Setlerdeki tekrar ve ağırlık karmaşası

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve zapatista tarafından 2 Şubat 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 5 üye.
  1. zapatista

zapatista Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    bursa
    Merhaba
    1.84 80kilo birisiyim kilom normal ancak göğüs ve karın bölgelerinde aşırı yağlanma var. antraman esnasında çok tekrar az kg ile (kardiyo sonrası) özellikle gğüs bölgemi düzeltmeye çalışıyorum. Sorum şu ; mesela butterfly de
    4 x 12 30 kg çalışıyorum sonrasında lat pull down da 4x 12 25 kg çalşıyorum. az kg çok tekrar orantısı tamamda kg konusunda sizce doğru tercihmi yapıyorum. çünkü zaten yağlı olan bölgemin fazla ağırlık ile kasa dönüşüp daha da çok şişmesinden korkuyorum. yani az kg çok tekrar derken az olan kg kaç kg olmalı ? ikinci sorumda şu dediğim gibi göğüs bölgemin şişmesini istemediğim için bu şekilde çalışıyorum ama mesela kol ve omuz bölgemin şişmesini istiyorum. yani bir bölge için az kg çok tekrar uygularken başka bir bölge için ( mesela omuz ) çok kg az tekrar uygulanabilirmi. Bu arada bir dipnot her ağırlık çalışmasından önce 30 dk kardiyo yapıyorum. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

2. Dynamo

Dynamo Üye

Beğenileri:
    1.714
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    Arkadaşım biraz forumu araştırın. Daha demin aynı konu açıldı. !!

1 kişi bunu beğeniyor.
  3. zapatista

zapatista Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    bursa
    o demin açılan konular ile benim sorduğum soru farklı yazı uzun olduğu için okumaya üşendin herhalde ama cevap yazmaya üşenmiyorsun.

4. Dynamo

Dynamo Üye

Beğenileri:
    1.714
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    Okudum yazını. Neyse... Cevap veriyim.

Cok tekrarın mantıgını bende anlamamıstım. Ama forumda konu acmayıp araştırınca cevabımı buldum.

Cok tekrar örneğin 15 tekrar ele alalım ağırlığı şöyle seçicen 15. tekrarda kaslar artık yanmış olacak ve 15. tekrar zor çıkacak. ;)

demircan256 ve (silinen üye bunu beğendi.
  5. zapatista

zapatista Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    bursa
    Peki benim yazdığım set tekrar ve kg oranları sence 3 aşağı beş yukarı normalmmi yoksa hafifmi. çünkü örneğin butterfly de ilk iki seti 30 kg da çok rahat yapıyorum. son sete doğru biraz zorlanıyorum ancak ağırlık artırıncada şişmesinden korkuyorum göğüs bölgesinin. diğer soruma cevap yazmamışsın bir bölge için çok tekrar az kg çalşırken başka bir bölgeyi şişirmek için az tekrar çok kg uygulanabilirmi ?

6. Dynamo

Dynamo Üye

Beğenileri:
    1.714
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    Vücudun yağlıysa her yeri yağlıdır genel olarak. İlk önce yağlarını at fazla yağın varsa sonra az tekrar çok ağırlığa geçersin.

Butterfly agırlıgı sana kalmıs eğer son tekrar da zorlanıyorsan tamamdır.

1 kişi bunu beğeniyor.
  7. demircan256

demircan256 Üye

Beğenileri:
    2.198
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    güvenlik
    Yer:
    istanbul
    bahsettiğin gibi hemen kas kütlesi olarak gelişme olmaz korkmayın...

az kilo çok tekrar veya çok kilo az tekrr mantığını sanırım biliyosunuz o nednele açıklama yapmiicam..

ancak endişeniz yersiz..yani öyyle kısa sürede kas olmaz ,ne şişersiniz ne reismlerdeki gibi tabiri caizse aygır olursunuz...

siz göğüs kalsın ben kolu veya kol kalsın ben göğüsü şişireyim gibi düşünürseniz..vücutta orantısızlık olucaktır..sakın o tarz bir hataya düşmeyin...

onbir, zapatista ve Cidade de Deus bunu beğendi.
  8. onbir

onbir Üye

Beğenileri:
    517
    Ödül Puanları:
    0

şimdi öncelikle şişmek cok zor yani kolay olsaydı bu kadar ugrasmazdık dimi:)

dedigim gibi şişmek zor oldugu gibi şişmesini istemiyorsun tamam normal ama coook zor şişmek:))

kilonu biz bilemeyiz son tekrarda yanıcak artık kolların titreyecek bu kiloyu sen ayarlayacaksın,biz sana 20 kg deriz kolay yaparsın bişeye yaramaz 50 kg deriz yapamazsın umarım anlatabilmişimdir:)
    kolay gelsinbench_O

demircan256 bunu beğendi.
  9. CASSER

CASSER Üye

Beğenileri:
    95
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    Muğla
    Yağlarını kasa dönüştürmezsin olmaz yani yağ kasa dönüşmez merak etme hacim kazanmak için yüksek ağırlıkta 3-5 tekrar ile çalışma yapılır bunlar bilgi verir umarım.

zapatista bunu beğendi.
  10. SouL61

SouL61 Üye

Beğenileri:
    63
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    TİCARET
    Yer:
    TRABZON
    bildiğim kadarıyla;

bir ağırlıkla bir hareketi yaparken 10. tekrarı rahat yapıp 11e geçiyorsan bu ağırlık senin için hafiftir.
    eğer zorlanıor ve kaslardan yanma hissediyorsan bu senin için ideal bir ağırlıktır.

zapatista bunu beğendi.
  11. zapatista

zapatista Üye

Beğenileri:
    7
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    bursa
    çok teşekkür edrim arkadaşlar cevaplarınız için bir az olsun beni aydınlatmaya yetti söyledikleriniz. özellikle göğüs bölgesinde yağlanma problemim olduğu için kardiyodan sonra denicemz bakalım. hangi kiloda ilk setin 11. 12. tekrarında yanma ve zorlanma hissedicem ona göre kg seçimimi yapıcam. Çünkğ belittiğim gibi amacım hacim kazanmak değil o bölgedeki yağları yakıp şekillendirmek.

Sayfayı Paylaş