Sarımsağı çiğ yemeyin’

Konusu 'Sağlık & Sakatlanma' forumundadır ve Despo tarafından 26 Ağustos 2007 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 5 üye.
 1. Despo
  Offline

  Despo ADMIN Yönetici Admin

  Katılım:
  30 Mart 2004
  Mesajlar:
  7.961
  Beğenileri:
  6.075
  Ödül Puanları:
  123
  Cinsiyet:
  Bay
  Meslek:
  Serbest
  Yer:
  Danimarka
  “Ülkemizde çok sık tüketilen sarımsağı genellikle çiğ yediğimizde, yarardan çok zarar görmekteyiz” diyen Prof. Dr. Nejat Yılmaz, “dövülmüş sarımsağı en az 10 ay kadar suda bekletin” uyarısında bulundu.


  Gaziantep Üniversitesi (GAZÜ) Tıp Fakültesi Klinik Biyokimya Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nejat Yılmaz, sarımsağın, çiğ yenildiğinde yarardan çok zarar verdiğini söyledi.Prof. Dr. Nejat Yılmaz, Prof. Dr. Yılmaz, sarımsağın (Allium sativum) 5 bin yıldan fazla zamandır bilindiğini, antik çağlarda Babilliler, Mısırlılar,Vikingler, Çinliler, Yunanlılar, Romalılar, Araplar ve Hindular’ın sıklıkla sarımsak tükettiklerinin bilindiğini belirtti. Özellikle bağırsak hastalıklarında, parazitlere karşı, solunum hastalıklarında, deri hastalıkları, yaraların iyileştirilmesinde ve yaşlılığa karşı sarımsağın kullanıldığına dikkat çeken Prof. Dr. Yılmaz, İkinci Dünya Savaşında açık yaraların üzerine direkt olarak sürülerek, enfeksiyonun yayılmasının engellendiğini söyledi.
  Yayınlanan 3 bin makalede sarımsağın sağlık üzerindeki etkilerinin incelendiğini ve bilimsel sonuçların tüm dünyada yayınlandığını ifade eden Prof. Dr. Yılmaz, şöyle dedi:
  “Sarımsağın faydaları arasında kalp damar hastalıkları, kanseri engellemesi, immün bağışıklık sistemin uyarılması, detoksifikasyon yapması, radyasyona, strese karşı koruması,fiziksel gücün artırılması ve antiaging etkileri bu çalışmalarda gösterilmiştir.”

  SARIMSAĞI ÇİĞ YEMEYİN, ZARAR GÖRÜRSÜNÜZ

  Ayrıştırmanın (ekstraksiyon), yiyeceklerin istenmeyen özelliklerini yok ettiği gerçeğinin uzun zamandır bilindiğini ifade eden Prof. Dr. Yılmaz, şunları söyledi:
  “Çiğ sarımsağın tahriş edici, asidik ve okside edici bileşikleri bu ayrıştırma ile yok edilebilmektedir. Bazı kültürlerde bu ayrıştırma için sarımsak ıslatılmakta veya alkol, süt ile ayrıştırılmaktadır. Sarımsağın birçok istenmeyen yan etkisi, fazla miktardaki yağda erir organosülfur içeriğinden kaynaklanmaktadır.”

  YILLANMIŞ MUCİZE SARIMSAK

  “Ülkemizde çok sık tüketilen sarımsağı maalesef genellikle çiğ yediğimizde yarardan çok zarar görmekteyiz, çiğ tüketim sarımsaktan faydalanmamazı engellemektedir” diyen Prof. Dr. Yılmaz, sözlerini şöyle sürdürdü:
  “Çiğ tüketilen sarımsaktaki ‘Allicin’ denen madde, kolesterol düşürme etkisi yanında, karaciğer, mide, bağırsak sistemini tahriş edip, erkeklerde sperm hareketlerini yavaşlatmaktadır. Oysa dövülmüş sarımsak suda en az 10 ay kadar bekletildiğinde mucize bileşiği “S-Alilsistein (SAC)”açığa çıkmaktadır. Bu mucize madde karaciğeri koruyucu, savunma sistemini güçlendirici, kanseri önleyici ve tüm kemoterapatik ilaçların istenmeyen yan etkilerini azaltıcı etkiye sahiptir. Ayrıca bu yıllanmış sarımsak ekstraktı (AGE) kötü kokmayan gençlik iksiri gibidir. Yağda eriyen sarımsak içeriği (Allicin) lipit düşürücü etkisinin yanı sıra aynı zamanda karaciğer hücrelerine karşı toksik etki yapabilmekte ve laktat dehidrogenaz enzimini artırabilmektedir. Halbuki suda erir sarımsak içeriği (S-Alilsistein) sitotoksik olmadan tüm faydalı etkileri sağlamaktadır. Yıllanmış sarımsak ekstraktı (aged garlic extract ‘AGE’) bu etkilerin yanı sıra hepatoprotektif, immun cevabı artırıcı, antikanser ve kemoperventif etkilere de sahiptir. Öyleki AGE antioxidatif etkilere sahipken, çiğ sarımsak oksidasyonu uyarmaktadır.”
   
  YesiLZeytin, Setenay ve ibrahimmmm bunu beğendi.
 2. Mestano
  Offline

  Mestano Yeni Üye

  Katılım:
  29 Mayıs 2007
  Mesajlar:
  1.167
  Beğenileri:
  366
  Ödül Puanları:
  0
  İlk defa böyle bişey duydum, ilginçmiş.
   
 3. Serious_Sam
  Offline

  Serious_Sam Üye

  Katılım:
  31 Ağustos 2006
  Mesajlar:
  140
  Beğenileri:
  15
  Ödül Puanları:
  0
  zaten 40 yılda bir yiyorum yazılanlarda doğrudur büyük bir ihtimal. şimdi hiç yemem ben.
   
 4. mourndare
  Offline

  mourndare Üye

  Katılım:
  6 Kasım 2007
  Mesajlar:
  15
  Beğenileri:
  2
  Ödül Puanları:
  0
  Yer:
  izmir
  ben her zaman yerim, haftada en 4-5 diş sarmısak tüketirim, hiç bir zararını görmedim fakat bu yazılanlardan sonra tereddüte düştüm, 10 ay boyunca suda bekletmek zor bir durum, ayrıyetten 10 ay boyunca sadece tek başına su bile bayatlar kavanoz içinde tadı değişir, sarmısakla beraber nasıl olur bilemem, pek inandırıcı bir yazı gibi gelmedi.
   
 5. onurtos
  Offline

  onurtos Üye

  Katılım:
  21 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  28
  Beğenileri:
  1
  Ödül Puanları:
  0
  10 ay suda tutmaktansa yemeğin içinde pişmiş olanı da faydalı sayılır heralde?
  zaten çiğ fena kokutur en baş sebep budur :p
   
 6. Setenay
  Offline

  Setenay Üye

  Katılım:
  24 Mayıs 2009
  Mesajlar:
  742
  Beğenileri:
  303
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Öğrenci
  Yer:
  Ankara
  Çok enteresan bir yazı ...
  Hangi doktora inanacağımızı da bilemez olduk :D

  Biz Kafkas; Çeçen asıılıyız; bizde yemeklerin yanında devamlı sarımsak tüketilir... Çiğ olarak ! Sadece sarımsaktan oluşan yemeklerimiz var hatta bizim, ve genelde de uzun yaşarız;
  Bizim ailenin ileri gelenleri, büyükleri anlatırlar; Nart mitolojisinde bunla ilgili efsaneler varmış hatta; uzun yaşamamızın sırrını birincisi sarımsağa, ikincisi de kefire borçluyuz biz millet olarak derler ...

  Yorum sizin tabii :D
   
 7. yalnızkovboy_89
  Offline

  yalnızkovboy_89 Üye

  Katılım:
  5 Nisan 2009
  Mesajlar:
  921
  Beğenileri:
  382
  Ödül Puanları:
  73
  Cinsiyet:
  Bay
  Meslek:
  Endüstriyel Otomasyon
  Yer:
  İstanbul
  şahsen sarımsağı her türlü severim özellikle güveçte falan çok güzel olur ve onun içinde pişiyor tabi ama kalkıpta bir cacığın içine sarımsağı nasıl koyacağız?Pişiripte mi?Güzelim cacık ziyan olur o yüzden bundan sonra (zor olasada) azlatmaya çalışırım zaten çiğ olarak en çok cacıkta tüketiyordum onuda az sarımsaklı yerim artık...
   
 8. Bench Press
  Offline

  Bench Press Üye

  Katılım:
  6 Eylül 2008
  Mesajlar:
  342
  Beğenileri:
  77
  Ödül Puanları:
  0
  Meslek:
  Özel güvenlik görevlisi
  Yer:
  İstanbul
  Bilim yine çelişti. Aylar önce sarımsak çiğ yenmeli diye makale okumuştum. :)
   
  Setenay bunu beğendi.
 9. zhu.zhq
  Offline

  zhu.zhq Üye

  Katılım:
  27 Mart 2009
  Mesajlar:
  999
  Beğenileri:
  340
  Ödül Puanları:
  73
  babam hergun sabah kalkinca ilk is olarak ilac icer gibi sarimsak iciyo ve bi kasikda zeytin yagi goturuyo bunu ergenlik cagindan beri yapiyormus soyledigine gore. alkol sigara cok kullanir yagli yer ama yaptirdigi chechk up sonuclari saglikli oldugunu soyluyo ve saclari benimkinden cok daha gur ve simsiyah. doktoru sarimsak ve zeytin yagindan kaynaklandigini ve her sabah ayni sekilde devam etmesini soylemisti :S
   

Sayfayı Paylaş