Sehpasız(yerde) Bench Press

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve Chete tarafından 5 Nisan 2011 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 18 üye.
  1. Chete

Chete Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    13
    Salona gitmek çok zaman kaybına sebep oluyor. 1 saatlik salon çalışması için 3 saat harcıyorum. Ben de eve uzun bir bar ve ağırlıklar almayı düşünüyorum ama bench sehpası almayağım. Göğüse press hareketlerini ise yerde yapacağım.

Press hareketinde olsun fly hareketinde olsun, hareket negatif haldeyken dirsekler sırt seviyesinin biraz daha altında kalıyor. Yerde yapınca ise kollar maksimum sırt seviyesine kadar inebilecek. Yani tam bir germe hareketi olmayacak. Bu durum gelişimi olumsuz etkiler mi?

2. flixir

flixir Üye

Beğenileri:
    15
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    öğrenci
    olumsuz etkiler..

3. Chete

Chete Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    13
    :D ne kadar.

4. zhu.zhq

zhu.zhq Üye

Beğenileri:
    340
    Ödül Puanları:
    73
    uzun bir bar alacağına 2 tane kısa dumbell barı al bence

5. Cidade de Deus

Cidade de Deus Üye

Beğenileri:
    1.717
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    yerde dambıl fly nasıl yapıcaksınız yana acma demi? sehpalar cok pahalı degıl katlanan bı sehba alın bence ama salon en ıyısı olucak yakınalrda yokmu salon bı arastırın gelısımı etkıler ama sehpadakı gıbı olmaz en azından

6. Chete

Chete Üye

Beğenileri:
    1
    Ödül Puanları:
    13
    şahsen salona karşıyım:) salonun bir sürekliliği olmuyor. yağmur yağıyor, hasta oluyorunm gitmek istemiyorum. diğer işlerim yoğunlaşıyor gidemiyorum vs. ama evde olursa pijamalarımla girerim presin altına çalışırım 1 saat sonra yine devam :D

mma- bunu beğendi.
  7. Cidade de Deus

Cidade de Deus Üye

Beğenileri:
    1.717
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    İstanbul
    orası oyle ama ben 6 gun gıdıyorum salona dusun yagmur kar demeden okul gıbı alıskanlık oldu ıstemesemde gıdıyorum ama ora varınca spor sıtegı gelıyor evde oturunca üşenıyor ınsan bende onceden evde yapıyordum baktım olmuyor salona gıttım

8. oklahoma

oklahoma Yeni Üye

Beğenileri:
    322
    Ödül Puanları:
    0
    evde olmaz diye birşey yok. ama ciddi ekipman lazım. bir odayı butun bu spor için gerekli malzemelere ayırmak lazım. onun dışında bir yandan tv seyrederek antrenman yapmamak lazım.

9. dishiwelet

dishiwelet Üye

Beğenileri:
    528
    Ödül Puanları:
    103
    Meslek:
    fitness antrenörü
    Yer:
    antalya
    ben de evde yapıyorum sporumu halterim kısa barlarım ve 100 kg lık setim var bench sehpası yerine step sehpam var aynı isi görüyor plates topumda var agırlık calsımalrımda topu kullanıyorum gögüsle ilgili er hareketi rahatlıkla yapıyorum topla

10. ercan gürgöze

ercan gürgöze Üye

Beğenileri:
    1.332
    Ödül Puanları:
    123
    bir tahta al, omuz 30 cm genişlik , 1.5 ,1.70 boy...2 tane kalın ansiklopedi koy tahtanın altına...bench in hazır...

bu şekilde çalış...oluşacak 15 cmlik yükselti yeterliidr...her "sehpa hareketini" aşağı yukarı bu yükseltiyle efektif olarak yapabilisrin...)

gordonfreeman ve mma- bunu beğendi.
  11. umur35

umur35 Yeni Üye

Beğenileri:
    1.031
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    İzmir
    3 tane tabureyı dız ustunede bırkac kat katladıgın battanıyeyı at.
    Al sana mıs gıbı flat bench.. ;)

12. TEURG

TEURG Üye

Beğenileri:
    318
    Ödül Puanları:
    0
    Yer:
    Ankara/Batıkent
    Umur35'e katılıyorum :) Tabureler ne güne duruyor :)

Sanıldığı kadar olumsuz etkilemez.Fly hareketinin asıl aralığı zaten tam düz biçimdedir.Yani sırt üstü yere yatılarak yapılabilir.

Bench presstede kollarının açısına göre değişir.Orta tutuş yaparsan hareketi yarım yaprsın.Geniş tutarsan hareketi tam yapabilirsin.

Karar senin :) Bu eve ağırlık alma fikri güzel ama.

13. chekichguc

chekichguc Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    0
    Merhabalar siteyi uzun zamandır takip ediyorum ama hiç yorum yazmamıştım başımdan geçen bi konu olduğu için yazma ihtiyacı hissettim elbette salona giden arkadaşların azmini takdir ediyorum ve evimin yakınında salon olsa bende gitmek isterdim gerçekten ama olmadığından önce iki kısa bir uzun bar ve 20kg agırlık alarak başladım bu maceraya ilk başlarda bench press yerine şınavla idare ettim zaten bir çok harekette bu dumbell ve uzun barla yapılabiliyordu ha birde kapıya asılan kapı barfiksi var onbeş lira civarında bir fiyatı var onu da alman iyi olur ben faydasını görüyorum ...Fly hareketi için sandalyenin oturma kısmına kürek kemikllerim gelecek şekilde yatıyordum kalçam boşta kalıyordu tabi bu şekilde uzun bir zaman idare ettim sonra bu ağırlıkarımın taksitleri bitince ilave bi elli kilo daha agırlık sonrada 200 lira civarında bir para verip(10 taksite bölersen ayda yirmi liraya gelir) göğüs sehpası aldım şu an kanat çekme hariç tüm hareketlerimi evde yapabiliyorum forumdanda takip ederek kendimi geliştirmeye çalışıyorum başladığımda 72kg civarındaydım simdi 82 kg oldum ve gelişimim gayet tatmin edici...Bakış açımda şu eğer spor salonuna gitseydim ayda 50 lira civarında bir para ve yılda 600 lira vermem gerekecekti ben yaklaşık yarım yıllık salon aidatına ömürlük bir spor salonu kurdum evime ilerde büyük bir eve geçersem daha gelişmiş aletlerle bu sporumu devam ettirmek istiyorum tabi imkanlar elverdiği ölçüde umarım sende başarılı olursun...Kolaylıklar dilerm....

14. Fυякαη Acαя

Fυякαη Acαя Üye

Beğenileri:
    146
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Bilgisayar Mühendisi
    Yer:
    Kemerburgaz
    Belirli bir süre için floor press denen yerde yapılan bench press yapılabilir ancak uzun vadede yetmeyecektir

15. draft

draft Üye

Beğenileri:
    1.691
    Ödül Puanları:
    123
    Meslek:
    Mimar
    Yer:
    İstanbul
    Bende 2-3 ay gibi bir zaman sonra taşınacağım ve 3 yıldır devam ettiğim spor salonunu bırakacağım. Taşınacağımız yerde salon olup olmadığını tam olarak bilmiyorum ama ben de senin gibi her ihtimale karşı bir antreman yeri hazırlamayı düşünüyorum. Ama benim niyetim biraz farklı. Crossfit denen Amerikada son zamanlarda bayaa ismi duyulan bir antreman metodu var. Onun stilinde bir yerim olsun istiyorum:)
    Bunun için örnek bir video:
    https://www.youtube.com/watch?v=lLFunBPgPOo

16. acer

acer Üye

Beğenileri:
    18
    Ödül Puanları:
    0
    bir arkadasımın kullandığı yöntem:) ütü masası vardır evde.onu altına kitap koyup belli bir yükseklikte sabitle ve iyi idmanlar. mekik sehbası alırdım ben senin yerinde olsam ama. eğimli olması avantaj.düz yapmak için uç tarafına bir yükseklik ayarlayıp sabitlersin flat olur.

mma- bunu beğendi.
  17. AloneAssasin

AloneAssasin Üye

Beğenileri:
    16
    Ödül Puanları:
    28
    Tabure olayına katılıyorum + bir yardımcıda gerekir barı hareketten önce yattığında sana vermek ve bitince almak için

18. KemiK

KemiK Üye

Beğenileri:
    16
    Ödül Puanları:
    18
    Tabure diyenler olmuş yuh diyorum :)
    Adamı öldürceniz mi? Bi kaysa devrilse tabureler sonuç sakatlıktan ölüme kadar gider.

Mesajınız otomatık olarak birleştirilmiştir---------- mesajın eklendiği saat 17:14 ---------- ilk mesajın gönderildiği saat 17:09 ----------

Bu arada ben olayı iki komodin ile çözdüm ama ağırlığı koyup alma işi yüksek ağırlıklar kullanmaya başlayınca nasıl olacak bilmiyorum.
    Şuan kendi kucağıma alıp sonra tekrar kucağıma koyuyorum.

19. azeralkan

azeralkan Üye

Beğenileri:
    9
    Ödül Puanları:
    0
    Bak ben şöyle yapıyorum yatağa yatıyorum belimden üstü dışarda kalıyo yani havada, kafamın altına bi sandalye alıyorum yatak ile sandalye arası boş oluyo öyle yaparak bench press yapıyorum dirseklerim yeterince geriliyo ve her hangi bi başka ağrı da olmuyo

20. hardnrocker

hardnrocker Üye

Beğenileri:
    0
    Ödül Puanları:
    1
    sehpa2.jpg
    Arkadaşlar, üstteki sistem nasıl olur?:D Konuyu hortlatmak gibi olmasın ama ben de aynı konuyu araştırırken buraya denk geldim. Sonra yazılanları okurken birden gözüm ütü masasına ilişti. =))
    Bir de size sormam gereken bir kaç soru var, cevaplarsanız sevinirim. Fotoğrafta görülen ayarlı ağırlık olarak 40 kg halter set aldım. 4*2.5 kg,
    6*5 kg, 2 kısa bar ve 1 uzun bardan oluşuyor. Spor yapmaya başlamam şu şekilde oldu. Normalde askerden önce 67 kg civarlarında biriydim. Arada şişmanlama olsa da fazla oynamazdı. 1,72 boyum var. 2007 de kısa dönem askerden geldim. 1-2 sene sonra,hareketli günler bitince kg almaya başladım. En son tartıldığımda 78 kg civarındaydım. Vücut hantallığını fark ettim geç de olsa. Eğilmeler, yürüme zorlukları başladı hafiften. Yürüyüş yapmaya başladım. Fakat kg 80 e dayandı. Yürüyüşler ile 75-76 civarlarına indirdim. Boğazımı tutmayı öğrendim. Daha sonradan çok sıcak ve çok soğukta yürüyüş yapılamayacağını anladım. Ayrıca yeterli olmuyordu. 2-3 sene önce alttaki aleti almaya karar verdim.
    cosfer.jpg
    Bir boksçu kız arkadaşın antrenörüne, aletin faydasını sordurup aldım. Yanına bir tane de Revoflex tarzı, lastikli aleti aldım.
    lastik.jpg
    Bunlarla geçen Eylül ayı civarına kadar çalıştım. Bazen düzenli bazen aksattım. Boğazımı artık sıkmıyordum. Kg 75 (+-1) civarlarındaydı. Kg vücuda yaş ile de oturmaya başladı. 67 kg da zaten zayıf ve güçsüz görünüyordum ve öyleydim. Artık, önemli olan hareket etmeye başlamış olmamdı. En önemlisi artık kardiyo çalışıyordum. Günümüzün hareketsiz yaşam tarzını kırmaya başlamıştım. Spor salonunu hiç düşünmedim bu arada. Nedeni ise üşengeç olmam. Bu şekilde hiç değilse aleti boşluk versem de yine kullanıyordum. Fakat sabrım fazladır. Kesinlikle bırakmadım. Uzun aralar versem de, hasta olsam da tekrar başladım aletleri kullanmaya. Bir süre sonra lastikli aletin de yetmediğini fark ettim. Acaba spor salonuna mı gitmeliydim? Yine üşengeçliğime ve imkansızlıkları bahane edip halter seti aldım geçen Eylül ayında. Haftalık bir spor programı buldum internetten. Allah razı olsun, hocalarımız üşenmeyip hazırlıyorlar. Altta ki programı uygulamaya başladım.
    evde-program.jpg
    Size sormak istediğim sorular ise şunlar:
    1) 5 dakika ısınma hareketleri yapıyorum. Videoda kinin aynısını yapıyorum. https://www.youtube.com/watch?time_continue=3&v=2w9Y6T2zGs8
    Sonra yaklaşık 5 dakika vücut, kol, bacak esnetme hareketleri yapıyorum. Bu arada elimde ufak ağırlıklar oluyor. Toplamda 3 kg kadar. Sonra üstte ki stepper aletinin twist kısmında 5 dakika çalışıyorum. Sonra stepper ayaklı kısımda 15 dakika çalışıyorum. Daha sonra dambıllara geçiyorum. İlk aldığım zamanlarda programa uyuyordum fakat son zamanlarda 2 günü birleştirip yapmaya başladım. Arada 2-3 gün boşluklar oluyor. Bir ara hasta olmuştum grip sonra bayağı bir boşluk verdim. Fakat evde durduklarından tekrardan konsantre olup başlıya biliyorum. Sizce üstte ısınmaya başlayıp, dambıllarla geçirdiğim süreler hareketlere devam edeyim mi? Ne önerirsiniz ya da? 35 yaşındayım. Amacım sadece fit görünmek ve hareket etmek. Beslenme fazla yapamıyorum. Fakat elimden geldiğince protein ağırlıklı beslenmeye çalışıyorum.
    2) Kg son zamanlarda tartı doğru ise biraz arttı. 77-78 kg civarı görüyorum sabah aç karnına tartılınca. 1,72 boy var. Sporu dediğim gibi 3-4 gün ara ile 2 program birleştirip yapıyorum. Yemek tarzımda fazla değişiklik yok. Acaba antremanları azalttığım için mi kg artıyor? Yoksa bir kas kazanımı olmuş mudur? Onun için mi artıyor? Zamanında bisikleti çok kullandığımdan bacaklara fazla önem vermiyorum. Çünkü vücuda göre bacaklarım biraz kalın ve kaslı diyebilirim. Zaten genelde hareketli fit birisiydim eskiden. Askerden sonra ve yaş ile beden farklılaşıyor haliyle.
    3) Kollarda ve göğüslerde biraz genişleme görüyorum açıkçası. Fakat kafama göre iş yaptığımdan korkuyorum açıkçası. Kg artmaya başlayınca şüphelenip size sormaya karar verdim. Ne önerirsiniz? Teşekkürler.

Sayfayı Paylaş