Sigara EVE hapsoldu

Konusu 'Konu Dışı' forumundadır ve iscrotix tarafından 4 Ocak 2008 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 3 üye.
 1. iscrotix
  Offline

  iscrotix Üye

  Katılım:
  27 Eylül 2007
  Mesajlar:
  75
  Beğenileri:
  46
  Ödül Puanları:
  28
  [​IMG]

  Türkiye devrim gibi bir karar aldı. Yasa kabul edildi. Ev dışında sigara hayatımızdan çıktı.

  Meclis’ten yeni yıl hediyesi. Sigarayı yasaklayan yasa gitti geldi. Sağlık Bakanı’nın bastırmasıyla ertelemeden son anda vazgeçildi. Yasağın kapsamı genişletilerek geçti.

  Restorant, cafe, birahane ve kahvehanelerde yasak 18 ay sonra devreye girecek. Diğer alanlarda ise 4 ay sonra yasaklar başlayacak.
  Türkiye tarihi bir adım attı. Sigara içilmesini özel ikametgah ve sokak dışında yasaklayan son yılların en tartışmalı düzenlemesi, dün TBMM’de kabul edilerek yasalaştı. Kabul edilen yasa ile kamu binaları ile birden fazla kişinin girebileceği her türlü kapalı alanın yanı sıra, takside, bar, birahane ve köy kahvesinde, hatta şehir hatları vapurlarının güvertelerinde dahi sigara içilmesi yasaklandı.

  İHLALE CEZA YAĞACAK

  Sigara yasağını ithal edenlere 50 YTL ceza verilecek. 18 yaşından küçüklere sigara satanlara 1 yıla kadar hapis verilebilecek. Sigara şeklinde oyuncak, şeker, sakız üretmek dahi yasak olacak ve bu yasağı delenlere 10 bin YTL’ye kadar ceza kesilecek.

  ÖNCE YAZIYLA UYARILACAK: Sigara yasağıyla ilgili yükümlülüklerini yerine getirmeyen işletmeler önce yazılı olarak uyarılacak. Bu uyarıya rağmen yükümlülüklerini yerine getirmeyenlere 500 YTL ile 5 bin YTL arasında ceza verilecek.

  OKUL BAHÇESİ DE YASAK: Dersaneler de dahil tüm öğrenim kurumlarının kapalı ve açık alanlarında tütün ve tütün ürünleri tüketilemeyecek. Yaşlı bakım evlerinde, ruh ve sinir hastalıkları hastanelerinde, cezaevlerinde, şehirlerarası ve uluslararası güzergahlarda yolcu taşıyan denizyolu araçlarının güvertelerinde tütün ürünleri tüketilmesine mahsus alanlar oluşturulabilecek.

  STATTA SINIRLAMA: Açık havada yapılan her türlü spor, kültür, sanat ve eğlence faaliyetlerinin yapıldığı yerler ile bunların seyir yerlerinde tütün ürünleri kullanılamayacak. Ancak, tütün tüketilmesine mahsus alanlar oluşturulacak.

  KORUYUCU ÖNLEMLER: Tütün ürünlerinin ve üretici firmaların isim, marka veya alametleri kullanılarak reklam ve tanıtım yapılamayacak. Firmalar sponsor olamayacak. TV’lerde tütün ürünleri kullanılamayacak, görüntülerine yer verilemeyecek.

  internethaber
   
 2. burakula01
  Offline

  burakula01 Üye

  Katılım:
  1 Şubat 2007
  Mesajlar:
  779
  Beğenileri:
  190
  Ödül Puanları:
  0
  Yer:
  İsT
  Sigara içmeyenler için sevindirici ama tiryakiler baya isyan edecek gibi .
  En önemliisi ise sigaranın 18 yaşından küçüklere satılmayack olması satanlarda cezasına katlanacak ,bu kararın cok cok önceden alınması gerekirdi neyse zararın neresinden dönülürse kardır diyelim başka ne diyelim .
   
 3. diez
  Offline

  diez ADMIN Yönetici Admin

  Katılım:
  18 Ocak 2006
  Mesajlar:
  12.609
  Beğenileri:
  14.594
  Ödül Puanları:
  123
  Cinsiyet:
  Bay
  Yer:
  Çorum
  Sigara içenlerinde duyarlılıkla karşılayacağını tahmin ediyorum..zira artık sigara keyiften öte kimi yerde prestij,kimi yerde erkekliğini ispat,kimi yerde el alışkanlığı haline gelmişti ve gençleri özellikle çok kötü etkiliyordu..
  Malezyada bayadır caddede dahi içmek yasak..caddede bazı sigara içme noktaları var ve o noktalarda içilebiliyor ancak..

  Uyuşturucu bulundurmak ise müebbet..

  Bazı kuralları uygulamasını devrimiz insanına artık vicdanen yaptırmak çok zor..Konulacak katı yasaklar ve bunların uygulanması ile ancak başkalarına da saygıyı öğreneceğiz..

  Tek sorun yasakları kim uygulayacak..yıllardır sigara içme yasağı vardır ama uygulanabilen yoktur çünkü kimin uygulayacağı belli değildir..
  Umarım bu sorun aşılır..
   
 4. Enigma
  Offline

  Enigma Üye

  Katılım:
  15 Mart 2007
  Mesajlar:
  160
  Beğenileri:
  68
  Ödül Puanları:
  38
  stadlarda sigara yasağı nelere yol açabilir;adamın canından çok sevdiği takımı yeniliyo kafası zaten bozuk,isyanlarda,durmadan küfür ediyor bide elinden sigarasını alıcan sonra nolcak yanındakine bulaşcak kavga çıkıcak hatta allah korusun belki yaralanan,ölenler olucak
   

Sayfayı Paylaş