Sigarayı Bırakmak İstiyorum

Konusu 'Dertleşme' forumundadır ve cmrsmr tarafından 22 Temmuz 2014 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 18 üye.
  1. cmrsmr

cmrsmr Üye

Beğenileri:
    303
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    2.kademe Vücut Geliştirme antrenörü
    Yer:
    Trabzon
    Merhaba değerli bodyforum ailesi uzun zamandır konu açmıyordum. Yeni konum böyle mi olmalıydı... Üzücü bir durum...
    Ben yaklaşık 7,8 aydır sigara içiyorum. Başlarda başım dönmesi için kullandığım sigara artık bağımlılık haline geldi. Ve sigara fitness çok zıt şeyler. Spor salonu önünde sigaraya içmek bana çok dokunuyor. Önceleri yemek üstü derken ant öncesi sonrası haline geldi. Salonda "hasan hocam sigara mı içiyorsun" dediklerinde inanın bana çok dokunuyor. Nikotin bağımlılığı öyle birşeymiş ki... Ben ne bu spor için ne fedakarlıklar yaptım hepimiz yaptık ancak bu sigaradan vazgeçemiyorum. Denedim 10 gün sigarayı bıraktım aramadım sonra o sigara bana yine çok tatlı gelmeye başladı içtim hala içiyorum. Bırakmak istiyorum. Dün akşam aldığım sigaradan yarım paket kaldı ve bu bitmeden bırakmak istiyorum. Bu paketi içmek istemiyorum. Bunu yazmadan 5 dk önce iftar üzerine bi sigara içtim. Sigarayı bırakmak tamamen kafada bitiyor. Daha önce bırakmış bırakmayı denemiş arkadaşlar içmeyen arkadaşlardan yardım bekliyorum. Biliyorum tamamen kafada bitiyor. Fitness ve sigara çoook saçma çoook... Kaldı ki bu ramazan vücudumu kötü etkiledi kas kayıpları yaşadım onun verdiği bi çöküntü var ayrıca sigaranın verdiği bi çöküntü. İşin birde maddi durumu var. Günde 1 paket 10 lira aylık 300 lira beni zora sokacak bir durum. Kısacası bırakmak istiyorum...

2. Bekci

Bekci Üye

Beğenileri:
    6.189
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    EU
    Bu vücuda sigara yakışmamış,dediğin gibi herşey kafada bitiyor,ben 25 yıl içtikten sonra yeterrrr lannn içmiyorum seni diyebilmişşem,ve o andan itibaren elimi bile sürmemişsem(yaklaşık 2 yıl oldu);senin gibi yeni başlamış birisi için çokda zor olmasa gerek diye düşünüyorum.
    Ufak bir tavsiye bıraktığında,önüne gelen tanıdık tanımadık,samimi yada değil herkeze sigarayı bıraktığını söyle,tekrardan başlarsam dalga geçerler düşüncesi müthiş motivasyon sağlıyor.
    Kolay gelsin.

cmrsmr bunu beğendi.
  3. eagle45

eagle45 Üye

Beğenileri:
    42
    Ödül Puanları:
    38
    Selam H.Cemre Hocam,

Belki hatırlarsın beni. :) Neyse, ben de yaklaşık 10 yıllık bir içici olarak sana yazayım dedim. Yukarıda Bekci'nin de dediği gibi artık tak demesi lazım. Bir an geliyor ve insan tamam diyor.

Ben sigarayı her haliyle yaşadım hocam. İçilecek her bir zaman diliminde içmişimdir yani. Sabah aç karnına, kahvaltıdan sonra ki en keyiflisi budur, akşam, gece yatmadan, gezerken, yürürken... birçok örnek. Yediğim yemekten çok sigara içiyordum. Son zamanlar 1 paket de yetmemeye başladı. 1.5 olmaya doğru gidiyordu. Geçen sene yazın hem de o sıcaklarda tamam dedim artık nereye kadar böyle, hem spora da başlayacaktım. İlk başta çok zordu. Her an değil her saniye aklımda. Yaz günü kanepede büzüşüp yattığımı biliyorum kıvranmamak için. Ama işte insan kafasına koyuyor ya bir kere, o yetiyor. Sen de demişsin, insan istediği an bırakıyor.

10 yıl içmişim. Neden bırakmadım? Çünkü böyle bir şeyi düşünmüyordum. Sen neden bırakamıyorsun? Çünkü bırakmak istemiyorsun. İşin aslı bu hocam. İçmek istiyorsun, ne olacak diyorsun. Bilinçaltı çok önemli.

Yapacağın en önemli şey, dediğin gibi seni rahatsız eden durumları düşünmek ve karar vermek. Gerisi boş.

cmrsmr bunu beğendi.
  4. cmrsmr

cmrsmr Üye

Beğenileri:
    303
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Yer:
    Trabzon
    İkinizi de hatırlıyorum eskilerden kimler kaldı ki :)

Evet işin aslı bırakmak istediğimden emin değilim. Bırakmak istiyorum ama içmek de istiyorum. Asıl nokta bu.
    Sigara nasıl bırakılmaz komik gelirdi bana ki hala komik geliyor ancak zormuş ;) tamamen irade meselesi. Kendime yakıştıramıyorum. Elinde 10 dal sigara var ve şu an kendimle çelişiyorum içip mi bıraksam içmeden mi bıraksam. Ki biliyorum o paket biterse geriside gelecek. Ama bırakacam inanıyorum bekçinin dediği gibi herkese söyleyecem bıraktığımı.
    Teşekkürler ilgileriniz için...

5. SSD

SSD Üye

Beğenileri:
    18
    Ödül Puanları:
    13
    İşi kafanda bitir hocam unutma ki bağımlı olduğun her şey hayatını kısıtlar.Bence o paketi bitirme. yani bitireyim bırakayım olmasın bitirirsen devamı gelicek ki sende yazmışşın,buruştur at.inşallah atmışsındır 2 saat geçti sonuçta:)1-2 ayı atlattıktan sonra her şey düzlüğe çıkar.Öncelikle kendine yediremezsin sigara içmeyi dersin ki : Ulan madem içecektim ,sonunda yine başlıyacaktım ne diye (1 hafta 1 ay 2 ay) içmedim dersin.Ben inanıyorum senin gibi bir fitness cının bırakıcağına sonucta örnek olduğun insanlar var,öğrencilerin tarafından örnek alınıyorsun.Örnek olduğunu bilmek bile yeter bence sana.

cmrsmr bunu beğendi.
  6. eagle45

eagle45 Üye

Beğenileri:
    42
    Ödül Puanları:
    38
    Aklıma gelmişken söyliyeyim. Bende şöyle bir şey de olmuştu.

Şimdi bırakıp içmiyoruz ya, günler geçmeye başlıyor. Mesela 10 gün geçti. İnsanın canı çekiyor. İçsem mi içmesem mi ama diyorum ki 10 gün olmuş, emek vermişim bir fırt veya bir sigara içsem emekler boşa gidecek. İşte bu çok etkili oldu. Neticede insan kendisiyle savaşıp emek veriyor. Bunu da bir çırpıda çöpe atmak insana koyuyor ve adeta vicdan azabı çekiyor. Böyle böyle derken 1 ay, 2 ay geçip gidiyor.

Bir de hocam sigarayı aklına getirecek - ki bir yerde de denk gelmişti - midedeki asidik ortamı artıran sebepleri yok edeceksin. Çay, kahve, içki gibi şeyleri de azaltırsan iyi olur.

cmrsmr bunu beğendi.
  7. NacHo

NacHo Üye

Beğenileri:
    136
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Fen Bilimleri Fakültesi
    İradeyle alakalı bir konu . iraden ne kadar güçlüyse o kadar çabuk kurtulursun.

cmrsmr bunu beğendi.
  8. sefayksl

sefayksl Üye

Beğenileri:
    18
    Ödül Puanları:
    18
    Meslek:
    System and Network Expert
    Yer:
    Baku/Azerbaycan
    Hocam yaşam tarzını değiştirmen gerekiyor.

Örneğin kahvaltıdan sonra sigara içerdim ben bırakınca kahvaltıdan sonra kahve içmeye başladım ve internette takılmaya başladım. Bunun gibi alışkanlıklar kazandırman lazım kendine.

Gece yatmadan önce sigara içiyorsun diyelim her gece yatmadan önce sigara yerine başka birşey yapman lazım. En iyi yöntem bu.

cmrsmr ve IOktayI bunu beğendi.
  9. abcdefgHAKAN

abcdefgHAKAN Üye

Beğenileri:
    422
    Ödül Puanları:
    73
    Yer:
    ANKARA
    Dogrusu sigara kadar güzel bir şey yok.Tabiki benim açımdan. Mutlulukta, üzüntüde, yemekten önce ve sonra, gece yatarken kalkarken, pc başında her yerde her zaman Yanımdaydı. onun gibi bir dost, onun gibi bir motivasyon kaynağı yoktur. Bu duyguyu sigara hiç kullanmamış kişiler asla bilemez. ama gerek sağlık gerek vg için gerek maddi tasarruf ve temizlik için bırakılması zorunlu bir alışkanlıktır..
    Iyi yanları tabiki ileriye yönelik cok kötü bir yatırım.

Ben bırakalı 3 sene oldu. Bırakmak istiyorsan eger tamamen hayatindan çıkması gerekir ve bir iki firtta olsa hic bir sekilde o filtrenin dudaklarina degmemesi gerekiyor. Tabiki en önemlisi gerçekten bırakmaya karar vermek.Hayatından bazı seyleri cikarttiginda boşluğa düşersin. Bu boşluğu dolduracak başka uğraşlar bulman gerek.Sigara öyle bir şeydir ki aradan 30 yılda geçse 3 4 dakikalik sigara krizine girebiliyorsun.

cmrsmr bunu beğendi.
  10. eagle45

eagle45 Üye

Beğenileri:
    42
    Ödül Puanları:
    38
  11. Eresbos

Eresbos Üye

Beğenileri:
    548
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    istanbul
    Allah yardimciniz olsun. Sigaradan nefret ederim,etrafimdaki herkese de biraktirmaya calisirim. Ama herkes cok zorlaniyor,onlarada hak veriyorum artik. Dilerim siz basarili olursunuz.

Bench press aletimden Tapatalk 2 ile gönderildi

cmrsmr bunu beğendi.
  12. cmrsmr

cmrsmr Üye

Beğenileri:
    303
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Yer:
    Trabzon
    Hepinize teşekkür ediyorum değerli yorumlarınız için. Çok faydalı bilgiler verdiniz. Sigara içmek için hep bir bahanemiz var dimi ondan sonra bundan sonra... İçmeyeceğim gerçekten içmeyeceğim. Evet çok haz veriyor orası gerçek. Gayret edeceğim bırakmayı deneyeceğim. Tekrar teşekkür ediyorum şu an son sigaramı içiyorum. Bu mesajı son dumanda gönderiyorum. go yankie go cigarette bu da benim sloganım olsun :)

Bekci bunu beğendi.
  13. lÖZTÜRK

lÖZTÜRK Üye

Beğenileri:
    24
    Ödül Puanları:
    8
    Meslek:
    öğrenci
    Bende 3,4 yıllık kullanıcıydım arkadaş çevresi akrabalar vs hepsi kullanıyor,2 aydır içmiyorum. Son 2 dal sigaram kalmıştı parliament :D bu son sigara dedim birini içtim diğerini de kırdım attım.O günden beri çok şükür atlattım gibiyim. Kardeşim beni motive eden özel durumlar vardı. Ben motivasyon sayesinde kurtuldum. Bence kendine güzel düşünebileceğin bir vakit ayır kendine çevrendekilere söz ver seni utandırıcak hale sokuyosa bu sigara BIRAKICAKSIN ;) Başarılar.

cmrsmr bunu beğendi.
  14. Bekci

Bekci Üye

Beğenileri:
    6.189
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    EU
    Cok güzel baslamissin yazmaya ama en sonunda su an son sigarami iciyorum diye yazmissinya,o olmamis,bu is biraz zorlasicak gibi senin acindan,olucaksa dogal olmali,su son bu son diye degil bir anda yeter icmiyorum bittiiiii:)

cmrsmr bunu beğendi.
  15. eci

eci Üye

Beğenileri:
    50
    Ödül Puanları:
    38
    Son sigaralar ve son nefesler hiç bitmez :) Sadece kendini kandırma tekniğidir, eminim biri uzatırsa dayanamaz yakarsın. Moral bozmak gibi olmasın ama attığın mesajlarda sende bu potansiyeli görüyorum :) Ben bikaç defa bırakıp tekrar başlamıştım, şimdi tamamen uzağım ve bıraktığım dönemler hem bir tiksinti oluşmuştu içimde sigaraya karşı. Bu defa son nefes veya son sigara asla olmamalı gerçekten bırakacaksan. Son olarakta bir süre sigara içen kişilerden uzak durmanda fayda var, köstek olan tipler çıkarsa insanın iradesini bir anda altüst edebiliyor.

cmrsmr ve Bekci bunu beğendi.
  16. Skolyozlu Ectomorph

Skolyozlu Ectomorph Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    2
    Kardeşim Merhaba,

1 yıldır forumda sadece okuyup bir şeyler öğrenmeye çalışıyorum ama ilk defa bir konuya bir şeyler yazma gereği duydum deneyimlediğim bir konuyla ilgili olduğu için. Öncelikle ben sırtında 80 cm platin 17 tane platin çivi bulunan ve 2 akciğeride ayrı ayrı zamanlarda yırtılmış bir sigara tiryakisi idim günde bırakmadan önce 1.5 pakete yakın içiyordum. sigaraya 18 yaşıma kadar içmedim yinede 2 akciğerim birden yırtıldı deyip hastaneden çıkar çıkmaz başlamıştım. Geçen sene bu zamanlar seninle aynı dertten muzdariptim belimdeki platinlerden dolayı 5 yıl 5 kilo bile kaldıramadım ve sonrasında body sporu ile ilgilenmeye başladım. 0 dan değil -5 den başlamış biri olarak söyleyebilirim ki kardeşim sigarayı bıraktıktan sonra spor yaptığımı hissetmeye başladım. öncesinde 1 yıl sigara ile spor yaparken 60 kiloyu hiç geçemedim(boyum 1.83) ecto yapıda biri için inan zerre kas kalmamış vücudumu toparlaması çok zordu ve çok fazla bir değişim hissetmiyordum. Beni bırakmaya teşvik eden sevgilimin arkadaşlarının dahi zayıflığımdan dolayı kız arkadaşımla alay etmeleri oldu. Kısa kesiyim geçen sene ramazanın ilk günü sigarayı bıraktım inan ilk 2 gün iftardan sonra yatağımın altına girdim sigara diye ağladım ressmen gözümden yaş geldi. Çünkü hayatımda bu saydıklarımdan daha fazla sağlık sorunum oldu ve her zaman sigarayı sığınacak bir kapı zannediyordum. Her canım sıkıldığında ahh dertler deyip yakıyodum bi sigara :). Kardeşim aslında sadece ben öyle zannediyormuşum, canım sıkıldığında beni rahatlattığını, sıkıntımı çekip aldığını düşünüyormuşum cahilce. Meğerse o sıkkınlığı veren gece yarılarında balkonda çay sigara eşliğinde düşüncelere dalıp canımı sıkan sigara imiş. Dertleri azaltmıyo tersine kendisini içirmek için krize sokuyormuş. sigarayı bırakalı 1 yılı geçti ve şuan 75 kilo spor yaptığı fazlasıyla belli olan fiziği çok şükür fazlasıyla düzgün ve sağlıklı biriyim en azında dışarıdan öyle diyorlar:). Bıraktığım günden itibaren çok daha sosyal ve temiz kokan biriyim. canım sıkıldığında sigara içmeye ihtiyacım yok çünkü bıraktıktan 3 ay sonra bir daha hiç sinir krizi geçirmedim. Sülalem raad modundayım :) Sigarayı bırakırken beynini canına sıkan bir konuda şartlandırmalısın. Benimki zayıflığım oldu sigarayı bırakırsan kilo alırsın dediler Bende canıma tak eden bu konuda beynimi başarmaya şartlandırdım. Seninki ise sigarayı bıraktığında antrenmanlarında hissedeceğin fark olmalı. İnan sigarayı bırakmadan önce 1 yıl elde ettiğim gelişim bıraktıktan sonra temiz vücudumla elde ettiğimin onda biri olamaz. Bıraktıktan sonra antrenmanlarının inanılmaz şekilde değişeceğine inandırmalısın kendini çünkü öyle olacak. Tamamen ona odaklanmalısın sigara aklına her geldiğinde içmediğinde elde edeceğin faydayı baş koyduğun azimle, sabırla yaptığın sporda nasıl dahada iyi olacağını düşünmelisin (içince vereceği zararı düşünmek beni pek etkilemiyordu malum 18 yaşıma kadar süt içtim sigara içmedim benim ciğerlerim yırtıldı benim belim yamuldu). Birde gerçekten sabredemeyeceğin bir kriz tutarsa küçük bir parça nikotin sakızı atabilirsin ama sadece artık sabredemiyorum yakıcam bi tane dediğinde ciğnemelisin seni krizden kurtarması için. Her sigara canın istediğinde bi sakız atarsan bu seferde sakızdaki nikotinin bağımlısı oluyorsun deneyim konuşuyo :)) nikotin sakızı vs kullanmasan çok daha güzel ama sigara yakmaktan iyidir sakızla geçiştirmek. Cebine kalacak parayı düşünmelisin ben 1 yıldır aylık sigara paramı kesinlikle biriktirmiyorum ölümüne yiyorum böyle bi zevk olamaz :) k.bakma biraz uzattım ama insanların sigarayı bırakmasını çok istiyorum çok ağır sağlık sorunları yaşamış biri olarak söylüyorum hiçbir hastalık sigara kadar fiziki ve psikolojik zarar vermedi bana. Konuyu salı günü açmışsın umarım bu 2 günde içmemişsindir unutma tek bir fırt bile alırsan ilk bıraktığın güne geri dönersin ilk günki gibi canın ister içmezsen gün geçtikçe isteğin azalır en fazla 2 ay sonra ayda bir canın istemeye başlar. Umarım faydası olmuştur yazdıklarımın hazır yazmaya başlamışken yazın sonuna doğru before after bölümüne fotolarımıda ekleyim diyorum ameliyat izleri ile birlikte yaptığımız sporun nasıl bir azim sporu olduğu görünmüş olur. Biz en çok azim isteyen sporu yapıyoruz kardeşim aynı azmi 2 aycık da bu konuda göstermen yeterli Allah'ın izniyle. Görüşmek üzere :))

cmrsmr, Bekci ve Lorethlorien bunu beğendi.
  17. münzevi

münzevi forum Kurdu

Beğenileri:
    707
    Ödül Puanları:
    103
    İrade, irade, irade... Başka hiçbirşey lazım değil. Bakın şu Ramazan en güzel misal, normalde 2 saat sigarasız duramam diyen adamlar 17-18 saat duruyorlar. İşte bu nasıl irade ile başarılabiliyorsa tamamen bırakmak da böylesine bir azimle son derece kolay.

cmrsmr bunu beğendi.
  18. NacHo

NacHo Üye

Beğenileri:
    136
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    Fen Bilimleri Fakültesi
    Ben lisedeyken 2 yıla yakın haftada bazen 1 , bazen 2 paket kadar içiyordum. Şimdi bırakın sigara krizini kokusunu duyunca tiksiniyorum .
    Bu işlerde öncelik sigaranın pis bi illet olduğunu idrak etmektir. Yani işi önce kafada bitiriceksiniz. Yarım kalmış aşk misali ahhh sigara ahh deyip mutlu günleri yad ediyorsan , her efkarlandığında içindeki bu sigara aşkı yeniden alevleniyorsa işiniz zor.
    Önce kafandaki aşkı öldür , sonrada tümden unut gitsin . Hayatında hiç olmamışcasına kendini sıfırla. İşte o zaman yep yeni bir insan doğmuş olucak :) .

cmrsmr bunu beğendi.
  19. neshter_90

neshter_90 Üye

Beğenileri:
    45
    Ödül Puanları:
    28
    Yer:
    istanbul
    mora terapi diye birşey var ailemden birisi kullanmıştı ve nikotin ihtiyacını yok etmişti.tekrar başladı sigaraya ama işe yaradığını söylemişti:)

Sigara bence de bir sporcuya yakışmıyor.Böyle azim isteyen bir spor yapan kişi de sigara bırakma azmi de vardır bence kendine güven

cmrsmr bunu beğendi.
  20. cmrsmr

cmrsmr Üye

Beğenileri:
    303
    Ödül Puanları:
    73
    Meslek:
    Yer:
    Trabzon
    Değerli abilerim kardeşlerim ilgilerinizden dolayı teşekkür ederim. Dün dediğim gibi sigarayı bıraktım. Bunun da arkasında duracağım. Çünkü bu spor için bi çok şeyden vazgeçtim. Sigaradan mı vazgeçmeyeceğim. Bıraktım gitti. Hepiniz çok yardımcı oldunuz teşekkür ediyorum sizlere. :)

Sayfayı Paylaş