Sipariş gümrükte takıldığında

Konusu 'Konu Dışı' forumundadır ve SAVAŞ74 tarafından 5 Ocak 2011 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 75 üye.
  1. camkinoz_61

camkinoz_61 Üye

Beğenileri:
    14
    Ödül Puanları:
    18
    Arkadaşlar merhaba.Ben mayıs 27 de iherbden bir kutu amino asit siparişi verdim.Ama hala elşme ulaşmadı.bunun üzerine bulunduğum ildeki ptt posta servisine gittim.Durumu anlattım.baktılar ettiler ne bulunduğum ilin gümrüğünde adıma posta var nede normal olarak gelmiş posta var.Acaba paketim istanbul gümrükte durdurulmuş olabilirmi lütfen yardımcı olun arkadaşlar.

2. Ohzman

Ohzman Üye

Beğenileri:
    29
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    Merak etmeyin, yakında elinize "... no'lu kayıtsız postanız ... no'su ile kayıt altına alınmıştır. Pakedinizi kontrol ve teslim almanız için Avrupa Yakası Posta İşleme Merkezine 15 gün içinde gelmeniz gereklidir. vs yazısı gelir"

ya da direkt 1 hafta sonra elinize geçer. Kaybolma ihtimali her zaman var ve HİÇBİR şey yapamazsınız bu durumda çünkü iherb.com size tracking/takip no vermez, ürün de takip no'suzdur. Sadece bekleyin, kağıt gelirse de geçmiş olsun ürününüz takıldı, sadece geri yollatabilirsiniz.

3. camkinoz_61

camkinoz_61 Üye

Beğenileri:
    14
    Ödül Puanları:
    18

Kardeşim bilgiler için sağol.KArgonun çıkısından bugune 21 gün geçti ama hala elime gelen ne bir paket var nede bir ihbarname.Sanırım el altından kutuyu cebemi attılar ne yaptılar belli değil.Sırf bu yüzden İherbden sipariş verdiğime vereceğime bin pişman oldum.nalet olsun böyle gümrüğe ve düzenine...:mad:

4. celalcaner

celalcaner Üye

Beğenileri:
    87
    Ödül Puanları:
    38
    BU uygulama gerçekten komedi. hiç bir sağlıklı faydası yok.

Suplementler bilinçsiz kullanılmasın diye yapıldı desek yurtiçinden heryerden alabiliyoruz zaten.

ilaç muamelesi görüyor resmen. doktorlardan reçete isteyince neye uğradıklarını şaşırıyorlar. protein tozu aminoasit tamam da diğer komplex workout ürünlerini reçeteye yazdıramazsın ki....

gümrük diyor rapor al. doktor diyor böykle bir rapor yazma yetkim yok. böyle mallıklar içindeyiz

Benzer şey gene oldu. Paypal aracılığıyla bir alışveriş yaptım yurtdışından. asıl ürün gelmedi ıvır zıvırı geldi. Paypal bana 10 gün içinde "polis raporu" getirin dedi.

3 karakol gezdim sayısız polisle konuştum. hepsi ne raporu böyle birşey yazamayız dediler. ancak paypal ısrarla istedikçe istiyor. Başka çözüm yolu ararken farkettim ki yurtdışından birşey sipariş ettiniz. ürün gelmediyse Türkiyede hiç bir hakkınız yok. Ne şikayet kabul eden bir kurum ne başka birşey

tüketici hakları
    sanayi ticaret il müdürlüğü
    karakollar

hepsi birbirine yönlendiriyor. İcraat sıfır. böyle saçma sistem

5. demir00

demir00 Özel Üye

Beğenileri:
    1.316
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Avukat
    Yer:
    Istanbul
    O polis raporu dedigin sakın "sabıka kaydı" olmasın?

6. camkinoz_61

camkinoz_61 Üye

Beğenileri:
    14
    Ödül Puanları:
    18

İçine tüküreyim ben böyle sistemin.İlla yasal olmayan işleremi bulaşalım bunu isitiyor bu devlet ben anlamadım gitti.

7. Ohzman

Ohzman Üye

Beğenileri:
    29
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    yasal olmayan işlere bulaşın demiyor, gidin bizim iznimizle gelen ürünleri paşa paşa distribütörden alın da vergim ödensin diyor haklı olarak :p

8. celalcaner

celalcaner Üye

Beğenileri:
    87
    Ödül Puanları:
    38
    yok dostum. öyle olsaydı polis karakolundan alın. Belgenin içinde nereden alışveriş yaptıgınız hangi tarihte yaptığınız açıkça belli olsun diyor. Sabıka kaydı zaten karakoldan alınmıyor ve alışveriş yaptığın şeyler falan yok.

Paypaldan örnek istedim. isim falan gözükmesin sadece metin ne üzerine onu söyleyin ki gidip aynısından alayım dedim. Örnek veremeyiz dediler. onlarda az şrf.zlik yapmadı yani.

9. draft

draft Üye

Beğenileri:
    1.691
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Mimar
    Yer:
    İstanbul
    Son 1 yıl içinde 2 paketim gümrüğe takılmadan kayboldu. 3 hafta önce iherb den denemek amaçlı 2lbs protein tozu siparişi verdim ve 2.5 haftada elime ulaştı. Bundan sonra büyük ihtimalle bu şekilde 2-3 haftada bir 2lbs olarak sipariş vereceğim. Tabii her şekilde takılma riski var. Birde ortadan kaybolan 2 postamın tüm fatura ve mailleşme yoluyla edindiğim postaları bastım ve yakın bir zamanda topkapı gümrüğe gideceğim. Eğer paketlerim ordaysa çöpe atın diyeceğim (geri göndermek için artık çok geç), eğer orda değilse müdürüne çıkıp faturalar bunlar ödeyin diyeceğim. Yaklaşık 2.5-3 ay önce kaybolan postalarım ve bunların geri ödenmesini istediğim bir maili içişleri, başbakanlık vb. bir sürü yere mail attım ve bir vatandaş ve öğrenci olarak bu konuda gereğinin yapılmasını istedim ama bir sonuç çıkmadı bakalım artık işin sonu nereye varır.

10. osmanaga

osmanaga Üye

Beğenileri:
    35
    Ödül Puanları:
    28
    İnsaflı fiyatlardan satsın distribütörler alalım yok öyle bir malı 3-4 katına satmak

11. camkinoz_61

camkinoz_61 Üye

Beğenileri:
    14
    Ödül Puanları:
    18

Güzel insan senin tuzun kuru sanırım.Kuru ki bu şekilde yorum yapıyorsun.Ben vergiden kaçma yollarını aramıyorum.Fahiş fiyatlara satılan suplementlere gücüm yetmediği için bu yolu terci ediyorum.Üniversite mezunuyum ve hala adama gibi bir işim yok 450 tl ye hamallık yapıyorum.Adaletmidir bu?

McOrco bunu beğendi.
  12. atoaga

atoaga Üye

Beğenileri:
    23
    Ödül Puanları:
    18
    Merak etme dertleri vergi olsaydı vergimizi öder alırdık.
    Hakan şükür milletvekili oldu,biraz zaman geçsin derdimizi anlatmaya çalışacam.Sporcu insanı sporcu anlar bi tek.En azından şansımızı deneriz.Topluca denersek hatta daha da iyi olur.

13. msxx

msxx Üye

Beğenileri:
    26
    Ödül Puanları:
    0
    arkadaşlar bb.comdan alışveriş yapmak istiyorum amcam doktor reçeteyi ona yazdırırm yazar zaten oda paran varsa hormonlar harici istediğini al ben destek olurum demişti başka napmam lazım kredi kartı ile havale ups kargo falan onlar harici tabikide

14. maestro_

maestro_ Üye

Beğenileri:
    123
    Ödül Puanları:
    0
    Eğer genelgeyi tam olarak uygulayacak bir memura denk gelirseniz, doktor reçetesi de tek başına yeterli olmaz. Genelgede dikkat ederseniz,

Reçeteye ek olarak, resmi hastaneden hastalık raporu da istenebilir. Kesinlikle istenir demiyorum, çünkü gümrük idarelerinin nasıl bir uygulama yaptığını kestirmek oldukça zor. Risk almak size kalmış. Yani şunu bilin: Reçete tek başına yeterli olmayabilir.

15. Ohzman

Ohzman Üye

Beğenileri:
    29
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    O 2 cümlelik yazının sonuna dil çıkaran smiley koymuşum, durumla dalga geçtiğimi gösteren niye bu kadar ciddiye alıyorsunuz ki ?

Peki ciddiye alalım o zaman ;

Sadece bu yazdığıma bakarak böyle yorumlanmam yanlış çünkü ben yasak kalkana kadar yurtdışından senede 500 dolarlık supplement biriydim ve bununla ilgili mesajlarım zaten mevcut forumda.

Ben burada distribütörler haklı da demiyorum, misal 13 dolara satılan 325 tablet Optimum 2222 aminoyu 80-100 liraya satmak insanı enayi gibi hissettiriyor.

Ben burada sadece devletin bakış açısını yansıtıyorum. Devlet max. kazancı, bizim yurtdışı alışverişimizi limitleyerek hatta kozmetik/gıda konusunda yasaklayarak elde ettiğini biliyoruz. Bu konu da çok büyük ihtimalle bu şekilde kalacak. Distribütör vergisini devlete ödediği sürece, devletin umrunda değil kimin o ürünü ne kadardan aldığı.

Hem bu şekilde devlet daha kontrol altında tutuyor gümrüğü, giren-çıkanı.

Yanlış anlaşılmasın ben bunu onaylamıyorum. Sadece devletin bakış açısını yansıtıyorum. Çünkü bu son genelge, gümrüğü kendi çıkarları için kötüye kullanan insanlara karşı yapılmış bir genelge. Ama az sayıdaki kötü niyetli bireylere karşı KÖTÜ niyetli genelge yaparsanız olmaz. Sonra insanlar anası-babası için ucuza vitamin-ilaç bile getirtemezler, milli sporcu olduklarını ibraz etmeleri istenir, bunu duyan akrabalar cinnet geçirebilir vs. Çocuğu için süt tozu getirten adam gümrükte bir o yana bir bu yana koştururur durur amaçsızca.

Bizim gibi yurtdışı supplement alan azınlık ise devletin hiç umrunda değil işte. Direkt kitledi bizi, gümrükte gözden kaçmazsa geçme ihtimali yok ürünün.

Kötü niyeti en güzel şuralardan anlıyoruz ;

Ne olursa olsun airmail/kargo ile senede 5 geçiş limiti yoksa vergi ödeme yolu + gümrük çilesi.

Supplement için LİSANSLI sporcu + rapor yerine MİLLİ SPORCU + rapor istenmesi. LİSANSLI sporcunun ADAM YERİNE KONMAMASI.

Düzeltme : Milli sporcu olmanız tek başına yetiyormuş. Ya da doktor raporu da tek başına yetiyormuş ;

"sporcu gıdaları"nın posta ve hızlı kargo
    yoluyla getirilmesi mümkün bulunmamaktadır.
    Ancak, bu kapsamdaki ürünleri doktor tavsiyesi ile kullanan kişilerin, hastalıklarına dair
    resmi hastaneden alınmış bir raporu ve doktorun önerdiğine dair bir reçeteyi, milli
    sporcuların ise "Milli Sporcu Belgesi"ni ilgili gümrük idaresine ibraz etmeleri halinde söz
    konusu ürünleri posta ve hızlı kargo yoluyla getirmelerine izin verilir."

http://www.gumruk.gov.tr/tr-TR/emevzuat/Genelgeler/2011-24.pdf

Özet olarak benim bu konulardaki bakış açımı 2 cümlelik esprili post'umdan bakarak yorumlayın.

Son düzenleme: 22 Haziran 2011
  16. msxx

msxx Üye

Beğenileri:
    26
    Ödül Puanları:
    0
    @ohzman

kardeşm şimdi anladğm kadarıyla biraz devrik yazmışssnda tek başına bir reçte yetiyo ozaman? peki bunu posta yoluylamı gümrüğe ulaştırıcaz bide gümrüğe gitmek için yol parası var ne anlamı kaldıki ucuza getirmenin :)

17. Ohzman

Ohzman Üye

Beğenileri:
    29
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul
    Ürün gümrüğe takılır, sizin veya vekalet verdiğiniz birinin gitmesi gerekir bu belge ile. Bu şekilde ürünü alır.

Yani doktor raporunuz varsa yeterli.

Milli sporcu iseniz milli sporcu belgenizi göstermeniz yeterli.

18. SAVAŞ74

SAVAŞ74 Üye

Beğenileri:
    1.287
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    kesinlikle katılmıyorum

bana o zaman açıklar mısınız, nasıl olur da bu ülke dünyanın en pahalı benzinini tüketirken avrupanın en ucuz ilaçlarını tüketiyor???

olay vergi demek değil.

olay sayıca (ve muhtemelen oy olarak) azınlıkta kalmak demek

olay teşkilatlanamak demek. bakın facebookta bir oluşum başladı, ki buna parfümcüler (yani sayıca bizden çok daha fazla olan bir topluluk) dahil oldu, ama sonuç koskoca bir sıfır. bir dava bile açılamadı. ne menem bir dilekçeymiş ki aylardır yazılamıyor bile. hep son rötüşlar yapılıyor deniyor

sayımız az.
    örgütlenme özelliğimiz yok.
    e o zaman devenin neresi doğru ki burdaki vergiler adil ve doğru olsun.

19. maestro_

maestro_ Üye

Beğenileri:
    123
    Ödül Puanları:
    0
    SAVAŞ74; davanın geçen hafta Danıştay nezdinde açıldığı söylendi o grupta.

Ayrıca tekrarlıyorum, sanırım anlaşılmamış, genelgeye göre, gümrükten gıda takviyesini alabilmek için:

Elinizde ya milli sporcu belgenizin,

ya da resmi hastaneden sağlık/hastalık raporu (bunu almak o kadar da basit değil, bilenler bilir) + dr reçetesi olması gerekmektedir.

Yani sadece doktor reçetesiyle giderseniz almaya, genelgeyi tam olarak uygulayan bir memura denk gelirseniz hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz.

20. Ohzman

Ohzman Üye

Beğenileri:
    29
    Ödül Puanları:
    28
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İstanbul

Ben zaten bunu da belirttim supplement'ları azınlık bir grup kullanıyor devletin umrunda olmayan. Bizim için ilaç kadar zaruri ve acil şeyler değil bunlar. Bu yüzden de devlet sadece vergisine bakıyor, bana ne sizden arkadaş diyor.

Yani hiç de durum böyle değil falan olayı yok. Devlet bizi takmadığı için vergisine bakıyor, distribütör yanlısı genelge yayınlatıyor. Buna karşı da iherb'den alışveriş yapmaya çalışan 1 avuç insanın hiç başarılı olma şansı yok.

İnşallah yanılırım ama ben en az 1,5 sene hiç birşeyin değişmeyeceğini düşünüyorum bu konuda. Neden değişsin ki 3-5 kişi için :).

Sayfayı Paylaş