Sipariş gümrükte takıldığında

Konusu 'Konu Dışı' forumundadır ve SAVAŞ74 tarafından 5 Ocak 2011 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 75 üye.
  1. SAVAŞ74

SAVAŞ74 Üye

Beğenileri:
    1.287
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    kimden duydun?

2. maestro_

maestro_ Üye

Beğenileri:
    123
    Ödül Puanları:
    0
    Öncelikle şunu söyleyeyim: Gümrük memurları bile bu genelgenin nasıl uygulanacağını tam olarak bilmiyor. Bir yakınımın gümrükte siparişi takıldı (350 gr) haber kağıdında, şöyle bir paketiniz takıldı bir hafta içinde topkapıya geliniz alınız yazıyor. " Doktor reçetesi veya sağlık raporu ile birlikte geliniz " ibaresi yok ihbar kağıdında, artık gümrüğe gidince mi söylerler bilemiyorum ama işte uygulamanın saçmalığı bile buradan belli oluyor. Hem dr reçeteniz olsa ne olacak, gümrük memurunda doktor reçetesi ve gelen gıda takviyesini karşılaştıracak donanım bilgi var mı? Sadece dr reçetesi de yetmiyor, sağlık raporu istenirse ne olacak? Balık yağı için sağlık raporu isteyin bakalım, hangi doktor size gülmez? Gerçi bu genelgeyi çıkaranlar da biliyor bunun böyle olacağını ama süs olarak oraya koydular, dr reçetesivle sağlık raporunu.

Sorunuza gelince: Normalde, İstanbul dışındakiler en yakın gümrük müdürlüğüne çağrılır. UPİM'den paket "gümrüklük" olarak nitelenirse adresin bağlı olduğu veya en yakın gümrük müdürlüğüne gönderilir ve gümrük müdürlüğü APS ile size ihbarname gönderir. 1 hafta içinde alınız diye. Bu süre içinde alınmazsa gıda takviyeleri bir süre sonra imha edilir. Tabi bunlar hep yazılı olan şeyler, uygulamaya geçince neler olur hiç bilinmez özellikle gümrüklerde.

Bu genelge çıkınca, sadece orada yazılanlara bakınca "gümrük müsteşarlığı kaş yapayım derken göz çıkardı" demiştim, uygulamalara bakınca hiç te haksız değilmişim galiba.

Vorenus bunu beğendi.
  3. JuN1oR-BuilD3r

JuN1oR-BuilD3r Üye

Beğenileri:
    287
    Ödül Puanları:
    73
    Şu Lojistik Yönetimi Bölümü bir Bitsin Anında Supplement Kaçakçılığına Başlıyorum :D Lord Of The War daki Gibi Silah ve Uyuşturucu İşine Girceğime Supplement Kaçırırım Hem Faydalı hem gençliğe Yararlı Supplement den ölen kimsede Yok :D 2011 den itibaren kanun değişti dedikleri bildiğim kadarı ile yurtdışından İthal kendi başınıza yiyecek içecek v.b şeyler getirtemiyorsunuz. e peki ozaman Bu supplementler çikita muzlar nasıl geliyor ? Distrubütorler ile geliyor fiyat arttıkça artıyor. Üretici fiyatı koyuyor + Amerikadaki Satıcı Koyuyor + Gümrük vergisi + Türkiyede Distrubütor + Satıcı 100 TL lik supplement Oluyor sana 160-170 TL resmen göz göre göre kazıklanıyoruz yani.

4. atoaga

atoaga Üye

Beğenileri:
    23
    Ödül Puanları:
    18
    Forumca distribütörmü olsak :D
    Hala şu ticaret serbestliği olan ülkelerden neden getirilmiyor bilmiyorum.Oralarda fiyatlar nasıl ve getirince vergi falan veriyomuyuz bilen varmı?

5. Vorenus

Vorenus Üye

Beğenileri:
    303
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Vancouver
    maestro_ kardeşim aynen dediğin gibi devlet hastanesinden de sağlık raporu isteniyor sadece reçete değil , bu kanaldan zorladığın zamanda sonuc alman pek mümkün değil dedi konuştuğum üst düzey bir yetkili , ayrıca konuştuğum yetkili ilgili düzenlemenin distributor baskısıyla yapılmadığını söyledi (buna pek inanmıyorum tabi ) . Millet saçma sapan zayıflama hapları alıp ölüyomuş ondan sıkılaştı bu işler dedi ( Bence her koyun kendi bacağından asılmalı , yarım akıllının biri adı sanı belli olmayan zayıflama haplarından alıp öldüyse binlerce insan mağdur olmamalı ) . Aslında Badminton milli takımı , körling milli takımına falan girmek lazım en güzeli bu olur herhalde...

maestro_ bunu beğendi.
  6. KeoS

KeoS Üye

Beğenileri:
    49
    Ödül Puanları:
    28
    arkadaslar bugun ptt gumruge gittim bir de ne goriyim benim paket gelmis geldigi gibi bana hic bir bilgi gondermeden direk yasakli madde die iade olacak demis muhurleyip gondermis gumruk muayne memuru sonrasinda bir suru olaylar oldu ama suan yorgunum ondan yazamayacagim isin ozu bu mevzuat duzenlemesi kalkmadan kimse YURT DISINDAN EK BESIN SIPARI YAPMASIN kafaniz cok agirir

7. osmanaga

osmanaga Üye

Beğenileri:
    35
    Ödül Puanları:
    28
    Ne sipariş etmiştin? kutu büyükmüydü

8. Lorath

Lorath Üye

Beğenileri:
    37
    Ödül Puanları:
    28
    Yer:
    istanbul
    Benimde çok kucuk son 2 siparişimde gelmedi ve kimse bana gumrukten kagıtta getirmedi. bulgaristanda filan supplement store bakmak lazım atlıcam bavula doldurup gelicem.

9. maestro_

maestro_ Üye

Beğenileri:
    123
    Ödül Puanları:
    0
    Gelenler takipsiz posta olduğu için, gümrüğe "neden ihbarname kağıdım gönderilmedi" deme şansınız bile yok.. Postanız yok derler, olur biter, sorgulama imkanınız yok ki. . Kargo veya takipli olsaydı, bunu sorma hakkınız olurdu, daha doğrusu mecburen gönderirlerdi ihbarnameyi.

+ şunu söyleyeyim: Artık Kutunun büyüklüğü ile ilgili değil gümrüğe takılması. Daha önce söylediğim gibi 350 gr'lık oldukça ufak bir kutu bile takıldı tanıdığımın.

10. Ohzman

Ohzman Üye

Beğenileri:
    29
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    Bu arada takipsiz posta eğer takılırsa elinize ihbarname geçiyor. Iherb'den gelen KAYITSIZ ... tarihli postanız ... no'su ile KAYIT altına alınmıştır diye ihbarname geldi bana.

Yani tracking yoksa ihbarname yok diye bir koşul yok. Eğer kaybolursa niye diye soramıyorsunuz tabi :). Paket büyüklüğü farketmiyor.

küçük kemik bunu beğendi.
  11. maestro_

maestro_ Üye

Beğenileri:
    123
    Ödül Puanları:
    0
    Evet tabi ama takipsiz posta olduğu için, ihbarname gelmezse, neden bana ihbarname gelmedi diye sorma şansınız bile yok. Saldım çayıra mevlam kayıra.. :)

12. opeh

opeh Üye

Beğenileri:
    35
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    fatih
    Yer:
    manisa merkez
    peki sipariş vermeden tanıdıklarla almanyadan , supplement getirtsek gümrüğe takılırmı,yanlarında belli miktar getirebilme hakkı var diye biliyorum
    2 kişi uçakla gelicekler 2 tane megamass 7kg ve 1 megaforte paketinin içine 80 tüp megaforte koyup getirtebilirmiyiz?

13. maestro_

maestro_ Üye

Beğenileri:
    123
    Ödül Puanları:
    0
    430 Avroyu aşmıyorsa değeri bir sorun yok. Tabi bu gümrük memurunun yorumlamasına bağlı biraz.

Eğer gümrük memuru bu getirilen ürünleri ilaç olarak yorumlarsa (ki genelgede bütün gıda takviyeleri sanki ilaç gibi görülüyor) şunu uygular:

Kaynak için tıklayınız

14. camkinoz_61

camkinoz_61 Üye

Beğenileri:
    14
    Ödül Puanları:
    18

Yok kardeşim bunlar insafsız.Bu adi insanları asıl bizim şikayet etmemiz lazım.Madem yasaktı gıda getirtmek öncesinde verdiğimiz siparişler nasıl elimize ulaştı.Demekki gümrükçüler yan gelip yatıyor.Bizimde haklı sebeplerimiz var.Ve haklı olduğumuz yerler varAma yok and içiyorum devletten alacaklarım birikiyor.Birgün bunların hesabı faiziyle kesilecek.

15. maestro_

maestro_ Üye

Beğenileri:
    123
    Ödül Puanları:
    0
    Bu genelgeden dolayı mağdur olan amatör veya lisanslı sporcular, şikayetlerini Bakan Egemen Bağış'a iletebilirler. Kendisi sporla içli dışlı biridir ve İstanbul 2012 Avrupa Spor Başkentinden sorumlu bakandır.

Genelgenin sadece milli sporcu'yu öne çıkaran ama amatör ve lisanslı sporcuyu mağdur eden yapısını şikayet edip, ihtiyacınız olan takviyelerin Türkiye şartlarında çok pahalı olduğunu ve ekonomik olarak sizi sarstığını, dolayısıyla spor aktivitelerinizin bitme noktasına geldiğini aktarabilirsiniz. Gıda takviyelerinin FDA denetiminde olan ABD piyasasında çeşitlilik açısından fazla ve çok daha ucuz olduğunu en azından muafiyetle belirlenmiş kişisel alışverişlerin serbest bırakılmasını isteyebilirsiniz.

http://www.egemenbagis.com/web/7-9458-1-1/egemen_bagis_tr/genel/ustmenu/iletisim

Son düzenleme: 5 Temmuz 2011
    McOrco bunu beğendi.
  16. Goldenrush

Goldenrush Üye

Beğenileri:
    13
    Ödül Puanları:
    18
    Bugün gümrükten geliyorum. Söyledikleri şey: Doktor raporu getirirsen, teslim alabilirsin. Heyet raporumu sıradan dotkor raporu mu dedim. Normal doktor raporu dedi önce sonra dedi başhekimin de imzası olsun. Dedim ben raporu alırım ama uğraşamayacağım. Çünkü vaktim yok çalışıyorum ve tatile çıkıyorum. İade edin aynı adrese dedim. İmzalayıp iadesini sağladım. Kısaca gümrüğe gidecek olan arkadaşlar, öncede bir rapor alıp gitsin. Sanki çok zor bişey mi gibi böyle bir kural koymuşlar.

17. maestro_

maestro_ Üye

Beğenileri:
    123
    Ödül Puanları:
    0
    McOrco bunu beğendi.
  18. SAVAŞ74

SAVAŞ74 Üye

Beğenileri:
    1.287
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    bu ne hız maestro, daha bakanlar kurulu yeni açıklandı :D

19. maestro_

maestro_ Üye

Beğenileri:
    123
    Ödül Puanları:
    0
    :D Gerçi dilekçe değil ama amatör sporcular organize olup bakan'dan bizzat randevu ile konuyu yüz yüze açıklayabilseler daha etkili olur ama nerdeeee

20. SAVAŞ74

SAVAŞ74 Üye

Beğenileri:
    1.287
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    spor bakanına göre, gümrük bakanı daha iyi bir tercih olabilir.
    hayati yazıcı sanırsam

Sayfayı Paylaş