliyorum. Lebron James'te 6 ayak parmağına sahip bence böyle bi konuya zaten gerek yoktu bu adamların özel birebir ilgilendikleri koçları aşçılarından tutun saati saatine yemek yiyen insanlar ve öğünlerinin neredeyse tamamı karbonhidrat yüklü geçiyor ve o kadar kiloyuda abartmaya gerek yok birebir özel kas grupları egzersizlerinden tutun kondisyon koçlarına kadar hepsi birebir özel ve tecrübeli kişiler Lebron ve Dwight'ın zaten boyları uzundu kilo alınca ve yapılanınca biraz daha geliştiler doping olayına gelince onların Gatorade diye bir mola arasında içtikleri enerji içeceği var o içeceğin neredeyse %100'ü basit şekerlerden oluşuyor. Bence Nba'de doping diye birşey yok olsaydı zaten o özel koçlar aşcılar niye tutuluyor ki?

12. ByVendetta

ByVendetta Üye

Beğenileri:
    162
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    Antalya
    Boy konusunda bende büyüme hormonlarının kullanıldığını düşünüyorum ama Lebron James'in gücüyle ve kütlesiyle bunun bir alakası olmadığı kanısındayım çünkü:eğer youtube'den günlük beslenmesini,antrenmanlarını izlerseniz ve genetiği de mükemmel kabul edilebilir,lise yıllarına da göz atmanızı isterim o zaman da iyi bir fiziği var,bir de neredeyse sonsuz diyebileceğimiz imkanları işin içine girince neden bu kadar hızlı,kuvvetli olmasın.

13. F35

F35 Üye

Beğenileri:
    212
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    İzmir
    Aramızda bile sırf iyi görünmek kas kazanmak için steroid kullananlar varsa, bunlar profosyenel sporcular kullanılması hayır demek düşünülemez bile :)

14. wrestler

wrestler Super Moderator Yönetici Super Moderator

Beğenileri:
    3.368
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    TOKAT
    basketbolcuların birçoğunun uzun olmasına neden şaşılıyor ki? insanların çocukken tıknaz olanlara ; 'senden iyi basketbolcu olur' diyecek hali yok ya. çocukluktan boyu uzun olanlar basketbola yönlendiriliyor normal olarak. bunun üzerine bir de basketbolun doğası ve antrenman sistemleri de boy uzamasına yardımcı oluyor.

ama bu söylediklerimden hiçbiri steroid kullanmıyor anlamı çıkmasın. elbette kullanıyorlar. takım arkadaşınız kullanıyor ve siz kullanmıyorsunuz. o takımda kalmayı nasıl planlıyorsunuz? o takım adamların ekmek teknesi. çocuk oyuncağı değil bu..

ve bir arkadaşın dediği gibi, biz seyirciler böyle olmalarını istiyoruz. mr. olympia lar sadece 100 kg lik adamlar olsaydı, bu spor bu kadar popüler (popüler bir spor değil ama şimdikine kıyasla..) olmazdı.

15. RoLL

RoLL Üye

Beğenileri:
    19
    Ödül Puanları:
    18
    Yer:
    İzmir
    Bi spor uğraşmak birinin boyunu en kadar etkiler istediğini yapsın hocam tamam uzun insanlar zaten basketbolcu olurlarda burda kesinlikle işe bilim giriyordur benim düşüncem bi insanın 215-220 olması normal değil ki bu adamların elleri ayaklarına kocamandır kanımca büyüme hormonu özellikle bunlarıda etkiliyordur harbiden uzunlar var mı var onlarda 200 cm civari ve biraz üstünde günümüzde ki türkiyeyi kastetmiyorum dünyada ne kadar iyi olabilir ki ? dediğim gibi olaya kesinlikle bilim katılıyor misal Manute Bol diye bir basketbolcu var boyu 231 ama dedesinin boyu 240 babasının ve annesinin boyları 210-220 civarıymış 80'lerde NBA oynamış ve kariyeri 11 yıl sürmüş takip eden bilir yani bu oyuncu gibi olmanız lazım adam zaten zenci afrikada açıktran ölecek adam ama 2 metre boyu var bakın bu genetiktir diğerlerin genetikle hiç bir alakası olduğunu düşünmüyor.

Sayfayı Paylaş