selenyum ve kanser...

Konusu 'Beslenme' forumundadır ve StRoNgMaN tarafından 23 Ağustos 2006 başlatılmıştır.

 1. StRoNgMaN
  Offline

  StRoNgMaN Yeni Üye

  Katılım:
  18 Eylül 2005
  Mesajlar:
  462
  Beğenileri:
  74
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  sporcu
  Yer:
  istanbul
  Çalışmalar selenyumun çeşitli kanser türlerine karşı koruma sağladığını ortaya çıkarıyor. Bu amaçla yapılan en geniş araştırmaysa PRECISE (Prevention of Cancer with Selenium in Europe & America - Avrupa ve Amerika’da Selenyum ile Kanserin Önlenmesi) adıyla başlatıldı. Bu çalışmada Avrupa ve Amerika’da yaşları 60-74 arası 42.000 sağlıklı insanın katılımıyla kontrollü-plasebo yöntemi uygulanması planlanıyor. 5 yıllık bir süreci kapsayacak çalışmanın ilk sonuçlarının 2004’de alınması bekleniyor.

  Bundan önceki NPC (National Prevention of Cancer) çalışmasında 1312 hasta üzerinde plasebo kontrollü deneme yapıldı. Araştırma sonucunda günde 200 mcg selenyum alımıyla plaseboya karşı prostat kanserinde %63, akciğer kanserinde %47, kolorektal kanserde %58 azalma bulundu. Cilt kanseri vakalarındaysa selenyum plaseboya karşı herhangi bir sonuç vermedi. Genel olarak tüm kanser türlerinde ortalama %37 azalma bulundu. Selenyumun bu korumayı doğal öldürücü hücrelerin (natural killing cells) üretimini arttırmak, hücre yapısında mutasyonları engellemek gibi çeşitli mekanizmalarla sağladığı anlaşıldı.

  Bu ve benzeri çalışmalar bilim dünyasına kanserden korunabileceğini gösterdi. Selenyum eksikliği vücudun genel savunma mekanizmasının zayıflamasında önemli faktörlerden birisi olarak görülmektedir. Bu önemli mineralin takviyesi kansere yakalanma riskini azaltmaktadır.

  Selenyumun biyolojik olarak aktif formu organik selenyumdur. İnorganik selenyum vücut tarafından çok hızlı bir şekilde atılır. Doğada bitkiler inorganik selenyumu organik formuna çevirirler. Ancak modern tarım yöntemleri, kimyasal maddelerle ilaçlamalar, erozyon vs. gibi nedenlerle topraklardaki doğal mineral seviyeleri gittikçe düşüyor. Selenyum da miktarı en hızlı azalan minerallerin başında geliyor. 1997’de British Medical Journal’de çıkan “Selenyum: Harekete Geçme Zamanı” başlıklı yazısında araştırmacı M.P. Rayman son 22 yılda besinlerle alınan selenyum miktarında %50 azalma olduğunu belirtiyor. Rayman’a göre aynı dönemde görülen kanser, kalp hastalıkları ve kısırlık vakalarındaki artış önemli bir uyarı. Selenyum eksikliği riski daha yüksek olan kişilerse şunlar;

  Az yada düzensiz beslenen gençler

  Sigara içenler (sigara vücuttaki selenyum miktarını azaltır)

  Selenyumun koruyucu etkileri hakkındaki bilgiler her geçen gün artıyor ve PRECISE çalışmasının sonuçlarının, selenyumun genel sağlığın korunması açısından önemini bir kez daha ortaya çıkarması bekleniyor.
   

Sayfayı Paylaş