Sigarasız bir hayata hazır mısınız?

Konusu 'Çeşitli Makaleler' forumundadır ve Ferhat AYDIN tarafından 13 Mayıs 2008 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 19 üye.
  1. yavuz88

yavuz88 Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    0
    günde iki paket sigara içen birinin 20 yıl sonra akciğer kanseri olma olasılığı %80. sence az mı?
    ayrıca sigara içince illa ölmeye gerek yok. 3 dakikada kesilen biri ve yüzü coğrafi haritaya benzeyen iri olarak da yaşamınızı sürdürebilirsiniz. ben teyzelerimden biliyorum aralarında 3 yaş var ama biri 55 biri 35 yaşında gösteriyo sigaradan dolayı. ve sen hala sigarayı savunmaya çalışıyosun kendi çapında. buyur iç o zmn.

2. _ds_forever

_ds_forever Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    ben cok ıcıyorum cıdden tıryakıyım bırakmak ıstıyorum ama sıkıntılar ıstee care deıl ama naapalım bırakırım ınss ınsanın sorunları oldumu mutlaka bır seyden medet ummak ıstıyor hayat gulluk gulıstanlık deıl ıstee sız sız olun ıradenızı yıtırmeyın arkadaslarr

3. Ferhat AYDIN

Ferhat AYDIN Yeni Üye

Beğenileri:
    111
    Ödül Puanları:
    0
    Sigara tiryakisinin eşinin felç riski artıyor.

Sigara tiryakileriyle evlilerin felç geçirme riskinin büyük oranda arttığı belirtildi.

Harvard Halk Sağlığı Okulu ile Columbia Üniversitesi tarafından yapılan araştırmaya göre, bir sigara tiryakisiyle evli olmak, pasif içici olarak felç geçirme riskinin, eşi içmeyenlere göre yüzde 42 oranında artması demek.

Eşi sigara tiryakisi kendisi de eski bir içici olanlarda ise bu risk yüzde 72’ye çıkıyor. Kendisi eskiden sigara içmiş ve halen bir içiciyle evli olanlarda risk, sigara içenlerle aynı düzeyde.

Araştırma, 50 yaş ve üzerindeki, felç geçirmemiş 16.225 kişi üzerinde yapıldı ve bu kişiler ortalama 9 yıl takip edildiler.

American Journal of Preventive Medicine’de yayınlanan araştırmanın başkanlığını yapan Maria Gylmour, pasif içiciliğin sağlık sorunlarına yol açtığıyla ilgili giderek daha fazla bulgu ortaya çıktığını söyledi.

Dumanaltı olanların akciğer kanseri, kalp hastalığı gibi başka hastalıklara yakalanma risklerinin de daha fazla olduğu biliniyor.

Kaynak: Ntvmsnbc

4. Ferhat AYDIN

Ferhat AYDIN Yeni Üye

Beğenileri:
    111
    Ödül Puanları:
    0
    "İftarda içilen sigara daha zararlı"

Sigarayla Savaşanlar Vakfı Kurucu Başkanı Ubeyd Korbey, iftar yemeğinin kalp atışlarını hızlandırdığını, bu nedenle iftardan hemen sonra içilen sigaranın kalp krizi ve damar tıkanıklığı riskini yaklaşık 10 kat artırdığını söyledi.
    Korbey, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sigaranın insan sağlığına zararlarını anlatabilmek için yoğun çaba sarf ettiklerini belirtti.
    Bu konuda yapılan çalışmalara rağmen sigara içiminin her geçen yıl arttığını
    ifade eden Korbey, "Türkiye’de yılda yaklaşık 115 bin, dünyada ise 5 milyon kişi
    sigaradan ölüyor. Yani elimizdeki rakamlara göre dünyada her 6 saniyede bir kişi
    sigaradan ölüyor. Türkiye’de ölenlerin 12-13 bini ise pasif içici" dedi.
    Tiryakiler dikkate alındığında Türkiye’de yaklaşık 23 milyon kişinin sigara
    kullandığını bildiren Korbey, şunları kaydetti:
    "Ramazan ayında sigara içimine dikkat etmek lazım. Sigara, ramazan ayında
    diğer dönemlere oranla daha fazla risk oluşturuyor. Gün boyunca kişi aç kalıyor.
    İftar yemeği kalp atışlarını hızlandırıyor. Bu nedenle kanın dolaşımının rahat
    olması lazım. Kan dolaşımının hızlanma süreci içinde sigara kana karışırsa kan
    koyulaşır. Damarlar üzerinde büyük baskı oluşturuyor. Tiryakiler yemekten sonra
    yoğun şekilde içiyor. İftardan hemen sonra içilen sigara, kalp krizi ve damar
    tıkanıklığı riskini yaklaşık 10 kat artırıyor. "
    İftarda birbiri ardına içilen sigaranın kanın oksijen taşıma yeteneğini
    azalttığını ve bunun vücuda ciddi zararlarının olduğunu belirten Korbey,
    sözlerine şöyle devam etti:
    "İftarla birlikte ya da hemen sonra ardı ardına içilen sigara sadece kalp
    krizi riskini değil, beyin kanaması, damar tıkanıklığı ve felç olma riskini de 10
    kat arttırıyor. Sigara tiryakisinin bu dönemde oldukça dikkatli olması gerekiyor.
    Sigara mutlaka içilmesi gerekiyorsa yemek bitiminden sonra 15-20 dakika, vücudun
    yemekten kaynaklanan yükünün hafiflemesi beklenmelidir. Oruçlu insanın sigarayı
    bırakması çok kolay, sadece biraz çaba gerekiyor. Ülkemizde her yıl 20 bin
    civarında akciğer kanseri vakası ortaya çıkıyor. Bunların yüzde 97’si sigaradan
    kaynaklanıyor. Sigara kaynaklı akciğer kanserlerinin yaklaşık yüzde 10’u ise
    pasif içiciler."
    Yürürlüğe giren sigara yasağıyla birlikte 2010 yılında sigaradan ölenlerin
    sayısının yaklaşık 15 bin azalacağını tahmin ettiklerini vurgulayan Korbey,
    "Yasanın yürürlüğe girmesiyle sigara dumanından kurtulanların çoğu ise pasif
    içiciler" diye konuştu.

Kaynak: Milliyet

5. therion

therion Üye

Beğenileri:
    230
    Ödül Puanları:
    53
    1992 den bu yana sigara içiyorum. normal gunlerde yaklasık 11-12 tane ekstra gunlerde(gece cıkmıssam, içiyorsam vs) kafama göre (ki yaklasık 1.5, 2 paket) içerdim. bundan 3 yıl önce yılbası gecesı o kadar cok sıgara ıcmısımkı uyuyamamıstım. sabah o kızgınlıkla hayatımda ılk ve son kez sıgarayı bıraktım, tabıı 1 hafta surdu. sonra dedım az ıceyım gunde 3 ıctım 1 ay sonra 4 oldu sonra 5. beşte uzuuun bı zaman kastım ve genelde 5 tane ıcmeye calısıyorum hala. ama tabıı ıctığım sıgaranın 5 tanesı kesmedı captaın black a başladım ve 2 yıl sadece onu ıctım. tabıı bu durum kendımı kandırmaktı cunku captain black in 5 tansıyla herhangı bı sıgaranın 5 tanesı aynı degıl. neyse 2 yıl aralıksız black ıcımı ve gunde 5 tane ıcmeye calısma prensıbım zamanla bozulmya ve sıgara artmaya baslayınca 2 yıl sonra balckı bıraktım (gecen yaz). normal sıgara ıcmeye ve onuda 5 tane ıcmeye cabaladım. ılk 6 ay fena degıldımde sonra yıne işler bozuldu özellikle bu yaz tatılde kendımı dızgınleyemeyen bı ruh halıyle deli gibi sigara içtim. bu durum benı cok rahatsız etti ve tatılde tatıl donusu ılk iş gunu ıtıbarıyle sigarayı bırakıyorum dedım. tatıl bıttı ve ılk ıs gunu sıgarayı bıraktım, akşam 10 oldu kendımı berbat hıssedıyorum falan resmen dağıldım. 1 tane ıceyım dedım ertesı gun 2 tane sonra 3,4,5 yıne 5i buldum bu 5 benı kesmıo dedım ve captaın blacke döndüm. resmen kısır döngü oldu bu durum benım için. yıne başladığım noktadayım. ama cıdden tatıl donusu gosteremedığım irademe cok bozuldum. ve bu sene kesınlıkle bırakacagım sıgarayı. bunun ıcın savasacagım. olayın sağlık boyutunun yanında resmen kölesin, karnın aç olur evde yemek olmaz usenır bakkala gıtmezssın, sıgaran bıter koşa koşa gıdersın. mızacıma aykırı kölelik ve sırf bu sebep bıle bırakmak ıcın motıve edıyor beni...........

saygılar........

6. Ferhat AYDIN

Ferhat AYDIN Yeni Üye

Beğenileri:
    111
    Ödül Puanları:
    0
    Ya siyah ya beyaz. Ya bırakırsın ya da içersin. Ara renk olmamalı. Azaltarak vs. sigaradan kurtulamazsın.
    Bugün, hemen şimdi yeni bir sayfa aç ve en büyük düşmanın olan sigaradan kurtul...

7. rocco676767

rocco676767 Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    sen içmeye dewam et;)

8. ynsressam

ynsressam Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    şuan okurken bile sigara iciyorum diyebilirim :) ama aslında bırakmak en dogru bi yöntem zaten.2006 da hiçsigara içmeyen bir insan olarak askere gittikten snra KKTC de yaptıgım askerliğim boyunca bide orda sigara askere ucuz satılırdı kartonu 10 tl idi özenti yaptık zippo çakmaklar zippo cakmagın cat die ses cıkarışı :) sanki marifetmiş gibi içtim yakşalık 2 senedir de iciyorum daha yeni sayılır ama cigerlerin içerisine girilip bakıldıgında aslında yeni degildir bir insanı sevdim herşey güzeldi 3 senesine kadar sonra bi baktım ki 7 sene olmuş evlenme zamanına geldim ailelerden dolayı cok problem cıktı ve sigara içimim 2 katına cıktı cözüm degiltabiki içmek ama insan işte canı sıkıldıgı xzaman boşluga düştügü zaman kendine bir arkadaş arıyo oda benim arkadaşım oldu sigara umarım en kısa zamanda bırakırım
    bu konuyu acan arkadaşlarada teşekkür ederim

9. kerem52

kerem52 Yeni Üye

Beğenileri:
    15
    Ödül Puanları:
    0
    Foruma yeni üye oldum, başlıkları gezerken buraya rastladım yazayım dedim! Forum üyeleri, ben sigaraya tam olarak başlayalı 10 ay oldu, yaşım 27 ve çoğu kişi gülecek ama ben bugün sigarayı bıraktım! nedenini şimdi söyleyeceğim ama gene çoğu kişinin umrumda olmayacak! sigara çok kötü bir şey demekle sigara bırakılmıyor! böylesine boş laflar etmek te laf kalabalığı! somut şeyler söyleyeceğim size!

Birincisi, sigara içen kişilerin cildi erken yaşlanır, bu da saçlarının çok daha hızlı dökülmesi demektir! saç bende zaten yok ki diyenler de hemen sevinmesin onların da cildi telef oluyor bir süre sonra... bu sigara içen hollywood yıldızları ünlü kişiler var, onlara bir şey olmuyor filan diyen olur.. devam edin! onların kazandığı para geçirdiği estetik operasyonları bilmiyorsunuz sanırsam :) Johhny depp günde 4 paket sigara içen bir şahısmış, kim bilir ne etkileri oluyor ama üstesinden geliniyor! Ha şu da var istisna olarak kimi insanlar direnç gösterebilir sigaraya karşı cildi az yaşlanabilir kabul...

diğer en önemli etken ise, sigara içimi tam bilinemiyor hangi hormonu etkilediği ama vücuttaki yağ depolarının miktarını arttırıyor ve yağ emilimi yüksek seviyelere çıkıyor!

üçüncü en önemli etkeni, kemik erimesi... (bence coca coladan daha fazla yapıyordur) boyunuzun kısalmasını istiyorsanız devam edin için! :)

-------------

şimdilik söyleyeceklerim aklıma gelenler bunlar... ha bu arada belirtmek istiyorum ben spor salonuna gidince 10 aydır içmeme rağmen, saatte 7.5-8.0 kilometre ile her gittiğimde 2 günde 1, 6 kilometre koşuyorum ısınmada 20 dakika, antreman sonrası 20 dakika olmak üzere ve hiç yorulmuyorum! sigaraya devam etsem 3-4 yıl boyunca herhalde değil 20 dakika 10 dakika zor koşarım!

EVET SİGARAYI BUGÜN BIRAKTIM! ÇOK ŞÜKÜR!

10. tlgg

tlgg Üye

Beğenileri:
    4
    Ödül Puanları:
    0
    birincisi şu bırakmak ve yeniden başlayıp az içmekle ilgili ben bikaç defa yaptım bu sefer daha sağlam yaptım ve 2 sgrayı geçmiyorum günde 20 gündr böyle ama daha önceleri gene günde 2 dedm 3 oldu4 oldu gene 1 paket oluodu bu sfer bişeylern dhada farkına vardım ve 2 sgra içiyorum sadece onuda kesebilirsem iyi olucak..ikinci olarak sürekli duyuyorum şu lafı işte 15 senedir içiyorum doktora gittim röntgn çektirdim şunu çektirdim bunu çektirdim bişey çıkmadı nası oluyo anlamıyorum acaba sigaranın ciğerdeki zararı başka bi testlemi çıkıyor bi insan o kadar sigara içerde bişey çıkmazmı arkadaş

11. kerem52

kerem52 Yeni Üye

Beğenileri:
    15
    Ödül Puanları:
    0

illa ciğerine bir şey yapmasına gerek yok ki! cildi mahvediyor o yeter! damarlar gidiyor... o damarlar eski haline filan da dönmüyor! saç döküyor!

Ayrıca şunu da belirtmek istiyorum sigarayı bıraktıntan sonra akciğerim eski kapasitesine döndü diyen şahıslar kendilerini alis harikalar diyarında sanıyor galiba! İçilen her sigaranın akciğere verdiği zarar ebediyen kalıyor! Mesela, ben 10 aydır içmiştim sigara geçenlerde bıraktım yazdım yukarıda... 100 birimse akciğerim şu anda %95'e düştü ve şu anda itibaren hiç içmezsem %95'i koruyorum!... yani zararın neresinden dönülürse kardır olayı geçerli!

...

Sayfayı Paylaş