Sigara Kanseri Nasıl Tetikliyor?

Konusu 'Çeşitli Makaleler' forumundadır ve saydam tarafından 20 Ocak 2006 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen kişi sayısı 1 user .
 1. saydam
  Offline

  saydam Özel Üye

  Katılım:
  4 Eylül 2004
  Mesajlar:
  7.092
  Beğenileri:
  1.922
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  serbest
  Yer:
  Academic Sport Center
  Sağlık Bakanlığı Kanserle Savaş Dairesi Başkanlığı'nca hazırlanan kanser raporuna göre, Türkiye'de kanser hastalarının sayısında artış gözleniyor. Raporda, Türkiye'de önümüzdeki 25 yılda, sigaraya bağlı nedenlerden ölen kişilerin sayısının yaklaşık 780 bine ulaşacağı vurgulanıyor.

  Sağlık Bakanlığı kanser raporuna göre, sigaraya karşı savaş kanserlerin yüzde 40'ını yok edecek. Dünyada en önemli halk sağlığı sorunu olarak kabul edilen kanser hastalığı, Türkiye'de gerçekleşen ölümlerde kalp-damar hastalıklarından sonra ikinci sırada yer alıyor. Türkiye'de özellikle yoğun sigara tüketiminin yol açtığı kanser vakaları, önemli bir sağlık sorunu olarak varlığını sürdürüyor.

  Sağlık Bakanlığı Kanserle Savaşın Dairesi Başkanlığı'nca hazırlanan Kanser Raporu'na göre; ülkemizde kanser hastalıklarının sayısında artış gözleniyor. Raporda, Türkiye'de önümüzdeki 25 yılda, sigaraya bağlı nedenlerden ölen kişilerden ölen kişilerin sayısının yaklaşık 780 bine ulaşacağı vurgulanıyor. Kanser hastalığından korunmada, sağlıklı beslenme, sigara, alkol ve güneş ışınlarından uzak durma, güvenli su kullanımının önemine dikkat çekiliyor. Sigaranın kansere neden olan etkenler arasında birinci sırada yer aldığı ve sigaraya karşı savaşın kanserlerin yüzde 40'ını yok edeceği ifade ediliyor. Sigara içmeyen akciğer kanserli hastaların yüzde 33'ünün sigara içen bir kişiyle birlikte yaşadığına, bu kişilerde görülen akciğer kanserlerinin nedeninin çocukluk çağı veya erişkin dönemdeki pasif içicilik olduğuna dikkat çekiliyor. Sigaranın akciğer ağız boşluğu, yemek borusu, boyun, pankreas, mesane, böbrek, mide ve kan kanserine, alkol kullanımının ise karaciğer ve yemek borusu kanserine yol açtığı belirtiliyor.

  "SAĞLIKLI BESLENME HAYAT KURTARIR."

  Sağlık Bakanlığı Kanserle Savaş Dairesi Başkanlığı'nca hazırlanan Kanser Raporu'nda, kanser olgularının önemli bir bölümünün çevresel etkenlere bağlı olduğunun ve bu etkenler arasında da beslenmenin önemli bir yer tuttuğunun altı çiziliyor. "Sağlık Bakanlığı kanserle Savaş Dairesi Başkanlığı'nca hazırlanan Kanser Raporu'nda kanser olgularının önemli bir bölümünün çevresel etkenlere bağlı olduğunun ve bu etkenler arasında da beslenmenin önemli bir yer tuttuğunun altı çiziliyor. Kadınlar ve erkeklerde görülen kanser vakalarının yüzde 35'inin beslenmeye bağlı olduğu, şişman kişilerde kanser riskinin iki kat daha fazla olduğu kaydediliyor.

  Raporda, sağlıklı beslenme konusunda şu uyarılar yer alıyor:

  "Hayvansal yağ tüketimi azaltılmalı, az yağlı, bol liftli beslenme alışkanlığı benimsenmeli, kepek, yulaf gibi lif açısından zengin besinler tercih edilmeli, bol miktarda sebze meyve tüketilmeli, kırmızı et yerine tavuk, balık veya kuru baklagiller yenilmeli. Yağsız beslenmeye özen gösterilmeli, yemekler kızartma yöntemi yerine haşlanmalı veya buharda pişirilmeli, kimyasal koruyuculu hazır besinler yerine doğal besinler tercih edilmeli. Düzenli olarak süt veya süt ürünleri tüketilmeli, mangal gibi ateşte pişirme yöntemi tercih edilmemeli."

  Radyasyon, cilt, akciğer, kan, kemik, karaciğer, meme, rahim ağzı, tiroid ve kemik iliği gibi birçok kanser türüne yol açar. Kanser Raporu'nda kanserle mücadelede; güvenli su kullanımı, hava kirliliği ve radyasyondan korunmanın önemine vurgu yapılıyor. Cilt kanserinin en önemli etkenin ultraviole ışınları olduğuna işaret edilerek, özellikle yaz aylarında, güneş ışınlarının en yoğun olduğu saatler olan 10.00-16.00 arasında, ultraviole ışınlarından korunmanın önemine dikkat çekiliyor. Pişirme,içme ve bebek maması hazırlamak için; sıcak su musluğunun kullanılmaması, soğuk su musluğu 6 saat ve üzeri kullanılmamışsa suyun birkaç dakika akıtıldıktan sonra kullanılması, satın alınan suların içinde yer alan maddelere ve özellikle damacanas suların izin belgelerine dikkat edilmesi, kanser yapıcı 'tehlikeli hava kirleticisi' içeren; boya bina yapı ve temizlik malzemeleri ile böcek öldürücülerinin özellikle kapalı ortamlarda kullanımına dikkat edilmesi, doktor tavsiye etmediği taktirde röntgen filmi çektirilmemesi, iş yerinin sağlık koşullarına uygun hale getirilmesi, asbest, benzen, katran gibi kanser yapıcı malzamelere karşı gerekli önlemlerin alınması ve koruyucu malzeme kullanılması öneriliyor.

  Raporda, kanser hastalığının ön belirtilerinin, rahim veya makattan gelen anarmol kanama veya akıntı, memede veya vücudun herhangi bir yerinde ortaya çıkan şişlik ve sertlikler, iyileşmeyen yaralar, uzun süreli ses kısıklığı ve öksürük, büyük abdest ve idrar alışkanlıklarında değişiklikler, yutma güçlüğü ve hazımsızlık, ben ve siğillerde oluşan büyüme ve kanama, renk değişikliği ve yaralar olduğu belirtiliyor.

  Kanser hastalığının ön belirtilerine karşı ölümlerin ilk sırasında yer alan meme kanseri ile mücadelede, kadınların kendi kendine meme muayenesi yapma alışkanlığını kazanmalarının hayatlarını kurtaracak önemli bir adım olduğu unutulmamalı, yılda bir kez sağlık kontrolünden geçilmeli, bayanlar rahim ağzından hücre muayenesine özen göstermeli.
   
 2. Despo
  Offline

  Despo ADMIN Yönetici Admin

  Katılım:
  30 Mart 2004
  Mesajlar:
  7.966
  Beğenileri:
  6.095
  Ödül Puanları:
  123
  Cinsiyet:
  Bay
  Meslek:
  Serbest
  Yer:
  Danimarka
  Saydam beraber birakalim :)
   
 3. FleXoR
  Offline

  FleXoR Özel Üye

  Katılım:
  5 Aralık 2005
  Mesajlar:
  7.083
  Beğenileri:
  10.235
  Ödül Puanları:
  123
  Cinsiyet:
  Bay
  Meslek:
  Antrenör - Yazar
  Yer:
  Kırklareli & sivas
 4. Despo
  Offline

  Despo ADMIN Yönetici Admin

  Katılım:
  30 Mart 2004
  Mesajlar:
  7.966
  Beğenileri:
  6.095
  Ödül Puanları:
  123
  Cinsiyet:
  Bay
  Meslek:
  Serbest
  Yer:
  Danimarka
  Kolay degil hemso :cry:
   
 5. FleXoR
  Offline

  FleXoR Özel Üye

  Katılım:
  5 Aralık 2005
  Mesajlar:
  7.083
  Beğenileri:
  10.235
  Ödül Puanları:
  123
  Cinsiyet:
  Bay
  Meslek:
  Antrenör - Yazar
  Yer:
  Kırklareli & sivas
  Eğer iradeyi sporun güzelliğine bağlayıp beynini boşaltırsan kendindekli boşluğu sporun sonsuzluğu ile doldurup kendini arındırırsın
   
 6. saydam
  Offline

  saydam Özel Üye

  Katılım:
  4 Eylül 2004
  Mesajlar:
  7.092
  Beğenileri:
  1.922
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  serbest
  Yer:
  Academic Sport Center
  despo biz adminiz bizim örnek olmamiz lazim ama sen biz deşifre etmissin artik bize kimse inanmayacak :cry: :lol: :lol:
   

Sayfayı Paylaş