Salonu bir anda birakmak mi, program degistirerek mi?

Konusu 'Vücut Geliştirme & Fitness' forumundadır ve seductive tarafından 29 Temmuz 2008 başlatılmıştır.

Watchers:
Başlığı izleyen üye sayısı: 4 üye.
  1. seductive

seductive Üye

Beğenileri:
    34
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Ogrenci
    Yer:
    Lefkosa - Kibris
    Basligin fazla anlamli olmadiginin bende farkindayim, daha detayli aciklayacagim. Forumu bayagi karistirdim fakat bununla ilgili bir konu bulamadim.

Benim sorum su, salonu birakmak oldugum bir zaman dilimi var ve ben bunun ne zaman olacagini biliyorum. Merak ettigim konu ise, son gune kadar programimi, hareketlerimi, agirliklari ve setleri hic bozmadan devam ettirip bir anda mi birakmak, yoksa belirli bir sure oncesinde antremanin agirligini azaltarak mi birakmak?

Ikisi arasinda herhangi bir fark olmasi muhtemel mi sizce?

2. Mestano

Mestano Yeni Üye

Beğenileri:
    368
    Ödül Puanları:
    0
    Zor bir seçim gibi gözüküyor ama değil bence, yardımcı olmaya çalışacağım:
    -Eğer spor bir anda yani ağır antremanlardan sonra bir anda spor yapmayı kesersen bu eklemlerinde ciddi problemler yaşatabileceği gibi, vücudunun alışık olduğu fiziksel durumu bozacağından metabolizmanın alt üst olmasınada neden olabilir, ki ruhsal sorunlarda ortaya çıkabilir. İnsana en zor gelen şeylerden biri alışkanlıklarından bir anda vazgeçmesidir, en iyi örnek sevgilinizden ayrılmanız mesela, hele işin birde fiziksel sonucuda varsa(Vg'yi çok sevdiğini varsayıyorum:D) ivmesiz bir şekilde antreman temponu azaltarak gitmen yararına olacaktır.

-Başkaları "Yapabildiğin kadar yap, zararın neresinden dönersen kardır." mantığı güdebilir. Ancak onları dinlerken yukarıda yazılanları ve daha benim aklıma gelmeyen nicelerinide düşün bence.

seductive bunu beğendi.
  3. seductive

seductive Üye

Beğenileri:
    34
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Ogrenci
    Yer:
    Lefkosa - Kibris
    aslinda daha once boyle durumlarla karsilasmistim. o zamanlar bir anda birakmayi tercih etmistim fakat fırsat buldukca gun asiri push up barfix ve evde alet kullanmadan yapilabilecek hareketlerle zararin neresinden donersem kardir mantigiyla bir nevi kendimi spordan uzaklasirmadigima inandirmistim:).

bu yil 1.5 ay yurtdisi tatilinde bunu yaptim ve sadece kolumun icinde kucuk bir kac catlak meydana geldigini farkettim. bunun bir sebebinin de bir anda birakmak olabilecegini dusunmustum fakat emin degilim. su anda o kucuk catlaklarin rengi ten rengime yaklasti ve farkedilmeyecek derece.

4. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.944
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Londra
    Spora bir anda ağır girerek başlanamayacağı gibi, bir anda kesilerek de bırakılması doğru değildir.
    (Bu konunun önemine Can Üstel'in hazırladığı "Adele ve Kuvvet" veya Dr. Uğur Göğüş'ün "Mutluluğa Doğru Gıda, Spor ve Sağlık" isimli kitaplarda da sık sık değinilmiştir.)

Mestano'nun çok doğru olarak söylediği etkilerin yanısıra kalp sağlığın açısından da sporu bir anda bırakman oldukça tehlikelidir.
    Bunlarla beraber beslenme düzenini de sporu bırakacağın süreç içerisinde kademe kademe baştan düzenlemen ve sporsuz geçireceğin günlere göre süreç içerisinde yavaş yavaş ayarlaman en doğrusudur.

seductive bunu beğendi.
  5. Karasan

Karasan Özel Üye

Beğenileri:
    2.095
    Ödül Puanları:
    0
    Zaten keşke her zaman aşamalı yükleme ve aşamalı geri çekilme uygulayabilsek, en verimli yöntemler bunlar.
    Sistematik olarak yüklemeyi arttırıp azaltmak, bu bırakırken değil, tüm bir spor hayatında böyle olmalı.
    Bu aydan itibaren hacme yöneliyorum, ağır girecem dediğim çok oldu, ya da tam tersi, çok yıprandım, biraz hafif takılacam dediğimde oldu.
    Ben aşamalı idman yapma konusunda çok zorlanıyorum, sistematik gitmek nedense bana oldum olası zor geldi, soruna cevap olarak bende arkadaşlarıma katılıyorum yani, atıyorum 2 hafta içerisinde zorunlu ara vereceksen tempolu olarak set sayılarını düşürmeni öneririm.
    Ancak kardio çalışmasına ağırlık verebilir, idman yapamayacak, salona gidemeyecek bile olsan aerobik çalışmalarla formunu korumaya özen gösterebilirsin, bu sayede psikolojik olarak düşüş yaşamazsın.

seductive bunu beğendi.
  6. Reddie

Reddie Üye

Beğenileri:
    388
    Ödül Puanları:
    93
    hic birimiz 100 mt'ci degiliz, sakatlik oldugu zaman mecburen birakmak zorunda kaliyoruz ve ben bir sikintisini yasamadim... bence yavaslatmak gereksiz, bu arada birakilan andan sonra esnetmeler ve duzenli beslenme devam ederse geri donus daha kolay olur,

7. seductive

seductive Üye

Beğenileri:
    34
    Ödül Puanları:
    0
    Meslek:
    Ogrenci
    Yer:
    Lefkosa - Kibris
    bonatschi ismini verdigin yazarlarin bu konu hakkina makalelerini arastiracagim.

Kademe kademe birakmak ve sistematik yukleme konusunda hemfikirim.

cannabis bende bir sey olmayacagini biliyorum, daha once bir anda biraktigim oldu. asil amacim bilimsel ve dogru olani bulmak. bu bakis acisiyla hem spor hem sigara icilmesi de bir sikinti yaratmiyor bende, fakat icmeyene gore her zaman dezavantajli olunduguna inaniyorum cunku bilimsel ve dogru olan o. biraktiktan sonra esnetmeler tavsiyeni icin ise tesekkur, uygulayacagim.

Mestano bunu beğendi.
  8. bonatschi

bonatschi Özel Üye

Beğenileri:
    4.944
    Ödül Puanları:
    123
    Yer:
    Londra
    Ben zaman bulduğumda bahsettiğim kitaplardaki ilgili kısımları alıntılayarak seninle ve forumla paylaşmayı düşünüyorum.
    O zaman konu daha net ve bilimsel olacaktır.

seductive bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş