Set tekrarlarım fazla ve kol antremanı verilmedi, acaba programım doğru mu?

Konusu 'Yeni Başlayanlar Bölümü' forumundadır ve praetor35 tarafından 24 Ocak 2013 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 8 üye.
  1. praetor35

praetor35 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Merhaba hocalar, abiler, kardeşler..Yaklaşık bir ay boyunca evde kendi imkanlarımla vücut geliştirme ile uğraşmaya çalıştım ve fakat verimli olmadığını düşünerek bir salona yazıldım. Salonda çalışmaya başlayalı 4 gün oldu.
    İlk sorum;
    Salondaki eğitmen bana 2 gün programı yazdırdı, bir gün göğüs&bacak diğer gün de omuz&kanat olarak. Hareketlerin hepsi 3x15 şeklinde ve kafamı kurcalayan konu da burada. Forumu bayağı taradım ve genelde 3x8 önerilmekte. Okuduğum kadarıyla sayın Flexor hoca da yeni başlayanlar için o şekilde tavsiyede bulunmuş. Şimdi ben ne yapmalıyım sizce, salondaki hocanın dediği gibi 3x15 mi çalışayım yoksa forumun genel düşüncesi üzerine 3x8 mi yapayım?
    İkinci sorum;
    Bana göğüs&bacak ve omuz&kanat programı verildi fakat kollarla ilgili herhangi bir antreman yok. Hocaya bunu sordum bana kol çalışması yaptırmayacak mısın diye, hatta bu sporla uğraşan başka arkadaşlarımın da kolla başladığını söyledim. Fakat hoca bana bizim salonun tarzı böyle, yaklaşık 1-2 ay kol çalışmayacaksın, önce o verdiklerimi yap vücudun otursun ondan sonra kol çalışmasına başlarsın kolay hallolur dedi. Foruma baktım yeni başlayan hemen herkesin programında kol çalışması mevcut. Bu durumda ne yapmalıyım peki hocayı dinleyip o şekil mi devam edeyim yoksa kol çalışması da dahil edip yeni bir program mı çalışmalıyım?
    Yardımlarınızı, aydınlatıcı görüşlerinizi bekliyorum, ilginiz için şimdiden teşekkür ederim

not: Boy, kilo vs ölçülerimi yazmadım çünkü program bana özel değil, salona yeni kaydolan herkese fix o program veriliyormuş.

2. Fake52

Fake52 Üye

Beğenileri:
    25
    Ödül Puanları:
    0
    genelde spora yeni başlayanlar için aynı program verilir bu doğal ama ben 4 tane salon değiştirdim böyle bir program görmedim. İlk bir ay bütün vücudu karışık çalıştırıyorlardı. İstersen ben benim kendi başlangıç programımı verebilirim ya da netten kendine içinde kolun dahil olduğu bi program bulabilirsin.Hocana bulduğun programı uygulamak istediğini belirtirsin.

3. praetor35

praetor35 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Fake52 teşekkür ederim ilgin için. Peki 3x15 verilmesi hakkındaki fikrin nedir öyle mi devam edeyim yoksa 3x8 mi yapayım

4. bahattinreyiz

bahattinreyiz Üye

Beğenileri:
    11
    Ödül Puanları:
    13
    Meslek:
    Öğrenci
    Yer:
    İzmir
    Bench press 3x8
    dumbell fly 3x8
    smith machine overhead shoulder press 3x8
    lateral raise 3x8
    triceps push down 3x8
    wide grip lat pull down 3x8
    barbel curl 3x8
    leg extension 3x8
    leg curl 3x8
    crunch 3x30
    knee raise 3x20

Hareketlerin yapılışına bodybuilding.com dan bakabilirsin.Haftada 3 gün 1. ay hareketleri 3x8 , 2. ay 4x8 yap. 2 ay sonra başka programa geçersin. o hocadan program isteme, ya başka bi salona geç yada 2 ay süre içersinde forumu iyice okuyup kendin hazırla programını, sonraki programında yine yardımcı oluruz

5. praetor35

praetor35 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    teşekkür ederim bahattinreyiz. o zaman forumda yeni başlayanlar için 2 aylık programı uygulayayım ben kendim hocaya danışmadan sonrasında tekrar forum yardımı sayesinde yeni programa devam ederim

6. demircan256

demircan256 Üye

Beğenileri:
    2.198
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    güvenlik
    Yer:
    istanbul
    Mutlaka eni başlayanlara vücdun her bölgesini çalıştıran program verilir,senin programda eksik var eğitmenine ( hocana) bir hata varmı okmu diye bir sor,muhtemelen dalgınlığa gelmiştir.

7. halil_37

halil_37 Üye

Beğenileri:
    211
    Ödül Puanları:
    43
    geçenlerde salonda antrenorum le bu konu hakkinda tartisiyorduk. salona yeni gelenleri gözlemledigimizde gerek ben olayim gerek antrenorum olsun hangi programi verdiysek hepside ilerleme kaydettiler. bunun nedeni ise, hiç vg yapmamis bir vucudun her antrenman sistemiyle alt yapi saglanabilmesiydi. her antrenor degisik bir sistem uygulayabilir. yeni baslayanlar için piramit olsun 3x8 olsun, 3x15 olsun hepsi alt yapiyi saglayacaktir. benim kendi gorusum, 3x12 (3 fazla tekrar yapsan fazla bir sey degismez zaten) bunun nedeni, yeni baslayan bir VG ci 3x8 yada 3x6 gibi sistemleri uyguladiginda kisa tekraralarin hakkiniz vermez (veremez) alt yapi olmadigi için, az tekrarli setlerde daha agir kilolar koymasi gerekmektedir. fakat senin antronorunun 3x15 sistemini uyguladiginda, 15 ya da daha fazla tekrar yapabilecegin bir agirlik koyarak. hareketi tam nizami bir sekilde yapmani saglayabilir. ilk 2 ay hareketleri nizami yaptiginda ve her hafta az da olsa kilolarda artisa gidilerek alt yapi ve guc insaa edilebilir.
    Yani bu sistemi uygulayabilirsin. nede olsa sana bu tavsiyeyi veren bir antronordur.

kol çalismalarina gelince, illaki bu spora baslayan herkesin amaci buyuk gogusler ve buyuk kollar. ister istemez insan kollara daha çok onem veriyor (yaz gelince t-shirt'un altinda buyuk kollar görmek daha estetiktir herhalde :D) antrenorunun hazirladigi programda sadece kol antrenmanlari eksik ise, gogus ardindan kol antrenmanini kendin ekleyebilirsin bunda hiç bir sorun olmayacaktir (triceps + biceps seklinde).

ufak tefek hatalar için antronore kizmaya ya da antronorum bilmiyor diye bence kizmana gerek yok.

Ben ilk basladigimda ya bana bu hareketin bir faydasi olmayacak, sevmiyorum b hareketi ya da bu sistemi dedigim hareketleri simdi antrenorum soylemeden yapiyorum. çunku bir bidlgi varmis ve bunu 3 sene sonra ögrendim.

Ilerleyen zamanlarda sistemi çozdukten sonra programa ihtiyaç duymadan kendi antrenman gunlugunu kendin hazirlayacaksin.

Kolay gelsin (fazla zorlama) :D

8. ikaya_219

ikaya_219 Yeni Üye

Beğenileri:
    12
    Ödül Puanları:
    18
    O hareketlerin hemen hepsi kolunun da çalışmasını sağlar ama kollar için ayrı çalışman gerektiğini düşünüyorum sen kendinde araştırıp soruşturarak bu forumdaki başlangıç programlarına bakarak bir fikir edinebilirsin

9. praetor35

praetor35 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    bugün salonda flexor hocanın verdiği programa göre çalışmaya başladım. sonra bir baktım salondaki eğitmen şahıs yanıma geldi sen neler yapıyosun öyle programına göre gitsene dedi. ben de dedim ki sen karışma babam ben böyle devam edeceğim. büyük ihtimal 2. ay sonunda bana program çıkarmayacak(zaten çıkarsa da uymam ona bir daha) :D forum desteğiyle devam edeceğim artık

10. Turbeyler!

Turbeyler! Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Adana
    Ahaha sana gene program vermısler bana onuda vermemısler sagolsun flexor hoca prog konusunda cok yardım olmus ona göre takılıyorum bende

11. praetor35

praetor35 Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    bir haftadır flexor hocanın programı doğrultusunda çalışıyorum ve salondaki hoca(!) artık benimle ilgilenmeyi bıraktı ne halin varsa gör modunda. keşke bizim programa uysaydın dedi ve ekledi, o çalışmaya devam edersen 1 ay sonra elde edeceğin koca bir hiçtir, hiçbir işine yaramaz o çalışma stili. sizce ne yapmalıyım devam edeyim mi flexor hocanın başlangıç programına?

12. Fake52

Fake52 Üye

Beğenileri:
    25
    Ödül Puanları:
    0
    Geri adım atmış hoca teslim olmuş olursun. Flexor'un programına devam et. Bence.

13. hakan karakaya

hakan karakaya Üye

Beğenileri:
    38
    Ödül Puanları:
    0
    Hocanın sana verdiği program bence doğru. Bu forumda bilenler var ama tek bilenler de onlar değil. Kol zaten vücut çalışırken çalışıyor. Misal, barfiks çekerken en çok kol çalışıyor. Spora yeni başlayan birine, hem sırt hem kol çalıştırmanın anlamı yok. Vücut spora alışınca, bölgelere ayrılır ve büyük kas gruplarının yanına küçük kaslar eklenerek haftalık program oluşturulur. Hocanın kıymetini bil derim.

Sayfayı Paylaş