Sanırım Buraya Kadarmış

Konusu 'Sağlık & Sakatlanma' forumundadır ve RaPPeRuA tarafından 8 Eylül 2012 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 4 üye.
  1. RaPPeRuA

RaPPeRuA Üye

Beğenileri:
    84
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Psikolog
    Yer:
    İzmir
    Evet biraz acıklı bir başlık oldu ama öyle hissediyorum :) Bundan 2 sene önnce omzum sakatlanmıştı. 2-3günde ağrısı azalmıştı ve hastalanmıştım sporuda bırakmak zorunda kalmıştım.

Şuandada 3aydır spor yapıyorum. 1hafta öncesine kadar sağ omzum tekrar sakatlandı. Zaten ilk aylarda da sinyalini vermişti hafif hafif ağrılarla. Yani 2sene geçmesine rağmen sakatlığın tekrarlanması baya psikolojik olarak etkiledi beni.

Doktora gittim. İlaçlar vb. verdi. Tanı tendinit. 2 sene sonra bile ağrı tekrar ettiğine göre kendi kendime kronik birşey olduğu teşhisi koydum =)

Şuan omuz, göğüs ve bicep hareketlerinde oldukça zorluk çekiyorum. Zaten omuz antrenmanlarını 1ay boyunca iptal ettim. Eğer 1 ay sonra da geçmezse bırakacağım sanırım artık sporu. Çünkü omuz her harekette işlev görüyor.

İyide bize ne? Konuyu neden açtın? dersenizde. Böyle sakatlık yaşayanlarınız var mı ? Tekrar eden sakatlıklar iyileşebilir mi? Belki birkaç tecrübeli üyemiz vardır bu konuda.

Son düzenleme: 8 Eylül 2012
  2. diez

diez ADMIN Yönetici Admin

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    daha öncede bir yerde söylemiştim sanırım..aynısını ben de yaşadım ve ağrı bazı nadir durumlar dışında yok gibi..şahsen ilk olduğunda 1 ay gibi aralar vermiştim..bu dönemlerde verdiğin araları yeniden toparlanma dönemleri olarak görüp body.den uzak kaldım ya da body hayatım bitti gibi düşüncelerden sıyrılmalısın..devamında ilaçlarını kullanıp omzunu korumalısın..kiloları hafifletmelisin..ör: benim canım lateral raise.de çok yanardı bu yüzden bu hareketi 2 sene boyunca 5-6 kilolarla yaptım..
    enseye hiçbir hareketi uygulamamalısın.
    omuz çalışmalarının hiçbirinde dirsekler 90dereceden aşağı inmemeli.
    rotator cuff.larını çok iyi ısıtmalı ve güçlendirmelisin..
    ben çok bilinçli hareket etmedim ama yine de dolgiti hiç kesmedim..mutlaka antienflamatuar ilacımı aldım..

tamamen bırakmak işi kökünden çözer ama tamamen bırakmadan da çözülebileceğine eminim..

sthammer ve RaPPeRuA bunu beğendi.
  3. RaPPeRuA

RaPPeRuA Üye

Beğenileri:
    84
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Psikolog
    Yer:
    İzmir
    Lateral Raise'ları 5-6kilolarla yaparken ağrı devam ediyormuydu?2sene boyunca 5-6 kilolarla çalışmak gelişme sağlamaz sanıyorum. Sanırım hiç değilse ölçünü korumak adına böyle yaptın? Doktor bana dahada zorlanırsa yırtık oluşabileceğinden ve işin içine cerrahinin gireceğinden bahsetti. Bu yüzden ağrı geçene kadar omuz antrenmanı yapmayı düşünmüyorum. Biceps yaparken bile bukadar ağrıyorsa omuzda kopar herhalde :)

Rotator curf için egzersizleri görmüştüm. Doktorada söyledim fakat 2hafta omzumu dinlendirmemi söyledi.

Dolgit dediğin ağrı kesici jel sanırım? Doktorun reçetesinde FeldenJel vardı onu kullanıyorum.

Kilo almaya çalışan biriyim. 3aylık süreçte 8kilo aldım. Herşey gayet iyi giderken bu sakatlık girdi araya. Yani senin yaptığın gibi örneğin 3ay çalışıp 1ay ara verirsem genelde o 1ayda aldığım kiloları geri veriyorum. Sporu bırakınca kilomda azalma oluyor. Öyle oluncada bir anlamı kalmıyor pek. Bu yüzden sanırım buraya kadarmış dedim.

2 sene içerisinde tekrar böyle bir sakatlık yaşadınmı? ve şuan ağrılarının şiddeti nedir?

ilgilendiğiniz için ayrıca teşekkürler.

4. cikcik

cikcik Üye

Beğenileri:
    116
    Ödül Puanları:
    53
    iyide RaPPeRuA lateral raise yi zaten kaç kiloda yapıcaksınki örneğin 10 kiloda 2. seti nizami yapiyosan helal olsun valla

5. RaPPeRuA

RaPPeRuA Üye

Beğenileri:
    84
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Psikolog
    Yer:
    İzmir
    4x8 yapıyordum. ilk 2 set 5 kilo ile, 3.set 7,5kilo, 4.set 10kilo ile yapıyordum =)

6. cikcik

cikcik Üye

Beğenileri:
    116
    Ödül Puanları:
    53
    tamam ben her seti 10 kg ile yapiyosun sandim

RaPPeRuA bunu beğendi.
  7. diez

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    lateral raise.leri yaparken kilo küçükte olsa illa çok az acı oluyordu ama sende acının şiddetinde azalma yoksa o hareketi listeden silmelisin..tabiki ara verdikten sonraki dönemden bahsediyorum..

ne kadar ara vereceğin ağrının ya da acının şiddetine bağlı..ayrıca hangi hareketleri yapacağında seni kısıtlayan hareketlere bağlı..
    çok ufak acıları şahsen takmamıştım..tabi vücudunuzun vereceği cevabı en iyi siz bilirsiniz..

ara vermeden devam edin demiyorum zaten..mutlaka vg.ye ara verin..bu arada 1kg bile elinize almayın ve antienflamatuara devam edin tabi doktorun önerdiği şekilde..
    dolgit analjezik ve antienflamatuar kremdir..ağrı keser ve inflamasyonu (ödem+iltihap) çözer..muadilleri çoktur zaten..isim önemli değil..

benim ağrılar 2.sene sonunda tamamen kaybolmuştu..sadece yüzerken kulacı kendime çekerken acı oluyordu..o da zamanla kayboldu..bu işte bakım önemli..yani ilaç tedavisi..

keşke tedavi sürecini biryerlere yazsaymışım aklımda hiçbiri kalmadı..glutamine bile kullandım diye hatırlıyorum..araştırabilirsin.. ulaşabiliyorsan spor hekimine görünebilirsin..

sthammer ve RaPPeRuA bunu beğendi.
  8. RaPPeRuA

RaPPeRuA Üye

Beğenileri:
    84
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Psikolog
    Yer:
    İzmir
    ilgilendiğiniz ve cevap verdiğiniz için teşekkürler. Planım şu : Sağ omzumu zorlamıyacak şekilde vg'ye devam etmek. Belki sadece bicep-tricep antrenmanı yaparım. Omzumu zorlayan her türlü harekete ara vereceğim. Omuz gelişimi çok önemli, yani hacimli görünme açısından. Ama sağlıktan önemli değil. Kaybedeceğim 2-3 yahut 6 ay olsun ama bilinçli ve sağlıklı geçsin

Ve yağ yakımına yönelebilirim cardio ile. Madem omuz çalışamıyoruz yağlarımızı eritelim :) Hem göbek problemim vardı bahane olur.

Glutamine Açıklama
    Zorunlu olmayan Aminoasittir. Besinlerde doğal olarak bulunur, DNA sentezi, hücresel enerji, büyüme ve onarım için Zorunludir. Ak yuvarlar tarafından bağışıklık sistemini desteklemek üzere kullanılır.
    http://www.besinler.net/nutrcomp.aspx?Nutr_NDX=A22

evet burdada faydası yazıyor zaten. Glutamine kullanmaya başlayacağım. Zaten birçok besin tüketiyorum glutamin içeren.

Dediğiniz gibi keşke tedavi sürecini yazsaydınız :)

SOn olarak merak ettiğim şey şu. 2sene boyunca ilaçlarınızı haplarınız kulladınzmı sürekli ? Şuan bende doktorun verdiği 2tane ilaç ve birde jel var. İlaçlar birkaç güne biter. Bittiğinde tekrar görüneceğim doktoruma öyle söyledi.

Tekrar teşekkürler.

9. Duratec

Duratec Üye

Beğenileri:
    659
    Ödül Puanları:
    103
    Yer:
    Ankara
    Bizim salonda Levent hoca var tanırsın belki Levent zülfikar

220 kg küsür bench press basarken sağ omzundan göğsüne kadar olan kısım daki dokular kaslar artık ne varsa yırtılmıştı..

Apar topar hastahaneye gittiklerinde doktor bir daha spor yapamayacağını spor hayatının bittiğini söylemiş.. Şuan kendisi hala spora devam ediyor ve ciddi ağırlıklar ile yapıyor.

Yani ufak bir sakatlık yüzünden sporu bırakıyorum diye düşünme.. Mutlaka bir çıkış yolu vardır. Çeşitli şeyler araştır steroidlere bak mesela eklem ve sakatlık tedavisinde kullanılanlar var..

Geçmiş olsun yine de..

RaPPeRuA bunu beğendi.
  10. diez

Beğenileri:
    15.000
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Çorum
    ilaç konusunda çok hassasımdır..en azından kremleri 1 sene kullanmışımdır..buarada krem şeklinde olan glucosamine-chondroitin bile almıştım ama çok kullanmadım..

antremandan önce ve gece yatarken kullanırdım kremleri..

RaPPeRuA bunu beğendi.
  11. RaPPeRuA

RaPPeRuA Üye

Beğenileri:
    84
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Psikolog
    Yer:
    İzmir
    Açıkçası kremi sürdükten sonra bir rahatlama gelmiyor değil. Etkisini gösteriyor yani. Olabildiğince devam edeceğim ozaman buna. Yan etkisini görmem umarım. Glucosamine-chondroitin'i biraz araştırdım nette. Genelde 90kapsüllük şişelerde satılıyorlar. 75tl civarı. Doktoruma görünürken ilacı soracağım fikrini alacağım teşekkürler.

---------- Post added at 23:47 ---------- Previous post was at 23:44 ----------

Umarım dediğiniz gibi çıkış yolu vardır. Sporuma devam etme kararı verdim. Ağrılarım dinene kadar cardio ve hafif ağırlıklarla devam edeceğim. Çeşitli tedavileride araştırmaya çalışacağım. Maalesef tecrübeli arkadaşlar az. Diez sağolsun iyi bir örnek benim için. Ve dediğiniz kişi. Umarım düzelecek herşey.

12. gentleman55

gentleman55 Üye

Beğenileri:
    99
    Ödül Puanları:
    38
    Ergenlik doneminden cikinca gecme ihtimali var benim dirsegimde vardi bu olay su icerken bile agriyodu 2.5ay biraktim fizik tedavi+glucosomine+balik yagi kullandim sonra antrman agrilar durdu ama hala ses geliyor zaten heryerimden ses gelir onemli olan agri olmamasi

13. RaPPeRuA

RaPPeRuA Üye

Beğenileri:
    84
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Psikolog
    Yer:
    İzmir
    Yaşım 21. Tamamladım ergenliği :) ilaçlarıma devam ediyorum. İyileşme belirtileri var. Biceps triceps antrenmanlarımda ağrı azaldı hiç değilse fazla rahatsız etmiyor.

14. RaPPeRuA

RaPPeRuA Üye

Beğenileri:
    84
    Ödül Puanları:
    38
    Meslek:
    Psikolog
    Yer:
    İzmir
    Sanırım bugünde sol omzumu sakatladım... :)

Sayfayı Paylaş