Sigarasız bir hayata hazır mısınız?

Konusu 'Çeşitli Makaleler' forumundadır ve Ferhat AYDIN tarafından 13 Mayıs 2008 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 19 üye.
  1. Ferhat AYDIN

Ferhat AYDIN Yeni Üye

Beğenileri:
    111
    Ödül Puanları:
    0
    Sigara baz istasyonundan zararlı

Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Radyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Çetin Çelenk, baz istasyonlarının zararlı olduğunu, ancak bir dal sigaranın yaydığı radyasyonun bir baz istasyonun yaydığı radyasyondan daha fazla olduğunu söyledi.

Devamı...

2. Ferhat AYDIN

Ferhat AYDIN Yeni Üye

Beğenileri:
    111
    Ödül Puanları:
    0
    SİGARAYI BIRAKMALISINIZ, ÇÜNKÜ:

Sigaranın her nefesiyle vücudunuza 100.000.000.000.000.000 adet oksidan molekülü girmektedir. Oksidan maddeler, hücrelerin zarlarına ve yapıtaşlarına zarar vererek yaşlanmadan kansere, bronşitten kalp hastalıklarına dek pek çok hastalığın oluşumunda rol oynamaktadır.

Sigara içen her 4 kişiden biri, yaşamının beklenenden daha erken bir döneminde hayata veda etmektedir.

Ülkemizde her yıl 120.000 kişi sigaraya bağlı nedenlerden ölmektedir
    (trafik kazası nedeniyle ölenlerin 12-13 katı!!!)

Her sigara sizi kansere bir adım daha yaklaştırır. Sigara içen bir insanın akciğer kanserine yakalanma olasılığı, içmeyen birine göre tam 20 kat fazladır.
    Genel kanının aksine, sigara yalnızca akciğerde değil, diğer pek çok organda da kansere yol açar:

Ağız
    Dil
    Gırtlak
    Soluk borusu
    Yemek borusu
    Mide
    Pankreas
    Böbrek
    Mesane
    Rahim ağzı

castorpollux bunu beğendi.
  3. castorpollux

castorpollux Üye

Beğenileri:
    411
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Ankara
    doktor olmamda birşeyi değiştirmez ki zaten bir doktor aspirin iç geçer derken başka bir doktor ameliyat öneriyor yani Türkiyede hastaneye gidip sakat kalan ölen hastaların sayısı hiçte az değilken doktor olmayan birisinin bu tavsiyesini mi sorun ediyorsun?
    Kardeşim şukadar basit sigarayı bırakırsan sinirli olursun antidepresan içersen sinirin törpülenir bu yüzden sigara içme ihtiyacın körelir.
    boşver doktor muyum bilim adamı mıyım?
    Sigarayı bırakma tecrübeleri paylaşıyorum. yan etkiden bahsediyorsun da söz konusu sigarayı bırakmaksa antidepresanların yan etkisi devede kulak kalır. kafada bitirmek diyorsun ama eminim bunu yazmak çok kolaydır!

4. saygın

saygın Üye

Beğenileri:
    2
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    yarısmacı
    Yer:
    istanbul
    Cok Guzel Tebikler Içenlere Ornek Olsun

5. Ferhat AYDIN

Ferhat AYDIN Yeni Üye

Beğenileri:
    111
    Ödül Puanları:
    0
    Sigarayı bırakmada yardımcı altın 9 öneri..
    1- Sigarayı bırakmak için sağlığınızı kaybetmeyi beklemeyin.
    2- Kendinize güvenin.
    3- Kararlı olun. Çevrenizdeki sigara tiryakilerinin sizi yanlış yönlendirmelerine izin vermeyin.
    4- Yakınlarınızın desteğini isteyin. Mümkünse ailenizde ya da arkadaş çevresindeki bir sigara içicisiyle beraber sigarayı bırakın.
    5- Sigara içenlerden ve sigara içilen ortamlardan uzak durun.
    6- Alkol, kahve gibi sigara içme isteğinizi arttıran uyaranları tercih etmeyin.
    7- Evinizde ve işyerinizdeki küllük, çakmak gibi eşyaları ortadan kaldırın.
    8- Sigara içme arzusu duyduğunuzda, ortam değiştirin, şekersiz çiklet çiğneyin, yavaş yavaş su için.
    9- Sigarasız yaşamın getirdiklerini düşünün. Artık daha sağlıklı bir insan olmanın tadını çıkarın.

6. krn

krn Yeni Üye

Beğenileri:
    56
    Ödül Puanları:
    0
    ferhat aydın...ii bi sigara içicisi olarak senin açtığın konu başlıklarına tıklamaktan korkar oldum:))çabanı takdir ediyorum..teşk.ler..umarım bir gün ben de o tarafa geçicem..burada havalar epey bi bulutlu.....:)

Ferhat AYDIN bunu beğendi.
  7. Ferhat AYDIN

Ferhat AYDIN Yeni Üye

Beğenileri:
    111
    Ödül Puanları:
    0
    Hiç vakit kaybetme. Sende sigara içmeyenler tarafına geç dostum... ; )

8. BOSNAK

BOSNAK Üye

Beğenileri:
    156
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    ist-izmir
    bitürlü başaramıyorum 3 gün 5 gün en fazla 10 gün bırakabildim bırakınca sinirleniyorum ve başlamak için bahane arıyorum.. bi işe gireceksem önce çalışma saatine bakıyorum beni v.g den uzaklaştırırmı diye uzaklaştırırsa girmiyorum...düşünün bu sporu okadar çok seviyorum ama sigara olayına gelince malesef yenik düşüyorum

9. Ferhat AYDIN

Ferhat AYDIN Yeni Üye

Beğenileri:
    111
    Ödül Puanları:
    0
    Eee peki ne olacak? Sigara bir hastalığa yol açınca mı bırakacasın? Geç mi kalmış olmak istersin? Yoksa genç yaşta bu düşmandan kurtulmak mı? Bir insanın kendine verebileceği en büyük zararlardan bir tanesi sigara içmektir. Hem sporda yapıyorsun. Elmanın dışı güzel parlak, içi çürük mü olsun ? : ) Sen karar ver...

10. BOSNAK

BOSNAK Üye

Beğenileri:
    156
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    ist-izmir
    haklısın dostum kendime bi zaman belirledim ozaman bırakıcam.. çalışmaya başladığım zaman :)) ama bu sefer kesin olacak insallah ve bidaha başlamayacağım ayrıca sigara içmeyen ve bırakan arkadaşları kutluyorum bizlere iyi örnek oldukları için :)

11. Ferhat AYDIN

Ferhat AYDIN Yeni Üye

Beğenileri:
    111
    Ödül Puanları:
    0
    Unutma! Her içtiğin sigara, tabutuna çaktığın çividir... Hiç vakit kaybetmeden bırak lütfen...

Son düzenleme: 11 Haziran 2008
    matiasdelgado, burakula01 ve BOSNAK bunu beğendi.
  12. BOSNAK

BOSNAK Üye

Beğenileri:
    156
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    ist-izmir
    gerçi daha önce de bu tarz fotolar videolar görmüştüm ama bu fotoları görünce biraz tiksindi duydum galiba netice itibariyle sigara yı dünden itibaren yeniden bırakmaya karar verdim :)):):) inşallah bu girişim diğerleri gibi sonuçlanmaz :D

13. burakula01

burakula01 Üye

Beğenileri:
    190
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İsT
    iyiki bırakmışım ,
    bu fotoları görünce bıraktığım için bir kez daha gurur duyuyor insan kendisiyle .
    medivenleri nefes nefese kalmadan çıkıyorsun,
    agzımın içi küllük gibi kokmuyor ,
    temel egzersizleri daha rahat yapıyorum .
    say say bitmez walla faydalarını :)

14. castorpollux

castorpollux Üye

Beğenileri:
    411
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Ankara
    merhaba
    öncelikle bırakmanın aslında çok kolay olduğunu düşün. Çevremde iki arkadaş benim sigarayı bırakmamdan güç alarak bıraktı. İşin tuhafı ikiside bırakmanın çok zor olacağını ve aşırı sinirli olmaktan çekindiklerini fakat hiçte böyle olmadığını söylediler kaldıki sen vg gönül vermiş birisinkafadan sağlıklı ve güçlü bir iradeye sahipsin, disiplinlisin demek oluyor. Bu özelliklerinle şimdiden sigarayı bırakmış gibisin aslında. Sadece yapacağın sigarayı içmemektir.

Son düzenleme: 13 Haziran 2008
    matiasdelgado ve BOSNAK bunu beğendi.
  15. krn

krn Yeni Üye

Beğenileri:
    56
    Ödül Puanları:
    0
    geçen hafta iş arkadaşlarıyla karar vermiştik sigarayı bırakacaktık...ertesi gün 1 kişi dışında herkes tüttürüyodu..o bir kişi de 4 gün dayanabildi...2 gün önce barı standına koyarken enseme vurdum..doktora gittim..hazır gitmişken bir de tomografi çektirim dedim ciğerlerden ..belki doktor kötü bişeyler söylerde en azından bi sebep olur dedim elle tutulur...adam 11 senelik sigara içicisine sapasağlam ciğerlerin var demez mi....haydaaaa..aldım filmi bu alanda isim yapmış burdaki bu doktora daha gösterdim ...hemen hastaneden çıkar ççıkmaz...o da temiz çok az bi belirti var dedi..benim bırakma hevesi balon gibi söndü..hiç gitmesem daha iiydi...

16. castorpollux

castorpollux Üye

Beğenileri:
    411
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Ankara
    dünyaca ün yapmış bir prof.doktorumuz, sigara içmek kendimize verilebilecek en büyük cezadır der. Bende bırakmaya gücüm yetmediği zaman, zayıflık gösterdiğim zaman kendimi bir şekilde ikna ederdim. Sigara içmeyip günlük idman yapan birisini, maratonda sigara içen birisi olarak geçmemle kandırdım kendimi. Sigara içmeme rağmen iyiydim fakat işin acısını yıllar sonra çıkıyor. Ciğer yüzünden bir defa yatağa düştünmü o zaman kendinle hesaplaşacaksın. bir beyaz önlüklü rontgene bakıp ''sigara içme demedi'' diye ne hallere düştüğünü sorgulayacaksın. Rahmetli babam ciğer yüzünden çok çektiydi o yüzden bu sana kahin gibi değilde gelecekte başına gelmesi muhtemel birşey gözüyle bak derim...

krn bunu beğendi.
  17. yavuz88

yavuz88 Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    0
    arkadaşlar, "salı bırakacam, okula başlayınca kesin, haftaya bitti bu iş" gibi laflarla kendinizi kandırırsanız sittinsene(60 yıl : ) sigarayı bırakamazsınız ve büyük olasılıkla akciğer kanserinden hayata veda edersiniz. medyada en son örneği şu şekilde oldu:
    http://www.hurriyet.com.tr/_np/5280/5925280.jpg

bu işin şakası yok bırakacam diye kendiniz dahil kimseyi kandırmayın , zaten sigara gibi çekip üflediğiniz manasız bişeye nasıl o kadar para verebiliyorsunuz bilmiyorum.

Ayrıca; şu gün kilo vericem, gelecek ay badiye başlıcam diyen tembellerin hiçbiri o dediklerini yapmadı, sizden de ümidim yok, irade ya vardır ya yoktur, 1 ayda kazanılmaz.

castorpollux bunu beğendi.
  18. butterfly

butterfly Üye

Beğenileri:
    16
    Ödül Puanları:
    18
    Yer:
    istanbul
    8 ay oldu sigarayı bıraktım ve spora başladım,önce nikotin sakızı (midemi ve diş dolgularımı bozdu bıraktım),sonra anti depresan (yarım tablet) ve nikotin bandı kullandım 4-4,5 ay yerden yere vurdu.. sinir,birşeyler eksik hissi göz seğirmesi,sukunetsiz asabi bir haller derken yendim..bıraktığımdan bu yana bir tek sigara bile içmedim..Kurtulmanızı tavsiye ederim..

19. Baykuş

Baykuş Yeni Üye

Beğenileri:
    3
    Ödül Puanları:
    0
    Hayır yanılıyorsun irade herkeste vardır sadece doğru motivasyon ve odaklanma her zaman sağlanamaz ben sonsuz defa denedim 1 kere bıraktım, sonra keyfi olarak başlayıp 1 sene arayla tekrar bıraktım ve şu an içmiyorum olay irade değil birşeyi gece uykularınızı kaçıracak kadar çok isterseniz irade zaten kendiliğinden geliyor olay budur.

Sigara içen herkes büyük olasılıkla akçiğer kanserinden nalları diker diyorsun. Peki ne kadar büyük bir olasılık? Yüzde kaç ihtimal, kurtulma şansımız nedir? Akciğer kanserine hangi yaşta yakalanacağız ve yaklaşık kalan ömrümüz ne olur?

Sigara içenlere ölümcül hasta muamelesi yapmakta nerden çıktı anlamadım.
    Sigara içenlere saygı duyulsun veya satışını toptan yasaklayın içenlere ceza verilsin vs. Özellikle paketlerin üzerinde yazan felaket tellalı yazılara acayip uyuz oluyorum tamameni insana saygısızlık AB hevesi yüzünden millete çektirmedikleri kalmadı sırf bu sigara yüzünden cafe-restorant sahipleri dükkanları kapatmak zorunda kaldı ekmeklerinden oldular.
    Hayatında hiç sigara içmemiş insanlarda bu konularda ahkam kesmesin lütfen.

20. BOSNAK

BOSNAK Üye

Beğenileri:
    156
    Ödül Puanları:
    53
    Yer:
    ist-izmir
    malesef bu girişimde diğerleri gibi sonuçlanmıştı sigara konusunda uzun zamandır sesim çıkmıyordu çünkü yine başlamıştım ...ancak bu olaydan sonra tekrar bıraktım yani 1 haftadır içmiyorum.. bu sefer bıraktım demeyeceğim:D bu sefer daha istekliyim şöyle 2-3ay bırakabilirsem zaten ondan sonrada hiç içmemde tahminimce vücut kendini steroid kürü yapmış gibi hissedecek :)ancak diyetim çok iyi giderken malesef bozguna uğradı:) zaten hiç kapanmayan iştahım 2katına çıktı.. 100,5 kg ye düşmüştüm ve 1hafta da 103 e tekrar çıktım ..tek canımı sıkan nokta bu oldu..

bunu buraya yazmamın nedeni gerçekten sigarayı bırakmak için söz vermişimde tutmak zorundaymışım gibi hissediyorum kendimi ..ilkinde bazı problemlerden dolayı başlamış olabilirim:p ama bu sefer öyle olmayacak oyüzden çok sevdiğim avatarımı değiştiriyorum ''sigara içilmez'' ekliyorum

Sayfayı Paylaş