Siz olsaydiniz yazdigim amac icin hangi spor dalını seçerdiniz ???

Konusu 'Savunma ve Dövüş Sporları' forumundadır ve deepp tarafından 15 Şubat 2013 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 9 üye.
  1. deepp

deepp Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Sanayi
    Yer:
    İstanbul
    Merhaba oncelikle herkese sevgi ve saygilar

Siz degerli uye kardeslerim abilerim ve saygideger hocalardan ricam olacak.

Ben 36 yasinda 1.90 boy 85 kilo haftada 3 gun body yapan ve bir uluslaraeasi firmada yoneticilik yapan biriyim 30 undan sonra her saniye spor aşkı yasayan biriyim.

6 aydir yurt ici ve yurtdisi arastiriyorum bu arada gecmisimde cok cok kisa yani 4 yada 5 defa ozel ders aldim (aikido - wingtsun- kick boks) ve bunlardan inanin herkese saygim sonsuz aikido beni sarmadi dersem en iyi anlatmis olurum . Wingtsun aynada kendimi o ayak durusu ve el duruslarinda kendimi komik gordum ve estetik bulmadim. Kick boks sardi ama hoca inanilmaz maddiyatci ve zamani calarak calistiriyordu.

Simdi degerli arkadaslarim ama gercekten sizden ricam haddime degil ama en az 4 senedir disiplinli ve hayatinin icine sporu katmis kisiler cevaplasin lutfen.

Sorum şu;

Kendine ciddi ozguven saglayan beni devamli ileri seviyeye goturecek karsimda fiziki ve kuvveti daha fazla olan biri ile karsilatigim zaman buna tabiki elinde bicak dahi olsa %100 karsi tarafi etkisiz birakabilecegim buarada ozel ders alacagim yaklasik bir sene ama arkadaslar soyle bir sikinti var haftada 1 gun calisma ile mumkunmu ve sizce benim fiziki yapim ve isteklerim dogrultusunda sizden detayli yorum bilgi ve hoca ismi tavsiyelerinizi acil rica ederim.

Secenekler ne olmali sizce;

a) Muay tai
    b) Combat sambo
    c) Bjj
    d) Krav Maga
    e) Enshin Karate
    f) Digerleri

İmla hatasi varsa ozur dilerim.

İnsallah umdgum gibi ciddi forum sitesidir.

Herkese simdiden tskler hersey gonlunuzce olsun.

2. Cellucorc4

Cellucorc4 Üye

Beğenileri:
    229
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    istanbul
    öncelikle ben lisanslı boksörüm amatör uzun zamandır yapıyorum profildeki resimde bana ait :)

elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışacağım...

saydıgınız bütün spor dalları hakkında çok bir bilgim yok ancak uzak doğu sporlarında temel hareketler çok fazla oldugundan ve çok fazla tekniğe dayandığından haftada 1 gün yeterli olmayacaktır.

Ancak boks veya kick box da çok fazla hareket bulunmamakta belli başlı hareketler var ve uzun bir zaman geçmeden o hareketleri öğrendikten sonra geriye kalan sadece sizin isteğiniz ve yeteneğinize bağlı oluyor

1-2 yıllık bir boksör ile 6-7 yıllık boksör arasında teknik bilgi farkı olamaz aralarındaki fark yetenek ve daha çok idman sayesinde tecrübe ile ölçülür.

ancak uzak doğu sporlarında belli hareketleri öğrenebilmek yapabilmek için çok uzun yıllar gerekebiliyor

ve şöyle söyleyim haftada 1 gün özel ders alırsanız boks eğitimi için ve koşunuzu kondisyon çalışmalarınızı da haftaya yayarsanız ve birazda yeteneğiniz varsa 1 yılın sonunda sokakta hiç boks eğitimi almamış herhangi bir insanın ben türküm allah ne verdiyse girerim sokak kavgası kültürüm var diyen insanların karşınızda pek şansı olacagını düşünmüyorum

evinize bir kum torbası alarak kum torbasıyla yapılan kondisyon idmanlarıylada kendinizi çok ilerletebilirsiniz
    ben dizimi yırttıgımda koşamadıgım için kondisyon çalışmamı torba yumruklayarak yapıyordum vede koşan arkadaşlardan nefes olarak hiç geri kalmadım

not:boksa başladıgında insan ilk olarak gerçekten yumruk atmayı bilmediğinin farkına varıyor :)

umarım yardımcı olabilmişimdir

uzzman ve deepp bunu beğendi.
  3. deepp

deepp Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Sanayi
    Yer:
    İstanbul
    Merhaba theavangard,

Oncelikle her konuda detayli bilgilendirmen dolayi cok tsk ederim .

Hangi dali secersem secey ozel ders alacagim senin bama kendi dalin olan boks yada mua thai kic boks larin anadolu yakasinda tavsiye edecegin biri varmi yada ucretler ne durumda bilgi verirsen cok sevinirim .

Bu arada bu forumda sadece sen yazdin hersey icin cok tdkler ve saygilar

4. Rise

Rise Yeni Üye

Beğenileri:
    17
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Dövüş Sporları Uzmanı/Eğitmen
    Yer:
    İstanbul
    seçenekler arasında krav maga cünkü savunma sanatıdır,
    Farklı seçenek istersen wing tsun'da çok etkilidir,(Haftada 1 saat çalışarak 3 ayda etkisini görebilirsin)
    bench_O

deepp bunu beğendi.
  5. abcdefgHAKAN

abcdefgHAKAN Üye

Beğenileri:
    422
    Ödül Puanları:
    73
    Yer:
    ANKARA
    en iyi savunma saldiridir.
    sayin deepp
    Ayagini saglam basmak için, saglam kondisyon için, dayaniklilik için box... temelini kavradiktan sonra kendini belli bir çerçeve içerisinde yetiştirirsin farkli kombinasyonlarla birleştirdiginde vgden bir kaç idman kondisyona dayalı múkemmel olur...
    Dövüş sporlari gerek vg gerek diger spor dallariyla içli dışlı ve gerçekçi her bilgiye sahibim..
    Tüm sorulariniza cvp vermek isterdim yanliz sevdigim konular oldugundan anlatmasi cevaplamasi bir çok detay gerektirecek ben bir makale olarak size özelden ulaştırırım.

deepp bunu beğendi.
  6. -RevoLt-

-RevoLt- Üye

Beğenileri:
    459
    Ödül Puanları:
    93
    eğer amacın kavgada yenilmemek vs ise(ki 30 yaşındaki adam niye kavga etsin konuşmak varken) tek gerekli olan şey boks moks değil.öncelikle kendini zihinsel,psikolojik olarak da eğitmen gerekir ki bence beyinsel fonksiyonlar(refleks vb.) güçlü olan kişi karşısında 2 katı adam da olsa yere serebilir.ve bu yüzden hep çin dövüş sanatlarını kendime örnek almışımdır.eğer illa şiddet içerikli bir spor öğrenmek isteseydim %100 uzak doğu sporlarına bakardım ki senin beğenmediğin aikido müthiş bir sanattır bence.

saygılar...

7. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    haftada 1 gün ile bi şey olmaz ...akıntıya kürek olur...

özel ders bile alsanız minimum 2 antrenman haftada ve bunu minimum 2 adet en azından kondüsyon çalışması ile takviye ederek...

bu arada 100 % olmanız için herangi bir garanti de yoktur...iyi bir dövüşcü olabilmek için bi sürü parametre bir araya gelcek :

" spor zekası , doğru hedef, hırs, yeterli self motivasyon, doğru metodlojiler , doğru ortam, doğru çevre doğru antrenör , doğru yeterli zaman , optimum malzeme vb vb " ...

bunlar kolay olsaydı ortalık terminatörlerden geçilmezdi ...:)

deepp ve j.claude.er bunu beğendi.
  8. j.claude.er

j.claude.er Üye

Beğenileri:
    438
    Ödül Puanları:
    73
    bende 3 senedir boks yapıyorum ama sorulan soru ilginç hangi sporu yaparsam karşı tarafı % 100 etkisiz hale getiririm. burda spor değil sporu yapan kişi önemlidir. şu sporu yaparsan olay bitmiştir demirle bıcakla vs vs ile sana saldıran adamı etkisiz hale getirirsin diyemez kimse... kişinin yetenegine gelişimine kalmıştır bu. benim için boks en güzel yapabilecegim en iyi spor benim için daha ötesi yok ve dışardaki insan senin için bu seviydeyken savunmasız biri olarak görünüyor. rahatsın özgüvenin yerinde ve kimseyi döverek başının göğe ermeyecegini biliyorsun...

ama herkes için bu geçerli olamaz ben iyi boks yapıyorum veya boks benim için çok güzel bir spor diye başkası içinde böyle olacak değil... en başta kişi hangi sporu yapacagına bence kendisi karar vermeli araştırma, antrenmanları yerinde gidip izleme maçları da aynı şekilde imkan varsa hem canlı hem tvden bu sayede hem görsel hem tarihi olarak spor hakkında bir takım bilgilere sahip olmak spor yapacak kişinin yararınadır...

deepp bunu beğendi.
  9. BugraCavkaytar

BugraCavkaytar Üye

Beğenileri:
    20
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Sakarya
    Muay Thai der geçerim.

deepp bunu beğendi.
  10. deepp

deepp Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Sanayi
    Yer:
    İstanbul
    Oncelikle,

AbcdefgHakan - Rise - Revolt -Ercan Gurgoze - J.claude.er - Bugracavkaytar;

Arkadaslar gec dondugum icin kusura bakmayin herkese ilgilerinde. Dolayi sonsuz tsk ve saygilar.

Yorumlari degerlendirdigimde ;

1-Boks yada muay tai
    2- ozel ders cunku hafta bir gidecegim ( eger fiyat uygun olursa 2 yaparim)

Simdi burada revolt arkadas yazmis beni yalnis anladi diye dusunuyorum benim amacim arkadaslar ben 36 yasinda ve ust duzey gorevde ve egitimli bir cevrede yasiyorum amac sadece oncelikle zevk alinacak bir spor yani sosyallik hemde allah yazmasin herhangi bir kotu durum karsisinda tabiki zamanlan ama ringtekiler gibi karsina iri uzun kisa cok ozur yarma gibi biri ciksada kendini savunabilmek bu arada krav maga ve combat sambo bence bu isin uzmani ama arastirdim ama inanin yalnissam duzeltin hicbir bilgili isin uzmanina rastlamadim onunla konusuyorum oburunu kotuluyor oburu ile konusuyorum berikini kotuluyor bende anladimki bu is Turkiyede olmaz .

Simdi ben karari boks ve mua thaiden mua thai desem yalnis yaparmiyim bu arada arkadaslar sizden Onemli Bir Rica Anadolu Yakasinda Bostanciya yakin olan gidip test ettigiiz yada yakin arkadasinizin test ettigi hoca ismi ve ucreti hakki da bilhi alabilirmiyim.

Umarim herseyi net anlatmisimdir .

Hersey gonlunuzce olsun

11. AHOLOMAHO

AHOLOMAHO Üye

Beğenileri:
    24
    Ödül Puanları:
    0
    Deepp, benim tavsiyem Krav maga dan yana. Niye diye soracak olursan.

Box, kickbox ve muay tai yani verilen cevaplar bir insana daha cok ozguven saglar. Fakat haftada bir yapacagin icin sana verdigin ornekteki birinin karsinda ozguven ile durmani saglar.

Fakat Krav maga nin temel olayi karsindaki insani tamami ile etkisiz hale getirmendir. Her ne kadar dogu sporlarina benzesede teknikleri dogu sporlari savunma uzerine kuruludur. Krav maga ise tam tersi saldiri temelinden olusur. Bu yuzden ben Krav maga diyorum.

Her ne kadar haftada bir defa dahi yapacaksan, biraz yetenek varsa zaten kravmaga temel tekniklerini basitce ogrenirsin. Gelistirmek senin elinde.

Bu arada Istanbulda ders verebilecek birisini tanimiyorum fakat kararini verdikten sonra ders vericek kisiyi bulmak cok zor olmasa gerek. Her ne kadar coooook iyi birini istiyorsanda.

Saygilar ve seciminde bol sans.

deepp bunu beğendi.
  12. deepp

deepp Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Sanayi
    Yer:
    İstanbul
    Aholomaho,

Senlen birebir ayni dusuncedeyim Dediklerine aynen katiliyorum ama gelgelelim netten arastirdim bu isi Turkiyede bilen yok 3 uylede konustum o onu kotuluyor o berikini kotuluyor gibi durum burda da arkadaslardan rica ettim bildiginiz mua thai icin bidiginiz ozel ders veren varmi diye ama daha bir haber cikmadi.

Sayfayı Paylaş