Sergio Oliva

Konusu 'Efsane Sporcular' forumundadır ve Despo tarafından 16 Ocak 2006 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 25 üye.
  1. Despo

Despo ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    6.095
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Serbest
    Yer:
    Danimarka
    July 4, 1941 - Guambaco, Cuba

Mr. Olympia 1967, 1968, 1969

Sergio Oliva, “The Myth”, was a member of the Cuban weightlifting team. While the squad was in Jamaica for the Pan American Games in 1962, Sergio defected and made his way to the United States, eventually taking up residence in Chicago. Once there, he became a police officer and briefly continued to compete in lifting events before concentrating on physique exclusively. After winning the IFBB Mr. World in 1966, Sergio entered the IFBB Mr. Olympia that same year but had to give ground to Larry Scott. After that, however, with his huge full muscle bellies, tiny joints, fine proportions and sensational mass, Sergio began to be thought of as unbeatable. Sergio won the IFBB Mr. Universe in 1967 and went on to sweep the IFBB Mr. Olympia titles in 1967, 1968 and 1969, beating Arnold Schwarzenegger for his victory in ‘69. Arnold turned the tide in 1970 though, beating Oliva as he would again in 1972. Following that defeat, Sergio did not compete under the IFBB banner again until 1984 when, at 43 years of age, he placed 8th at that year’s IFBB Mr. Olympia. He finished 8th again in 1985, and that marked the end of a career for a man who will always carry the enigmatic nickname of “The Myth”. Sergio still resides in Chicago.

Kisa tercüme (sarc yardim :) )

Sergio Oliva "The Myth" Cuba halter takiminda yer almisti. 1962´dan sonra hayatini amerikada sürdürmüstü. Amerikada polis olmus,
    ve ayni zamanda halen halterle ugrasmisti. Sergio yenilmez olarak görülüyordu.
    1966,1968 ve 1969 da Mr. olympia olmustur, 1970´de ve 1972de arnold Oliva´yi saf disi birakmistir:)
    1972´den sonra Olympiaya katilmamistir takii 1984´de kadar. 43 yasinda 8. sirayi elde etmistir. 1985´de yine 8. olmustur,
    buda kariyerini sonu olmustur. Gizemli lakapi "efsane" olmustur. Sergio hayatini Chicagoda geciriyor.

[​IMG][​IMG]

[​IMG][​IMG]

[​IMG][​IMG]

[​IMG][​IMG]

[​IMG][​IMG]

[​IMG][​IMG]

[​IMG][​IMG]

[​IMG][​IMG]

[​IMG][​IMG]

[​IMG][​IMG]

[​IMG][​IMG]

[​IMG][​IMG]

[​IMG][​IMG]

[​IMG][​IMG]

[​IMG][​IMG]

[​IMG][​IMG]

[​IMG][​IMG]

[​IMG][​IMG]

[​IMG][​IMG]

[​IMG][​IMG]

veaN ve deku bunu beğendi.
  2. baris

baris Özel Üye

Beğenileri:
    554
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    üniversite ogr.
    Yer:
    ankara
    zamanına göre hacmi cok iyi adamın ,özellikle sırtı cok başarılı bence,son fotoya bayıldım çok şekil :) ...çok güzel fotolar eline saglik.

3. saydam

saydam Özel Üye

Beğenileri:
    1.922
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    serbest
    Yer:
    Academic Sport Center
    güzel calisma boss tebrikler :) ;)

4. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
    o zamanın yarışmacılarına gore çok farklı duruyor ayrıca bu arnoldun zamanında ya kimsede bacak yokmuş ya bacak makinesi yokmuş yada bacak çalışacak adam yokmuş :)

5. sarc4stic

sarc4stic Özel Üye

Beğenileri:
    2.261
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Satış Temsilcisi
    Yer:
    Istanbul
    Sergio Oliva, "Efsane", Küba halter takımının bir üyesiydi. Takım 1962 Pan American Games(Sadece Amerika Kıtalarında olan ülkelerin katıldığı bir yarışma) için Jamaika'da olduğu sırada Sergio takımı bıraktı ve Amerika'ya döndü ve Chicago'ya yerleşti. Oraya gelince polis memuru oldu ve tamamen fiziğine konsantre olmadan önce kısa bir süre için bazı halter yarışmalarına katıldı. 1966 IFBB Mr. World'u kazandıktan sonra aynı yıl düzenlenen IFBB Mr. Olympia'ya da katıldı ama Larry Scott'ı görünce geri çekildi. Ama bundan sonra büyük karın kasları, küçücük eklemleri, iyi prepozisyonu ve sansasyonel kütlesiyle Sergio yenilmez olarak görülmeye başlandı. Sergio 1967 IFBB Mr. Olympia'yı kazandı ve üç yıl arka arkaya şampiyonluları süpürdü, 1969 şampiyonluğu için Arnold'u yendi. Buna rağmen Arnold 1970 şampiyonasında işleri kendi lehine çevirmeyi başardı, 1972'deki gibi Oliva'yı yine geçti. Bu yenilgi ile beraber Sergio 1984'e kadar IFBB'nin düzenlediği yarışmalara katılmadı, o zamanda 43 yaşında Mr. Olympia'da 8. oldu. 1985 şampiyansında da 8. olunca bu her zaman "Efsane" gibi esrarengiz bir lakaba sahip olacak olan bir adamın kariyerinin sonu oldu. Sergio hala Chicago'da yaşamaktadır.

6. Despo

Beğenileri:
    6.095
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Serbest
    Yer:
    Danimarka
    Tskler Sarc, daha iyi olur diye dusundum Biografiyi yazmayi.

Ronnie ile kiyaslama resmi olacakti

Baris bahsettigin Resim Posterlik ;)

7. baris

baris Özel Üye

Beğenileri:
    554
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    üniversite ogr.
    Yer:
    ankara
    kesinlikle ...cok dogal geldi gözüme,vücutcuların bu tip resimlerini cok güzel buluyorum,bıktım artık müsabaka,antreman resimlerinden ,yaglı yaglı ,parlak ısıklar altında,mükemmel definasyonlu,acıkcası biraz dogallıktan uzak geliyor..meslela sende görmüşsündür universal nutritionun amatör vücutcularla cektiği fotoları gibi..süper bence

8. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
    benim hasta olduğum bir resim vardı siyah beyaz enry di galiba tam hatırlamıyorum elinde şemsiye mayolu resmi vardı çok güzel bir resimdi. bir turlu bulamadım

9. Despo

Beğenileri:
    6.095
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Serbest
    Yer:
    Danimarka
  10. FleXoR

FleXoR Özel Üye

Beğenileri:
    10.235
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Antrenör - Yazar
    Yer:
    Kırklareli & sivas
    yaw hani elinde şemsiye bir havuzun ortasında mayolu bir vucutcu vardı zenci ( adı aklıma gelmiyor) onun resmini bulamıyorum

11. Karasan

Karasan Özel Üye

Beğenileri:
    2.095
    Ödül Puanları:
    0
    Arkadaslar bu adam, gelmis gecmis en potansiyelli vucutcudur.
    Lutfen yani, siradan adam muamelesi yapmayalim.
    Beli 72 cm. gogus capi 143 cm. olan, insan ustu bir yaratiktir kendisi, kollari kafasindan buyuk olan ilk ve gercek anlamda tek vucutcudur (synthol vakalarini kaale almiyorum tabii)
    Midesi disinda zayif hic bir yeri yoktur, en uzun onkol adeleleri sanirim Sergio'dadir, bu konuda onun disinda Lou Ferrigno, Lee Priest, Casey Viator, Gunner Rosbo ve Mike Mentzer'dan otesini tanimam.
    Kalflari bir zenci icin inanilmaz uzun ve doludur.
    Bacaklarina zayif demis bir arkadas, el insaf diyorum, zamanina gore inanilmaz kalin ve dolu bacaklara sahip bir vucutcu.
    Sirti zaten efsane, gogusleride ayni sekilde.
    Tricepleri zaten konusmaya gerek yok, kafasindan buyuk kol diyorum, biceplerini ben cok begeniyorum, Arnold'in peak olayindan yoksun ama uzunluk ve dolulugu benzersiz.
    Belinin inceligi zaten 72 santim olmasindan anlasiliyor. Kollari 56, beli 72, diyecek soz bulamiyorum.
    Yani uzuldum acikcasi, gelmis gecmis en muazzam yetenekteki bodyci icin siradan bir adam gibi bahsetmenizi.
    Myth, you are the greatest!!!

veaN bunu beğendi.
  12. Karasan

Karasan Özel Üye

Beğenileri:
    2.095
    Ödül Puanları:
    0

Sergio'nun zamaninda, Arnold'in uykularini kaciran kafasindan büyük kolları :)

Sergio, yarıştıkları dönemde, Arnold'a yukarıdaki resmi postalamış, Olympia'da görüşürüz diyerek!
    Arnold üç buçuk vaziyetleri almış, malum o zamanlar photoshop'ta yok!

Sergio'nun en büyük özelliği, tüm adelelerin çok uzun olmasıydı, önkol adeleleri, kalfları, biceps ve triceps adeleleri, kanatlari çok uzun ve doluydu.
    ve onlari limitlerine kadar geliştirdi.
    Sergio'nun en büyük eksiği, asla Arnold kadar define olamamış olmasıdır.
    Arnold'ın kasları daha define ve kaliteliydi.
    Sergio'nun ise dolu dolu ve kütleliydi.
    Yalnız şunu itiraf edeyim.
    Sergio, kendi başına verdiği pozlarda çok ama çok iri durur.
    Ancak Arnold'la yan yana olan resimlerinde Sergio çok daha ufak görünür.
    Bunun sebebi, Sergio'nun muhteşem bir orantısının olması ama çatısının Arnold'tan çok daha ufak olmasıdır.
    Sergio uzun boyluydu, boyu 1.81 civarindaydi, beli ise aşırı inceydi.
    Arnold ise 1.88 boyundaydi, beli inceydi, omuzlari düşük olmakla birlikte çok genişti.
    Sergio'nun eklemleri küçüktü, bu onu olduğundan daha da kütleli gösteriyordu.
    Bana göre onu Arnold'dan üstün yapan ondan 15 cm. ince belli olmasi ve bu sayede yakaladığı akıl almaz orantidir.
    Zaten hangisinin daha iyi olduğu tartışması hala sürmektedir.
    Bu tercihe göre değişir, define vücut beğenenler tercihlerini Arnold'dan yana kullanmaktalar.
    Ben ise, Sergio'nun başka hiçbir vücutçuya nasip olmayacak akıl almaz orantısına hayranım.

13. Karasan

Karasan Özel Üye

Beğenileri:
    2.095
    Ödül Puanları:
    0
    İşte Sergio'nun aleyhine bir resim...
    Ne Arnold'ın ne de Sergio'nun iyi bir midesi vardi, ama Arnold'in mide kaslari biraz daha belirgindi.
    Resimde Arnold'in cok daha geniş yapılı olduğunu görüyorsunuz.

Ancak Sergio'nun da, sahnede tek başına olduğu zaman, insanları hayretler içinde bırakan akıl almaz bir orantısı vardı.

14. hernan77

hernan77 Üye

Beğenileri:
    181
    Ödül Puanları:
    53
    Meslek:
    sağlık teknisyeni
    Yer:
    izmir
    arnoldun bir vucutçunun eğitimi adlı kitabından tanıdığım için ve arnold hayranı olduğum için ilk zamanlar pek sevmemiştim sergio yu ama artık onada saygı duyuyorum. gerçekten mükemmel orantıları var. 1970 yılların bb leri saygıyı sonuna kadar hak ediyorlar. çünkü ben bb yi onların sayasinde sevdim. elimde yıllar öncesinin "halter" adlı bir dergisi vardı nasıl oldu nereye gitti anlamadım ama kaybettim. oradaki siyah beyaz fotolarda arnold ve onun dönemindeki bodyciler benim için çok ama çok değerli insanlardı. .....

15. deku

deku Üye

Beğenileri:
    102
    Ödül Puanları:
    43
    Birkaç resim de benden.

Ekli Dosyalar:

• 01.jpg
      01.jpg
      Dosya Boyutu:
      34,7 KB
      Görüntüleme:
      1.046
    • 02.jpg
      02.jpg
      Dosya Boyutu:
      31,2 KB
      Görüntüleme:
      696
    • 03.jpg
      03.jpg
      Dosya Boyutu:
      36,9 KB
      Görüntüleme:
      685
    • 04.jpg
      04.jpg
      Dosya Boyutu:
      60,9 KB
      Görüntüleme:
      708
    • 05.jpg
      05.jpg
      Dosya Boyutu:
      43,8 KB
      Görüntüleme:
      696
    burakula01 bunu beğendi.
  16. burakula01

burakula01 Üye

Beğenileri:
    190
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İsT
    Sergio Zamanın en iyilerinden ,
    İlk fotodaki kolları inanılmaz,
    Öle kollarım olması için neler vermezdim ,
    Belide 72 cm ,
    ne kadar diyet yaparsam yapayım ,
    O kadar ince bir bele sahip olamayacam sanırım ,
    genetik harikası gerçekten .

17. _Çapkın.olguN_

_Çapkın.olguN_ Üye

Beğenileri:
    26
    Ödül Puanları:
    0
    69larda steroid varmıydıda ben bilmiyorum..

Yılına göre inanılmaz..

18. deku

deku Üye

Beğenileri:
    102
    Ödül Puanları:
    43
    1. resim Sergio'nun halter yarışmacısı olduğu zamandan, görülebildiği kadarıyla vücudu o zaman da çok iyi
    2. resimde 1969 Mr. Olympia'yı Sergio kazanmış, Sergio sevinçli, Arnold düşünceli.
    3. resimde Sergio kamera açısının azizliğine uğramış Arnold'un yanında minicik görünüyor.

Ekli Dosyalar:

• 001.jpg
      001.jpg
      Dosya Boyutu:
      104,7 KB
      Görüntüleme:
      745
    • 06.jpg
      06.jpg
      Dosya Boyutu:
      101,1 KB
      Görüntüleme:
      812
    • 07.jpg
      07.jpg
      Dosya Boyutu:
      66,6 KB
      Görüntüleme:
      843
    veaN, Ocensers, diez ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  19. Karasan

Karasan Özel Üye

Beğenileri:
    2.095
    Ödül Puanları:
    0
    Kameranın azizliği bir yere kadar, kollarının+üst bacaklarının; kafasına ve beline orantısından neyin ne olduğu pek iyi anlaşılıyor ;)

20. Air SeDaT

Air SeDaT Üye

Beğenileri:
    24
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    Yer:
    istanbul
    önkolları gerçekten muazzam ama o bel ölçüsü gerçekten inanılmaz
    181 boyunda ve 72 cm bel:shock::shock::shock:bnm bile baklavalar göründügü halde 72 kilo olmama ragmen 77 78 cm... gerçekten inanılmaz o agırlıklara o kadar ince bi belle girmek bi ve o sırtı yapmak!!! ne diyim abi ALLAH vermiş yaaaa:D
    genetik olarak bu iş için bezenmiş sanki..
    eski vucudcular biraz daha genleriyle övüncek gibiler =)

Sayfayı Paylaş